Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skąd wymontować toroidalny rdzeń

Waldus321 25 May 2020 16:21 336 4
    Waldus321
    Level 3  
    Dzień dobry.
    Chciałabym zbudować autotransformator, do tego celu potrzebuje dosyć dużego toroidalnego rdzenia (około 100VA+). Z jakiego starego urządzenia, które znajdę na elektrozłomie mogę go wymontować?
    User removed account
    Level 1  
    beatom
    Level 35  
    100VA to nie jest duzy rdzen. Mozna go znalezc we wzmacniaczach nowszej generacji, lub zasilaczach.
    Zanim zaczniesz Swoj projekt zastanow sie nad kilkoma rzeczami;
    jakie napiecie wyjsciowe ( zakres ), wykonanie mechaniki ( przede wszystkim dobrej jakosci slizgacz ) i samo nawiniecie toroida - bez nawijarki to troche droga przez meke.
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Mam uszkodzony autotrafo polskie. Mogę odstapic.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Domyślam się że chodzi ci o autotransformator regulowany, bo są nieregulowane.

Autotransformator ma nietypowe proporcje wymiarów w porównaniu z normalnymi transformatorami toroidalnymi, ma dużą średnicę stosunku do przekroju, dlatego że uzwojenie musi się całe zmieścić w jednej warstwie, żeby szczotka/rolka mogła połączyć sie z dowolnym zwojem.

Podobny rdzeń o nietypowych proporcjach widziałem w starym rosyjskim prostowniku, rdzeń dużo większy niż wynikało by z mocy maksymalnej prostownika - 145W
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2230833.html

Autotransformator musi mieć idealnie równo poukładane zwoje, bo ciężko będzie zapewnić poprawny styk z każdym, nie mogą być też luźno.
    Budując autotransformator będziesz musiał sie uporać z mechaniką - prowadzeniem szczotki/rolki.

Kiedyś dawno jak nie miałem autotransformatora, zdobyłem transformator z wieloma uzwojeniami o różnych napięciach łącząc je szeregowo, a czasem szeregowo w przeciwfazie (napięcia sie odejmują) udało mi się uzyskać zmiany co 5V, z kilkoma większymi skokami, kiedy nie było optymalnych wartości żeby dodać lub odjąć.

Przykładowo dysponując uzwojeniami 10V i 15V można uzyskać 5V,10V,15V,25V
    jakbyś miał uzwojenia 10V,15V,20V to będziesz mógł uzyskać napięcia 5V,10V,15V,20V,25V,30V,35V,45V.

Można też zrobić hybrydę przełączane uzwojenia i jedno mniejsze ze ślizgaczem, takie transformatory widywałem na rdzeniu dwukolumnowym (UI)

Warto by też rozważyć budowę regulowanej przetwornicy/falownika, chyba był projekt takiego "elektronicznego autotransformatora"na elektrodzie.