Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Optex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] gdn 20/40 zg30c114 - czy orginal czy zamiennik GDN 20/40

Piotrek kawa 24 May 2020 18:08 1161 22
 • #1
  Piotrek kawa
  Level 3  
  Witam,
  z uwagi na pierwszy post chciałbym się przywitać, więc witam wszystkich serdecznie ;-)

  Przechodząc do tematu..
  Posiadam kolumny tonsil zg30c114 4 ohm
  Z tego co wyczytałem to głośnik niskotonowy powinien być: GDN 20/30/1

  W środku jest natomiast GDN 20/40 40W

  Przesyłam zdjęcie bo chciałbym się dowiedzieć z czym mam do czynienia.
  Czy jest to jakiś "normalny" zamiennik czy raczej niskiej klasy?
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  Mobali
  Level 38  
  Fabrycznie w tych kolumnach bez względu na wersję produkcyjną montowane były przetworniki niskotonowe GDN 20/30/1 (4Ω). Jeśli chodzi o przetwornik wysokotonowy, montowano zasadniczo GDWK 9/80 (8Ω), jednak podobno były także wersje z GDWK 9/40 (4Ω).

  Niestety, typowym problemem tych kolumn były nietrwały materiał wygłuszający wnętrze oraz zawieszania głośników niskotonowych, w których po latach kruszyła się pianka. Po zaprzestaniu produkcji przetwornika GDN 20/30/1, jedynym najbardziej zbliżonym parametrami i technicznie możliwym do zastosowania w tej kolumnie wśród krajowych produktów był właśnie przetwornik Tonsil GDN 20/40 (8Ω). Dlatego sporo działających do dzisiaj zestawów ZG30C114 ma właśnie ten tonsilowski zamiennik.

  Użycie oryginałów jest więc w tym wypadku raczej trudne. Jeśli chcesz doprowadzić kolumnę do stanu fabrycznego, jedynym sposobem jest zakupienie pary uszkodzonych przetworników niskotonowych i samodzielna regeneracja (wymiana) zawieszeń. Oczywiście konieczne będzie także zastosowanie nowego wygłuszenia.
 • #3
  Piotrek kawa
  Level 3  
  Bardzo dziękuje.
 • #4
  Mobali
  Level 38  
  Jeśli masz te kolumny otwarte - co wynika ze zdjęć - to dość oczywistym i praktycznie bezkosztowym krokiem modernizacji jest wymiana okablowania wewnątrz skrzynek. Fabryczne przewody są bardzo słabej jakości i mają zdecydowanie zbyt małe przekroje. Wsadź także dobre wytłumienie, które pozwoli ograniczyć dudnienie przy większych poziomach głośności. Można w tym celu wykorzystać na przykład wełnę owczą.
 • #5
  Piotrek kawa
  Level 3  
  Wykręcając głośnik od razu w oczy zakuły przewody. Zastanawiam się czy po prostu nie dać ich gdzieś na serwis bo gdzieś czytałem ze zwrotnice też warto prześwietlić przy leciwych sprzętach.
 • Optex
 • Helpful post
  #6
  Mobali
  Level 38  
  W tych kolumnach zwrotnica jest tak prosta, że chyba nie ma sensu kombinować i ponosić zbędnych kosztów. Spójrz proszę na schemat:

  W środku kryją się jedynie dwa kondensatory, dwie proste cewki oraz rezystor. W dodatku ten typ kondensatora nie jest aż tak podatny na uszkodzenia. Skoro więc elementy są sprawne (a można to skontrolować) to chyba nie warto ich wymieniać na zapas. No chyba, że wstawić odpowiedniki lepszej klasy - szczególnie dotyczy to kondensatorów. Zerknij jeszcze na wątek na Elektrodzie, który dotyczył już tego tematu. Znajdziesz tam także ten schemat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2625876.html

