Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifier - czyszczenia i jak rozebrać nawilżacz

Janeo 31 May 2020 13:06 25680 10
 • #1
  Janeo
  Level 12  
  Instrukcja dogłębnego czyszczenia (nie wymagane rozkręcanie bębna talerzowego):


  Od 1 roku i 3 miesięcy używam tego urządzenia Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifier 24h i jestem zadowolony, ale w końcu tak go zakamieniłem, że przestał prawidłowo działać. W szczególności, że u mnie woda się sama dolewa i po 8 tyg. jest stężona ok. 1:60, co skutkuje przyśpieszonym zakamienianiem do potęgi :-).

  Objawy:
  - fałszywe alarmy zerowego poziomu wody (co skutkuje zatrzymaniem), jak i że "zdjęta pokrywa" co też zatrzymuje pracę. Nie wspomnę, że fałszywe alarmy zdarzają się w nocy, kiedy to nagle budzi nas świergot komórki :-)
  - obroty bębna talerzowego ćwierć obrotu w prawo, po 5 sek. zmiana kierunku obrotów bębna - i tak w kółko, okraszone chwilowymi zatrzymaniami pracy. Można zobaczyć jak to było u mnie


  * Dodam coś co mi się nie zdarzyło, ale:
  - powoduje całkowite i bezpowrotne zatrzymanie pracy z powodu przepalenia elektronicznego modułu miary poziomu wody (płytka elektroniczna, a nie jego fizyczna część łatwo dająca się wyjąć z dolnego zbiornika). Tutaj tylko wizyta w autoryzowanym serwisie (CCS Warszawa) i wymiana modułu, choć dla mających wersję prosto z Chin nawet ten serwis jest nieosiągalny - nie przyjmują. Wspomnę o tym na końcu, jak tą blokadę pracy ominąć samemu poprzez sztuczne wymuszenie wskazania poziomu wody, aby nawilżacza nie wyrzucać na śmietnik.

  W instrukcji otrzymanej z nawilżaczem jest mowa o cotygodniowym myciu wnętrza, ew. rozkręcaniu bębna i myciu (baaardzo pracochłonne), w dodatku takie zwykłe mycie nie usuwa narastającego kamienia, nawet Domestosem Zero czy octem 10% gdy jest go więcej. Nigdzie w internecie nie ma jak samemu pozbywać się kamienia, nie mówiąc o instrukcji rozebrania czy na forum, a nawet w internecie, choć w końcu trafiłem film gdzieś na 3. czy 4. stronie wyszukiwarki, hasłem po angielsku.

  ------------------------
  1. kupić KAMIX w proszku, 1 kg, z Kamix/sklep lub Allegro  2. rozebrać nawilżacz w/g instrukcji filmowej, ażeby wyjąć zakamieniałe małe plastikowe kółko zębate (pędne, na osi silniczka):
  Kółko tak wyglądało przed oczyszczeniem:
  Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifier - czyszczenia i jak rozebrać nawilżacz Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifier - czyszczenia i jak rozebrać nawilżacz

  3. rozpuścić KAMIX w ciepłej wodzie o temp. ok. 50 st.C w stosunku 0,5kg:5l. wody (1:10). Może być mała plastikowa miska aby pozwoliła na włożenie bębna do poziomu roztworu lekko powyżej osi bębna

  4. wrzucić do miski kółko zębate. Włożyć do miski bęben talerzowy na 5-10 min. (zauważymy natychmiastowe pienienie). Po 5-10 min. wyjmujemy z miski kółko zębate (o ile już pozbawiony kamienia), jednocześnie przekręcamy bęben o 180 st. żeby odkamienić drugą jego część.
  Uwaga: roztwór, choć niezwykle skuteczny, nie jest żrący, choć lekko drażniący oczy i płuca. Najlepiej używać gumowych rękawiczek.

  5. Odlać pozostały roztwór Kamixu do butelek PET (na taką ilość kamienia nadal jest aktywny) na okoliczność typowego cotygodniowego mycia wnętrza (woda z mydłem) i bębna o ile widoczny kamień (Kamix, na 30 sek./minutkę). Ja osobiście myję wnętrze co 2 miesiące ale gdy używam elektrody srebrnej Ag+, która sobie leży na dnie.

