Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Uszkodzona płyta CD z filmem, nie da się skopiować na komputer

29 Maj 2020 19:10 1089 28
  • Poziom 11  
    Wpadła mi w ręce płyta CD z ujęciami z pobytu mojej Mamy w Nowym Jorku w roku 2003, której niestety nie da się skopiować na komputer, bo płyta jest uszkodzona.
    Potrzebuję to zrobić, aby przekonwertować format VCD do pojedynczego pliku MPEG2. Mam już program do konwersji, ale najpierw potrzebuję przekopiować zawartość płyty na dysk twardy komputera. Użyłem programu Nero RescueAgent, aby odzyskać dane, ale nie pomógł.
    Załączam zdjęcia tej płyty z widocznym uszkodzeniem - gdy zdjęcie jest zrobione pod światło, to widać, że w tym miejscu brakuje struktury płyty CD.

Uszkodzona płyta CD z filmem, nie da się skopiować na komputer

Problem ten opisałem w tym dziale forum, bo nie znalazłem odpowiedniego dla odzyskiwania danych z płyt. Jeśli wątek ten powinien się znaleźć w innym dziale, proszę administratora forum o przeniesienie go.

Proszę o pomoc.
    Czy jest szansa, aby odzyskać film z tej płyty, chociaż w jakiejś większej części?
  • Poziom 16  
    Jest taki program Unstoppable Copier może coś poradzi.
    Link
  • Poziom 42  
    Można spróbować też IsoBuster lub np
    https://pclab.pl/art45008-9.html
    musi to być program ignorujący błąd/błędy. Najlepiej użyć dobrego napędu z wolnym odczytem lub spowolnić odczyt programem.
    Ogólnie z takimi przypadkami to trochę jak z Yeti niby wszyscy słyszeli, że jest ale...
    Jeśli dane są ważne, cenne można spróbować w DR.
  • Poziom 37  
    Kiedyś wiele razy ratowałem stare płyty robiąc im klony programem CloneCD. Te z uszkodzeniami czasami się klonowały nawet do 2-3h ale finalnie zawsze udawało się odzyskać zawartość płyt. Z tego co pamiętam to w przypadku trudności odczytu danego obszaru dało się go "ignorować".
  • Poziom 43  
    krzychupar napisał:
    czy to dziura na wylot?

Wygląda, że raczej zdarte lusterko od drugiej strony, ale autor jej nie pokazał.
  • Poziom 11  
    Dziękuję za tyle różnych rad i wskazówek. :)
    Kolejno sprawdzam te programy, które poleciliście.

Prześwit na płycie, to uszkodzenie po tej stronie, gdzie opisujemy płytę pisakiem. Po stronie płyty gdzie odczytywane są dane, w miejscu prześwitu nie ma uszkodzenia.
  • Poziom 43  
    Czyli tak, jak mówiłem
    Robert B napisał:
    zdarte lusterko

A wiesz, że to lusterko jest jednym z najistotniejszych elementów odczytu płyty?
    W tym miejscu możesz zapomnieć o odczytaniu czegokolwiek w domu. Chyba, że oddasz do labu.
  • Poziom 11  
    Ile może kosztować taka usługa w firmie zajmującej się odzyskiwaniem danych?

Co ciekawe, gdy włożę tę płytę do napędu optycznego, to odtwarza się automatycznie w Windows Media Player, klikałem w kilku miejscach na pasku postępu i w tych miejscach także się odtwarza. Film zaciął się, gdy kliknąłem w jednym miejscu, zapewne trafiłem na ten prześwit.

Za pomocą programu CD Recovery ToolBox Free w niedługim czasie udało mi się odzyskać 8 minut filmu z tej płyty CD.

Przez kolejne prawie dwie godziny program próbował odzyskać następne fragmenty, ale bezskutecznie. Powyższy obrazek pokazuje stan właśnie po odzyskaniu pierwszego pliku AVSEQ01.DAT - to z niego otrzymałem te 8 minut filmu.

