Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Licznik Solaredge a podłączenie do inwertera Solaredge.

blekitny4 31 May 2020 18:09 5946 19
e-mierniki
    blekitny4
    Level 9  
    Witam wszystkich. Mam niemały kłopot a mianowicie szukałem czytałem i zgłupiałem.
    Mam w założeniu zamówioną instalację PV będzie ona składała się z inwertera Solaredge 6SE6k WiFi do tego 20 płyt po 330Wp każda plus optymalizery mocy p370 to tak w skrócie. Teraz sedno a mianowicie licznik SE, chciałbym założyć coś takiego :

https://sklep.ekotechnologia.eu/p/31/7655/sol...Y3Rish6nytD5xr1Q6dCROKQHnKaQ3TXBoCJo0QAvD_BwE

Moja instalacja będzie na budynku garażu i inwerter będzie również w garażu tam wpięty. Licznik musiałbym montować w rozdzielni w domu żeby prawidłowo pokazywał zużycie bo gdy go zainstaluje w garażu to pokaże mi zużycie w garażu a nie w całym domu (o ile dobrze zrozumiałem z różnych opisów). Problem w tym że (wedle instalatorów) licznik SE musi być połączony z inwerterem SE za pomocą przewodu bodajże są złącza rs485 . Teraz pytanie do was a mianowicie garaż jest oddalony od budynku około 60-70m musiałbym pociągnąć przewód tylko jaki ?? Czy wystarczy taka skrętka

https://www.dipol.com.pl/przewod_netset_box_f...skretka_ekranowana_zewnetrzna_1m__E1517_1.htm

czy lepiej przeciągnąć przewód ziemny prądowy w lince np 3 żyły ?? Chodzi mi o fakt czy na takiej długości skrętka da radę przesłać sygnał , przewód prądowy ma grubszy przekrój (niektórzy instalatorzy twierdzą że to za duża odległość na przewód) . A może to połączenie (inwerter - licznik) można jakoś bezprzewodowo zrealizować np ten licznik wpiąć jakoś do mojej sieci po WiFi lub po kabelku do routera bo w domu w rozdzielni miałbym taka opcje i skoro inwerter byłby podłączony w tej samej sieci to urządzenia by się skomunikowały ?? Proszę o pomoc jak te dwa urządzenia razem połączyć ??Czy jedyna opcja to kładzenie przewodu??
  • e-mierniki
    bryko
    Level 21  
    a możesz powiedzieć po co Ci taki licznik? Cena odjechana. Co będziesz nim sterował w SE że aż musisz mieć "zintegrowane" rozwiązanie?

Pytam z ciekawości, mam praktycznie taką samą konfigurację tylko 18 paneli
  • e-mierniki
    blekitny4
    Level 9  
    Umożliwi mi odczyt zużycia energii na poszczególnych fazach oraz ilość energii wyprodukowanej i oddanej. Słyszałem że tauron lubi oszukiwać więc wolę to potem porównać z licznikiem Taurona. Jeśli te dwa elementy (inwerter i licznik) nie będą spięte to z tego co zdążyłem się zorientować to nie odczytam danych z niego gdyż dane te są przekazywane do inwetera i aplikacja obsługująca inwerter je wyświetla.
    Ps bryko jakie masz panele jeśli można wiedzieć przy tym inwerterze i jak wrażenia z instalacji chodzi mi o jakaś awaryjność tego sprzętu??
    theo33
    Level 27  
    blekitny4 wrote:
    Umożliwi mi odczyt zużycia energii na poszczególnych fazach oraz ilość energii wyprodukowanej i oddanej. Słyszałem że tauron lubi oszukiwać więc wolę to potem porównać z licznikiem Taurona. Jeśli te dwa elementy (inwerter i licznik) nie będą spięte to z tego co zdążyłem się zorientować to nie odczytam danych z niego gdyż dane te są przekazywane do inwetera i aplikacja obsługująca inwerter je wyświetla.
    Ps bryko jakie masz panele jeśli można wiedzieć przy tym inwerterze i jak wrażenia z instalacji chodzi mi o jakaś awaryjność tego sprzętu??

