Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sonel - pomiar impedancji pętli zwarcia z RCD

28 Maj 2020 19:51 717 6
  • Poziom 5  
    Witam.
    Czy jest mi ktoś w stanie powiedzieć jak multimetr impedencji pętli zwarcia Sonel mierzy impedencję L do PE bez wyzwolenia "różnicówki".

Wiem, że jest specjalna funkcja Z L-PE RCD. Ale jak fizycznie to jest dokonywane, skoro "różnicówka" nie jest w stanie zadziałać podczas pomiaru.
  • Poziom 22  
    Witaj.
    Ogólnie mówiąc RCD najczęściej reagują na jedną z połówek sinusoidy więc miernik wykonuje pomiar w tej drugiej.
    W mierniku jest funkcja wyboru dolnej lub górnej połówki sinusoidy. Jeśli wybierzesz niewłaściwie to RCD wyzwoli podczas pomiaru.
    Wszystko zależy od typu zabezpieczenia.
    http://elektryk-kielczow.pl/artykuly/roznicowka/
  • Poziom 11  
    rsv6 napisał:
    Witam.
    Czy jest mi ktoś w stanie powiedzieć jak multimetr impedencji pętli zwarcia Sonel mierzy impedencję L do PE bez wyzwolenia "różnicówki".

Wiem, że jest specjalna funkcja Z L-PE RCA. Ale jak fizycznie to jest dokonywane, skoro "różnicówka" nie jest w stanie zadziałać podczas pomiaru.

Ta funkcja w mierniku dokonuje pomiaru impedancji prądem nie wyzwalającym RCD, czyli poniżej wartości 0,5x(delta)In. np dla różnicówki 30mA pomiar impedancji wykonywany jest serią pomiarów prądem mniejszym niż 15mA
  • Poziom 11  
    rsv6 napisał:
    Zauważyłem że mój Sonel na niektórych różnicówkach przy próbie testu czasu zadziałania RCA potrafi podać czas mimo że różnicówka nie zadziałała. Tz nie wyłączyła się..
    Spróbuj wykonać ten pomiar odpinając fizycznie odpływ (lub zrób przerwę na bezpieczniku, jeżeli jest "za" różnicówką). Z resztą tak powinno się prawidłowo wykonywać badanie RCD. Efekt, który zauważyłeś dają nieliniowe odbiorniki (falowniki, zasilacze impulsowe) zasilone z badanej różnicówki.
    Druga opcja, to pada ci miernik, albo przewody.
  • Poziom 3  
    Tak, mierniki marki Sonel posiadają wiele wad! Osobiście prowadzę firmę elektryczną, od początku inwestuję w markę Fluke i nigdy się nie zawiodłem. Zanim jednak zacznę korzystać z nowych przyrządów poddaje je dość ciężkim testom w moim "laboratorium elektronicznym". Wymuszam skrajne wartości, przeprowadzam różne testy żeby wiedzieć co dany model faktycznie potrafi, dane porównuje z co najmniej dwoma podobnymi miernikami. Z racji obecnego kryzysu wziąłem na warsztat urządzenia marki SONEL, na szczęście wypożyczone. MPI 525 potrafiło wyzwalać RCD choć nie powinno, szybko się przegrzewa co strasznie spowalnia pomiary, pokazuje różne wartości dla tych samych gniazd, bateria to koszmar lista usterek jest długa. Porównywany z Fluke 1653B, sprawdzany przez Fluke 99B, Fluke 289, Fluke 87lll, Fluke 117. Na warsztacie miałem jeszcze CCM-40, LKZ-710, TDR-410. CCM-40 utopił się w mule pod dnem. Odświeżanie co .5 sek, wyświetlacz jak i bargraf oraz piszczyk. Pomiary niestabilne, strasznie pływają. Kiepskie kąty obserwacji. Funkcja peak-hold to jakaś katastrofa, tak jak min/max. Lepiej kupić używanego Fluka niż nowego Sonela, jakość bez porównania. Chciałem wesprzeć polskiego producenta ale niestety nie jestem w stanie pracować tymi przyrządami. Kontaktowałem się w tej sprawie z firmą DASL która to testuje i wdraża mierniki Sonela, niestety potwierdzili moje dane z pomiarów. Zamierzam założyć kanał na popularnym serwisie z filmami i opublikować moje testy, kiedy się do tego zbiorę podeślę linki. Pozdrawiam.