Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wymiana starego pieca węglowego na jaki?

31 May 2020 14:03 510 4
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Mam dylemat jaki piec zastosować ( nasłuchałem się i naczytałem ), gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania i jakimś zbiornikiem wewnętrznym na 20 litrów, piec na pellet , czy ostatnio modne piece elektrodowe. Mam fotowoltaikę ok. 7kW. Powierzchnia ogrzewania ok. 200m², stara instalacja o pojemności ok. 350 litrów wody w układzie. Wiem , że powinno się wymienić grzejniki i rury o małych średnicach ale koszty tego są ogromne.
    Pytam fachowców bo wiem,że macie spore doświadczenie w tej dziedzinie a każdy z użytkowników miejscowych na na YT mówi co innego.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 27  
    1) Ale ile spalałeś opału rocznie? Za jaka kwotę?

2) Czy masz jakieś inne energochłonne urządzenia na prąd w domu, że grzejąc kotłem węglowym założyłeś 7kW paneli fotowoltaicznych?

3)Jakimi temperaturami zasilałeś grzejniki, 40-50 czy bardziej 60-70 w największe mrozy?

4) Rezygnujesz z węgla bo?:
    a) masz dość obsługi
    b) kocioł kończy życie
    c) przerabiasz piwnicę na siłownię, saunę, cokolwiek ale nie skład opału
    d) masz niewykorzystaną energię z paneli fotowoltaicznych

5) Masz gaz ziemny już w domu?

Odpowiedz na te pytania to więcej coś można będzie powiedzieć.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    Wojewoda82 wrote:
    Ale ile spalałeś opału rocznie? Za jaka kwotę?

Opału ( węgiel groszek ) spalałem ok. 4,5 tony x 680zł = 3 tysiące.
    Wojewoda82 wrote:
    Czy masz jakieś inne energochłonne urządzenia na prąd w domu, że grzejąc kotłem węglowym założyłeś 7kW paneli fotowoltaicznych?

Miesięczne opłaty za prąd - ok. 300 - 350 zł.
    Wojewoda82 wrote:
    )Jakimi temperaturami zasilałeś grzejniki, 40-50 czy bardziej 60-70 w największe mrozy?

Temperatura średnio na piecu - 45st . A w czasie dużych mrozów 50st.
    Wojewoda82 wrote:
    4) Rezygnujesz z węgla bo?:
    a) masz dość obsługi
    b) kocioł kończy życie
    c) przerabiasz piwnicę na siłownię, saunę, cokolwiek ale nie skład opału

Rezygnuję z węgla bo mam dość obsługi a ekogroszek też ma podobno dojść do ok. 1000zł z tonę. Kocioł starego typu tzw. kopciuch z dmuchawą ma już ok. 20lat.
    Przerabiam kotłownię na skład "przydasiów" , na rowery itp.
    Wojewoda82 wrote:
    masz niewykorzystaną energię z paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika zamontowana kilka dni temu, jeszcze nie uruchomiona....
    Wojewoda82 wrote:
    Masz gaz ziemny już w domu?

Gaz ziemny mam w domu. Rura z gazem doprowadzona też do kotłowni. Tylko w łazience jest przepływowy piecyk gazowy Termet. Reszta wszystko na prąd.Syn na poddaszu planuje też kuchnię elektryczną.
    Na okres letni planuję założyć klimę do salonu.
  • Level 27  
    4,5 tony węgla w kotle jaki masz to około 23 400kWh ( 4500kg x 8kW razy sprawność kotła około 65%) ciepła.

1kWp fotowoltaiki wytwarza rocznie w okolicach 1000kWh prądu, u ciebie docelowo możę to być około 7000kWh. Skoro płacisz obecnie około 325zł za prąd miesięcznie więc rocznie około 3900. Cena prądu około 65gr/kWh z opłatami stałymi więc daje to 6000kWh na sam prąd. Jest lekki zapas na dodatkowe urządzenia ale nie nie starczy na np. pompę ciepła (ale starczy częściowo na klimę lub dodatkową kuchenkę)

Masz moim zdaniem dwie opcje, tym bardziej jeśli nie chcesz za bardzo obsługi oraz skład opalu/kotłownia będzie przerobiony na magazynek.
    - pompa ciepła i dołożenie kiedyś paneli fotowoltaicznych aby pokryć zwiększone zapotrzebowanie na prąd (lub bez dokładania dodatkowych paneli)
    - kocioł gazowy jednofunkcyjny, na taką chałupę to coś w okolicach 18-20kW (tym bardziej ze już masz gaz w domu), do tego zasobnik z 200 litrów pod kotłem lub obok

Druga opcja, po przepłukaniu instalacji z syfu wydaje się nawet prostsza (i jeśli się da, możesz likwidować termę bo kocioł gazowy ogarnie i CO i CWU)

Pellet z racji obsługi i miejsca do składowania opału moim zdaniem odpada.

Co do kotła na gaz, są kotły dedykowane do modernizacji starych kotłowni, jak np Vaillant Niedźwiedź Condens 18 KKS czy Saunier Duval Niedźwiedź Condens 25, najczęściej stojące.

Masz rurkę do cyrkulacji CWU (wiem, ze przy termie jej raczej nie ma, ale możę...)? Ewentualnie czy masz możliwość dołożenia?

Ile kuchni i łazienek, są w mniej więcej jednym miejscu?
    Ostatecznie zamontowany piec Saunier Duval Isotwin Condens 30-B (H-PL) do starej instalacji ( płukanie ). Założone kilka tylko 4 zawory termostatyczne bo więcej nie było możliwości. Zobaczymy jak się sprawdzi w zimie.