Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki aparat: lustrzanka czy bezlusterkowiec ?

mirynda22 16 Cze 2020 14:20 2163 105
 • #91
  SlawekKedra
  Poziom 42  
  Janusz__kk pisze na potwierdzenie swoich założeń że trzeba umieć wykorzystać zalety sprzętu a amator nie ma o tym pojęcia. Może i nie ma pojęcia, ale jakżesz miałby on tego pojęcia nabrać kiedy nie będzie miał sprzętu o którym miałby nabierać pojęcia.
 • OptexOptex
 • #92
  adse
  Poziom 17  
  To jest podobna dyskusja jak z jakością dźwięku z plików mp3. Audiofil zawsze uzna mp3 za gorsze jakościowo od formatów bezstratnych, i będzie miał rację. Tymczasem przeciętnego słuchacza tak samo dobrze bawi muzyka z mp3 jak z oryginalnej płyty CD, ale z powodu wygody dawno wyniósł płyty do piwnicy. Fotografię amatorską też to czeka - do typowych zastosowań imieninowo-wycieczkowych nikomu nie będą potrzebne wypasione aparaty.
 • OptexOptex
 • #93
  Preskaler
  Poziom 38  
  Amator nie równy amatorowi. Ja też jestem amatorem od ponad 60-ciu lat. Są amatorzy o wiele bardziej zaawansowani technicznie i artystycznie od zawodowców klepiących tzw. kotlety. Z resztą w każdym zawodzie można to zaobserwować. Zawodowiec nie pogłębiający wiedzy zostaje w tyle i wyprzedzają go zaawansowani amatorzy.
 • #94
  Janusz_kk
  Poziom 27  
  SlawekKedra napisał:
  Może i nie ma pojęcia, ale jakżesz miałby on tego pojęcia nabrać kiedy nie będzie miał sprzętu o którym miałby nabierać pojęcia.

  Cały czas zapominasz że Ona będzie robiła zdjęcia głów a dokładnie fryzur, więc zawodowcem ona będzie ale fryzjerem, chce pokazać co potrafi, a że trudno do każdej głowy wołać fotografa będzie to robić sama, więc po co jej zawodowy aparat?
 • #95
  SlawekKedra
  Poziom 42  
  adse napisał:
  Tymczasem przeciętnego słuchacza tak samo dobrze bawi muzyka z mp3 jak z oryginalnej płyty CD, ale z powodu wygody dawno wyniósł płyty do piwnicy.

  Być może ale żeby tego przeciętnego słuchacza cokolwiek bawiło, musi być jakiś człowiek lub zespół ludzi którzy coś zagrają. Do tego potrzebne są instrumenty. Im lepsze tym lepiej. Inny człowiek lub zespół ludzi musi to nagrać, do tego potrezebny jest jakiś sprzęt, im lepszy tym lepiej. Jeszcze inny człowiek musi to obrobić i zmiksować. Do tego potrzebny jest sprzęt. Im lepszy tym lepiej.

  Janusz_kk napisał:
  Cały czas zapominasz że Ona będzie robiła zdjęcia głów a dokładnie fryzur,

  Tak ale nigdzie nie jest napisane że wyłącznie fryzur. Aparat jest urządzeniem uniwersalnym, zdolnym robić nie tylko same fryzury.
  Janusz_kk napisał:
  więc zawodowcem ona będzie ale fryzjerem,

  A po czym tak wnioskujesz? Z wątku wynika że fryzury robi w wolnym czasie. Może więc stać się zawodowym fryzjerem ale wcale nie musi.
  Janusz_kk napisał:
  więc po co jej zawodowy aparat?

  Cały czas rozmawiamy tu o amatorskich aparatach, nie zawodowych. Było też trochę o zabawkach dla dzieci.
 • #97
  SlawekKedra
  Poziom 42  
  To też zabawki tylko tańsze.
 • #101
  SlawekKedra
  Poziom 42  
  Nie, to są zoomy superszerokokątne. Inaczej mówiąc mają one bardzo szerokie kąty widzenia umożliwiające objęcie większej przestrzeni niż obiektywy o dłuższych ogniskowych.
 • #102
  mirynda22
  Poziom 9  
  A do fotografowania z bliskich odleglosci jakie obiektywy używać?
 • #103
  Preskaler
  Poziom 38  
  mirynda22 napisał:
  A do fotografowania z bliskich odleglosci jakie obiektywy używać?

  Praktycznie każdym (prawie) obiektywem można robić zdjęcia "makro". Należy jedynie zastosować odpowiednie pierścienie, mieszek lub konwerter (np. "Raynox)i. Jest to niewielki wydatek finansowy a efekt doskonały. Dedykowane obiektywy reklamujące się jako "makro" mają zwykle niewielkie powiększenie (odwzorowanie ok.1:1) a koszt kilkanaście razy większy niż np. pierścienie.
 • #104
  SlawekKedra
  Poziom 42  
  mirynda22 napisał:
  A do fotografowania z bliskich odleglosci jakie obiektywy używać?

  To zależy z jakiej odległości chcesz fotografować albo inaczej mówiąc jakiej wielkości obiekt chcesz zmiescić na zdjęciu.
 • #105
  adse
  Poziom 17  
  Domyślam się, że chodzi o zdjęcia głów z fryzurami. Skoro z małej odległości to trudno uniknąć przerysowań "typu selfie", ale jakiś standardowy obiektyw zoom powinien być dobry do tych celów. Zawsze będzie kłopot z głębią ostrości. Albo szeroki kąt obiektywu - i wtedy głębia ostrości jak z telefonu, ale zniekształcenia/przerysowania od szerokiego kąta. Albo standardowa ogniskowa, i kłopot z miejscem na odsunięcie się od obiektu, oraz nieostrości wynikające ze zbyt małej głębi ostrości. Za to subiektywnie wysoka jakość zdjęć i brak przerysowań wynikających z szerokiej perspektywy.
  Przy budżecie rzędu 3,5 tys. zł. pozostaje chyba standardowy zoom. Albo jeżeli zastosowanie będzie ściśle do jednego celu (bez żadnych wycieczek i imienin) to stałoogniskowy obiektyw o ogniskowej dobranej do odległości fotografowania i wielkości obiektu.
 • #106
  SlawekKedra
  Poziom 42  
  Na razie nie wiemy czy tylko o głowy chodzi czy też o inne np.bardzo male obiekty, nie wiemy też o jakie odległości chodzi i co to dokładnie znaczy "bliska odległość", 20cm czy może 20mm.
  Do fotografowania głowy nic więcej nie potrzeba ponad to co zostało już zamówione.