Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DipTrace płytka drukowana z obrazka - instrukcja

Niko72 27 Maj 2020 21:11 372 0
 • #1
  Niko72
  Poziom 17  
  Opis dotyczy odtworzenia ścieżek płytki drukowanej w edytorze płytek drukowanych PCB Layout z programu DipTrace 3.3. Pojawiła się nowa w pełni funkcjonalna wersja DipTrace 4. U siebie mam jeszcze "betę" DipTrace 4 i próba odtworzenia płytki w opisany tu sposób była dużo mniej wygodna z uwagi na pewne zmiany w nowszej wersji DipTrace. Póki co DipTrace jest dostępny na oficjalnej stronie jako "starszy" program. Trzeba też pamiętać o ograniczeniu do 300 pinów w darmowej wersji.

  A więc zaczynamy i tworzymy nową warstwę klikając na ikonce Dodaj warstwę…

  DipTrace płytka drukowana z obrazka - instrukcja

  W oknie jakie się otworzyło utworzyłem nową niesygnałową warstwę o nazwie Graficzna i umieściłem ją na warstwie Dolnej

  DipTrace płytka drukowana z obrazka - instrukcja

  Ustawiamy rozmiar siatki na 0,635 mm (nie przesadnie mały) ułatwi to skalowanie rysunku płytki. Włączamy klawiszem F1 układ współrzędnych (niebieskie linie), a następnie klikamy na ikonie Dodaj obrazek i klikamy na pustym miejscu planszy projektowej. Przeciągając z wciśniętym LPM (lewy przycisk myszki) kursorem rozpocznie się „rysowanie” prostokąta – białe linie. Po zwolnieniu LPM otworzy się standardowe okno dodawania plików systemu Windows w którym wybieramy obrazek płytki. Musi być on sfotografowany lub zeskanowany w miarę prostopadle, a nie niezniekształcony z ukosa. Po wczytaniu płytki wygląda ona u mnie jak poniżej. Po kliknięciu na obrazek pojawią się na jego narożnikach i krawędziach pomarańczowe kwadraciki. Przeciągając myszką za te kwadraciki mamy możliwość skalowania płytki. Jak ją wyskalować?

  DipTrace płytka drukowana z obrazka - instrukcja - ustawianie skali i dodawanie obrazka

  DipTrace płytka drukowana z obrazka - instrukcja - wstawianie obrazka

  W tym przypadku jest to dość proste. Mamy na płytce układy scalone w obudowie DIP więc z bibliotekach szukamy układu scalonego w takiej obudowie i umieszczamy na płytce na warstwie górnej w miejscu gdzie ten układ jest na rysunku płytki. Następie tak skalujemy płytkę ciągnąc za kwadraciki na jej bokach i narożnikach, aby pola lutownicze obudowy DIP14 pokrywały się z polami lutowniczymi na rysunku płytki. Idealnie być może nie uda się ustawić, ale w miarę możliwości trzeba zachować precyzję. Lewy dolny narożnik płytki powinien być w punkcie 0,0 układu współrzędnych. Wygląda to jak na obrazku poniżej.

  DipTrace płytka drukowana z obrazka - instrukcja

  Następnie w bibliotekach PCB Layout wyszukujemy odpowiednie footprinty i korzystając z rysunku płytki jako podkładki rozmieszczamy elementy. Zamiast przełącznika Isostat dla uproszczenia wstawiłem pola lutownicze, które wstawiłem również w miejscu pól lutowniczych płytki (na przewody). Rozmiar pól lutowniczych ustawiamy w zakładce właściwości w prawym pasku narzędzi. Oczywiście wcześniej trzeba wybrać wstawianie pól lutowniczych aby uaktywnić tą zakładkę. Kolejne pola lutownicze, aby ich nie skalować możemy wstawiać metodą kopiuj – wklej z menu kontekstowego myszki. Skrót Ctrl+C i Ctrl+V nie działa.

  DipTrace płytka drukowana z obrazka - instrukcja

  Po rozmieszczeniu i uporządkowaniu opisów płytka wygląda u mnie jak poniżej. Dodałem też krawędzie płytki. Na płytce obok układów U1 i U2 są dwie zworki. Możemy wstawić pola lutownicze lub podczas trasowania ścieżek wciskać klawisz „J” i zamiast ścieżek będą wstawiane zworki z drutu. Można przystąpić do trasowania ścieżek.

  DipTrace płytka drukowana z obrazka - instrukcja

  Z menu Połączenia -> Konfiguracja połączeń… warto sobie ustawić domyślny rozmiar ścieżki lub nawet klasy połączeń ścieżek, aby potem nie trzeba było ręcznie korygować ich grubości.

  DipTrace płytka drukowana z obrazka - instrukcja

  Gdy klikniemy na ikonce ręcznego trasowania ścieżek po prawej stronie PCB Layout pojawi się pasek trasowania, gdzie mamy możliwość wyboru ustawionych klas połączeń – grubości ścieżek, jak również innych ustawień trasowania. Klikając na odpowiednich polach lutowniczych łączymy je ze sobą trasując ścieżki na warstwie dolnej (w tym przypadku).

  DipTrace płytka drukowana z obrazka - instrukcja

  DipTrace płytka drukowana z obrazka - instrukcja

  Efekt ręcznego trasowania ścieżek widoczny jest poniżej.

  DipTrace płytka drukowana z obrazka - instrukcja

  Mamy nawet widok 3D takiej płytki. Widać nawet dwie zworki z drutu. Możemy wygenerować również pliki produkcyjne (Gerber, Excellon) i zlecić wykonanie płytki w zakładzie wykonującym płytki drukowane.

  DipTrace płytka drukowana z obrazka - instrukcja

  Teraz płytka z obrazka z użyciem autoroutera.

  Klikamy na ikonie Umieść połączenia wspomagające i klikamy na polach lutowniczych elementów, które mają być ze sobą połączone. Wygląda to jak na obrazku poniżej. Teraz wystarczy skonfigurować i uruchomić autorouter. Nie wiem czy autorouter z DipTrace jest słaby, ale ShapeRouter nawet nie drgnął z płytką. Natomiast GridRouter nie potrafił wytrasować ścieżek jednej warstwie, a na dwóch warstwach trasowanie wyszło mu nieciekawie.

  DipTrace płytka drukowana z obrazka - instrukcja - ikona wstawiania połączeń wspomagających

  DipTrace płytka drukowana z obrazka - instrukcja - płytka po zdefiniowaniu połączeń wspomagających

  Efekty pracy autorouterów. Może mogły by być lepsze, ale nie zmieniałem ustawień, To tylko przykład, że można odtworzyć autorouterem płytkę z rysunku.

  DipTrace płytka drukowana z obrazka - instrukcja DipTrace płytka drukowana z obrazka - instrukcja

  Na koniec widok płytki po usunięciu obrazka na podstawie którego były odtwarzane ścieżki.

  DipTrace płytka drukowana z obrazka - instrukcja