  Sądzę, że w tym przypadku nie a sensu przesadzać z wydatkami na modyfikacje, których efektów możesz po prostu zwyczajnie nie usłyszeć. To co daje wymierne i odczuwalne efekty to na pewno:
  - Rzetelne uszczelnienie obudowy (połączenia ścianek w środku),
  - Dokładne uszczelnienie powierzchni pod głośnikami (muszą szczelnie przylegać do ścianki czołowej).
  - Wymienić wygłuszenie na lepsze i skuteczniejsze. Ale bez przesady, bo jeśli wytłumienia wsadzisz zbyt dużo, to stracisz na niskich tonach,
  - Bezwzględnie wymienić okablowanie! W tym wypadku jednak moc nie jest powalająca, więc 2,5mm to aż za dobrze ;-)
  - Warto przeczyścić także styki przełącznika na ściance czołowej - ten element lubi czasem nieprzyjemnie "zatrzeszczeć".
  - Kondensatory? Czemu nie, jeśli ten wydatek nie zrujnuje budżetu. Spróbuj, na przykład Jantzen Superior Z-Cap, Audyn Cap, itp...
 • #7
  Piotrek kawa
  Level 3  
  Dzięki!
  Na weekend rozkręcę kolumny i zobaczę jak to w środku wygląda.
  Ktos tam już z wygłuszeniem coś robił bo po bokach są żółte gąbki a na wprost jakaś nowsza szara.
  Tak szczerze mówiąc to liczyłem jednak ze te kolumny lepiej brzmią. Bas jest punktowy, nie schodzi nisko a góra mało wyraźna. Nie wiem czy to kwestia mojego wzmacniacza (onkyo integra a 8250) czy nie.
  Jakiś czas temu miałem amplituner denon dra-585rd i dawal miekki bas i bardzo mocną góre (wtedy miałem inny model tonsilow tj zgc 40 8 580 ale z dużymi modyfikacjami ale co do zasady to mój onkyo wypadał dużo gorzej niz denon).
  Zastanawiam się czy nie kupic denon dra-735r tez tak z myslą czy moje drugie kolumny by nie ożywił (elac bs 53).
 • #8
  Mobali
  Level 38  
  Na temat tych kolumn zdania są podzielone, ale... Jeśli ktoś lubi ich specyfikę to mogą brzmieć dobrze. Ale nie są to skrzynki wybitne - trzeba to mieć na uwadze. Nie sądzę też, żeby były akurat najlepszym ostatnim ogniwem dla budowy audiofilskiego systemu.

  Co do opisanych przyczyn, problemem może być nie tylko wzmacniacz, ale także sam zamiennik głośnika. Oczywiście technicznie nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby zastosować GDN 20/40, ale... Te kolumny zbudowane na fabrycznym GDN 20/30/1 brzmiały nieco lepiej. Bas był troszkę głębszy, cieplejszy i sprawiał wrażenie mniej sztucznego. Różnice nie są powalające, ale większość osób, które dokonały takiej wymiany (zwykle po uszkodzeniu zawieszeń czy awarii fabrycznych przetworników) dostrzegała pogorszenie brzmienia, szczególnie w obszarze niskich częstotliwości. Dlatego właśnie sugerowałem wyżej możliwość regeneracji fabrycznie stosowanych głośników. Poza lepszym brzmieniem pozwala to zachować ich pełną zgodność z oryginałem, co ma także wartość kolekcjonerską.

  Kolumny zg30c114 to był bardzo dobry i poszukiwany wytwór "złotej ery gierkowskiej". Wtedy grały po prostu rewelacyjnie, ale głównie dlatego, że nie było żadnej realnej możliwości zdobycia lepszego sprzętu. Dzisiaj jednak jest już wybór i za zbliżoną kwotę kwotę można zdobyć kolumny grające zdecydowanie lepiej. Na pewno warto więc odbudować je, ale bardzo rozsądnie kalkulując koszty i z pełną świadomością ograniczeń, których chyba nie da się przeskoczyć. Na plus warto zapisać fakt, że krajowe wyroby cieszyły się dobra opinią i są już otoczone nimbem pewnej "kultowości" (szczególnie Tonsil). Dlatego te zg30c114 będą jak stare wino i pewnie nigdy na nich nie stracisz ;-)
 • #9
  Piotrek kawa
  Level 3  
  Wiem, że tonsile to nie był szczyt techniki ale z drugiej strony miałem jedną parę, fakt ze mocno zmodyfikowaną ale uświadomiło mnie to że ten dźwięk / taki dźwięk poszukuje. Obecnie tendencje są inne ale to już inny temat.
  Po przeczytaniu posta jakoś zaczynam się zastanawiać nad znalezieniem oryginalnych samych głośników... ale jak tez wspomniałem, na weekend rozkręce je i porobię fotki, żeby ewentualnie zobaczyć czy chociaż inne podzespoły są oryginalnymi, w sensie pierwszymi.
 • #10
  Mobali
  Level 38  
  Piotrek kawa wrote:
  jakoś zaczynam się zastanawiać nad znalezieniem oryginalnych samych głośników...
  Też zrobiłbym tak z dwóch powodów. Głównie w celu przywrócenia zabytku rodzimej techniki do stanu pierwotnego oraz biorąc pod uwagę walory akustyczne.
 • #11
  Piotrek kawa
  Level 3  
  ok,jestem po weryfikacji pozostałych elementów.

  Z tego co widzę (na glosniku informację są rozmyte) ale wysoko tonowy to GDWK 9/40/3 8 ohm?
  Wyczytałem też, że był on montowany raczej w ZG30c115.
  I tu miałbym pierwsze pytanie, czy wymiana go na GDWK 9/80 (8Ω) coś by dała?
  Obecnie wysokich tonów za bardzo niema i czy wymiana moze to polepszyć?

  Zastanawiam się nad dwoma opcjami:
  1) próba przywrócenia wszystkich głośników do oryginałów,
  2) lub po prostu wymiana głośników na inne modele tj mocniejsze, z lepszymi parametrami itp ale też tak aby nie musiał grzebać w zwrotnicy bo nie mam zupełnie o tym pojęcia.

