Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa Tabletu/PDA - elektronika, korpus, sensory

31 Maj 2020 16:35 660 3
  • Poziom 2  
    EDIT: Dziękuje wszystkim którzy mi "kibicują". Zmieniłem trochę pomysł na płytki, aktualizacja w zakładce elektronika.

Witajcie,
    mam pomysł i chciałbym się nim z wami podzielić, bo mam kilka problemów no i może to kogoś zainteresuje.
    Od razu mówię że jest dużo czytania :)
    Projekt jak na razie jest w fazie projektowania.

Grałem sobie ostatnio w grę pt. Subnautica i w niej jest takie fajnie urządzenie (tablet) w grze nazywa się to PDA. (Zdj macie poniżej)
    Mam pomysł żeby to zbudować/zrobić.

BUDOWA (korpus):
    Mam drukarkę 3D więc z obudową/korpusem nie będzie problemu ale schody zaczynają się w elektroniką.

WYŚWIETLACZ:
    Wyświetlacz chciałem zrobić przezroczysty z plastiku tak jak to jest w grze ale jest to chyba raczej nie możliwe.
    Pierwszy plan był taki żeby na przeźroczystym plastiku zrobić takie panele dotykowe które mogłyby coś robić ale na rezygnuje z tego, może kiedyś.
    Drugi plan jest taki, że kupię wyświetlacz jak najcieńszy na odpowiedni wymiar i teraz pytanie, zna ktoś jakąś firmę która robi wyświetlacze na zamówienie na odpowiedni wymiar, pewnie nie ma takiej firmy albo jest w chinach więc nigdy nie wiadomo jakiej jest to jakości. Jeżeli okaże się, że nie uda mi się takiego wyświetlacza zamówić albo będzie to za drogie to poszukam o odpowiednich wymiarach albo zmodyfikuję PDA. Do chodzi do tego jeszcze kwestia co to ma być za wyświetlacz czy LCD czy jakiś inny.

ELEKTRONIKA:
    EDIT: Zmieniam założenie i kupuję kilka/kilkanaście płytek Arduino nano, żeby było to łatwiejsze do zrobienia oraz żeby nie obciążać Arduino MEGA 2560. Do każdego nano będzie inny kod i inny sensor. Grafiką zajmę się prawdopodobnie któraś edycja Rasberry z linuxem.

Chcę kupić Arduino Uno R3 albo jakieś Rasberry. Wolałbym Rasberry bo mogę pisać w Pythonie, którego się uczę a w Arduino koduję się C albo zmodyfikowanym C na potrzeby Arduino (przynajmniej tak słyszałem i czytałem). Problem z rasberry jest taki, że nie ma dużej ilości sensorów etc. a na nich mi zależy a arduino je ma ale z drugiej strony nie wiem jak jest z obsługą wyświetlaczy w arduino.

Załóżmy, że wezmę Arduino i jakoś go schowam w uchwycie w PDA ale dochodzą do tego sensory jeszcze.

ELEKTRONIKA - SENSORY:
    W końcu przechodzę do tego najfajniejszego tematu.
    Od razu mówię, że trochę mnie teraz powaliło.
    Zainteresowałem się ostatnio techniką LiDAR (Light Detection and Ranging) wiem że w z arduino da się takie coś zrobić bo jest laserowy sensor odległości (ten ultradźwiękowy bez sensu bo mała odległość a po 2 to nie będzie w tedy LiDAR). Oczywiście spodziewam się tego że nie będzie to działać na duże odległości ale i tak. Dochodzi do tego jeszcze kwestia obrotu tego sensora ale to załatwię jak najmniejszym servo-motor, żeby nie zajął dużo miejsca.
    Teraz inne sensory/czujniki.
    Oczywiście czujnik temp, wilgotności, wysokości bo to podstawa.

No i teraz dochodzimy do momentu w którym totalnie mi odwaliło. (oprócz LiDAR)
    Chciałbym zamontować czujnik tętna (bo dlaczego nie), czujnik pola magnetycznego/ Halla (bo dlaczego nie no i dla zabawy), czujnik dotykowy do włączanie urządzenia, czujnik ognia (bo dlaczego nie). Na tym sesnory się kończą (przynajmniej na ten moment, bo pewnie zaraz znajdę coś jeszcze ciekawszego i na pewno potrzebnego)
    A no i jeszcze nie wiem czy Arduino R3 uciągnie to wszytko więc pewnie będę musiał wybrać coś innego (jakieś MEGA)

HARDWARE:
    W tym podpunkcie będzie chyba tylko bateria/akumulator.

