Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renault Clio II - Wentylator chłodnicy nie chodzi

Bożena 213 27 May 2020 12:28 1545 7
    Bożena 213
    Level 3  
    Dzisiaj płyn mi się zagotował i musiałam zjechać na bok. Wiatrak chłodnicy nie chodzi choć temperatura wrzenia jest płynu. Skąd wiem bo lekko odkręciłam korek od zbiorniczka no i poszło mi to na ręce i twarz. Płyn dolałam i zaciągło go gdy silnik nagrzał się więc termostat raczej jest ok. Po odpięciu wtyczki od czujnika temperatury, wentylator uruchamia się ale chyba w trybie awaryjnym? Sprawdziłam tez przekaźnik podmieniłam i wsadziłam go na miejsce tego od rozruchu i samochód odpalił czyli jest ok. Przełącznik termiczny, wentylator chłodnicy To coś takiego też tam jest, to może to siadło? Gdzie szukać ten włącznik? Chłodnicę obejrzałam ale nic po za kablami zasilającymi wentylator nie znalazłam. W sklepie już zamówiłam to tego modelu a więc musi gdzieś on tam być.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
    User removed account
    Level 1  
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
    nomudrek
    Level 36  
    Czujnik temperatury płynu chłodzącego znajduje się na obudowie termostatu.
    Rada na przyszłość gdy zagotuje się płyn chłodzący włączamy na maksa ogrzewanie kabiny co pozwoli na schładzanie płynu.
    Bożena 213
    Level 3  
    Moje pytanie było gdzie ten termowłącznik wentylatora chłodnicy znajduję się. Czujnik temperatury doskonale wiem gdzie sie znajduję, rozkręciłam całą obudowę z czujnikiem. Dzisiaj wyjęłam wtyczkę do czujnika gdy silnik nagrzał się, żeby wentylator schłodził trochę płyn. Po paru minutach wpięłam ja ponownie i wskazówka nic nie obniżyła się. Czyli płyn nie został schłodzony chociaż awaryjnie wiatrak chodził. Węże są miękkie i gorące. Płyn w zbiorniczku zimny !
    Mi chodzi o termowłącznik-https://www.autodoc.pl/calorstat-by-vernet/8237136
    Nawet w sklepie nie wiedza czy jest różnica pomiędzy czujnikiem temperatury a termowłącznikiem. To to samo czy dwie odrębne rzeczy?
    Tutaj jest ten termowłącznik.
    Renault Clio II - Wentylator chłodnicy nie chodzi

Dodano po 5 [minuty]:

sylweksylwina wrote:
    Gratuluję pomysłu. Korka się nie odkręca na rozgrzanym silniku - nigdy. Wskazanie temperatury co pokazuje?
    Wskazówka wychodzi daleko ponad połowę skali. Czyli wiatrak powinien sie uruchomić. Może siadł przekaźnik? Miękkie węże to tez dziwne, jak by mało płynu w nich było. Termostat chyba sie nie otwiera? Tą obudowę od termostatu można rozebrać i go wyjąć czy trzeba całą kupować nową?

Dodano po 30 [minuty]:

Nikt nic nie wie ale sie wymądrza. Szkoda na was czasu.
    carrot
    Moderator of Cars
    Quote:
    Po odpięciu wtyczki od czujnika temperatury, wentylator uruchamia się

No i gitara, wentylatorem steruje ecu, a nie wyłącznik bimetaliczny w chłodnicy. Wentylator i jego sterowanie jest sprawne, pozostaje sprawdzić czujnik temperatury
    milejow
    Level 43  
    Nie wal focha Bożenka tylko podaj dokładniej model auta bo Clio II były 4 generacje od 98 do 2012 roku i różniły się między sobą diametralnie, szczególnie pierwsza z drugą. Mniemam, ze jak wentylator włączył się po odłączeniu cz.temp. to dwójka po lifcie czyli 2001 w górę, nie ma tam termowłącznika a chłodzeniem steruje ECM, diagnostyka komp. i sprawdzić temperaturę pracującego silnika, wentylator powinien włączyć się przy ok 95*C.