Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia na falach średnich i długich.

27 Maj 2020 23:56 2586 65
  • Poziom 4  
    Witam.
    Forum śledzę od dawna anonimowo i jestem pod wrażeniem wiedzy forumowiczów, która pozwoliła mi na ożywienie dwóch odbiorników lampowych z przełomu lat 40-tych i 50-tych. A elektronik ze mnie żaden.
    Natrafiłem jednak na problem, z którym poradzić sobie nie mogę. Od paru dni mam do czynienia z zakłóceniami, uniemożliwiającymi mi zupełnie odbiór na falach średnich. Zakłócenia te są słyszalne także na falach długich. Skończyło się wieczorne słuchanie radia lampowego.
    Odbiorniki to Relax II (tu mi UKF został), Radionette Solist 2 i Audiola US249.
    Kilka informacji:
    - zakłócenia są jednolite (coś w rodzaju brzęczenia) w całym zakresie fal średnich. Na falach długich są mniej słyszalne,
    - mieszkam w budynku jednorodzinnym. Kolejne budynki w odległości jakiś 5 m od siebie. Zakłócenia nie pochodzą z mojego domu i nie pochodzą z zasilania. Są słyszalne także w odbiorniku o zasilaniu bateryjnym,
    - zakłócenia pojawiają się tylko w określonych godzinach ? mniej więcej od 21-ej do wczesnego rana,
    - pochodziłem sobie troszkę po ulicy z radiem w ręku i doszedłem, że największe zakłócenia są dwa domy dalej (ok. 30-40 m ode mnie), a ?podejrzane? są łącznie trzy domy.

U sąsiadek w domu sąsiadującym bezpośrednio ze mną zakłócenia są jeszcze większe ? i nie mają niczego, co działałoby codziennie w porze, w której występuje problem. Znamy się na tyle, że mogłem sobie nawet z radiem po ich domu pochodzić. Zresztą włączyły z ciekawości swoje radio ? zakłócenia też są,
    Sąsiad dwa domy dalej - opisałem mu grzecznie problem ? i spytałem, czy nie ma jakiegoś urządzenia, które włącza się w nocy i może zakłócać sygnał radiowy. Zaprzeczył. Podejrzewałem, że może to być np. oświetlenie jego posesji ? ale obserwowałem, kiedy się włącza. Niestety nie zgadza się to z porą występowania zakłóceń.
    Przy trzecim domu zakłócenia zanikają.
    Co ciekawe, problem występował kilka miesięcy temu i zniknął po mniej więcej tygodniu.
    Najchętniej pogadałbym jeszcze z sąsiadem, koło którego zakłócenia są największe ? ale niestety trafił mi się taki, który za bardzo kontaktów nie utrzymuje. Ponadto trzymane w ręku radzieckie radio Sokol-4, wykorzystane do ?namierzania? to słaby argument ?.
    Czy któryś z forumowiczów ma pomysł, co to może być ? albo jak lepiej sprawdzić, jakie jest źródło zakłóceń? Tak, bym miał lepszy argument do wskazania sąsiadowi, że to jednak on.
  • Moderator HydePark/Samochody
    Wandered napisał:
    co to może być

