Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ocena SMART - Dysk HDD Seagate

31 Maj 2020 20:57 240 11
  • Poziom 3  
    Cześć,
    proszę o ocenę stanu dysku, który mam od ok 12 lat.
    Czy mogę przeznaczyć go jeszcze jako dysk na m.in. filmy i muzykę?

• Poziom 34  
    willek napisał:
    Czy mogę przeznaczyć go jeszcze jako dysk na m.in. filmy i muzykę?

Jeśli chcesz je stracić - tak.
  • Poziom 3  
    Ten dysk służył mi pod system ponad 10 lat i nic się nie działo, więc chciałbym przeczytać obszerniejsza opinię. Co jest bardzo nie tak.
    Kiedy mogą wystąpić problemy,czym się będą objawiać?

• Poziom 34  
    05, BB, BC, BF, C3.
    14 niestabilnych sektorów, liczba te będzie prawdopodobnie rosła. Poza tym błędy w komunikacji z płytą, niedopuszczalne wstrząsy.

willek napisał:

Już na pewno występowały, dziwne, że nie zauważyłeś spadku wydajności, zacięć.
  • Poziom 3  
    spadek wydajności owszem występuje.
    rozumiem, że nie ma co bawić się w naprawy dysku, jego czas nieuchronnie nadchodzi?
    A jak to wygląda, jak dysk przestaje działać, co się dzieje, jakiś bluescreen czy cokolwiek?:)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    willek napisał:
    Ten dysk służył mi pod system ponad 10 lat i nic się nie działo, więc chciałbym przeczytać obszerniejsza opinię. Co jest bardzo nie tak.

Ze względu na budowę ale też precyzję mechanizmów dysku twardego, jego fizyczne uszkodzenie zwykle - choć nie zawsze - pociąga za sobą dalsze uszkodzenia w trakcie eksploatacji. SMART jest systemem ostrzegającym o zbliżającej się awarii. Czyli masz ostrzeżenie, master pnego nie będzie. Jeśli pytasz, czy jest szansa, że dysk się nie posypie dalej - tak. Tak samo jak jest szansa, że na obróconej panewce objedziesz Europę. Ale jeśli chcesz porady czy warto - nie, nie warto. Na ten moment - niestabilne sektory - część danych istniejących, lub tych które dopiero zapiszesz, jest nieczytelna. Kiedy się o tym dowiesz? Kiedy chociażby spróbujesz skopiować felerny plik. Czy i kiedy padnie całkiem? Nie do przewidzenia. W każdym ryzyko jest znacznie wyższe niż niż przy sprawnym dysku.
    Blue screen możesz mieć przy obecnym etapie - jeśli na uszkodzonym miejscu znajdzie się jakiś ważny plik albo antywirus lub inny ważny proces systemu będzie próbował odczytać coś z uszkodzonego obszaru. Jak dysk przestanie odpowiadać będziesz miał zwieche systemu. A jak całkiem padnie to albo komputer się nie uruchomi, albo nie będzie widoczny.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za opinię. System mam teraz na nowym SSD, natomiast stary miał służyć jako dysk D... miejsce docelowe dla torrentów plików filmowych, sportowych itp, głównie video.
    Poczekam na jakieś problemy, jak wystąpią to przerzucę pliki, mam nadzieję że nie padnie od razu na amen.
    Rozumiem, że przy zwiechach, będe mógł jeszcze wykonać restart bez utraty danych?[/center]

• Poziom 34  
    Tak. Po prostu system może nie działać stabilnie, jak będziesz coś chciał otworzyć z tego dysku, ale danych z SSD nie stracisz.
  • Poziom 22  
    C3 nie wskazuje na błędy. 14 realokowanych sektorów to nie jest tragedia. Dysk nie jest już wiarygodny i do backupu bym go nie używał, ale na głupoty w rodzaju gier i nieistotnych plików jeszcze się nada. Trzeba tylko monitorować czy wartości w SMART nie wzrastają. Przy odrobinie szczęścia jeszcze kilka lat pochodzi.
  • Poziom 43  
    ITSpec. napisał:
    Tak. Po prostu system może nie działać stabilnie, jak będziesz coś chciał otworzyć z tego dysku, ale danych z SSD nie stracisz.

No właśnie nie. Niestabilność systemu może, choć nie musi, skutkować uszkodzeniem danych na sprawnych nośnikach. Także jeden uszkodzony dysk, używany - czyli mogący wywołać problemy - stanowi zagrożenie dla wszystkich danych.
    Tylko tak jak pisałem - nie chodzi o to że na pewno tak się stanie ale o ryzyko, że tak się stanie. Dlatego każdy rozsądnie doradzi - wymień ten dysk. Jeśli koniecznie chciałbyś go trzymać trzeba by go poddać długim testom - wykluczyć z użytku sektory na granicy odczytu, co wcale nie jest proste, oraz sprawdzić, czy w perspektywie czasu uszkodzenia się nie powiększają.

• Poziom 34  
    Jak jakiś dysk może wpływać na dane na drugim dysku? Jeśli coś jest całe zapisane na tym uszkodzonym, to otwarcie tego co najwyżej spowoduje niestabilność systemu i konieczność naprawy, a nie niemożliwą do odzysku stratę danych.
  • Poziom 43  
    Niestabilność systemu może uszkodzić dane na sprawnych pamięciach. Twardy reset (jak się system zawiesi to co robisz?) może uszkodzić dane. O ile w przypadku HDD zwykle wkracza wtedy checkdisk i sam przywraca ich spójność, o tyle z SSD może być wtedy różnie. Przykład z przed tygodnia czy dwóch - update Windows załatwił dane na SSD. Pamięć sprawna, reszta komputera też. Niby dane są (na szczęście). Tylko że black screen po włączeniu. Recovery też poszło w niebyt, mimo, że teoretycznie było - nie do użytku. Dane użytkownika nietknięte, brak błędów spójności, brak błędów odczytu. Można? Można. Z HDD też tak jest jak user spanikuje bo ma krzaczki zamiast folderów lub prośbę o formatowanie i zacznie na pałę naprawiać. W tym tygodniu na elektrodzie: dwa otwarte HDD w tym jeden naprawdę zmasakrowany, uszkodzoną płyta CD - szło dobrze ale ja wyjął, za za kleić i załatwił sobie brak rozpoznawania tej płyty i zniszczenie jakiejś 1/3 danych.