licznik który chcesz założyć i połączyć z falownikiem sam w sobie będzie miał bilansowanie międzyfazowe geometryczne, natomiast ten dwukierunkowy tauronu tego bilansowania nie ma i cały ten pomiar nic nie da, i w żaden sposób nie nadaje się do tego aby kontrolować licznik tauronu, po prostu będzie to tylko gadżet i to kosztowny
    blekitny4
    Level 9  
    Ach no to widzisz jestem już mądrzejszy o tę wiedzę. A co do samego sprzętu są z nim jakieś problemy?? Nie wiem jaki masz inwerter czy z wyświetlaczem czy bez mi zaproponowano tą drugą opcję bez wyświetlacza. A tak na marginesie Taurona czy jest różnica jaką ma taryfe (obecnie mam taryfę jakąś podziloną na godziny szczytu i poza nimi)
    bryko
    Level 21  
    blekitny4 wrote:

Mam panele Selfa SV120M o mocy 330Wp. Z instalacji jestem bardzo zadowolony. Jeśli chodzi o awaryjność to niewiele mogę powiedzieć, ponieważ włączyłem to dopiero nieco ponad miesiąc temu, niemniej zdążyłem już ponad 1MWh wyprodukować.

Jeśli chodzi o monitoring exportu/importu to zamiast pchać się w drogie rozwiązanie SE pomyśl np o ZAMELu MEW-01. Banalne podłączenie a da Ci wystarczający monitoring
    BikeBarian
    Level 23  
    blekitny4 wrote:
    Nie wiem jaki masz inwerter czy z wyświetlaczem czy bez mi zaproponowano tą drugą opcję bez wyświetlacza.

SE bodajże od 2019 roku już nie produkuje inwerterów z wyświetlaczem. Ciecie kosztów. Wszystkie parametry pracy inwertera możesz podejrzeć w apce na tel albo przez www.
    blekitny4
    Level 9  
    Myślałem o Zamel-u ale czytając po necie można odnieść wrażenie że mniej dokładniejszy niż SE. Ale zboczyliśmy z tematu czy można licznik SE podłączyć po Wifi do inwertera. PS u mnie chcą instalować panele Qcells Q.Peak DUO G5 ponoć są dobre ale za dużo jest tego na rynku żeby nie oszaleć i coś wybrać więc tu liczę na rzetelność firmy instalującej że faktycznie są dobre.
    BikeBarian
    Level 23  
    Licznik SE da ci tylko to ze będziesz widział statystyki zużycia prądu w domu na portalu SE. Rownie dobrze możesz to ogarnąć 2x taniej poprzez Link i całość zainstalujesz w pobliżu albo w samej rozdzielnicy bo nie musisz ogarniać komunikacji z inwerterem SE.
    blekitny4
    Level 9  
    Fajna stronka ale to muszę mieć instalację PV już zamontowaną i dopiero rejestruje się tam i powinienem widzieć praktycznie to samo co ewentualnie w apce SE (dobrze rozumiem) a co do licznika to muszę mieć odrębny sprzęt?? Ps wyczytałem jeszcze że przy założeniu PV instalator zakłada jakieś konto do monitorowania i nadaje mi uprawnienia i chciałem spytać jakie mam je mieć bo coś czytałem że oni mają Servisowe a ja użytkownika i nie mam w tym koncie wszystkich opcji, to prawda jak to jest rzeczywiście? Czy po założeniu instalacji firma która mi to zakładała ma dostęp zdalny do mojego PV?
    bryko
    Level 21  
    są co najmniej cztery poziomy dostępu: producenta, instalatora, użytkownika i public (o ile użytkownik ją włączy)

Żeby podglądać produkcję z SolarEdge na PVMonitor nie jest potrzebny dodatkowy sprzęt, wystarczy aktywować API SE.
    blekitny4
    Level 9  
    Chyba jeśli nie przeciągnę przewodu to będę musiał się zadowolić ewentualnie Zamelem i odrębnie to monitorować te stronki jak wyżej fajna rzecz. A jeszcze znalazłem takie coś jak OneMeter używa ktoś tego? Działa to przez BT więc trochę słabo latać do licznika z telefonem .