Gdyby nie pora występowania tych zakłóceń, to podejrzewałbym jakąś instalację PV z kiepskim falownikiem/ami. Drugą przyczyną może być np. inwerter w lampie ulicznej LED (o ile są takie w okolicy), bądź układ zapłonowy w typowej lampie wysokoprężnej. Miałem podobnie, gdy kilka metrów od mojego domostwa uszkodzona była jedna z opraw ulicznych. Układ zapłonowy usiłował zapalić zużytą lampę generując silne zakłócenia w całym paśmie KF. Po wymianie przez energetykę lampy na nową, zakłócenia występują jedynie przez kilka sekund w momencie zapłonu.
  • Poziom 4  
    Oświetlenie uliczne było przeze mnie rozważane - ale pora występowania zakłóceń nie zgadza się z jego uruchamianiem i lokalizacją latarni.
    Wygląda to mniej więcej tak, jak na załączonym rysunku.
    Dom z krzyżykiem to ja, zaznaczyłem orientacyjny zasięg zakłóceń. Strzałki to miejsca, gdzie zakłócenia są najsilniejsze.
  • Poziom 4  
    UKE to ostateczność. Z większością sąsiadów się dobrze znam i problemu by nie było. Tu mam "nowego" - który otwiera bramę z pilota, wsiada w samochód i nie pojawia się poza płotem. Pierwszy raz widziałem, jak wygląda ;).
    Odwiedzę go jeszcze i spróbuję.
  • Poziom 27  
    Ja zgłaszałem do UKE taki problem że:TV kablowa Vectra nie nadawała fonii na jednym poziomie i na jednym cicho a na drugim RYCZY ! Przyjechali z przedstawicielem VECTRY zrobili pomiary i pojechali do Lublina. Jak dowiedziałem się że byli zadzwoniłem do UKE i zapytałem na jakich kanałach robili pomiary i dlaczego nie powiadomili mnie że będą robić pomiary. Przyjechali na drugi dzień zrobili to co trzeba i na razie spokój. Uważam że powinieneś to zgłosić, chyba płacisz abonament za RTV, ale na tych zakresach to ciężko będzie odbierać bo zakłócenia " są wszędzie" ratuje trochę antena ferrytowa, ale to nie to.
  • Poziom 4  
    Jak mawiał mój dziadek = "jak wyjdę z nerw", to wtedy UKE ;). Po prostu nie przypuszczam, by były to działania celowe. Tyle, że sąsiada na razie zastać nie mogę.
    Co do zakłóceń na falach średnich - wiem o nich i jestem tego świadomy, niemniej nie miałem z tym wcześniej większych problemów. Na prowizorycznej antenie (ok. 30 m przewodu w ogrodzie) odbiór nocą był nawet niezły.
    Możliwe, że dobra antena ramowa poprawiłaby sytuację, bo zakłócenia są z jednego kierunku - ale postawienie czegoś takiego w pokoju może napotkać pewien opór w domu - już mam małe embargo na odbiornik radiowe ;).

Tak czy inaczej ciągle zastawiam się, co to może być - włączane regularnie, działające tylko nocą. Nie rozpoznałem jeszcze, o której zakłócenia znikają - koło 4 rano jeszcze są, po 6-tej już nie.
  • Poziom 38  
    Mogą to byc zakłócenia od nieodkłóconych zasilaczach tyrystoriwych.
    Oświetlenie , silniki, ogrzewanie.
  • Poziom 17  
    Podobny problem miałem ćwierć wieku temu. Zakłócenia w całym paśmie radiowym plus "szlaczek" w obrazie TV. Cośmy się z szwagrem naszukali przyczyn i jakie wnioski zostały wysunięte to nie chcę wspominać. Trwało to dłuższy czas, aż wreszcie zorientowałem się, że źródłem zakłóceń jest układ załączania mojej pompy C.O.
    Może rozwiązaniem byłoby wyłączenie całego budynku na czas pomiaru?
  • Poziom 26  
    Może to być ładowarka czy to telefonu, laptopa lub roweru używana całonocnie.
    Możesz zrobić trick z obciążaniem poszczególnych faz n.p. czajnikiem elektrycznym tak aby stwierdzić która z nich wpływa na zmiany sygnału zakłócającego. Jeśli jesteś w stanie z linii wywnioskować która to faza a domostwa mają zasilanie jednofazowe to masz gotowy wynik.
    Możesz też wykorzystać kierunkowe właściwości anteny ferrytowej wewnątrz odbiornika i w pobliżu maksymalnych zakłóceń ustawić się odbiornikiem na minimum aby znaleźć kierunek źródła.
    Każde zakłócenie jest w jakiś sposób charakterystyczne. Analiza przy pomocy odbiornika SDR pokazuje wiele ciekawych wskazówek.
    Nagraj to i wstaw a może coś podpowiem.
  • Poziom 21  
    Co do źródła zakłóceń, to z opisu kolegi wychodzi mi, że to nowy sąsiad. U niego może być kilka źródeł:
    - antena/odbiornik IDU-ODU Cyfrowego Polsatu,
    - ładowarka ogniw w jego samochodzie elektrycznym/hybrydowym,
    - inwerter instalacji PV,
    - zasilacz pompy ciepła, itp.

