Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki regulator ładowania do paneli fotowoltaicznych ?

Przemus_92 26 May 2020 23:49 2139 5
Tespol
    Przemus_92
    Level 11  
    Witam!
    Zakupiłem sobie 6 paneli fotowoltaicznych o napięciu ok 30V i 230W/jeden, chcę je zamontować w domu na dachu łącząc je równolegle ze sobą i stworzyć instalacje niskonapięciową czyli: zasilić oświetlenie 12V pod dachem do okoła domu, zasilić oświetlenie na czujniki ruchu 12V w korytarzach w domu, zasilić poprzez przetwornicę serwer internetowy (modem, 3 routery, telefony stacjonarne), zasilić piec centralnego ogrzewania - Junkers poprzez przełącznik zasilania (zasilanie z sieci i zasilanie z przetwornicy - w razie gdy nie będzie prądu w domu to żeby przełączyło się automatycznie na przetwornicę 12V - 230V pełny sinus).
    W sumie łącząc równolegle panele uzyskam ok 1300W mocy i czy doradziłby mi ktoś jaki zakupić regulator ładowania z funkcją WiFi ? zależy mi żebym mógł zdalnie obserwować co się dzieję z instalacją, jeszcze tak sobie myślałem aby dołożyć do tego turbinę wiatrową 12V - ok 80W (na allegro koszt ok 550zł)
    Na innych forach widziałem że polecają regulatory MPPT Tracer 4210AN, który poprzez opcjonalny moduł WiFi (koszt ok 135zł) można używać go zdalnie z tym że taki regulator 40A ma podaną maksymalną moc z paneli przy 12V 520W a maksymalne napięcie 100V, chcąc podłączyć taki regulator pod ilość paneli czym to może skutkować ? czy uszkodzi się regulator ? jak to będzie pracowało ?
    Na razie nie posiadam akumulatorów ale chciałbym kupić żelowe tylko jakiej pojemności albo ile sztuk żeby wykorzystać tą moc aby to dobrze funkcjonowało ?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Tespol
    waranzkomodom
    Level 20  
    Ściśle rzecz biorąc Tracer 4210AN może przyjąć maksymalnie 780W, a 520W to maksymalna moc ładowania. Tak czy siak, w Twoim wypadku to zbyt mało. Podłączając go pod panele o mocy nominalnej blisko dwukrotnie wyższej niż jego moc maksymalna, prawdopodobnie go spalisz, a możesz tez uszkodzić same panele.
    Potrzebujesz dwóch lub trzech tracerów. Zgodnie z wytycznymi producenta, kilka urządzeń tego samego typu może obsługiwać jeden akumulator/zestaw akumulatorów, tylko każdy musi mieć osobne panele. W twoim wypadku najefektywniej jeśli chodzi o energię wyszłyby 3 x 30A (3210AN).

https://www.epsolarpv.com/upload/cert/file/1811/Tracer-AN-SMS-EL-V1.0.pdf
    "Multiple same models of controllers can be installed in parallel on the same battery
    bank to achieve higher charging current. Each controller must have its own solar
    module(s)."

Co do akumulatorów żelowych, to przy tej mocy chyba z 600Ah. Sporo pieniędzy.

Jesteś pewien, że potrzebujesz system off-grid o tak dużej mocy? Do zasilenia światła na 12V i jakiegoś mikrosprzętu na luzie starczyłaby Ci 1/3 tej mocy. Ten junkers ma być zasilany tylko okazjonalnie w przypadku blackoutów? Off-grid, kiedy możliwe jest on-grid zawsze jest droższą opcją, nawet używany regularnie. A już instalacja o takiej mocy postawiona na wszelki wypadek to w moim odczuciu lekka ekstrawagancja.
  • Tespol
    Przemus_92
    Level 11  
    Chciałem założyć tyle paneli żeby był jak najlepszy efekt pracy i ładowania więc dlatego takie zapytanie postawiłem, a jak by wykorzystać 3 panele i do tego mocniejszy regulator 40 lub 50A ?
    Jeżeli chodzi o piec to właśnie chodziło o to żeby w razie zaniku napięcia ciągnęło z paneli bo często się zdarza że nie ma prądu a wtedy ani piec nie grzeje ani nie ma ciepłej wody a ups nie uciagnie ponieważ nie ma pełnej sinusoidy i wyswietla się błąd zasilania.
    A co to jest ten off-grid ?
    waranzkomodom
    Level 20  
    Off-grid to instalacja niezależna od sieci energetycznej, w której nadwyżka ponad bieżące wykorzystanie trafia do akumulatorów (a energia wyprodukowana, kiedy akumulatory są pełne się marnuje). On-grid to instalacja połączona z siecią energetyczną - jeśli masz nadwyżkę, trafia do sieci i możesz w ciągu roku odebrać 80% tego co przesłałeś, a jeśli Ci brakuje, to ciągniesz z sieci.

Off-grid jest drogie, bo akumulatory są drogie (w mojej instalacji akumulator kosztował prawie tyle co panele i regulator razem, ale nie mam żadnej opcji na prąd z sieci).

Wydaje mi się, że wymiana ups na taki z czystą sinusoidą będzie wciąż wyraźnie tańsza niż instalacja off-grid.
    Przemus_92
    Level 11  
    Zastanawiałem się jeszcze nad takim urządzeniem:

https://allegro.pl/oferta/inwerter-solarny-przetwornica-sinus-1000w-12v-230v-6359914836

Tylko nie jest podane jaką moc paneli można do tego podłączyć i jak by się to zachowywało ?

Jeżeli do tych Tracer-ów mogę podłączyć 2 panele które posiadam to z tego co mi piszesz do tych że tak powiem zwykłych regulatorów za ok 200zł ile paneli mogę podłączyć i jak to wpłynie na pracę tych tańszych regulatorów ? i czym się różnią regulatory MPPT od PWM ???
    Kwazor
    Level 31  
    Na czym polega różnica PWM a MPPT :

Weźmy twój panel VMPP 30V Voc 36V.
    Impp : 7.66A

Instalacja akumulatorowa 12V :
    Regulator PWM : Prąd ładowanie 7.66A x 12V = 92W
    Regulator MPPT : 230W / 12 V = 19.1A

19.1A/7.66A = 2.49 raza większy prąd ładowania.

Czyli twoje paneli podłączonych pod PWM da około 7.66x6 45Ax12V= 551W
    A paneli masz 1380W więc masz strate mocy ponad 2.5 raza.
    Oczywiscie liczyłem to dla warunków idealnych etc...

To pokaże ci zdjęcie mojego regulatora MPPT i jak to działa :

Tu inne panele :