Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony kabel wideodomofonu

28 Maj 2020 06:30 372 15
  • Poziom 6  
    Dzień Dobry,
    Po kilku latach zamieszkiwania w domu, postanowiłem zamontować wideodomofon. Zestaw ORNO Bastion model OR-VID-CK-1039.
    Podczas budowy domu zadbałem o niezbędne okablowanie:
    - garaż - furtka: kabel skrętka cat 7;
    - garaż - kuchnia (tu mam widok na furtkę i w planie wisieć miał do monitor): kabel skrętka 16 par.
    - w garażu osobny obwód wyprowadzony z rozdzielnicy do zasilania transformatora.
    Wszystko zamontowane, zasilacz pracuje Uwy = 14,75 V, monitor się odzywa, ale... nic ponadto.
    Podejrzenia padły na skrętkę cat 7. No i faktycznie, nie ma przejścia na żadnej z par. Prawdopodobnie uszkodzenie kabla miało miejsce podczas:
    - prac brukarskich, gdyż kabel jest ułożony pod podjazdem do garażu;
    - murowania słupków ogrodzenia, gdzie kabel jest wprowadzony;
    - montażu furtki, tu podczas wiercenie otworów montażowych.
    Ułożenie nowego kabla wydaje mi się obecnie mało realne.

Tak więc pytanie: czy jest jakiś patent, aby połączyć panel przy furtce + elektrozawór w zamku z garażem?

Z góry dziękuję za poświęcony czas, każdy pomysł wart jest rozważenia.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 30  
    mawerix123 napisał:
    ZUEHERTZ napisał:
    czy jest jakiś patent, aby połączyć panel przy furtce + elektrozawór w zamku z garażem?

Jeszcze chyba nikt nie wymyślił przesłanie prądu przez Wifi.

Chyba że furtka jest przy bramie, a brama ma zasilanie to coś można próbować zrobić.
    Swoja drogą Tesla tak widział zasilanie urządzeń :) bezprzewodowo.
    No i są rozwiązania bateryjne. Małe panele fotowoltaiczne i akumulator.
  • Poziom 30  
    Nie dopilnował kolega ekip i się zemściło. Pytanie takie czy kabel pod podjazdem jest w jakiejś rurce osłonowej (arot) ?
    Czy w słupku był jakiś peszel? Zna kolega dokładny przebieg przewodu ? Może nie trzeba zaraz demolować całego podjazdu a poszukać kabla przy furtce. Tak czy owak bezprzewodowo to sienie da. Może kolega dać jakaś mapke sytuacyjną albo jeszcze lepiej fotke co i gdzie jest (podjazd, furtka, brama)?
  • Poziom 6  
    Niestety, tak to już bywa podczas budowy. Nie da się stać przy każdym robotniku.
    Nie ma szans na wyciągniecie tego kabla. Ponieważ był to kabel, więc nie układałem go w gruncie ani w słupku w rurze osłonowej.
    Widzę, że muszę poważnie zacząć rozważać ułożenie nowego kabla.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 30  
    A bokiem wyjść z garażu i wzdłuż podjazdu... Ja miałem akcję u klienta że pilnowałem brukarzy jak układali podjazd i też niewiele to dało... jakieś 2 miesiące po tym jak zrobili podjazd, ogrodnik położył trawę z rolki i wszystko było cacy to sie pod podjazdem kabel zasilający dom upalił (uszkodzili izolację czego niestety nie zauważyłem) i trzeba było nowy ułożyć... Ale udało się bokiem po ogrodzie bez niszczenia alejek i podjazdów. Koszty poniósł i wykonawca podjazdu, nie było zmiłuj się.
  • Poziom 36  
    madamsz1 napisał:
    Małe panele fotowoltaiczne i akumulator.
    To chyba jedyne w miarę proste, realne i technicznie "eleganckie" rozwiązanie problemu bez kopania. Drugie rozwiązanie to częściowe przełożenie bruku i ułożenie w szczelinie nowego kabla.
    ZUEHERTZ napisał:
    Widzę, że muszę poważnie zacząć rozważać ułożenie nowego kabla.
    Tym razem przemyśl zastosowanie odpowiedniej rury osłonowej i montażu w taki sposób, żeby była możliwość wymiany uszkodzonego kabla.
  • Poziom 6  
    Mobali napisał:
    To chyba jedyne w miarę proste, realne i technicznie "eleganckie" rozwiązanie problemu bez kopania. Drugie rozwiązanie to częściowe przełożenie bruku i ułożenie w szczelinie nowego kabla.

