Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] ne szarpnięcia ciepłego silnika 1.9TDI AVQ Touran '04

konradx 30 May 2020 08:58 852 1
    konradx
    Level 18  
    Dzień dobry,
    od 2 lat zmagam się z problemem w VW Touran 2004 1.9TDI AVQ (przebieg 331tys. km). W zeszłym roku zauważyłem na światłach, że lekko trzęsie całym autem, ale te szarpania są nieregularne. Problem pojawia się gdy na zewnątrz jest ciepło. To znaczy jeśli jest do +5C to te problemy są mało wyczuwalne, ale jak jest na dworze 30C to te wstrząsy są mocne i nieregularne. Obciążenie klimatyzacją i wentylatorem zmniejsza ten efekt. Wymieniłem rozrząd - ustawienie na nagrzanym silniku synchronizacji na -0,5, kąt wyprzedzenia zapłonu na wolnych obrotach 6stopni. Wolne obroty ustawione na 860obr/min. Pompki sprawdzone i korekty na trzech oscylują w granicach -0,5 mg/cykl, a jedna jest chyba przytarta i oscyluje +1,2mg/cykl ( dopuszczalne korekty to +-2,8mg/cykl). Wyczyściłem czujnik Halla na wałku rozrządu, poprawiłem konektory we wtyczkach od wtryskiwaczy, wymieniłem akumulator, sprawdziłem napięcie ładowania - 14,29V na, a na obciążeniu odbiornikami 13,9V. Zapala bardzo dobrze. 5 lat temu poprawiłem sobie mapę. Auto ma moc, jak na swój przebieg to raczej nie kopci. Dwumas raczej jest w dobrej kondycji - nie ma problemów z wrzucaniem biegów, żadnych niepokojących odgłosów. Poduszki silnika nie są oberwane. Jedynie pod skrzynią wymieniłem poduszkę bo silnik luźno latał, ale to nie wpłynęło na wstrząsy. Pytanie do Forumowiczów - co mogę jeszcze zrobić, gdzie mam szukać usterki? Za wszelką pomoc bardzo dziękuję. Pozdrawiam
    konradx
    Level 18  
    Problemem była uszczelka pod jednym z wtryskiwaczy. Efekt był widoczny dopiero jak trochę auto pochodziło na wolnych obrotach, korekcje na jednym z wtrysków sięgały 2,8mg/cykl. Wymiana uszczelek i regeneracja załatwiła problem.