Ps jaki najlepszy cykl rozliczeniowy z Tauron co miesiąc, kwartał pół roku , rok ma to jakieś znaczenie??
    bratmat
    Level 12  
    A czy ten solaredge meter nie pozwala czasem na przekierowanie mocy z paneli na bardziej obciążona fazę. To by się przydało do zasilenia grzałki cwu. Bo co z tego że panele produkują 3000W jak i tak rozdzielone jest to na 3 fazy i brakujący prąd do grzałki ciągnie mi z taurona. Moim błędem było że nie kupiłem grzałki 3 fazowej ale znów najmniejsze jakie są to 3kW a w zimie ciężko by przez 2 godziny było tyle z paneli. Teraz mam grzałkę 1 fazowa 2000W która załączana była po przekroczeniu 2500W z paneli - na wykresie licznika taurona widać że generuje i oddaje około 1.5kW zamiast i pobieram z sieci prawie tyle samo. Więc suma summarum tracę 20%.
    BikeBarian
    Level 23  
    bratmat wrote:
    A czy ten solaredge meter nie pozwala czasem na przekierowanie mocy z paneli na bardziej obciążona fazę.

Nie da sie. Inwerter 3F produkuje taka sama ilość energii na każdej fazie. W tym wypadku najlepszą opcja jest grzałka 3F.
    bratmat
    Level 12  
    Czyli faktycznie ten ich licznik to zbędny drogi gadżet
    bryko
    Level 21  
    Nie do końca to samo. PVMonitor nie zabezpieczy przed exportem energii do sieci, jeśli nie możesz jej wprowadzać do sieci operatora.
    bratmat
    Level 12  
    BikeBarian wrote:
    @bratmat czy zbędny to zależy czego oczekujesz, czy drogi...tak w cholerę drogi...pvmonitor ogarnie to samo ale 2x taniej.

Strona pvmonitor jest okropna ja mam home assistant + wtyczki taurona i solaredge po modbus. Sam sobie generuje wykresy. Aczkolwiek na Tauron nie mam odczytu z rozbiciem na fazy :-(. Ale jest za darmo. Lepsza strona do monitorowania instalacji to pvoutput.org
    BikeBarian
    Level 23  
    bryko wrote:
    Nie do końca to samo. PVMonitor nie zabezpieczy przed exportem energii do sieci, jeśli nie możesz jej wprowadzać do sieci operatora.

Czy możesz bardziej rozwinąć swoja wypowiedź ?? O co dokładnie Ci chodzi i jak te zabezpieczenie przed eksportem wygląda w SE ??

Dodano po 2 [minuty]:

bratmat wrote:
    BikeBarian wrote:
    @bratmat czy zbędny to zależy czego oczekujesz, czy drogi...tak w cholerę drogi...pvmonitor ogarnie to samo ale 2x taniej.

Strona pvmonitor jest okropna ja mam home assistant + wtyczki taurona i solaredge po modbus. Sam sobie generuje wykresy. Aczkolwiek na Tauron nie mam odczytu z rozbiciem na fazy :-(. Ale jest za darmo. Lepsza strona do monitorowania instalacji to pvoutput.org

Myślę, że należy skupić się na funkcjonalności a kwestie estetyki i gustów pominąć bo każdy może miec tutaj swoje odmienne zdanie. Poza tym takiego HA trzeba umieć skonfigurować, wtyczki porobić etc a pvmonitor po prostu podłączasz i z minimum konfiguracji masz podgląd na produkcje, zużycia itp.
    bryko
    Level 21  
    Google i hasło "instalacje z zerowym eksportem mocy". Dla Prosumenta nie użyteczne, ale są takie sytuacje że może być wymagane.
    Nie jestem też pewien, czy jak się ma w instalacji aku nie ma potrzeby instalacji tego miernika dla zapewnienia optymalnego procesu ładowania/rozładowania.