Obecnie tworzę obraz płyty za pomocą programu IsoBuster. Proces jest tak mozolny, że zostawię komputer włączony na noc, a i tak obawiam się, że do rana może się nie skończyć...
  • Poziom 43  
    W zależności od ustawień może to potrwać nawet dużo dłużej. Ale to dobry krok, postępuj jak z dyskiem twardym. To uszkodzenie może się powiększać (to sreberko oderwane potrafi łuszczyć się dalej a jednocześnie jest to warstwa z zapisanymi danymi) więc najpierw kopia, potem próba naprawy z kopii. Dane na zdartej części są bezpowrotnie utracone. Konstrukcja danych wskazuje że jest to video CD lub super video CD - do naprawy będzie więc plik zakodowany w MPEG. I tutaj nie wiem na ile uda się obciąć dane - albo cały fragment albo puste klatki w miejscach uszkodzenia - pewnie parędziesiąt sekund do kilku minut będzie utracone. Isobuster jest ok, można też użyć DMDE choć nie testowałem go na Video CD (z CD-Audio sobie nie radzi ale ogólnie używam go i skutecznie kopiuje uszkodzone płyty, zamiennie z Isobusterem, który radzi sobie z Audio CD, a dyskami zabezpieczonymi nawet lepiej niż Alkochol 120%).
  • Poziom 11  
    Gdybym stracił tylko kilka minut filmu, to byłoby super!
  • Poziom 43  
    Zobaczymy po zgraniu - być może na tym zadrapana y fragmencie będą tylko zakłócenia, być może plik trzeba będzie naprawić. Dane ze zdartego obszaru są bezpowrotnie utracone, bez możliwości ich odzyskania, gdyby ktoś pytał o możliwości w profesjonalnym lab. Można to traktować jak zapił na talerzach HDD.
  • Poziom 11  
    Skoro przez półtorej godziny IsoBuster wykonał dopiero 0,36% roboty, to obawiam się, że proces ten może potrwać nawet tydzień...

• Poziom 43  
    @krzychupar No chyba żartujesz? Brakuje warstwy odblaskowej i co tam chcesz zaklejać? :lol:
  • Poziom 11  
    A ja właśnie posłuchałem tej rady, przerwałem proces IsoBustera, nakleiłem kawałek taśmy w miejscu prześwitu i teraz IsoBuster już nie widzi tej płyty CD... Także nie działa już autoodtwarzanie Windowsa, system operacyjny nie rozpoznaje płyty CD. Odkleiłem ten kawałek taśmy i zauważyłem, że w pobliżu prześwitu zmieniła się struktura patrząc od spodu płyty CD - tak jakby przyklejenie i odklejenie taśmy uszkodziło ją. Wygląda to jak rozlana plama:

Czy to oznacza, że teraz już nie odzyskam nic z tej płyty...?
  • Poziom 43  
    No i po coś to przerywał i naklejał... Już pozamiatane w warunkach domowych jak nie wykrywa płyty. Nie ma na to sposobu domowego - trzeba by mieć napęd z możliwością podstawienia tablicy TOK że sprawnej płyty, jak jej nie wykryje to softem nie zrobisz nic. Pisałem że najpierw kopia i niech by nawet miesiąc trwała (przy pierwszym uszkodzeniu realnie pewnie kilkanaście godzin) i miałbyś kopię. Ta rozlana warstwa to prawdopodobnie warstwa z danymi - jeśli tak,możesz pożegnać się z danymi w tym miejscu.
    Krzychupar - to zaraz pod etykietą to warstwa z danymi. Jest od góry,nie od spodu. Aleś mu doradził.
    Na przyszłość - od góry etykietą, jest cienka, potem warstwa z właściwymi danymi, naprawdę łatwo ją zdrapać, zwykle schodzi razem z etykietą, potem najgrubsza - krążek i to jest warstwa zabezpieczająca którą można czyścić, szlifować itp. To górna warstwa na płycie zawiera dane, pisze chyba po raz trzeci, czyta to kto? Na zapiłowanym talerzu w HDD też naklejanie taśmę?
    Przepraszam za złośliwość ale głupim działaniem zniszczyliście ok 1/4 filmu, prawdopodobnie bezpowrotnie i uniemożliwiliście odzysk w domu. Gdyby miał kopię to można by ją dalej kopiować i bawić się nią dowolnie a teraz dupa zbita.
  • Poziom 11  
    Człowiek uczy się na błędach całe życie...

