Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samoróbka - Jaki sterownik uniwersalny do hulajnogi elektrycznej?

Kuba_Cooper 25 May 2020 13:54 5043 11
 • #1
  Kuba_Cooper
  Level 3  
  Cześć!
  Kupiłem z firmy utylizacyjnej niesprawną hulajnogę, która ma akumulator 36V 12800mAh oraz silnik w kole tylnym. z koła wychodzi przewód 3 piny "grube" i 3 cienkie. Jedyny sterownik uniwersalny jaki znalazłem ma zasilanie silnika w postaci 2 przewodów. Spotkaliście się może z silnikami do hulajnóg które mają po 5-6 przewodów? Czy wg was podanie zasilania na 2 odpowiednie grube piny uruchomi go? Polecicie jakiś uniwersalny sterownik godny użycia?
 • Helpful post
  #2
  Zbigniew 400
  Level 38  
  Sterownik silnika bldc z hallotronami.
  Szukaj na olx
 • #3
  Kuba_Cooper
  Level 3  
  Dzięki za nakierowanie! Znalazłem sterowniki, jedno (chyba) pytanie: sterowniki z aukcji mają wtyk na czujniki halla z sześcioma pinami, a w hulajnodze wychodzą jedynie 3. To nie problem, jakoś to się łączy czy może trzeba szukać sterownika z 3 wejściami halla?
 • #5
  Kuba_Cooper
  Level 3  
  Wiem, wiem. Tylko zobacz, że wtyk halli ma 6 przewodów, a u mnie są 3.
 • #6
  pawelkrejza
  Level 1  
  Kuba_Cooper wrote:
  Wiem, wiem. Tylko zobacz, że wtyk halli ma 6 przewodów, a u mnie są 3.


  Bardzo dobrze ze są 3. Czujniki halla są rozmieszczone w twoim przypadku co 120 stopni (x3=obrót). Do 3 halli powinny w wiązce być jeszcze 2 przewody zasilające.
  Tylko uwaga !
  Jeśli nie są w sposób oczywisty razem w kostce wychodzącej ze sterownika razem z czujnikami Halla ( łącznie 5 przewodów- 3 od czujników + 2 zasilające- najczęściej czerwony i czarny o tym samym przekroju), to szukaj stałego napięcia ok. 5V bo inaczej usmażysz czujniki.
  Ale z tego co widać to ten drugi od prawej licząc zestaw w kostce to nie jest czasem 5 kabli ?- pasowałoby
 • #7
  kkknc
  Level 43  
  Mało masz przewodów na czujniki. Może zostały urwane. Ale są sterowniki które działają bez podłączonych czujników. Co prawda sterownie nie jest tak płynne. Ale działa.
 • #8
  Kuba_Cooper
  Level 3  
  Udało mi się uruchomić silnik bez czujników, zastanawiam się czy ten bezszczotkowiec posiada w ogóle takie czujniki, bo ewidentnie z silnika wychodzi 6 przewodów - grube zielony, żółty, niebieski (fazowe) oraz 3 cienkie - czarny, czerwony i chyba biały. Może to jest po prostu jakiś czujnik temperatury czy coś. No ale grunt, że działa.
 • #10
  Kuba_Cooper
  Level 3  
  Podłączyłem sterownik do silnika, koło się obraca, reaguje ładnie na manetkę, ale pojawił się problem z silnikiem pod obciążeniem. Podczas jazdy i odkręceniu manetki w inne położenie niż powinno wynikać z prędkości obrotu silnika pojawia się z koła dziwny dźwięk i hulajnoga nie przyspiesza. Mam wrażenie jakby sterownik próbował wysterować silnik myśląc, że ma inną prędkość niż w rzeczywistości. Silnik mam podpięty tylko przy pomocy przewodów fazowych, nie podłączyłem do sterownika czujników halla, bo ich w silniku nie ma raczej. Spotkał się ktoś z takim efektem?

  Player elektrody coś nie bardzo chce współpracować, więc wrzucam w drugie miejsce film: https://imgur.com/a/bk87da0
 • #11
  Pontikos
  Level 38  
  Bialy przewod to sygnal tempomatu (taki "zubożony hall"). Pozostałe to zasilanie 5v.
  Nie ma problemu z uruchomieniem silnika w takiej konfiguracji, w tym wypadku czujnik PAS w suporcie i/lub manetka gazu kontrolują predkosc.
  Zamienienie faz zielona żółta zmienia kierunek obrotów;-)

  Opisany przez ciebie efekt moze byc spowodowany tym, że kat fazowy zasilania na silniku to 120', a na kontrolerze 60' - zasilanie "idzie obok".
  Kat fazy mozna sprawdzic na diodowym mierniku, obracaajac kolem co 120'.
  Mozna tez zastosowac kontroler z autodetekcja kata 60/120 stopni, wtedy kontroler sam się dostosuje do budowy silnika.
 • #12
  slawko_k
  Level 34  
  Jeśli masz możliwość rozebrania silnika to najlepiej byłoby dołożyć 3 halotrony.
  Rozwiązało by to problemy z płynnością i pracą pod obciążeniem.
  Możesz mi na pw napisać gdzie, co i za ile kupiłeś i czy nie mają więcej?