Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sklejanie styków wyłącznika

lisos 04 Oct 2005 20:03 3709 15
    lisos
    Level 22  
    co może być przyczyną sklejania styków wyłacznika (zwykły 1faz hermetyczny podwójny) obciążony metalohalogenkiem 1000W
    bez obciążenia przełącza dobrze, z obciążeniem trudno go wyłączyć
    przecież prąd ma trochę ponad 4A a wyłącznik jest do 10A?
  • Helpful post
    Los_sandalos
    Level 27  
    Metalohalogen posiada dławik (statecznik) powodujący znaczne prądy załaczania. Aparat załaczający musi mieć znaczną zdolność łączeniową, gdyż styki przy załączaniu tak dużego prądu (kilkukrotnie większego od znamionowego) lekko się nadtapiają i w efekcie zczepiają (zgrzewają). Jeśli łacznik ma słabą sprężynę powrotną to styki pozostają w stanie przewodzenia.

Osobiście taką lampę załączałbym stycznikiem o zdolnoci łączeniowej conajmniej 10A AC-3.
    Napisz jaki to "wyłącznik" jakim załączasz obwód tel lampy.
    lisos
    Level 22  
    to zwykły wyłącznik oświetleniowy
    ja raczej podejrzewam że kondensator jest przyczyną
    czy robią wyłączniki na wyższy amperaż?
    Aleksander_01
    Level 41  
    Witam
    To co opisuje Kolega Los Sandalos to akurat odwrotnie. Dławik nie dopuszcza do nagłych zmian prądu i przy załączeniu nic się szczególnego nie dzieje.
    Natomiast gdy prąd w obwodzie ma ustaloną wartość to dławik też nie dopuszcza aby prąd zanikł w "jednej chwili". Powoduje to powstawanie łuku elektrycznego na zestykach i sklejanie ich.
    Spróbuj zastosować warystor, powinno pomóc.
    Pozdrawiam
    Los_sandalos
    Level 27  
    Z tym dławikiem to jest tak jak ja napisałem, prąd opóxnia się względem napięcia o 90 stopni. Jeśli załaczymy w zerze napiecia to prąd powinien być maksymalny więc narasta wg. pewnej krzywej zwanej przebiegiem wyrównawczym. To samo mamy w przypadku kondensatorów, transformatorów itp. Styki mie mogą się skleić przy rozchodzeniu bo aby to się stało to muszą być dociśnięte do siebie a jak już się rozchodzą to nie ma takiej mozliwości.
    brofran
    Level 39  
    Zwykly wylacznik oswietleniowy nie nadaje sie do zalaczania obciazenia 1000 W.
    Troche ci pochodzi i uszkodzi sie. Kondensatory czy dlawiki nie maja tu istotnego znaczenia. Trza zastosowac mocniejszy wylacznik lub stycznik.
    Aleksander_01
    Level 41  
    Los_sandalos wrote:
    Jeśli załaczymy w zerze napiecia to prąd powinien być maksymalny .

Witam
    Nie pisz totalnych głupot. Jak załączysz w zerze napięcia to prąd też jest zerowy, dodam więcej, jeżeli dławik załaczysz w szczycie napięcia to prąd w chwili t=0 (zaraz po załączeniu)jest zerowy.
    Gdzie tak uczą ???
    Pozdrawiam
    Los_sandalos
    Level 27  
    Aleksander_01 wrote:
    Los_sandalos wrote:
    Jeśli załaczymy w zerze napiecia to prąd powinien być maksymalny .