Myślałem, że o 3 w nocy to raczej większość śpi. ;)

Z tego wyjazdu Mamy do Nowego Jorku z roku 2003 są w sumie dwie płyty VCD. Ta pierwsza nie była uszkodzona, więc bez problemu skopiowałem ją na komputer i skonwertowałem do pojedynczego pliku MPEG2 takim narzędziem:
    http://www.aoamedia.com/Convert_DAT_to_MPEG.htm

W sumie mam obecnie 39 minut filmu z tamtego wydarzenia - 31 minut z pierwszej płyty bez uszkodzeń i 8 minut z drugiej płyty z prześwitem.

Skoro sam już nic w tej sprawie więcej nie wskóram, więc napisałem do firmy, która zajmuje się odzyskiwaniem danych. Ciekawe ile będzie to u nich kosztowało i czy będzie miało to sens...
  • Poziom 43  
    Gdzieś nie mogę zasnąć, żona też wstała. No cóż - jeśli jakimś cudem jeszcze wczyta tą płytę to kopiuj i nie przerywaj, w Nero dvd speed lub o podobnej nazwie ogranicz prędkość - wysokie obroty mogą spowodować dalsze rozwarstwienie. O ile oczywiście jeszcze próbujesz.

• Poziom 30  
    Tu już się stało...W odzyskiwaniu danych cierpliwość jest chyba najważniejszą cnotą. Jeśli coś się czyta, to nie przeszkadzamy, nie przerywamy, nie poprawiamy - cierpliwie czekamy i obserwujemy. A jeśli chodzi o zaklejanie czegokolwiek czymkolwiek - nie tylko nie poprawi do odczytu, ale też negatywnie wpłynie na wyważenie płyty, co w sytuacji, gdy mamy gwarantowane gubienie ścieżki nie pomaga. I efekt w postaci powiększenia uszkodzenia przy odklejeniu...
  • Poziom 11  
    No tak, teraz to już wiem, Polak mądry po szkodzie...

Całe szczęście, że te nagrania wideo z pobytu mojej mamy w Nowym Jorku w roku 2003 były kiepsko sfilmowane w kiepskiej jakości VCD. Były to jedyne filmy z tego wydarzenia, więc zawsze jest to jakaś pamiątka, ale i tak cieszę się, że udało się odzyskać w sumie 39 minut z obu płyt.

kaleron, widzę, że zajmujesz się odzyskiwaniem danych zawodowo. Ile by kosztowało odzyskanie danych z tej płyty, która jest obecnie w takim stanie, jak powyżej opisałem?
  • Poziom 43  
    Jak znajdę trochę czasu to porobię eksperymenty z jednym ze swoich napędów płyt i opiszę je dla potomnych, jeśli będą skuteczne (chodzi mi o zmuszenie go do odczytania nierozpoznawalnej płyty) to może i w takich przypadkach się przyda.
  • Poziom 43  
    Radzę jednak nie czekać tylko szukać firmy, która ściągnie dane z tej płyty. Mój projekt ma kilka założeń, które muszą być spełnione łącznie aby to zadziałało. Nie jestem elektronikiem ani technikiem odzyskiwania danych, więc założenia co do funkcjonowania napędu wywnioskowałem z obserwacji i jest duża szansa że okaże się że tylko "zdawało mi się".
  • Poziom 11  
    Rozumiem. A czy mógłbyś chociaż wycenić, oszacować jaki to byłby mniej więcej koszt? Po prostu nie orientuję się.

• Poziom 30  
    Nie wyceniam zaocznie. Koszty takich usług zazwyczaj liczy się w stówach, więc nie jest to nie wiadomo jaki majątek. Ale ja po prostu płyt nie lubię:)
  • Poziom 11  
    Jeśli miałbym zapłacić za to kilkaset złotych, to nie ma to sensu. Tak jak pisałem już materiał ten jest kiepsko filmowany w kiepskiej jakości VCD. Dlatego sprawę można uznać za zamkniętą.