Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer własnej konstrukcji. Jaki wzmacniacz? Głośnik? Obudowa?

bumble 31 May 2020 14:19 813 24
    bumble
    User under supervision
    Witam. Wpadłem na pomysł zbudowania sobie subwoofera jako ze materiał na obudowę będzie za free. Przede wszystkim jaki wzmacniacz? Myślałem o gotowej płycie np KEF albo podobna ale cena. Wzmacniacz musi mieć funkcje załączania zasilania auto. Czy może rozważyć jakiś inny np przykręcany z tylu do obudowy. Macie pomysł ktoś realizował taki projekt? Myślałem o głośnikach STX czy może inne ale chyba nie samochodowe. Średnica myśle 25-30cm. Proszę o sugestie. Pod uwagę biorę również tandem głośników. W tej chwili mam niewielki 100w sub z basa refleks wharfedale. Może konstrukcja niekoniecznie sześcienna ale prostokątna. Czyli niski i płytki ale długi.
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Chcieć to nie móc.
    Najpierw określ jakiej mocy ( średnica to rzecz drugorzędna) będziesz potrzebować subwoofer, potem dobierz do niego wzmacniacz a na końcu (jeżeli ma być wpuszczany i dokręcany z tyłu obudowy) oblicz do niego obudowę.
    Samochodowych głośników nie polecam w każdym razie - inne zastosowanie i przeważnie gorsze parametry faktyczne.
    bumble
    User under supervision
    Mam 100W basa refleks. Myśle ze 200W. Myślałem o obudowie zamkniętej. Szybki niedudniący bas. Oglądam głównie filmy i muzyka raczej chodnikowa. Nie za głośno. Czy taka zmiana mocy ma sens czy raczej za mała zmiana?
    398216 Usunięty
    Level 43  
    A jakie masz kolumny stereo? Od nich te zależy dobranie suba... Głównie ważna jest ich efektywność.
    bumble
    User under supervision
    Mam kino 5.1. Glosniki harman kardon Harman Kardon HKTS 9BQ 5.1-channel Home Theatre Speaker System tylko sub wharfedale. Chce inny sub bo ten jak podglasniam zaczyna chrypic wtedy muszę go sciszac.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    bumble wrote:
    sub wharfedale
    Konkretnie jaki model i z czego zasilany (wzmacniacz - jueśli nie jest to sub aktywny).
    bratHanki
    Level 31  
    Bumble brałeś pod uwagę skonstruowanie labiryntu Rogożyna?
    Polecam rosyjskie fora audio.
    bumble
    User under supervision
    Raczej skłaniam się ku małym wymiarom. W tym miejscu może sens miał by zestaw izobaryczny głośników.
    398216 Usunięty wrote:
    Konkretnie jaki model i z czego zasilany (wzmacniacz - jueśli nie jest to sub aktywny).

sub aktywny sw100 Wharfedale
  • Helpful post
    marian133
    Level 38  
    bumble wrote:

bumble wrote:
    Oglądam głównie filmy i muzyka raczej chodnikowa.

To dobrze że głównie filmy, bo takie kolumny + sub do muzyki się nie nadają z racji braku zakresu wyższego basu w tych kolumnach. Niby wysoko wystrojonym subem można to zniwelować, ale w praktyce to tak nie działa. Sub z rozkręconą częstotliwością za wysoko, zaczyna buczeć. Dodatkowo dochodzi do tego brak zgrania fazowego.

Jeśli chcesz wykonać mocniejszego suba od tego co masz, to min. głośnik 10" i wzmacniacz min. 300W.
    Słabszego nie opłaca się robić.

bumble wrote:
    Raczej skłaniam się ku małym wymiarom. W tym miejscu może sens miał by zestaw izobaryczny głośników.

Niestety, mały sub głośno nie zagra, chyba że na drogim głośniku z wysokim X-max.
    Ale i tak zostaje wtedy kwestia wyższego basu i kopa, którego mały głośnik z wysokim X-max nie odtworzy.

Tandem, od choćby na STX-ach 10", wyszedł by min. 1.000zł.
    Ja w tym przypadku poważnie zastanowił bym się nad subem firmowym, nawet używanym.
    W razie nie wypału będziesz mógł odsprzedać, a suba DIY tak szybko nie sprzedaż.
    bumble
    User under supervision
    no dobrze a jaki napęd do suba?
    marian133
    Level 38  
    To zależy od głośnika (głośników).
    Czy ma mieć wejście wysokopoziomowe czy nie musi.
    Czy głośnik będzie w obudowie BR czy też OZ (potencjometr podbicie basu).