Z tym też będzie pewnie problem, bo jakby nie patrzeć zostało mi mało miejsca. Wymyśliłem żeby wsiąść baterie z jakiegoś telefonu albo tabletu i schować ją za wyświetlaczem. Ładował bym oczywiście przez micro-USB (usb-c może było by lepsze ale po prostu nie, może kiedyś). A no i jeszcze kolejny szalony pomysł, a dokładniej panele fotowoltaiczne do ładownia baterii. Zamontował bym je także na tyle obudowy.

SOFTWARE:
    Pisać własnego systemu nie mam zamiaru (na ten moment), więc wybieram oczywiście Linuxa.
    Distro: Ubuntu (chyba że nie pociągnie to lubuntu albo kubuntu albo openSUSA albo Archa) chyba że ktoś ma lepszy pomysł.

ZAKOŃCZENIE (w końcu)
    Z góry dziękuje za komentarze :)
    Jeżeli ktoś z was zna się na Arduino i miałby czas i chęci mi pomóc to niech pisze na Pv.
    Projekt zacznę dopiero w wakacje, bo jak na razie uczę się do egzaminu
    Pozdrawiam, Filip.
  • Poziom 30  
    Podstawowe pytanie - co to ma robić w rzeczywistości? Bo że w jakiejś grze było, to spoko, ale w prawdziwym świecie do czego? Te wszystkie wymienione sensory, w tym LiDAR, jaki mają mieć praktyczny sens?

Dodano po 9 [minuty]:

Sam wyświetlacz, to nie jest już S-F, zerknij np. tutaj: https://www.oled-info.com/hands-4d-systems-2-transparent-pmoled-panel
    kwestia znalezienia czegoś dla siebie. Nie wiem, czy są w detalicznej sprzedaży takie duże jak potrzebujesz. Raczej zapomnij o wyświetlaczu pod własne zamówienie, jeśli nie potrzebujesz ich co najmniej kilkadziesiąt, bo będzie to nieopłacalne. Dla większej ilości sztuk może mieć sens poszukanie kogoś, kto wykonuje takie rzeczy na zamówienie, jak np. Dave Jones z EEVBLOG zamówił sobie do nowego projektu.. ale on planuje to sprzedawać seryjnie. Dla pojedynczej sztuki bez sensu. Lepiej znaleźć gotowca.
    Nie jest to póki co jakieś super popularne rozwiązanie, np. ten producent ma tylko 2 rodzaje i akurat niezbyt się to nada do Twojego projektu: https://www.wisechip.com.tw/en/product-c136450/Transparent-OLED.html

Dodano po 7 [minuty]:

Tutaj masz o jakichś większych prototypach z 2012r, więc kwestia poszukania, czy ktoś to już produkuje.
    https://www.oled-info.com/scut-reveals-new-oxide-tft-and-transparent-oled-prototypes

Dodano po 3 [minuty]:

Pokop może jeszcze za tym ;) https://www.oled-info.com/everdisplay-demonstrates-557-transparent-oled
  • Moderator HydePark/Samochody
    PDA zwane również palmtopami były popularne w epoce przed-tabletowej; https://pl.wikipedia.org/wiki/Palmtop , i jako jedne z pierwszych urządzeń korzystały z ekranów dotykowych.
    Budowa takiego urządzenie nie ma dziś sensu. RPi można by wykorzystać, tylko że za tą samą cenę kupisz tablet o porównywalnej konfiguracji.
  • Poziom 2  
    ArturAVS napisał:
    PDA zwane również palmtopami były popularne w epoce przed-tabletowej; https://pl.wikipedia.org/wiki/Palmtop , i jako jedne z pierwszych urządzeń korzystały z ekranów dotykowych.
    Budowa takiego urządzenie nie ma dziś sensu. RPi można by wykorzystać, tylko że za tą samą cenę kupisz tablet o porównywalnej konfiguracji.

Tutaj nie o to chodzi. W grze Subnautica tablet, który spełnia funkcje ekwipunku, Wikipedii etc. nazywa się PDA, dlatego tak to nazwałem, bo korpus PDA z gry będę brał.