  Z uwagi, iż moja wersja jest 4 ohm to muszę trzymać się tego ?
 • #12
  Mobali
  Level 38  
  Piotrek kawa wrote:
  Wyczytałem też, że był on montowany raczej w ZG30c115.
  ZG30C115 to jest właściwie ta sama kolumna, a ZG30C115 jest jedynie produkcyjną 8 ohmową wersją zestawu ZG30C114. Obie kolumny produkowano w ZWG Tonsil i w kolejnej wersji wykonawczej przetwornik niskotonowy 4 Ohm zastąpiono przetwornikiem 8 Ohm (konkretnie GDN 20/30/1). Skrzynki, ich wymiary oraz litraż w obu wersjach są takie same.
  Piotrek kawa wrote:
  ...czy wymiana go na GDWK 9/80 (8Ω) coś by dała?
  To podobne przetworniki, więc parametry GDWK 9/40 powinny być bardzo zbliżone do GDWK 9/80. Oba są wykonane w oparciu o tę samą cewkę (typ L10/C-8 4141 041 04), a różnią się głównie obwodem magnetycznym. Katalogowo GDWK 9/80 "wytrzymuje" 2,5W pełnego sygnału (bez zwrotnicy), a jego wartość SPL (skuteczność) kształtuje się na poziomie 89 dB. GDWK 9/80 będzie więc na pewno bardziej odporny na ewentualne uszkodzenia. Zakładając oczywiście, że poprzednik jest (był) sprawny, w tej klasie sprzętu akustyczne różnice będą enigmatyczne. Pomysł wymiany sprawnego głośnika na inny głośnik z tej samej bajki jest więc... mocno dyskusyjny :-)
  Piotrek kawa wrote:
  Zastanawiam się nad dwoma opcjami:
  Musisz sam podjąć decyzję w tej kwestii ;-)
 • #13
  Piotrek kawa
  Level 3  
  ok, dzięki.
  Tak już kończąc czy uszkodzę amplituner 6 ohmowy jak podłącze do mojego zestawu, czyli 4 ohmowego?
  Chcę sprawdzić jak amplituner wpłynie na dzwięk.
 • Helpful post
  #14
  Mobali
  Level 38  
  Piotrek kawa wrote:
  Czy uszkodzę amplituner 6 ohmowy jak podłącze do mojego zestawu, czyli 4 ohmowego?
  Ot, zagadka! Generalnie kolumny podłączone do wzmacniacza nie powinny mieć niższej impedancji od zalecanej. To dość ryzykowna operacja, głównie da końcówki mocy, szczególnie hybrydowej (jak ta w wielu amplitunerach). Jak lubisz małą dawkę adrenaliny przy muzyce to spróbuj, ale nie przesadzaj z głośnością. Można też mieć nadzieję, że amplituner ma jakieś zabezpieczenie i po prostu wyłączy się w razie niemca ;-)
  Piotrek kawa wrote:
  Chcę sprawdzić jak amplituner wpłynie na dzwięk.
  Jeśli mamy na myśli muzykę, a szczególnie muzykę w stereo, to najlepiej na dźwięk wpłynie... przyzwoity wzmacniacz stereo ;-)
 • Helpful post
  #15
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  Mobali
  Level 38  
  Winylov wrote:
  ..jednak do takiej regeneracji konieczne jest jakieś doświadczenie zwłaszcza, że membrany trudno zdobyć
  Masz rację. Zdecydowanie warto przesłać posiadane głośniki do fachowej regeneracji. Całkowity koszt tej operacji jest porównywalny, a zwykle mniejszy od zakupu dostępnych odpowiedników.
  Winylov wrote:
  Osobiście polecałbym już zregenerowane
  I tu nasuwa się pytanie, kto i jak je zregenerował. Bo być może komuś zwyczajnie "nie wyszło" i dlatego sprzedaje?
 • #19
  User removed account
  Level 1  
 • #20
  Mobali
  Level 38  
  Masz rację, niełatwo "trafić" od razu. Ale z drugiej strony, aukcje to nie jest sklep samoobsługowy. Przy reaktywacji leciwego sprzętu niezbędna jest więc cierpliwość przy tego typu poszukiwaniach. I to im ów sprzęt starszy, tym więcej z tego przymiotu zainwestować trzeba ;-)
 • #21
  Piotrek kawa
  Level 3  
  Troszku mnie nie było.
  Podzielę się wrażeniami po już pewnym czasie iż użytkowania.

  i szczerze? pomału chyba przekonuje się do nich...

  mam korektor tonów i jak trochę nim pokręcę to uzyskuje chyba całkiem fajne efekt. Muszę trochę przyznać, iż nie są to chyba jednak mocno zaawansowane kolumny ;-) ale też ta lekkość ich brzmienia ma swoje plusy ;-)
 • #23
  Piotrek kawa
  Level 3  
  ok, temat do zamknięcia, uzyskałem potrzebne informacje.
  Dzieki.