Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Nauka w zawodzie "elektryk" dla dorosłego.

kpodstawa 28 May 2020 18:39 1143 6
IGE-XAO
    kpodstawa
    Level 33  
    Na stare lata przyszło mi wrócić w okolice wyuczonego zawodu - mechanik automatyki i pomiarów. Nie pracowałem w zawodzie od lat 90, ponieważ udawałem informatyka. Tak naprawdę to byłem raczej pracownikiem technicznym (złota rączka, dziewczyna do wszystkiego, elektryk-samozwaniec itp.), któremu udawało się nie psuć komputerów.

Pomyślałem, aby dodać zawód zwykłego elektryka, co może zaprocentuje mi na niedalekiej emeryturze. Jestem po niedawnym kursie i egzaminie G1 E do 1 kV, ale to nie wystarczy. Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe trwają 3-5 semestrów w weekendy - może być zbyt długo. Nie znalazłem szkolenia tylko w dni robocze w jeden semestr.

Wydaje się, że dałbym radę przygotować się samodzielnie do egzaminu eksternistycznego, ale raczej w części teoretycznej - brakuje mi praktyki. Niby mógłbym coś podłubać we własnym Warsztacie Terapii Zajęciowej, bo i tak trzeba zainwestować w narzędzia i proste przyrządy pomiarowe. Jednak nie wiem, czy taką samoróbką mógłbym skutecznie zdać egzamin praktyczny, bo jednak szkolenie "belferskie" uważam za niezastąpione (dawno temu sam byłem belfrem na warsztacie).

Proszę o Wasze opinie i rady w tej sprawie, dziękując awansem za pomoc.

Krzysztof Podstawa
  • IGE-XAO
    tomi2005a
    Level 11  
    No cóż nie ma rady

Sytuacja w Twoim przypadku wygląd tak.

Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe trwają 3-5 semestrów w weekendy - może być zbyt długo. - to się zgadza.

Musisz zapytać w takiej instytucji jak Cech Rzemiosł
    tu masz link przykładowy
    http://www.cech.org.pl/nauka-zawodu
  • IGE-XAO
    kpodstawa
    Level 33  
    Zupełnie zapomniałem o rzemiośle, jako o miejscu edukacji zawodowej. Widocznie zadziałał stereotyp "rzemiosło: szewc-krawiec-piekarz-cukiernik-...-ale_nie_elektryk". Dziękuję. K.P.
    kpodstawa
    Level 33  
    Opiszę obecny stan sprawy, gdyby ktoś był w podobnej sytuacji.

Sprawdziłem szkolnictwo rzemieślnicze w moim regionie. Uczą w zawodzie "elektryk", ale oferta wygląda na adresowaną raczej do młodzieży.

Napisałem do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie w sprawie egzaminu eksternistycznego. Porozmawiałem telefonicznie z bardzo kompetentnym i życzliwym pracownikiem.

Okazało się, że obecne przepisy pozwalają na przystąpienie do takiego egzaminu, jeżeli potrafiłbym udokumentować co najmniej dwa lata zatrudnienia na stanowisku elektryka. Inaczej trzeba odbyć całościowe szkolenie zawodowe.

W moim przypadku, prawie niemożliwe byłoby zebrać odpowiednie zaświadczenia od byłych pracodawców z odległej przeszłości. Pracownik OKE doradził, że najlepiej będzie przejść pełną naukę zawodu, zakończoną państwowym egzaminem. Wtedy mam szansę nabyć aktualnej wiedzy i umiejętności.

Zatem złożyłem dokumenty do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie na KKZ "technik elektryk". Zostałem wstępnie zakwalifikowany. To miejsce kiedyś było zespołem szkół przy elektrowni "Jaworzno III", więc chyba środowisko zapewni odpowiedni poziom nauczania. To okaże się po pierwszym semestrze.

No cóż - nie dało się szybciej i właściwie to jest inwestycja już na czas emerytalny.

Krzysztof Podstawa
    kpodstawa
    Level 33  
    Kajam się za zwłokę w odpowiedzi - miałem różne "przeszkadzajki osobiste". Odpowiem tak, jak ja to rozumiem. Najlepiej będzie zweryfikować moje wypowiedzi "u źródeł".

Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe to jest specyficzna forma szkoły - zasadniczej zawodowej lub technikum. Nauka odbywa się niestacjonarnie, czyli w soboty i niedziele. Trwa od 3 do 5 semestrów. Można znaleźć takie kursy płatne lub bezpłatne. Te drugie są sponsorowane chyba przez samorządy i chyba w obszarze "polityki edukacyjnej". Po prostemu, to jest zapewnianie ciągłości kadrowej dla gospodarki.

Programy nauczania obejmują tylko niezbędne przedmioty ogólne i zawodowe kierunkowe. Czyli nie ma np. języka polskiego, geografii, WF itp. Np. dla elektryków są podstawy elektrotechniki (czyli dział fizyki), podstawy miernictwa, instalacje elektryczne, maszyny elektryczne, niezbędne przepisy prawne (np. prawo budowlane w obszarze instalacji elektrycznych). Ponadto są zajęcia praktyczne, np. pracownia pomiarów, montaż instalacji lub maszyn. Całość kończy się dwuczęściowymi egzaminami - teoretycznym i praktycznym.

W przypadku elektryków podczas kursu, oprócz egzaminów zawodowych, można zdawać egzamin kwalifikacji G1 E do 1kV. Uwaga. Przeglądając informacje otrzymane w wyszukiwarce internetowej, trzeba rozróżnić oferty kursów przygotowujących do egzaminów "G1" od KKZ.

Krzysztof Podstawa
    kpodstawa
    Level 33  
    Wybrałem rozwiązanie dostępne pod względem formalnym w mojej sytuacji osobistej i dobre merytorycznie - zgłoszenie na bezpłatny Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy. K.P.