Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet GCO-DP13-10, wyłączenie z kodem E03

29 May 2020 22:34 279 5
 • Level 10  
  Witam,
  sytuacja jak w tytule. Kocioł wyłącza się z kodem E03 informującym o zadziałaniu czujnika cofania spalin. Faktycznie czujnik mógł zadziałać ponieważ po lewej stronie kotła na górze, obudowa kotła jest gorąca.

  W środku w kotle po lewej stronie komory spalania widać osmolenie. Poza komorą na tylnej ściance. Po prawej czysto. Palnik w kotle jest wyczyszczony, dysze również. Szczelność przy palniku oraz przy zaworze gazowym sprawdzone.

  Jedyne niepokojące zachowanie to to, że kocioł często wyłącza się i zapala ponownie podczas grzania CWU. Domyślam się, że jest to spowodowane wolnym przepływem wody przez kocioł. Faktycznie woda z baterii płynie słabym strumieniem.


  Teraz pytanie czy to, że kocioł załącza się i wyłącza powiedzmy co minutę, dwie może powodować to nagrzewanie po lewej stronie na górze?


  Komin drożny, nie ma żadnego wyciągu elektrycznego, fakt nie ma kratki w pomieszczeniu ale było tak od zawsze.
  Problem podobno pojawił się po przeglądzie kotła.

  Przy zdjętej obudowie problem nie występuje to znaczy kocioł wyłącza się i załącza podczas grzania CWU ale nie blokuje się z E03. No i fakt przy zdjętej obudowie nie przegrzewa się. NIe widać jednak, żeby coś dziwnie się paliło/zapalało po lewej stronie. Podczas zapalania widać buchnięcie płomieni spod obudowy komory spalania ale nie jakieś wielkie i niestandardowe.

  Osłony termiczne w komorze spalania są popękane ale całe nie widać w ich pęknięciach metalu ścianek komory spalania itp, nie odpadają od ścianek komory nie sypie się z nich.

  Widziałem tutaj na forum wypowiedzi, że to może za słaby cug, lub, że wymiana nagrzewnicy pomogła.

  Cug bym podejrzewał, ale nic nie było zmieniane w kominie czy kratkach wentylacyjnych. Nagrzewnica od góry też nie jest zasypana, po włożeniu latarki do komory spalania i skierowaniu jej do góry widać jak promienie przechodzą pomiędzy lamelami wymiennika.
  Zapchanie nagrzewnicy raczej nie może być chyba powodem prędzej wyłączałby się wtedy z kodem wskazującym na przegrzew E02.

  Macie może jakieś pomysły?
 • Level 10  
  Dodatkowa informacja. Rura kominowa z kotła do komina jest szczelna i wchodzi w kolanko rury które jest w kominie. Natomiast dokoła tego kolanka jest pusta przestrzeń. tzn lura ma powiedzmy średnicę 110 ale jest w otworze o średnie 150 cm. Z tego co zauważyłem, oczywiście w tym otworze jest również cug tak jak w samej rurze podłączonej do kotła. Zaciąga płomień zapalniczki. Kocioł wisi blisko tego otworu.
  Może to jest tak, że ten cug z poza rury kominowej zaciąga gorące powietrze z kotła, może czasem trochę gazu, pomiędzy obudową a komorą spalania i dlatego temperatura na czujniku spalin wzrasta.
 • Level 27  
  Brak ciągu kominowego. Tylko i wyłącznie.
 • Level 10  
  Też tak podejrzewam, ale po włożeniu zapalonego papieru w otwór kominowy ( rurę) widać, że jest ciąg aż porywa iskry do góry. Przy założonej obudowie i przyłożeniu np papierosa w pobliżu górnej części kotła tam gdzie wyciągane są spaliny również widać, że ciągnie.
 • Level 27  
  Możliwe, że ciągnie, ale czy nawiew świeżego powietrza do pomieszczenia jest? Kocioł od dołu pobiera powietrze do spalania. Przez te kratki.
 • Level 10  
  Fakt, kratek nie ma, Mają być zrobione w drzwiach łazienki. Natomiast ten problem występuje również przy otwartych drzwiach.

  Jest jeszcze jedno ale. Jak pisałem, widać na tylnej ścianie kotła osmolenie. Raz widziałem, że płomień mimo tego, że palił się w komorze spalania poszedł również poza nią właśnie pomiędzy obudową kotła a komorą spalania po lewej stronie.
  Szczelność połączeń gwintowanych jest OK. Wyglądało tak jakby gaz z dyszy nie poszedł prosto do palnika tylko poleciał w bok i na chwilę się zapalił. W związku z tym, że powyżej jest czujnik spalin, który się nagrzał to zadziałał i wyskoczył E03.