Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips - Identyfikacja wymiany diody LED układu podświetlenia 6 V.

25 Maj 2020 18:47 387 1
This content has been translated » The original version can be found here
 • Poziom 1  
  Witaj,
  Chciałbym wymienić wadliwe podświetlenie LED w telewizorze. Oryginalne paski podświetlenia wydają się trochę trudne do zdobycia i chcę spróbować, jeśli uda mi się wymknąć po prostu wymianie diody LED.

  Typ paska LED: Sharp A668WJ-9X

  Mam pytanie, jak zidentyfikować diodę LED zastosowaną na tym pasku. Jest to typ 3030 (choć według mojego zacisku jest bliższy 2,9 mm). Widziałem dwie diody umierające pod mikroskopem w układzie. To, co wydaje się niezwykłe, to właściwości elektryczne. Zmierzyłem następujące parametry za pomocą zasilacza prądu stałego:

  5,6 V - 5 mA
  6,0 V - 11 mA
  6,5 V - 22 mA
  7,0 V - 32 mA

  Kiedy idę spojrzeć na digikey, wszystkie 3030 LED z napięciem znamionowym 6V do 6,4V wydają się mieć moc znamionową 100mA - 200mA przy tym napięciu. Doceniony zostanie jakikolwiek wgląd w typowe i typowe diody LED stosowane w tych taśmach.

  Również zasilanie tych pasków jest dość interesujące. Nie wiem wiele na temat topologii SMPS, ale wydaje się, że jest to rodzaj czterokrotnie ułożonego typu flyback, w którym każdy ,,kawałek" czterech pojedynczych transformatorów (bez sprzężenia magnetycznego), szeregowo ,,ułożonych" szeregowo, generuje dwa kanały LED paski, tj. 8 rzędów diod LED napędzanych przez poszczególne linie. Cztery szeregowo ułożone transformatory są napędzane przez uzwojenie wtórne pierwszego stopnia w kierunku strony ,,gorącej". Załączę szybki schemat.
  Oprócz tego, że uważam tę architekturę zasilania za interesującą i chciałbym wiedzieć, jak to się właściwie nazywa, rozważam również skutki wprowadzenia nierównowagi, jeśli zastąpię jedną diodę LED typem, który nie pasuje dobrze. Wadliwy już zastąpiłem rezystorem 235 Ohm i wydaje się, że napędza prąd, tj. Mam inne napięcie i jasność na innych diodach LED, ale wyższe napięcie tylko na oporniku. Muszę jeszcze raz sprawdzić pasek uzupełniający, tj. Napędzany tym samym transformatorem, ale uważam, że jest napędzany tak jak wszystkie pozostałe paski. Zmierzony za pomocą multimetru cyfrowego pokazuje 7,3 V na jednej diodzie LED przy wysokiej jasności, gdy telewizor jest włączony.

  Philips - Identyfikacja wymiany diody LED układu podświetlenia 6 V.

  Dzięki za wkład!

  Dodano po 8 [godziny] 10 [minuty]:

  Zrobiłem zabawny eksperyment. Wziąłem trochę starej lampy rowerowej 3535 LED i przylutowałem dwie z rzędu na pasku podświetlenia. Wiedziałem z testów, że przy niższych napięciach prąd jest niższy w porównaniu do oryginału. Spodziewałem się więc, że przy wymianie spowoduje to dość wysokie napięcie. Okazuje się, że przy najwyższej jasności (kilka sekund w czasie rozruchu) napięcie na zamienniku jest w rzeczywistości o 300 mV niższe niż na oryginałach. Przy niższej jasności napięcie na zamienniku jest o 200 mV wyższe niż na oryginale. Innymi słowy, zastąpienie wydaje się mieć bardziej płaską krzywą charakterystyczną. Kusi mnie, aby ponownie złożyć telewizor, aby zobaczyć, czy i jak zamiennik wpływa na jakość obrazu. Biel jest z pewnością nieco cieplejsza niż oryginały - z drugiej strony w tym 32-calowym telewizorze jest ich około 100, dość gęsta populacja. Prawdziwe pytanie brzmi jednak, jak długo potrwa wymiana i co się stanie, jeśli się nie powiedzie, na przykład z brakiem zwarcia.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke