Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Raspberry Pi 4 - teraz dostępne w wersji z 8 GB RAM i 64-bitowym systemem

ghost666 29 Maj 2020 16:57 933 2
 • Raspberry Pi 4 - teraz dostępne w wersji z 8 GB RAM i 64-bitowym systemem
  Raspberry Pi 4 - teraz dostępne w wersji z 8 GB RAM i 64-bitowym systemem
  Raspberry Pi Ltd. Wprowadziło właśnie do sprzedaży nową wersję komputera jednopłytkowego Raspberry Pi 4 z 8 GB pamięci DDR4 w cenie 75 dolarów. Wydano także nową wersję beta Raspbiana - obecnie nazywanego Raspberry Pi OS - z 64-bitową architekturą, która może w pełni wykorzystać 8 GB pamięci RAM.

  Nowy Raspberry Pi 4 Model B z 8 GB pamięci RAM to pierwszy komputer jednopłytkowy z procesorem ARM na rynku w cenie poniżej 200 dolarów, który dostarcza aż tyle pamięci operacyjnej. Co istotne, cała pamięć RAM dostępna jest dla CPU ? nie jest ona np. współdzielona z wbudowanym w SoC NPU itp. Do nowego modelu dołącza nowa, 64-bitowa wersja Raspbiana, aby maksymalnie wykorzystać tą ilość pamięci.

  Zmieniono też nazwę systemu operacyjnego. Tak jak wersja 32-bitowa, 64-bitowa dystrybucja nazywa się teraz Raspberry Pi OS. Oprócz 64-bitowej architektury nowy system ma także inne ciekawe możliwości ? na przykład bootowanie systemu z pamięci USB (po aktualizacji oprogramowania układowego na Raspberry Pi 4).

  Raspberry Pi był jednym z ostatnich cztero-rdzeniowych komputerów jednopłytkowych opartych na SoC z ARM Cortex-A53, które zaprezentowano na rynku w wersji z 2 GB pamięci RAM. Jednak kiedy Raspberry Pi przeniósł się do wykorzystania czterordzeniowego SoC Broadcom BCM2711 z ARM Cortex-A72 w Raspberry Pi 4 Model B w czerwcu zeszłego roku, szybko pojawiła się konfiguracja z 4 GB pamięci DDR4 wyceniona na 55 dolarów. W lutym tego roku Raspberry Pi obniżyło cenę wersji 2 GB z 45 dolarów do 35 dolarów i wycofało wersję 1 GB. Zaktualizowane ceny pozostają nadal takie same, ale poszerzono liczbę dostępnych modeli o wersję z 8 GB pamięci DDR4, która sprzedawana jest za 75 dolarów.

  Raspberry Pi 4 - teraz dostępne w wersji z 8 GB RAM i 64-bitowym systemem
  Raspberry Pi 4 - teraz dostępne w wersji z 8 GB RAM i 64-bitowym systemem
  Aby dostarczyć nieco wyższe prądy szczytowe wymagane przez 8 GB pamięci RAM, nowa wersja RPi 4 ma zmieniony projekt PCB i usunięty zasilacz impulsowy z prawej strony płytki obok gniazd USB 2.0. Obok portu USB Type-C znajduje się nowa przetwornica o większej mocy.

  Zwiększenie pojemności pamięci do 8 GB Pi prawdopodobnie nie pomoże w typowych aplikacjach Internetu Rzeczy (IoT), ale powinno pomóc w bardziej wymagających zadaniach typu serwerowego, takich jak przetwarzanie obrazu czy widzenie maszynowe. Korzyści powinny odczuć projekty klastrowe i wymagające aplikacje zastępujące komputery stacjonarne. Model z 8 GB pamięci RAM jest przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników, którzy zamierzają ?kompilować i linkować duże oprogramowanie lub uruchamiać duże obciążenia na serwerze? pisze dyrektor generalny Raspberry Pi, Eben Upton. Model ten jest także przydatny do ?utrzymywania wielu otwartych kart przeglądarki? dodaje Upton.

  Tylko 18 ze wspieranych przez społeczność Linux komputerów jednopłytkowych, kosztujących poniżej 200 dolarów, posiadało 4 GB pamięci RAM. Tylko garstka z tej listy jest w stanie obsłużyć więcej niż 4 GB pamięci. W styczniu tego roku, gdy powstawało zestawienie tych modułów, dostępne było w zasadzie pięć modeli z 8 GB pamięci RAM. Trzy z nich są oparte na architekturze x86 - UP Squared, Up Core Plus i Odroid-H2 - gdzie wymagania pamięci RAM są zwykle wyższe. Płytki oparte na ARM, które kosztują poniżej 200 dolarów i posiadają opcję z 8 GB RAM to Rock Pi N10 firmy Radxa z układem RK339Pro i VMARC RK3399Pro z SoM Ficus2 firmy Vamrs (dane na styczeń br.). W obu przypadkach pamięć RAM jest współdzielona przez procesor RK3399Pro i wbudowane NPU. Oparte na RK3399 Orange Pi 4 i Rock Pi 4 także ponoć obsługują ponad 4 GB, ale firmy te nie oferują modeli z 8 GB. Inni producenci, którzy oferowali moduły z 8 GB obecnie ich nie oferują (z różnych powodów są one niedostępne). W związku z tym nowe Raspberry Pi 4 z 8 GB jest pierwszym komputerem jednopłytkowym w cenie poniżej 200 dolarów z rdzeniem opartym na ARM z prawdziwą obsługą 8 GB pamięci RAM.

