Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sb live! - cichy sub

CichyMarek 04 Paź 2005 17:37 954 9
  • #1 04 Paź 2005 17:37
    CichyMarek
    Poziom 9  

Witam,

Zbudowałem subwoofer na głośniki STX 27-300-8 SC, który jest napędzany przez wzmacniacz na mostku TDA7294 (http://www.elektroda.net/audio/tda7294/). Sygnał już "odfiltrowany" pobieram z karty dźwiękowej SB Live! 5.1. Jednak dźwiek który wydobywa się z suba jest stosunkowo cichy(wszystkie suwaki w kompie na max'a). Czy trzeba użyć jakiegoś przedwzmacniacza ?(prosiłbym o jakiś prosty układ najlepiej z PCB :D) Czy np: aktywny filtr AVT1281 (http://sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=2119) rozwiązałby ten problem ?

Pozdrawiam Marek

0 9
  • #2 04 Paź 2005 17:45
    Tremolo
    Poziom 43  

Może pomyliłeś rezystory w tym mostku? I masz za małe wzmocnienie. Temat jest w złym forum ->przenoszę.

0
  • #3 04 Paź 2005 20:31
    CichyMarek
    Poziom 9  

Wszystko się zgadza ze schematem. Jak wzmacniacz podłączę pod kolumnę frontową i puszcze sygnał dla niej dedykowany to wszystko jest ok. Jest to ewidentnie wina za słabego sygnał z wyjścia karty na subwoofer. Tylko czym go wzmocnić? Czy lepiej zastosować jakiś aktywny filtr, czy odpowiedni przedwzmacniacz, tylko jaki??

0
  • #4 04 Paź 2005 21:11
    Tremolo
    Poziom 43  

Nie wygłupiaj się z dodatkowym preampem. (wzmacniać żeby rezystory wejściowe znowu tłumiły) Chodzi o R1 i R2 - które dziąłją jako dzielnik napięcia. U mnie to chodziło bez preampówm, aż miło tyle że nie miałem czegoś "takiego na wejściu".

możesz tez wypiąć R1 i zewrzeć zworą R2... Powinno to podwyższyć sygnał podawany na wzmacniacz.

0
  • #5 04 Paź 2005 21:55
    CichyMarek
    Poziom 9  

Tego dzielnika nawet nie montowałem :D Jest tak jak napisałeś - R1 wypięty, R2 zwarty. Jak się wzmacniacz podepnie pod inne źródło sygnału to śmiga aż miło...

0
  • Pomocny post
    #6 04 Paź 2005 22:09
    coolombo
    Poziom 29  

Mialem podobny problem, nie dosc ze poziom sygnalu dla suba na moim SBLive tez jest maly to jego jakosc tez pozostawia wiele do życzenia.Zrob tak: zakup filtr DP z powyzszego linku podlącz go do kanalow frontowych i po problemie. A jeszcze jedno jakie masz stery do karty? sproboj na sterownikach kX .

0
  • Pomocny post
    #7 04 Paź 2005 23:03
    Tremolo
    Poziom 43  

A mam pytanko zrób test wepnij miernik prądu zmiennego na wyjscie karty i z Generatora czestotliwości na komputerze puść 50 Hz.

Czy jako wzmacniacz pełno pasmowy gra normalnie? Kanały przód i tył?

PO za tym cyfrowe filtracje subwooferów w kartach działaja rożnie - u mnie na AD1980 bas z wyjścia subwooferowego jest na tyle paskudny, ze wole wpiać go przez filtr basowy za 20 złotych niż męczyć się z tym wyjsciem.

Inna możliwośc : zwieksz wzmocnienie wzmacniacza przez wymiane rezystorów w sprzężeniach zwrotnych R10 i R14 powiedzmy do około 30-40 kOm.

0
  • #8 05 Paź 2005 16:54
    CichyMarek
    Poziom 9  

Faktycznie, sygnał z kolumn frontowych przy tych 50Hz jest zdecydowanie większy niż z wyjścia na suba przy tej samej częstotliwości. Chyba jednak kupię filtr i puszcze sygnał z przednich kolumn...
    Dzięki za pomoc !

0
  • #9 05 Paź 2005 20:12
    lechoo
    Poziom 39  

A czy ustawiłeś w mikserze karty (Surround Mixer) wyjście głośników (Speakers) w tryb "5.1"? Jest to konieczne aby wyjście subwoofera działało prawidłowo, ponadto w okienku "Settings" należy zaznaczyć opcję "Bass Redirection"

0
  • #10 06 Paź 2005 21:16
    CichyMarek
    Poziom 9  

Tak, od strony softwareowej zrobiłem już chyba wszystko co możliwe oprócz instalowania sterowników kX :D Mam już wszystkie elementy na aktywny filtr
    wiec zobaczymy jak teraz będzie się sub sprawował...

0
  Szukaj w 5mln produktów