Z doświadczenia wiem, że wzmacniacz do suba jest czasem ważniejszy od głośnika.
    bumble
    User under supervision
    Nie potrzeba podbicia basu czy wejścia wysoko poziomowego podstawowe rzeczy i wył auto zasilania.
    marian133
    Level 38  
    bumble wrote:
    Nie potrzeba podbicia basu czy wejścia wysoko poziomowego podstawowe rzeczy i wył auto zasilania.

Jeśli nie masz sprecyzowanych wymagań, a chcesz tylko aby ten sub zagrał głośniej od tego co masz ( i miał opcję AUTO), to zainteresuj się wzmacniaczami z ABelektronika.

https://www.subwoofery.pl/

Albo:

https://www.blackdotaudio.eu/wzmacniacze-do-subwoofera-c-39.html

Zobacz ile takie wzmacniacze kosztują i przemyśl zakup firmowego.
    bumble
    User under supervision
    200-300W ceny są ok. Jeśli chodzi o zastosowany głośnik jak wygląda konstrukcja izobaryczna? To znaczy w odniesieniu do zwykłej. Zaleta to sporo mniejsza obudowa przy uzyskaniu podobnych parametrów jakie jest wasze zdanie i czy do napędu 2 głośników wzmacniacz pa 200-300W wystarczy. Wydaje mi się że 200W RMS to sporo
  • Helpful post
    marian133
    Level 38  
    bumble wrote:
    czy do napędu 2 głośników wzmacniacz pa 200-300W wystarczy. Wydaje mi się że 200W RMS to sporo

Miałem kilka lat temu PA400.
    Napędzał W-27-400 oraz Peerless-a 10 XLS.
    Przy głośniejszym słuchaniu było czuć że brakuje watów.
    Koledzy elektronicy widząc jak ten panel jest zbudowany, pisali że nie ma prawa mieć 400W.
    Więc PA200 do dwóch STX-ów się nie nadaje.
    PA200 to do jednego głośnika 8" był by OK.

Jeśli chcesz mieć dobry panel z wiarygodną mocą, to musisz kupić firmowy.
    Hypexy są dobre, ale drogie.
    Nie wiem jak te Monacora wypadają.
    bumble
    User under supervision
    Widze różne panele. Mosfety klasa d no i przede wszystkim zasilanie jedne z trafo drugie na zasilaczu impulsowym. Czy te zasilane z impulsowego zasilacza są ok? Może szukać czegoś w samochodowych wzmacniaczach?

Monacor 420W za ok 500pln
    bumble
    User under supervision
    marian133 wrote:
    bumble napisał:
    Czy te zasilane z impulsowego zasilacza są ok?

Wzmacniacz ocenia się jako całość, a nie tylko pod względem jakie ma zasilanie.

Czytałem i sugeruję się opiniami że zasilacze impulsowe nie nadają się do rozwiązań audio może jest inaczej w subwooferach.
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    bumble wrote:
    Czytałem i sugeruję się opiniami że.......

...czytałeś i pewnie nie zwróciłeś uwagi na datę kiedy zostało to napisane.
    Owszem - wczesne zasilacze impulsowe i same wzmacniacze w klasie D miały wiele wad, ich brzmienie pozostawiało wiele do życzenia - to normalne dla wieku niemowlęcego. Jednak świat idzie naprzód - w dziedzinie zasilaczy do audio i wzmacniaczy audio również. Może do słuchania "audiofilskiego" się nie nadają (tam lampa króluje i konwencjonalne elementy analogowe), ale do subwoofera? Czy nawet do słuchania muzyki (normalnego) w domu? Spokojnienie... Różnicy na minus (nie zauważysz, chyba że na liczniku energii ;)
    marian133
    Level 38  
    Nie buduję wzmacniaczy, nigdy się tym nie interesowałem.

Ale może coś w tym jest.
    Miałem na stanie MINI DSP ICE125 który to ma niby 450W przy 4 ohmach.
    Nie wiem co z nim było nie tak, ale zwykły wzmacniacz stereo Sony 555 (100W przy 4 ohmach) wydawał się lepiej napędzać głośnik Ushera 1003SUB... a to już jest niezły potworek.
    bumble
    User under supervision
    marian133 wrote:
    ale zwykły wzmacniacz stereo Sony 555 (100W przy 4 ohmach)

Bo zwykły wzmacniacz ma wielki transformator wykonany też specjalnie dla akustyki o ogromne pojemnożci w zasilaczu.