W weekend może niech kolega się z nim skontaktuje, może będzie w domu.
  • Poziom 4  
    Niedługo sąsiedzi zasugerują mi wizytę u specjalisty ;). Otóż chcąc jeszcze lepiej namierzyć źródło i okrążyć "podejrzanego" udałem się z wizytą do trzeciego domu (najdalej ode mnie). Ponieważ akurat tam mogę sobie pochodzić i po mieszkaniu - i po ogrodzie - poczekałem na pojawienie się zakłóceń i odwiedziłem wspomniany dom.
    Mimo,że przed domem zakłócenia zanikały - to w środku są w nim jeszcze większe, niż u mnie oraz na ulicy. W ogrodzie zanikają. Wychodziłoby, że znalazłem - ale nie mogę dojść, co to jest.
    Tradycyjne już pytania o urządzenia włączane w nocy nie dają żadnej odpowiedzi - oświetlenia dodatkowego brak, jakiś dużych ładowarek brak, ogrzewane jest gazowe - zresztą nie chodzi całą noc. Niczego sterowanego zdalnie. Woda - ogrzewacz przepływowy. A moje przenośne radio pięknie buczy na całym parterze. Na poddaszu nieco mniej.
    Wynegocjuję możliwość wyłączenia prądu (osobne bezpieczniki na piwnicę, parter i poddasze). Przynajmniej będę miał pewność, czy to właściwa lokalizacja.
    Zgodnie z sugestią jednego z forumowiczów nagram w wolnej chwili, jak to wygląda.
  • Poziom 38  
    Jestem całą duszą z Tobą "Wandered". Od bardzo dawna jestem miłośnikiem starego radia i posiadam ich kilka(naście) sprawnych w domu i kilka oczekujących na remonty. Oczywiście użeram się z podobnymi zakłóceniami jak Ty i wszyscy pozostali nam podobni. Ustaliłem, ze jedną z przyczyn zakłóceń może być INTERNET a sposób ich rozprzestrzeniania to sieć energetyczna. Jeśli możesz to spróbuj oddalić się od drutów sieci energetycznej i zbadaj w jakiej od niej te zakłócenia słabną a może i zanikają? Źródłem zakłóceń może być też każde urządzenie cyfrowe a w ich rozprzestrzenianiu sprzyja podłączenie do sieci energetycznej. Wyłapanie i lokalizacja źródeł tych zakłóceń jest bardzo trudne ale próbować należy. Jeśli jednak nie da się tego uniknąć to zrób tak jak ja. Na znanym portalu aukcyjnym nabyłem taki element, który nazywany jest różnie. Może najlepiej pokażę go?
    Na tym podzespole wykonałem przystawkę (adapter) podłączaną do każdego odbiornika radiowego i umożliwia ona (podobnie jak gramofon) odtwarzanie muzyki przez BT, z karty pamięci lub pendrive oraz posiada pełen zakres radia FM. Można taż bardziej zainterweniować w takie radio i wbudować ten podzespół do wnętrza odbiornika lub pod niego (jeśli tam jest miejsce). Powinien być jednak dostęp do jego przedniej części aby można było zmieniać "pena" czy kartę pamięci oraz sterować go z pilota.
  • Moderator HydePark/Samochody
    Preskaler napisał:
    Można taż bardziej zainterweniować w takie radio i wbudować ten podzespół do wnętrza odbiornika lub pod niego (jeśli tam jest miejsce)