Witam
    Nie pisz totalnych głupot. Jak załączysz w zerze napięcia to prąd też jest zerowy, dodam więcej, jeżeli dławik załaczysz w szczycie napięcia to prąd w chwili t=0 (zaraz po załączeniu)jest zerowy.
    Gdzie tak uczą ???
    Pozdrawiam

Wiem, że to bywa skomplikowane a na pewno nielogiczne ale prąd i napięcie są przesunięte o 90 stopni. Mamy stąd np. impulsowe prądy załączania transformatorów. Ostatnio badałem własnie takie prądy załączania i dla jego otrzymania zastosowany w układzie był przekaźnik SSR załączający w zerze. Jeśli załączymy w zerze napięcia to prąd w tej chwili powinien być maksymalny i wygenerowany zostaje przebieg wyrównawczy o bardzo dużej wartości szczytowej. Polecam książki o technce łączeniowej. Wiem, że układ lampy i transformator to nie to samo ale indukcyjność w chwili załączania jest duża. ( w układzie można uznać, że jest sam dławik).

Quote:

Witam,

dla obciążeń nieindukcyjnych należy brać pod uwagę kategorię AC-1 !

Jak już to AC-5A ale konia z rzędem jak ktoś taki dostanie w normalnej hurtowni. AC-3 to kategoria dla silników ale lampę można w pewnym sensie traktować podobnie - duży prąd załączania, mały pracy a wreszcie przepięcia przy wyłączniu.
    Aleksander_01
    Level 41  
    No właśnie napięcie wyprzedza prąd, czyli najpierw napięcie potem prąd (kąty zostawmy w spokoju). Jak najbardziej może płynąć prąd przy zerowym napięciu, ale tylko wtedy gdy indukcyjność zmagazynuje energię w polu magnetycznym.
    Kolego rozśmieszyłeś mnie tym tłumaczeniem. Wiesz że dzwonią tylko nie wiesz w którym Kościele. Zapytaj swojego wykładowcę czy tak jest na pewno, albo pomyśl sam : czy indukcyjność będąc w stanie energetyczym zerowym może przez nią nagle przepłynąć prąd i to max. Przecież to przeczy podstawowym warunkom stanów nieustalonych (chyba że Ciebie inaczej uczą). Albo inaczej : do cewki (wcześniej bezenergetycznej) dołączasz napięcie sinus w chwili gdy przechodzi przez zero a w cewce popłynął prąd. Chyba pomyliłeś cewkę z C (pojemnością).
    Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    Los_sandalos
    Level 27  
    Nie mam w tej chwili możliwości zeskanowania przebiegów ale załączam fotkę z katalogu SSR relpola w sprawie załączania obciążeń indukcyjnych.
    Aleksander_01
    Level 41  
    A teraz przeczytaj swoje wcześniejsze posty i sam oceń.
    Los_sandalos
    Level 27  
    Aleksander_01 wrote:
    A teraz przeczytaj swoje wcześniejsze posty i sam oceń.

Nie kapuję o co chodzi, załączanie w zerze napięcia pododuje znacznie większe przetęzenia niż w maksimum - dlatego stosuje się SSR załączajacy w max.
    Aleksander_01
    Level 41  
    Jeśli załączymy w zerze napięcia to prąd w tej chwili powinien być maksymalny i wygenerowany zostaje przebieg wyrównawczy o bardzo dużej wartości szczytowej.

Jak to zdanie ma się do tych wykresów?
    Jak załączymy w zerze napięcia to skąd niby wartość prądu ma być max?
    Los_sandalos
    Level 27  
    Tak!
    Te wykresy pokazują, że przy załączaniu w max napięcia mamy niezbyt duże przetężenie. Jeśli załączymy w zerze to prąd będzie wielokrotnie większy od znamionowego. W przypadku transformatorów jest on nawet 20 krotnie większy od znamionowego. Dławik jest nie do końca tym samym co transformator ale bardzo podobnym. Przetężenia będa troche mniejsze ale i tak znacznie większe od prądu znamionowego. Poparciem tego jest fakt sklejania się styków. Jak styki mogłyby się sklejać podczas wyłączania? Jak już wcześniej napisałem do sklejenia styków potrzebna jest duża ilość energii cieplnej i docisku styków jednocześnie!

Proponuję chwilowo zakończyć tę dyskusję, postaram się jutro zrobić skany przebiegów.