Mam u wątpliwości. Owszem, napięcie na rygiel 12V można w ten sposób rozwiązać, ale co dalej? Komunikacja wizji i fonii z panelu przy furtce do monitora w kuchni bez kabla jest chyba mało realna?
  • Poziom 30  
    Napisałem, że mając zasilanie (jakiekolwiek) przy panelu, można zrobić wszystko - jest na prawdę masę rozwiązań przesyłu bezprzewodowego obrazu, fonii, czy nawet wyzwolenia rygla. Są nawet całe zestawy wideodomofonów bezprzewodowych. Wszystko zależy od kosztów jakie chce się ponieść przy "naprawie" przewodu.
  • Poziom 36  
    Sądzę, że przedmówca miał na myśli możliwość wykorzystania posiadanego już domofonu. W tym wypadku, dorabianie toru bezprzewodowego jest oczywiście technicznie wykonalne, ale może być nieuzasadnione ekonomicznie. Miałoby to sens, jeśli autor potrafi samodzielnie wykonać taką modyfikację. A jeśli nie, to znacznie szybszym rozwiązaniem jest zainstalowanie gotowego zestawu wideodomofonu bezprzewodowego lub... demontaż części bruku i instalacja nowego okablowania.
  • Poziom 30  
    mawerix123 napisał:
    madamsz1 napisał:

To może kolega zaprezentuje takie rozwiązanie dla tego modelu wideodomofonu zamiast smuć jakieś bajki.

Jak ma się zasilanie na furtce to domofon IP puścić można po wifi i działa bez problemu i nie żadne bajki tylko sprawdzone rozwiązanie, osobiście nie polecam ale rozważyć można.
    Mam klienta który ma bramę dwuskrzydłową na posesje zasilaną z panela słonecznego i działa już kilka dobrych lat, więc się da :)
  • Poziom 39  
    adversus napisał:
    mawerix123 napisał:
    madamsz1 napisał:

To może kolega zaprezentuje takie rozwiązanie dla tego modelu wideodomofonu zamiast smuć jakieś bajki.

Jak ma się zasilanie na furtce to domofon IP puścić można po wifi i działa bez problemu i nie żadne bajki tylko sprawdzone rozwiązanie, osobiście nie polecam ale rozważyć można.
    Mam klienta który ma bramę dwuskrzydłową na posesje zasilaną z panela słonecznego i działa już kilka dobrych lat, więc się da :)

Dobrze to może kolega poda takie rozwiązanie dla tego wideodomofonu.
  • Poziom 30  
    mawerix123 napisał:
    Dobrze to może kolega poda takie rozwiązanie dla tego wideodomofonu.

W jakim sensie ? Mam zestawienie sprzętu zrobić ? Kolega raczy żartować chyba. Napisałem że jest to jak najbardziej możliwe. A zacząć trzeba od policzenia bilansu mocy dla urządzeń. Do tego dobrać panel i akumulator. Nic wielkiego i trudnego. Inna sprawa nad kosztami w stosunku do kosztu ułożenia nowego przewodu. Ja bym mimo wszystko wybrał rozwiązanie przewodowe, ale nie zawsze można więc to jest rozwiązanie alternatywne.

Kolego Mawerix123, nikt nie snuje bajek jak to raczyłeś ująć wcześniej. Są to rozwiązania bez problemu do zrealizowania. To że ty się z tym nie spotkałeś nie oznacza że musisz to negować.

Przykładowy zestaw do zasilania napędu bramy:
    https://www.napedy.net/zestaw-solarny-fotowoltaiczny-do-somfy-axovia-220-p-1457.html
    Domofon IP wifi kolega szuka wg uznania
    https://allegro.pl/kategoria/elektryka-i-akce...e-al-product-eyesa2-engag-dict43-hou-1-2-0318
    i montuje zasilanie solarne np takie:
    https://www.genway.pl/zestaw-solarny-50-w.html
    jak pisałem wcześniej trzeba zrobić bilans mocy by miało to ręce i nogi.
  • Poziom 6  
    Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem i okazną chęć pomocy.
    Rozwiązanie problemu poprzez WiFi , choć interesujące z technicznego punktu widzenia, dla mnie nie jest do zaakceptowania ekonomicznie.
    Tak więc w dniu wczorajszym przygotowałem słupek murowany do wprowadzenia nowego kabla, który będę układał w gruncie.
    Od strony ogrodu w słupku wyciąłem bruzdę, którą po ułożeniu kabla, wypełnię fugą, analogiczną do oryginalnej.
    Czeka mnie jeszcze wykonanie przewiertu w ścianie domu, a to wymaga już większej precyzji i kompromisów małżeńskich ;-)
  • Poziom 36  
    ZUEHERTZ napisał:
    ...przygotowałem słupek murowany do wprowadzenia nowego kabla, który będę układał w gruncie.
    To dobre i proste rozwiązanie, które pozwoli w pełni wykorzystać wszystkie posiadane już elementy.
    ZUEHERTZ napisał:
    Od strony ogrodu w słupku wyciąłem bruzdę, którą po ułożeniu kabla, wypełnię fugą, analogiczną do oryginalnej.
    W przypadku słupka i rowka w gruncie nie zapomnij o położeniu rurki ochronnej, w której ułożysz kabel - w razie ponownej awarii wystarczy ponownie przeciągnąć nowy odcinek.
    ZUEHERTZ napisał:
    Czeka mnie jeszcze wykonanie przewiertu w ścianie domu, a to wymaga już większej precyzji i kompromisów małżeńskich
    Ta część robót wydaje się znacznie prostsza technicznie, niż politycznie ;-)