Instrukcja dogłębnego czyszczenia (nie wymagane rozkręcanie bębna talerzowego):
Od 1 roku i 3 miesięcy używam tego urządzenia Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifier 24h i jestem zadowolony, ale w końcu tak go zakamieniłem, że przestał prawidłowo działać. W szczególności, że u mnie woda się sama dolewa i po 8 tyg. jest stężona ok. 1:60, co skutkuje przyśpieszonym zakamienianiem do potęgi

Objawy:
- fałszywe alarmy zerowego poziomu wody (co skutkuje zatrzymaniem), jak i że "zdjęta pokrywa" co też zatrzymuje pracę. Nie wspomnę, że fałszywe alarmy zdarzają się w nocy, kiedy to nagle budzi nas świergot komórki

- obroty bębna talerzowego ćwierć obrotu w prawo, po 5 sek. zmiana kierunku obrotów bębna - i tak w kółko, okraszone chwilowymi zatrzymaniami pracy. Można zobaczyć jak to było u mnie
* Dodam coś co mi się nie zdarzyło, ale:
- powoduje całkowite i bezpowrotne zatrzymanie pracy z powodu przepalenia elektronicznego modułu miary poziomu wody (płytka elektroniczna, a nie jego fizyczna część łatwo dająca się wyjąć z dolnego zbiornika). Tutaj tylko wizyta w autoryzowanym serwisie (CCS Warszawa) i wymiana modułu, choć dla mających wersję prosto z Chin nawet ten serwis jest nieosiągalny - nie przyjmują. Wspomnę o tym na końcu, jak tą blokadę pracy ominąć samemu poprzez sztuczne wymuszenie wskazania poziomu wody, aby nawilżacza nie wyrzucać na śmietnik.
W instrukcji otrzymanej z nawilżaczem jest mowa o cotygodniowym myciu wnętrza, ew. rozkręcaniu bębna i myciu (baaardzo pracochłonne), w dodatku takie zwykłe mycie nie usuwa narastającego kamienia, nawet Domestosem Zero czy octem 10% gdy jest go więcej. Nigdzie w internecie nie ma jak samemu pozbywać się kamienia, nie mówiąc o instrukcji rozebrania czy na forum, a nawet w internecie, choć w końcu trafiłem film gdzieś na 3. czy 4. stronie wyszukiwarki, hasłem po angielsku.
------------------------
1. kupić KAMIX w proszku, 1 kg, z Kamix/sklep lub Allegro
2. rozebrać nawilżacz w/g instrukcji filmowej, ażeby wyjąć zakamieniałe małe plastikowe kółko zębate (pędne, na osi silniczka):
Kółko tak wyglądało przed oczyszczeniem:


3. rozpuścić KAMIX w ciepłej wodzie o temp. ok. 50 st.C w stosunku 0,5kg:5l. wody (1:10). Może być mała plastikowa miska aby pozwoliła na włożenie bębna do poziomu roztworu lekko powyżej osi bębna
4. wrzucić do miski kółko zębate. Włożyć do miski bęben talerzowy na 5-10 min. (zauważymy natychmiastowe pienienie). Po 5-10 min. wyjmujemy z miski kółko zębate (o ile już pozbawiony kamienia), jednocześnie przekręcamy bęben o 180 st. żeby odkamienić drugą jego część.
Uwaga: roztwór, choć niezwykle skuteczny, nie jest żrący, choć lekko drażniący oczy i płuca. Najlepiej używać gumowych rękawiczek.
5. Odlać pozostały roztwór Kamixu do butelek PET (na taką ilość kamienia nadal jest aktywny) na okoliczność typowego cotygodniowego mycia wnętrza (woda z mydłem) i bębna o ile widoczny kamień (Kamix, na 30 sek./minutkę). Ja osobiście myję wnętrze co 2 miesiące ale gdy używam elektrody srebrnej Ag+, która sobie leży na dnie.
Po złożeniu, na początku miałem jeszcze przez chwilę fałszywe alarmy, ale za chwilę znikły. Nawilżacz znów jest jak prosto ze sklepu, działa bezbłędnie. Do następnego dogłębnego czyszczenia połączonego z rozbieraniem, za rok.
Pozdrawiam

--------------------------
PS.
Sprawa spalenia płytki i wymuszenia działania poziomu wody emulatorem poziomu (choć sztucznego, 5 lampek, ale pozwalającego na to, by nawilżacz znów zaczął pracować), tak wygląda pomysł Tomasa Vildy "Xiaomi SmartMi Humidifier water level sensor emulator":
https://i.imgur.com/yUf0Oiw.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=Pm4rbp3xFk0
Modulik ATTiny85 do obejścia układu elektronicznego można kupić na Aliexpress za 1$.