  Nowy system operacyjny dla Raspberry Pi

  Długo oczekiwana 64-bitowa wersja beta Raspbiana dostosowuje system operacyjny do standardów innych 64-bitowych dystrybucji Linuksa dostępnych dla Pi, takich jak Ubuntu, Gentoo i SUSE. 64-bitowa przestrzeń użytkownika będzie przydatna dla ?zaawansowanych użytkowników, którzy chcą mieć możliwość zmapowania wszystkich 8 GB w przestrzeni adresowej dla jednego procesu? pisze Upton.

  Oparty na porcie Debiana arm64, nowy 64-bitowy system operacyjny dla Raspberry Pi jest dostępny tylko dla Raspberry Pi w wersji 3 i 4. W wersji beta wciąż brakuje sprzętowej akceleracji wideo dla VLC czy Chromium.

  Zmiana była na tyle doniosła, że Upton i firma zdecydowały, że zmiana nazwy powinna nastąpić zarówno dla 64-bitowej, jak i 32-bitowej wersji Raspbiana. Możemy być jednak pewni, że nazwa Raspbian nie zniknie z użycia za szybko - Raspberry Pi OS wydaje się być trochę zbyt skomplikowaną nazwą.

  Bootloader USB

  Raspberry Pi doczekało się także aktualizacji oprogramowania układowego do nowej wersji beta, która umożliwia uruchamianie plików i oprogramowania przez USB. Nowy bootloader USB pozwala uniknąć konieczności ładowania karty SD. Użytkownicy urządzeń Raspberry Pi 4 wyposażonych w złącze USB 3.0 mogą teraz uzyskać lepszą wydajność podczas uruchamiania z portu USB.

  Raport TechRepublic cytuje Uptona mówiącego, że podczas gdy wydajność karty SD została zwiększona dwa razy w Raspberry Pi 4, wydajność USB poprawiła się dziesięciokrotnie. ?Więc teoretycznie osiągać możesz 4 Gbit/s przez to łącze, a to sprawia, że jest to bardzo dobry sposób na dołączanie pamięci ? powiedział Upton dla TechRepublic.

  Dotychczasowo użytkownicy RPi 4 mogli już używać dysków USB jako pamięci zewnętrznej, ale wymagało to posiadania karty SD z systemem. Biorąc pod uwagę wszystkie ostrzeżenia o zagrożeniach wynikających z wykorzystywania softu beta, pewnie jeszcze przez jakiś czas to nowe oprogramowanie układowe pozostanie w sporadycznym i eksperymentalnym użyciu.

  Dalsze informacje

  Wersja Raspberry Pi 4 z 8 GB pamięci RAM jest już w sprzedaży w cenie 75 dolarów. Więcej informacji na temat nowej wersji można znaleźć na stronie produktu, gdzie znaleźć można również linki do dystrybutorów. Pliki do pobrania dla 64-bitowego systemu operacyjnego Raspberry Pi można znaleźć https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=117&t=275370" target="_blank" rel="noopener nofollow ugc" data-caption="" class="postlink ">tutaj.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/raspberry-pi-4-gains-75-8gb-ram-version-releases-64-bit-raspberry-pi-os/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9823 postów o ocenie 8029, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • BotlandBotland
 • #2
  sudione
  Poziom 9  
  Tak, czy owak dalej nie rozumiem firmy "Raspberry Pi Ltd." dlaczego nie chcą zarabiać pieniędzy. To czego brakuje temu komputerkowi w dalszym ciągu to choć jeden port SATA lub slot M.2 dla dysków. Moim skromnym zdaniem jeżeli zrobili by wersję "Pro" za nawet 150$ to klientów by się sporo znalazło. Podłączanie dysków na kablu pod port USB to naprawdę średni pomysł.:/
 • #3
  Atlantis86
  Poziom 19  
  sudione napisał:
  Tak, czy owak dalej nie rozumiem firmy "Raspberry Pi Ltd." dlaczego nie chcą zarabiać pieniędzy. To czego brakuje temu komputerkowi w dalszym ciągu to choć jeden port SATA lub slot M.2 dla dysków. Moim skromnym zdaniem jeżeli zrobili by wersję "Pro" za nawet 150$ to klientów by się sporo znalazło. Podłączanie dysków na kablu pod port USB to naprawdę średni pomysł.:/


  To nie jest firma tylko fundacja.
  Ich podstawowym celem jest produkcja komputerków, które można by wykorzystywać do edukacji oraz do podnoszenia kultury technicznej w społeczeństwie.
  Z tego co pamiętam twórcy RPi już kilka razy poruszali ten temat w wywiadach. Dodanie SATA wymagałoby przejścia na inny SoC, co podniosłoby cenę podstawowej wersji komputera, a to stałoby w sprzeczności z podstawowymi założeniami. Dodanie opcjonalnej wersji z większym układem RAM to jedno, kompletne przeprojektowane płytki to drugie.