Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy miernik SatFinder powinien reagować na obracanie konwertera ?

30 May 2020 14:28 1218 33
  • Level 13  
    Hej opiszę jaki mam hardware na początku
    Miernik Corab SatFinder
    Konwerter eXcellento Red HQ single
    Arena blow 80cm
    Dekoder NC+ z oferty na kartę.

Mam dwa pytania
    - o ile miernik reaguje żywiołowo na ruchy samą antena to obracanie konwertera nic nie zmienia ? Nie rozumiem dlaczego kompletnie :-( Zanim zacząłem obracać konwerter wzmocnienie miernika ustawiłem tak aby wskazówka była w połowie skali.
    - "na oko" wg wskazań sygnału z dekodera udało mi się uzyskać jakość na poziomie 70% a przez chwilę nawet 100% ale po paru minutach samo spadło do 50%. Po godzinnej zabawie z miernikiem poziom jakości na dekoderze jest w okolicach 60%. I tu jak bym nie kręcił i jakich mikro ruchów nie robił wskazówka miernika tylko spada, więc chyba lepiej się nie da. (po za obracaniem konwertera bo to nie powoduje żadnych ruchów wskazówki jak już wspomniałem wyżej) Dlaczego wcześniej jakość sygnału przed trochę była lepsza ? Pogoda była podobna, dużo chmur.

W załączniku fotka miernika i to co mniej więcej "widzi" antena.

[Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 34  
  • Level 13  
    Czyli obracanie konwertera może poprawić jeszcze sytuację ?
  • Level 28  
    Owszem ale w tym wypadku bez tego pseudo miernika(można korzystać z miernika w tunerze)
  • Level 13  
    Ale jak dobrze rozumiem azymut i elewacja jest ok skoro poruszanie antena powoduje jedynie spadek wartości na wskazówce szukacza ?
  • Level 28  
    Pewnie jest ok tylko ten miernik nie reaguje na obracanie konwerterem
  • Moderator
    Patrząc na zdjęcie, skręt konwertera masz prawidłowy, kręcenie pogorszy sygnał.
  • Helpful post
    Level 38  
    porlock wrote:
    wg wskazań sygnału z dekodera udało mi się uzyskać jakość na poziomie 70% a przez chwilę nawet 100% ale po paru minutach samo spadło do 50%.
    porlock wrote:
    Pogoda była podobna, dużo chmur.

Nie ustawiaj anteny przy pochmurnej pogodzie. Przesuwające się po niebie chmury mogą mieć różną gęstość, która wpływa na jakość sygnału. Stąd skoki tej wartości.
    porlock wrote:
    miernik reaguje żywiołowo na ruchy samą antena to obracanie konwertera nic nie zmienia

Kręcąc konwerterem zmieniasz jakość sygnału, a ten wskaźnik jej nie mierzy.
  • Level 43  
    Skręt konwertera na oko to nic pewnego. Pozostaje włączyć np. TVP-1 i potem TVP-2 i sprawdzić jakość sygnału dekoderem. Jak będą zbliżone to skos w miarę.
    Chmury mają wpływ na jakość sygnału.
    Jeszcze jest regulacja konwertera w uchwycie przód-tył.
    To zdjęcie nie jest dokładne, może wprowadzać w błąd. Sygnał może być trochę zasłaniany przez gałęzie. Jaka odległość , wysokość drzewa, wysokość anteny od gruntu?
  • Level 13  
    Rozumiem że jakość sygnału na każdym sygnale jest inna ?
    Bo z menu dekodera to nie wynika, przy pierwszym włączeniu pokazywał jakość nawet bez kanału wybranego żadnego.
    Antena wisi na około 2.5m, a drzewa nie mam pojęcia jaką mają wysokość.
  • Level 43  
    Jakość i siła może być równa . Robić aby była jak najwyższa, zwłaszcza jakość. Wysokości drzewa na oko nie potrafisz określić? Jeszcze odległość tej brzozy bo ona wchodzi w grę. Patrząc spod czaszy z lewej, pochylona. Zdjęcie najlepiej jakby było spod czaszy,(wysokość, z drabiny) wzdłuż "wysięgnika" konwertera, możliwie dokładnie.Tamto wygląda jakbyś stał zbyt na lewo "wysięgnika".
  • Level 13  
    Mam nadzieję że o takie zdjęcie Ci chodziło , co do brzozy to może z 6m
  • Level 38  
    porlock wrote:
    do brzozy to może z 6m
    porlock wrote:
    Antena wisi na około 2.5m

Teoretycznie (na razie) drzewo nie powinno przeszkadzać - chyba że przy mocnych wiatrach wiejących ze wschodu. :?:
  • Level 13  
    _kli_ wrote:
    chyba że przy mocnych wiatrach wiejących ze wschodu. :?:

Mocny powiew ze wschodu rozgoni kapitalistyczne treści :-D, przepraszam musiałem ;-)

A tak na poważnie, na jakim poziomie powinienem miej więcej uzyskać "jakość" w moich warunkach przy bezchmurnym niebie ?
    Dla przypomnienia antena 80cm
  • Level 38  
    porlock wrote:
    na jakim poziomie powinienem miej więcej uzyskać "jakość" w moich warunkach przy bezchmurnym niebie ?
    porlock wrote:
    antena 80cm
    porlock wrote:
    udało mi się uzyskać jakość na poziomie 70% a przez chwilę nawet 100%