Dodano po 47 [sekundy]:

398216 Usunięty wrote:
    to normalne dla wieku niemowlęcego

Idziemy więc z duchem czasu. To znaczy duchy to w przeszłości a my w przyszłość.
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Jeszcze jakieś 10-15 lat temu można było z zamkniętymi oczami odróżnić co gra - cyfrowy czy analogowy wzmacniacz. Dziś ta różnica zmniejszyła się i to bardzo - zwłaszcza w droższych modelach. Fakt faktem, że nadal we wszelkiego rodzaju boomboxach i innych samograjach (popularnych i tanich) wstawiane są uproszczone do granic absurdu układy zasilaczy i wzmacniaczy (Wzmacniacze klasy D na układach scalonych) i takie "cóś" nie ma prawa grać dobrze. Można znaleźć układ scalony z (podobno) wzmacniaczem 200W w klasie D, ale często okazuje się potem, ze z tych 200 W zostaje realne połowa... A i tak okraszona "zarazą cyfrową" jak ja to nazywam - dźwięk z wyostrzonymi nienaturalnymi wysokimi, płaskim basem... takie "modelowy sterylizator dźwięku".
    W dobrej klasie sprzętu czegoś takiego nie spotkasz, tam wszystko jest zdecydowanie bardziej naturalne.
    marian133
    Level 38  
    bumble wrote:
    Bo zwykły wzmacniacz ma wielki transformator wykonany też specjalnie dla akustyki o ogromne pojemnożci w zasilaczu.

Nie, to nie tak.
    MINI DSP grał jak by nie miał tych 450W.
    Nie może być tak, że kilkukrotnie mocniejszy wzmacniacz gra gorzej, bo ma zasilacz impulsowy.
    W końcówkach estradowych klasy D, tez są zasilacze impulsowe.
    bumble
    User under supervision
    zaczałem przeglądać głośniki. Monacor SP-302PA 12 Inch Woofer Speaker Driver 200W
    https://electromarket.co.uk/monacor-sp-302pa-12-inch-woofer-speaker-driver-200w
    co sądzicie o monacor? albo
    https://electromarket.co.uk/monacor-sp-252e-10-inch-woofer-driver-150w
    Monacor był wspomniany przy wzmacniaczu. Oczywiście nie znaczy to że głośniki są dobre. Wrzuciłem trochę projektów w winisd obudowa zamknięta na isobaric jest rewelacyjnie mała ale jak to zamknięta jest trochę stroma charakterystyka na niskiej częstotliwości do 100Hz. Jaka obudowa zamknieta czy otwarta. oczywiscie wzmacniaczy temat pozostaje.

Dodano po 3 [minuty]:

Jest tez firma skytec słyszał ktoś cos o niej nie ma w danych tylu parametrów co monacor i nie wiem czy wrzuce do winisd
    https://electromarket.co.uk/speakers/speaker-...rivers?product_list_limit=all&em_brand=skytec

Dodano po 3 [godziny] 3 [minuty]:

Dwa głośniki który z nich lepiej się nada będzie chyba na jednym głośniku rozważam tez obudowę zamknięta. Jeden jest na częstotliwości rezonansowej 40Hz i zawieszenie piankowe do obudów zamkniętych to chyba nie bardzo do BR z miękkim zawieszeniem.
    https://monacor.pl/produkty/sp-302e Monacor SP-302E
    https://monacor.pl/produkty/sp-302pa Monacor SP-302PA
    Na co patrzeć przy wyborze głośnika. Może lepiej zastosować dwa mniejsze np 25 albo 20cm zamiast jednego 30 w normalnym układzie?
    pewnie napiszecie co ty chlopie chcesz? No próbuję to ustalic.
    bumble
    User under supervision
    Subwoofer własnej konstrukcji. Jaki wzmacniacz? Głośnik? Obudowa? Sprecyzowałem się trochę co do obudowy. Plan jest taki:
    Obudowa prostokątna długa może 1m wysoka 0.5m i gruba na tyle ile pozwoli głośnik. Wymiary orientacyjne że będzie to cienki prostokąt który zmieści się za sofą. Wtedy zamiast robić isobar dla małej obudowy opchnę te za sofa. Głośnik jeden 12" lub dwa mniejsze. Otwory BR po obu stronach. Czy w takim przypadku nie będzie ściana za blisko głośnika wystarczy te 50mm. promieniują też br. Czy taki kształt jest dobry?