Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie stroboskopem

04 Paź 2005 14:19 1197 11
  • Poziom 10  
    Witam. Z elektroniką niestety nic nie mam wspólnego, ale mam nadzieje, że ktoś pomoże mi rozwiązać mój problem.Jestem w posiadaniu takiego ,,czegoś" (używam słowa ,,czegoś" ponieważ nie mam pojęcia co to jest) które po podłączeniu do sieci wytwarza błysk charakterystyczny dla stroboskopu. Jednakże częstotliwość błysków jest dosyć mała a słyszałem, że sterować częstotliwością można potencjometrem. I tutaj sie kończy moja wiedza i zaczynają pytania. Opisać tego ,,czegoś" raczej nie potrafię. Proszę o pomoc!!!! Czy ktoś może mi zacząć tłumaczyć (jak dla dziecka) co mógłbym z tym zrobić:?: . Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Jeśli nie potrafisz nic na ten temat powiedzieć i nie znasz się na technice to przynajmniej może zrób jakieś zdjęcia! Jeśli to jest urządzenie błyskające to z jaką częstotliwością to błyska? Jeśli da się policzyć to napisz! Zwiększyć tą częstotliwość można ale pod pewnymi warunkami. Zwykle trzeba zmienić kondensator główny (na mniejszy) i do tego dopiero jakiś układ generatora z regulacją częstotliwości. Pociągnie to za sobą zmniejszenie się energii błysków.
  • Poziom 10  
    Zdjęć niestety nie mam możliwości dołączenia z częstotliwość to mniej więcej 1/4 sec. A co do kondensatora to w ,,tym czymś" na kondensatorze jest napisane 350v 47 ?F natomiast znalazłem kondensator z zasilacza AT na którym jest napisane 200v 470?F, będzie sie nadawał??? Długo nie odpisywałeś więc go przylutowałem, efektem było zmniejszenie częstotliwości do mniej więcej 1/7 sec. Natomiast zwiększenie energii błysku było widoczne gołym okiem. Co dalej?? Jakieś propozycje??(pisząc 1/7 sec mam na myśli jeden błysk co 7 sekund)
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam.
    Jeżeli użyjesz elki o większej pojemności to na chłopski rozum dłużej si ę będzie ładować co pociąga za obą póżniejsze wyładowanie,ale o podwyższonej energi.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Jeszcze rozumiem, czyli zaczynam poszukiwania odpowiedniego kondensatora. Ale co dalej, bowiem zależy mi na regulowaniu częstotliwością błysków potencjometrem.
  • Pomocny post
    Admin grupy Projektowanie
    A może chciałbyś wyzwalać błysk np. basem z muzyki ?
    to byłoby dość efektowne i nie taki trudne do zrobienia.

Co do regulacji potencjometrem to musiałby być generator wyzwalający stroboskop a jego częstotliwość regulowana właśnie potencjometrem, wtedy taki układ możnaby łatwo zaadaptować do wyzwalania basem.

Jeżeli układ błyska po naładowaniu to potencjometrm tego nie możesz regulować, możesz co najwyżej spowolnić ładowanie kondensatora włączając w szereg rezystor.

Wypisz jakie części są w tym stroboskopie.
  • Poziom 10  
    Niestety powiedzieć o częściach mało mogę, widzę: jakąś cewkę, tranzystor, kondensator i bliżej nieokreślone dziwności:P

Zakładając, że wymiana kondensatora mnie zaspokoi, regulację potencjometrem odpuszczę sobie a pokuszę się o wyzwalanie błysku basem to nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie ale posiadam zestaw głośników Creative Inspire P5800 i nie posiada on żadnych analogowych wyjść ( bynajmniej na głośnik niskotonowy)
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Zmniejsz pojemność tego kondensatora (do 4,7 uF?) i będzie szybciej lecz słabiej migać! Te jednostki należy czytać jako "mikrofarady! Z lenistwa piszę uF bo greckiej litery "mi" nie ma na klawiaturze ale "u" dość nieżle to imituje. Można też przerobić na miganie regulowane potencjometrem ale trzeba mieć już trochę pojęcia o elektronice żeby się dogadać o co chodzi?
  • Admin grupy Projektowanie
    Najlepiej aby stroboskop niemiał żadnego połączenia z głośnikami (w razie pomyłki mniejsze zniszczenia , a i bezpieczniej).
    Stroboskop mógłby być wyzwalany mikrofonem elektrytowym (kosztuje ok 1zł), niestety trzeba by dorobić do niego prosty wzmacniacz i filtr a niewiem czy to nie będzie zbyt trudne.

Ale cotam próbować można na początek spisz wszystkie oznczenia elementów, zdjęcia płytki byłbyby najlepsze, ale trudno.

Drugi cel to odszukanie tranformatorka wyzwalającego palnik, jest to zwykle czarny prostopadłościan wielkości zatyczki od długopisu z kabelkiem wystającym na górze i podłączonym do palnika który błyska.

Zachowaj duuużą ostrożność i przed oględzinami zawsze wyłączaj z prądu urządzenie, jeżeli kondensator niema dodanych rezytorów może przez długi czas gromadzić ładunek który raczej akcji serca nie zatrzyma ale poparzyć palce może. Więc kondensator należałoby rozładowywać (np. lampką biurkową, chyba że masz jakieś rezystory 47-300Ω 2-5W)

Niewiem czy istnieje odpowiedni "kit" do składania myślę że to byłoby najlepsze i najszybsze rozwiązanie.
  • Poziom 10  
    Chwilowo ograniczę się do odnalezienia odpowiedniego kondensatora, z kolei mam nadzieje że błyski nie będą aż takie słabe. Natomiast reszta to już chyba będzie poza moje możliwości.
  • Poziom 10  
    Wymiana kondensatora na 4,7uF wyraźnie zwiększyła częstotliwość, choć nie tak jak bym sobie to wyobrażał, natomiast energia błysku była paraliżująca:| da sie coś z tym zrobić?