Skoro udało ci się już uzyskać jakość 100%, to tak powinno być na stosunkowo "mocnych" transponderach - np. 11449H (TVP1), 12265V (TVP2). Próbuj ustawić jak najlepszą jakość na częstotliwości 11508V (TVN), to wówczas pozostałe powinny mieć ją na w miarę optymalnym poziomie.
  • Level 43  
    Quote:

Skoro przez chwilę to mogła zadziałać automatyka więc nie świadczy o tym , że można tyle uzyskać , tym bardziej, że to jakiś ADB. Na oko to ta brzoza może lekko zasłaniać sygnał. Przy odległości 6m , jeśli brzoza ma ok. 7m lub więcej, sygnał "podnosi się tylko o 3,6m. Nic nie napisałeś czy robiłeś konwerterem przód-tył, a jest długi.
  • Level 13  
    LeDy wrote:
    Quote:

Skoro przez chwilę to mogła zadziałać automatyka więc nie świadczy o tym , że można tyle uzyskać , tym bardziej, że to jakiś ADB. Na oko to ta brzoza może lekko zasłaniać sygnał. Przy odległości 6m , jeśli brzoza ma ok. 7m lub więcej, sygnał "podnosi się tylko o 3,6m. Nic nie napisałeś czy robiłeś konwerterem przód-tył, a jest długi.

Przód tył robiłem, ale sprawdzałem tylko na szukaczu wskazówkowym, gdzie nie było różnicy, teraz już wiem ze on tego nie pokazuje. Przód-tył zostawiłem tam gdzie była kreska na konwerterze, a kąt ustawiłem zgodnie z podziałka na nim. Jeszcze powalczę pozniej obserwując "jakość" na dekoderze
  • Level 38  
    porlock wrote:
    kąt ustawiłem zgodnie z podziałka na nim

Podziałka może być pomocna, ale pod warunkiem że maszt/uchwyt antenowy ustawiony jest idealnie w pionie.
    Wszelkie pomoce rodzaju podziałki i aplikacje mogą służyć w namierzeniu satelity, ale antenę dokładnie ustawiamy obserwując parametry sygnału.
    Pamiętaj, że dekoder reaguje na ruchy konwertera z pewnym opóźnieniem.
  • Level 13  
    LeDy wrote:

- Skoro przez chwilę to mogła zadziałać automatyka więc nie świadczy o tym , że można tyle uzyskać
    - Przy odległości 6m , jeśli brzoza ma ok. 7m lub więcej, sygnał "podnosi się tylko o 3,6m.

Hej mógłbyś wyjaśnić te 2 rzeczy ?
    Zgadza się 100% było dosłownie przez kilka sekund, co to znaczy ze zadziałała automatyka ?
    Co to znaczy ze sygnał poodnosi się o 3,6m ?
  • Level 43  
    Sygnał był z anteny słaby i automatyczne wzmocnienie (ARW, AGC po angielsku) ustawiło się na max. Jak przyszedł większy to spadło. Przez ten moment pokazało się 100%. Sygnał SAT jest nadawany z nieba a kąt satelity wynosi ok 30°. Z twierdzeń matematycznych wynika, że na 10 m sygnał "podnosi się" patrząc z ziemi a opada z nieba pod kątem ok.30°. Przy tym kącie to daje różnicę na 10m odległości 6m w pionie. Od wysokości czaszy od ziemi 2,5m po 6m sygnał jest wyżej o 3,6m co daje wysokość od ziemi ok. 6,1m. Gdyby drzewo miało tyle to nie zasłaniało by sygnału. Jeżeli ma jednak 7-8m lub więcej a jest na linii odbioru, to zasłania sygnał.
  • Level 34  
    LeDy wrote:
    [...]Sygnał SAT jest nadawany z nieba[...]
    O qrde...
    Może lepiej nieba do tego nie mieszać.
    Sygnał SAT jest nadawany z satelitów zawieszonych nad równikiem.
    To od nich odbieramy programy TV i radiowe - nie z nieba ;-)
  • Level 43  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    @LeDy Ten twój ,,naukowy"

Napisz coś na temat a egzaminowanie zostaw dla siebie. Martw się o traktorek, insekty....
  • Level 13  
    LeDy wrote:
    Gdyby drzewo miało tyle to nie zasłaniało by sygnału. Jeżeli ma jednak 7-8m lub więcej a jest na linii odbioru, to zasłania sygnał.

Drzewo mierzone na oko, wiec może mieć 6 a nawet 10m wysokości :) tyle ze e wg mnie na linii ono sie nie znajduje (mówimy brzozie po lewo)
  • Level 43  
    porlock wrote:
    Owszem, szczególnie przy słabszym sygnale i precyzyjnie ustawiony na środku skali. Nie pamiętam kąta skrętu konwertera, czyli tzw. skew'u dla Astry itp. w Europie, ale chyba coś ok. 21°
  • Level 13  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    porlock wrote:
    Owszem, szczególnie przy słabszym sygnale i precyzyjnie ustawiony na środku skali. Nie pamiętam kąta skrętu konwertera, czyli tzw. skew'u dla Astry itp. w Europie, ale chyba coś ok. 21°

Hmm z wypowiedzi poprzedników wynika ze nie powinien reagować, co potwierdziły empirycznie moje obserwacje i testy.
  • Level 43  
    Wskaźniki sygnału reagują na siłę i nic więcej. Sam to napisałeś w temacie bo też to zauważyłeś.