Toż to świętokradztwo! Do pięknego starego lampowca, chiński BT montować! A fe. Wracając do tematu, może któryś z sąsiadów ma auto elektryczne i w nocy je ładuje?
  • Poziom 38  
    Nie namawiam! Każdy zrobi jak uważa. Można (jak napisałem wyżej) dołożyć adapter. Wtedy radio będzie nietknięte a ze wszech miar użyteczne.
  • Poziom 4  
    Linii energetycznej napowietrznej brak - zasilanie w energię elektryczną jest pod ziemią od początku lat 90-tych. Zasilanie idzie pod chodnikiem, a zakłócenia są silne także w ogrodach. Internet - chyba też nie, bo i tak działa cały dzień. Sama okolica - mimo że blisko centrum miasta (Gdańsk) - jest stosunkowo mało zurbanizowana. Żadnych warsztatów, nocnych spawaczy itd.
    Ogólnie o wszelkich kablach na ulicy trochę wiem, bo mieszkam tu od urodzenia. Nic nowego nie ma.
    Samochodów elektrycznych nie stwierdziłem. Rowerów, hulajnóg i skuterów elektrycznych nie zauważyłem.

Dla mnie cała "zabawa" z radiem lampowym to było rozwieszanie kilkudziesięciu metrów kabla jako anteny, podłączanie uziemienia i radocha ze słuchania "Radia Swoboda" na średnich, złapania Radia Dechovka czy Chińczyków próbujących nas zachęcić po polsku do chińskiej muzyki między 22 a 23. A po północy normalny sygnał Programu I Polskiego Radia, a nie jakaś "wariacja" na temat Poloneza A-Dur. Nie mówiąc o tym, że radia lampowe mają po prostu ładny wygląd i są świetnym przykładem na sztukę użytkową. Ponadto pasują mi do reszty wyposażenia domu ;). Dodatkowa satysfakcja to zakup odbiorników w stanie odbiegającym od ideału i samodzielne ich ożywienie.

Ja uparty jestem. Będę informował o dalszych ustaleniach.

Ciągle chodzi mi po głowie, że to musi być coś, co nagle zaczęło działać nieprawidłowo. Bo - jak już chyba pisałem - ten problem raz już wystąpił kilka miesięcy temu i znikł sam po nieco ponad tygodniu. A "podejrzani" sąsiedzi twierdzą, że nowych zabawek nie mają.
  • Poziom 27  
    Podpowiem Ci tak: weż długi przedłużacz , wynieś radio z domu, i podłącz do sieci no i oczywiście antenę. Odbiornik będzie" przenośny" ale do pomiarów wystarczy. Zorientujesz się czy te zakłócenia pozostaną czy mieszkasz w felernym miejscu.
  • Poziom 35  
    Zakłócenia docierają drogą kabla energetycznego zasilające dane budynki.W moim przypadku zakłócenia odbioru radiowego były słyszalne na przenośnym odbiorniku radiowym na długości około 400m.Zainteresowałem tym problemem Energetykę.panowie przyjechali włączam radio i chodzimy po trasie kabla buczy jak nic i poziom zakłóceń zwiększa się idąc w stronę mojego bloku. Panowie weszli do pierwszej klatki a ja z nimi z uruchomionym odbiornikiem.Po kolei otwierają szafki energetyczne i odłączają poszczególne mieszkania.i tak do skutku odłączają zasilanie mieszkania na trzecim piętrze i cuda odbiornik ożył jak ta lala. Panowie ze mną wchodzą do mieszkania a tam młody chłopaczek zmajstrował sobie ściemniacz na tyrystorze bez członu przeciw zakłóceniowego sterując ww ściemniaczem natężenie światła oświetlając akwarium.I tak urządzenie siało zakłócenia po kablu na długości około 400m.Proponuję najpierw porozmawiać z dyspozytorem zakładu energetycznego.i ekipę wspomóc przenośnym odbiornikiem radiowym.
  • Poziom 4  
    Wizyta u sąsiadki (trzeci dom) - bez rezultatów. To nie u niej. Po wyłączeniu prądu problem jest nadal. Tyle, że dziś wreszcie dokładnie odnotowałem sobie godzinę, gdy to się zaczęło.
    Czyli wracam do pierwotnie "podejrzanego" sąsiada - przy czym wskazano mi, że od pewnego czasu ma nowy samochód. Może rzeczywiście jakaś hybryda albo elektryczny? Trzeba się będzie z nim zaprzyjaźnić ;)
    Na wszelki wypadek przypominam - do szukania źródła używam odbiornika na baterie.

