Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samoróbka - Jaki sterownik uniwersalny do hulajnogi elektrycznej?

Kuba_Cooper 25 May 2020 13:54 5043 11
    Kuba_Cooper
    Level 3  
    Cześć!
    Kupiłem z firmy utylizacyjnej niesprawną hulajnogę, która ma akumulator 36V 12800mAh oraz silnik w kole tylnym. z koła wychodzi przewód 3 piny "grube" i 3 cienkie. Jedyny sterownik uniwersalny jaki znalazłem ma zasilanie silnika w postaci 2 przewodów. Spotkaliście się może z silnikami do hulajnóg które mają po 5-6 przewodów? Czy wg was podanie zasilania na 2 odpowiednie grube piny uruchomi go? Polecicie jakiś uniwersalny sterownik godny użycia?
  • Helpful post
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Sterownik silnika bldc z hallotronami.
    Szukaj na olx
    Kuba_Cooper
    Level 3  
    Dzięki za nakierowanie! Znalazłem sterowniki, jedno (chyba) pytanie: sterowniki z aukcji mają wtyk na czujniki halla z sześcioma pinami, a w hulajnodze wychodzą jedynie 3. To nie problem, jakoś to się łączy czy może trzeba szukać sterownika z 3 wejściami halla?
    Kuba_Cooper
    Level 3  
    Wiem, wiem. Tylko zobacz, że wtyk halli ma 6 przewodów, a u mnie są 3.
    pawelkrejza
    Level 1  
    Kuba_Cooper wrote:
    Wiem, wiem. Tylko zobacz, że wtyk halli ma 6 przewodów, a u mnie są 3.

Bardzo dobrze ze są 3. Czujniki halla są rozmieszczone w twoim przypadku co 120 stopni (x3=obrót). Do 3 halli powinny w wiązce być jeszcze 2 przewody zasilające.
    Tylko uwaga !
    Jeśli nie są w sposób oczywisty razem w kostce wychodzącej ze sterownika razem z czujnikami Halla ( łącznie 5 przewodów- 3 od czujników + 2 zasilające- najczęściej czerwony i czarny o tym samym przekroju), to szukaj stałego napięcia ok. 5V bo inaczej usmażysz czujniki.
    Ale z tego co widać to ten drugi od prawej licząc zestaw w kostce to nie jest czasem 5 kabli ?- pasowałoby
    kkknc
    Level 43  
    Mało masz przewodów na czujniki. Może zostały urwane. Ale są sterowniki które działają bez podłączonych czujników. Co prawda sterownie nie jest tak płynne. Ale działa.
    Kuba_Cooper
    Level 3  
    Udało mi się uruchomić silnik bez czujników, zastanawiam się czy ten bezszczotkowiec posiada w ogóle takie czujniki, bo ewidentnie z silnika wychodzi 6 przewodów - grube zielony, żółty, niebieski (fazowe) oraz 3 cienkie - czarny, czerwony i chyba biały. Może to jest po prostu jakiś czujnik temperatury czy coś. No ale grunt, że działa.
    Kuba_Cooper
    Level 3  
    Podłączyłem sterownik do silnika, koło się obraca, reaguje ładnie na manetkę, ale pojawił się problem z silnikiem pod obciążeniem. Podczas jazdy i odkręceniu manetki w inne położenie niż powinno wynikać z prędkości obrotu silnika pojawia się z koła dziwny dźwięk i hulajnoga nie przyspiesza. Mam wrażenie jakby sterownik próbował wysterować silnik myśląc, że ma inną prędkość niż w rzeczywistości. Silnik mam podpięty tylko przy pomocy przewodów fazowych, nie podłączyłem do sterownika czujników halla, bo ich w silniku nie ma raczej. Spotkał się ktoś z takim efektem?

Player elektrody coś nie bardzo chce współpracować, więc wrzucam w drugie miejsce film: https://imgur.com/a/bk87da0
    Pontikos
    Level 38  
    Bialy przewod to sygnal tempomatu (taki "zubożony hall"). Pozostałe to zasilanie 5v.
    Nie ma problemu z uruchomieniem silnika w takiej konfiguracji, w tym wypadku czujnik PAS w suporcie i/lub manetka gazu kontrolują predkosc.
    Zamienienie faz zielona żółta zmienia kierunek obrotów;-)

Opisany przez ciebie efekt moze byc spowodowany tym, że kat fazowy zasilania na silniku to 120', a na kontrolerze 60' - zasilanie "idzie obok".
    Kat fazy mozna sprawdzic na diodowym mierniku, obracaajac kolem co 120'.
    Mozna tez zastosowac kontroler z autodetekcja kata 60/120 stopni, wtedy kontroler sam się dostosuje do budowy silnika.
    slawko_k
    Level 34  
    Jeśli masz możliwość rozebrania silnika to najlepiej byłoby dołożyć 3 halotrony.
    Rozwiązało by to problemy z płynnością i pracą pod obciążeniem.
    Możesz mi na pw napisać gdzie, co i za ile kupiłeś i czy nie mają więcej?