  Po złożeniu, na początku miałem jeszcze przez chwilę fałszywe alarmy, ale za chwilę znikły. Nawilżacz znów jest jak prosto ze sklepu, działa bezbłędnie. Do następnego dogłębnego czyszczenia połączonego z rozbieraniem, za rok.
  Pozdrawiam :-)
  --------------------------

  PS.
  Sprawa spalenia płytki i wymuszenia działania poziomu wody emulatorem poziomu (choć sztucznego, 5 lampek, ale pozwalającego na to, by nawilżacz znów zaczął pracować), tak wygląda pomysł Tomasa Vildy "Xiaomi SmartMi Humidifier water level sensor emulator":
  https://i.imgur.com/yUf0Oiw.jpg
  https://www.youtube.com/watch?v=Pm4rbp3xFk0
  Modulik ATTiny85 do obejścia układu elektronicznego można kupić na Aliexpress za 1$.
 • #2
  rydzoo
  Level 1  
  Dzisiaj pojawił się problem z moim nawilżaczem.
  Zaczął przeciekać :(

  woda wydostaje się przez małe otwory znajdujące się na spodzie dolnej cześci.

  Są one połączone jakoś ze wskaźnikiem poziomu wody - czy wiesz może jak to jest możliwe?
  Jest tam jakaś uszczelka?

  Jakie zadanie mają te otwory?
 • #3
  Janeo
  Level 12  
  Wskaźnik poziomu wody łączy się z elektroniką bezprzewodowo, nie ma więc żadnych uszczelek.

  Zapewne masz ten wyciek z prawego dolnego otworku pod zbiornikiem :-)
  Też to miałem i musiałem wyśledzić. To kółko pędne znajdujące się z prawej strony wewnątrz górnej obudowy (żeby zobaczyć trzeba obudowę zdemontować). Ono jak jest już trochę zakamienione, zbiera na siebie trochę wody z dolnego kółka zębatego bębnów które są częściowo zanurzone. Ciągnie tę trochę wody która spływa na prawą, górną krawędź zbiornika (szczelina m-dzy zbiornikiem właściwym, a jego obudową).
  Widać to na załączonym w poradniku zdjęciu, ta zakamieniona ścieżka (normalnie w dół, na zdjęciu postawiono odwrotnie).

  Rada:
  Zdejmij górną część, a szczelinę dolnej zalep wzdłuż na długość ok. 10cm, mniej więcej po środku, zwykłą taśmą scotch. Załączam zdjęcie gdzie zalepić.

  Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifier - czyszczenia i jak rozebrać nawilżacz
 • #4
  doremiza
  Level 2  
  Witam,

  Czy ktoś z forumowiczów ma może do sprzedania uszkodzony nawilżacz Xiaomi Smartmi Evaporative 4L?
  Mój działał bez zarzutów, aż do zeszłego tygodnia, gdy postanowiłem odkamienić talerze gorącą wodą z octem :-( Talerze jak i kola zębate poskręcały się w ósemki i nie nadają się do niczego. Próbowałem je prostować nagrzewnicą, ale to tylko pogorszyło sprawę.

  Z góry dziękuję za odpowiedź i ewentualne oferty.

  Będę wdzięczny za każdą pomoc / wskazówkę.
 • #5
  lupanet
  Level 11  
  W moim nawilżaczu wskaźnik od poziomu wody pokazuje 100%, dodatkowo nawilżacz przestał reagować na rozłączenie wentylatora z elektroniką od zbiornika, nie wysyła alertów, nie rozłącza wentylatora. Wszystko wskazuje że czujnik jest dobry tylko elektronika siadła.
 • #6
  cinek22224
  Level 7  
  Oddałeś uszkodzony nawilżacz na gwarancji czy naprawiłeś uszkodzony czujnik poziomu wody i rozłączenia pokrywy?
  Mam ten sam problem i zastanawiam się, czy warto to reklamować czy dać sobie spokój. Domyślam się, że producent/dystrybutor będzie starał się odrzucić reklamację powołując się na złą konserwację i twardą wodę. A może się mylę...
 • #7
  19dave88
  Level 9  
  Czy coś w tym temacie się zmieniło? Mój nawilżacz przestał pokazywać poziom wody. Chińczyk chce zwrócić 30$ albo zapłacić za naprawę. Ktoś może pomóc odnośnie tego symulowania poziomu wody ? Lutować potrafię aczkolwiek z elektroniki jestem stednio :p
 • #10
  karlos_c
  Level 1  
  lupanet wrote:
  W moim nawilżaczu wskaźnik od poziomu wody pokazuje 100%, dodatkowo nawilżacz przestał reagować na rozłączenie wentylatora z elektroniką od zbiornika, nie wysyła alertów, nie rozłącza wentylatora. Wszystko wskazuje że czujnik jest dobry tylko elektronika siadła.

  Czołem rozwiązałeś jakoś ten problem u mnie właśnie stało się to samo. Wszyscy mają problem że nie wykrywa poziomu wody i nie działa przez to a u mnie pokazuje cały czas full i nie reaguje na rozłączenie z czujnikiem poziomu wody i cały czas pracuje.
 • #11
  Kolobos
  IT specialist
  @karlosc rozkrec wszystko (lacznie z zasilaczem), zobacz czy nie ma sladow zalania, korozji.