Dziękuję za podpowiedzi dotyczące zasilania.

W załączeniu przesyłam nagranie zakłóceń. Tak jest w całym zakresie fal średnich.
  • Poziom 37  
    Potężny przydźwięk sieci elektrycznej słychać.
  • Poziom 4  
    freebsd napisał:
    Potężny przydźwięk sieci elektrycznej słychać.

Tak to wygląda u mnie w domu. Na zewnątrz jest jeszcze gorzej...
  • Poziom 38  
    ArturAVS napisał:
    Preskaler napisał:
    Można taż bardziej zainterweniować w takie radio i wbudować ten podzespół do wnętrza odbiornika lub pod niego (jeśli tam jest miejsce)

Toż to świętokradztwo! Do pięknego starego lampowca, chiński BT montować! A fe. Wracając do tematu, może któryś z sąsiadów ma auto elektryczne i w nocy je ładuje?

Można i przez modulator lampowy. ECH81 lub inna tania heptoda.
    Generator na triodzie pracuje na jakimś wolnym wycinku pasma a na heptodę idzie sygnał z tegoż generatora oraz sygnał audio.
    Transformatorek w anodzie heptody można nawinąć z grubsza "byle jak" a i tak działa to znośnie bo sygnał ma sporą amplitudę.

Wiele radyjek ma też wejście gramofonowe i nic nie trzeba w środku montować, chociaż lepiej jest je pominąć i podłączać bezpośrednio gdzieś do obwodu żeby ominąć korekcję.

Ja akurat lubię różne "świętokradztwa" bo lampowce zasilam z impulsówki.
    Nic generalnie nie słychać bo trafo wyjściowe ani głośnik nie przepuści takiego przydźwięku.

No i jeszcze co do samych zakłóceń to można spróbować troszkę zmienić charakterystykę przenoszenia samego radia, żeby nieco mocniej obcinał dane częstotliwości. Zmniejszyć pojemność w katodzie pentody (czy co tam jest na wyjściu) to zmniejszy się pasmo przenoszenia niskich częstotliwości. Przy zakłóceniach od impulsówek (wysokie częstotliwości) po prostu obcinam od góry pasmo przenoszenia demodulatora i zakłócenia cichną. Dla lampowca to będzie zwykły dolnoprzepustowy, czasem dostępny w postaci regulatora. Muzyki się nie posłucha w dobrej jakości ale głos przechodzi normalnie.

Najlepiej takie rzeczy wycina się filtrami cyfrowymi ale tych to w radiu lampowym nie uświadczymy, co najwyżej przy nagrywaniu za pomocą komputera można zrobić niestandardową charakterystykę przenoszenia.
    Ewentualnie jakiś zewnętrzny korektor analogowy bo też daje możliwość obcinania danej częstotliwości.

Samą częstotliwość zakłóceń też można odczytać z tego nagrania.
    Wrzuciłem plik do audacity i sygnał daje największy pik w okolicy 700Hz.
    Wzrost dla 50Hz też jest ale mniejszy.

Trop z samochodem słuszny.
    Przekształtnik do ładowania takiego auta elektrycznego to spora moc i zwykle duża częstotliwość.
    Harmoniczne idą wtedy całkiem daleko, potrafią sięgać pasma MHz.
  • Poziom 38  
    Patrz post 8.
    Wystarczy popatrzeca sprzedawane nieodkłócone regulatory triakowe.
  • Poziom 26  
    Nagranie jest zrealizowane poprzez mikrofon a przydałoby się po kablu.
    Jest jeszcze jedna opcja; znajdź krótkofalowca, może Ci pomoże określić szerokość występowania zakłócenia, może coś podpowie na miejscu a ten po sąsiedzku może ma ten sam problem i wspomoże.
    Najbliższego masz na ul.Skarpowej.
  • Poziom 4  
    sq9fmc napisał:
    Jest jeszcze jedna opcja; znajdź krótkofalowca, może Ci pomoże określić szerokość występowania zakłócenia, może coś podpowie na miejscu a ten po sąsiedzku może ma ten sam problem i wspomoże.

Szukam krótkofalowca od pewnego czasu - ale choć mam znajomych z różnymi zainteresowaniami, to krótkofalowców wśród nich brak.
    Gratuluję spostrzegawczości - tak, ul. Skarpowa to moje okolice. Gdy ponowna wizyta u sąsiada nic nie da - to będę zobowiązany za spytanie go, czy zgodziłby się pomóc. Może mnie kojarzyć z widzenia - poruszam się czasem po okolicy charakterystycznym samochodem (Wartburg 353W Tourist - czyli kombi).

Jeżeli nagranie "po kablu" pomoże - mogę je zrobić. Tylko muszę stosowny kabelek przygotować.
  • Poziom 26  
    Nie mogę dopatrzyć się czy urządzenie moduluje zakłócenie 3 fazowo czy jednofazowo w obecnym nagraniu. Po za tym pasmo jest zbyt wąskie aby coś z tego wyciągnąć.
    Jeśli już udałoby Ci się przekonać sąsiada do chwilowego wyłączenia napięcia głównym wyłącznikiem to masz czysty wynik.
    P.S. nr 120
  • Poziom 38  
    sq9fmc napisał:
    Nagranie jest zrealizowane poprzez mikrofon a przydałoby się po kablu.

RTL-SDR za 50zł.
    Zakres 27-1800MHz.

Żeby popatrzeć od zera to trzeba już zapłacić te 100zł za RTL-SDR V3.
    Od ~500kHz do 1800MHz.
    Ewentualnie modyfikować tańszą wersję za 50zł.

Można oglądać widmo sygnałów radiowych.
    I samo urządzonko bardzo przydatne do sprzętów radiowych.
    Bezdotykowy pomiar heterodyny.
  • Poziom 4  
    Dziękuję za powyższe uwagi.

Nowych wieści nie mam - sąsiad, którego podejrzewam o zakłócanie, nie jest dostępny od dwóch dni - alb bardzo skutecznie udaje, że go nie ma ;). Zakłócenia są nadal.
    Próbuje nawiązać kontakt z krótkofalowcem mieszkającym na sąsiedniej ulicy.

Nagrałem też zakłócenia "po kablu". Tym razem są z odbiornika lampowego, bo wykorzystałem w nim wyjście na głośnik zewnętrzny (akurat taki przewód miałem już gotowy).
    Tak to wygląda na falach średnich po ustawieniu radia na mniej więcej 700 kHz
  • Poziom 4  
    A tak na długich w zasadzie w całym zakresie - tu po ustawieniu na ok. 200 kHz. Nagrałem też, jak to wygląda w całym zakresie fal średnich i długich.
  • Poziom 17  
    Witam, takim sygnałem zakłócającym kiedyś Wolna Europa była zakłócana, ale wg. mnie to są zakłócenia pochodzące z zasilacze dużej mocy na tyrystorach bez filtrów przeciwzakłóceniowych. Może się mylę ale ciekawi mnie ten przypadek. Pozdrawiam.