Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ odcięcia zasilania poniżej ustalonego napięcia

prociomen007 01 Jun 2020 21:50 2430 40
 • #31
  CYRUS2
  Level 42  
  prociomen007 wrote:
  Ja to interpretuje inaczej.
  Wzorcem są dwa nieokreślone napięcia Ube.
  Nieokreślone bo napięcie Ube ≠0,7V
  To jest załączany układ darlingtona.
  Kiedyś tam się załączy. O w miarę dokładnych progach załączenia mowy nie ma. A takie są potrzebne.
  Napięcia Ube zależą silnie także od temperatury.

  LED w tym układzie jest bez znaczenia.
 • #32
  prociomen007
  Level 18  
  Marek_Skalski wrote:
  dokumentacji R3119A


  Napięcie 'odcięcia' reguluje się pinem SENSE?
 • #33
  Marek_Skalski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie, na pin SENSE podaje się napięcie monitorowane; może być zwarty z VDD. Napięcie odcięcia reguluje się rezystorami w dzielniku przypiętym do komparatora, który porównuje mierzone napięcie ze wzorcem. Wzorzec to typowy bandgap, więc o niebo lepszy od diody Zenera, czy napięcia przewodzenia złącza BE tranzystora bipolarnego.
  Wzorcem w Twoim układzie może być TL431, a komparatorem może być LM393. Celowo podaję teraz oznaczenia układów bardzo łatwo dostępnych, chociaż wcale nie optymalnych do tego zadania.
 • #34
  prociomen007
  Level 18  
  Ach rozumiem. Myslalem ze mowimy o calym czipie. A tu chodzinzeby wykorzystac jego wewnentrzna strukture i na tej bazie budowac
  .
 • #35
  CYRUS2
  Level 42  
  Układ odcięcia zasilania poniżej ustalonego napięcia
  Wzmacniacz operacyjny TL061 pobiera prąd 200 uA.
  Dioda LM-283-2,5 pracuje od prądu 15 uA.
  Całość pobiera prąd poniżej 250 uA.
  Układ posiada histerezę 10%.
  Histerezę można zmniejszyć zmniejszając rezystor 24k.
 • #36
  prociomen007
  Level 18  
  Tranzystor 1 w pętli jakby sprzężenia pomijamy czy ma on jakiś wpływ na działanie układu?

  Dodano po 20 [minuty]:

  CYRUS2 wrote:
  Histerezę można zmniejszyć zmniejszając rezystor 24k.


  Ten układ faktycznie wydaje się działać. Pytanie tylko czy wzmacniacz nie powinien być na odwrót wejścia + i - ? Bo w tej konfiguracji wychodzi mi, że po przekroczeniu zadanej wartości napięcia mosfet się wyłącza, a po obniżeniu włącza. Jakby na odwrót względem tego co oczekuję.
 • #37
  _jta_
  Electronics specialist
  prociomen007 wrote:
  W dobrą stronę ide? (...) Czyli działa jakby na odwrót.

  Tak, o taki układ mi chodziło (ten pierwszy). Wiem, że działa na odwrót.Teraz jeszcze do kolektora NPN-a trzeba podłączyć bramkę N-MOSFETa (jakby nie działał na odwrót, to by pasował P-MOSFET, ale łatwiej o N-MOSFETy, więc zaproponowałem, żeby pierwszy tranzystor był NPN), a jego źródło do masy. I tym MOSFETem włączać zasilanie. Włączenie drugiego tranzystora wyłączy MOSFETa i wyłączy zasilanie. Ten opornik w kolektorze drugiego tranzystora powinien mieć parę M, żeby w stanie wyłączenia MOSFETa prąd NPN-a i opornika był mały.

  I jeszcze jedna rzecz będzie do dodania: trzeba zrobić tak, aby wyłączanie nie było "po trochu" (bo od tego zasilany układ wariuje), tylko skokowo. To wymaga dodatniego sprzężenia zwrotnego - na przykład poprzez opornik z kolektora NPN do bazy PNP (a może raczej do dzielnika, bo przy bezpośrednim połączeniu nawet opornik 10M - największy łatwo dostępny - będzie trochę mały i sprzężenie będzie za silne). Być może trzeba będzie też dodać opornik baza-emiter (kilka M) przy tranzystorze NPN - żeby nie wzmacniał prądu "zerowego" tranzystora PNP.

  I to by było na tyle, jeśli chodzi o zrobienie tego na łatwo dostępnych elementach. Znacznie lepszą dokładność powinien dać układ z #35, tylko może by się dało znaleźć wzmacniacz o mniejszym poborze prądu - np. LMC7111 ma około 50uA, pytanie czy da się go łatwo kupić - chyba niespecjalnie, EleCena znajduje 1 sklep i spora cena, porównywalna z R3119A.
 • #38
  CYRUS2
  Level 42  
  prociomen007 wrote:
  Ten układ faktycznie wydaje się działać. Pytanie tylko czy wzmacniacz nie powinien być na odwrót wejścia + i - ? B w tej konfiguracji wychodzi mi że po przekroczeniu zadanej wartości napięcia mosfet się wyłącza a po obniżeniu włącza.

  Jak tak zrobiłem bo ze schematów kolegi wynikało że układ ma sterować przekaźnik.
  Jeżeli załączać ma mosfet to trzeba taki układ.
  Układ odcięcia zasilania poniżej ustalonego napięcia
  Rezystor *1M5 decyduje o wielkości histerezy.
  Może też kolega na poprzednim układzie zrobić wyłączanie "plusa".
  Układ odcięcia zasilania poniżej ustalonego napięcia
 • #39
  _jta_
  Electronics specialist
  No, to ja wreszcie narysowałem swoje schematy - wczoraj po przyjściu do domu byłem zbyt zmęczony. B+ i B- do baterii, B+ i O- do zasilanego układu. LM4041-ADJ (U1 na schemacie z prawej; on działa podobnie do tranzystora PNP, tylko ma bardzo duże wzmocnienie i stabilne napięcie emiter-baza 1,24V; no i prąd "zerowy" bodajże około 60uA) musi mieć naprzeciw źródło prądowe (choćby taką namiastkę, jak tranzystor z dobranym opornikiem w bazie, może być tranzystor z dwiema diodami, albo LM334), bo użycie opornika między bramką, a źródłem spowoduje przepływ zbyt dużego prądu w stanie włączenia. Jeśli wersja źródła prądowego ta z prawej strony, to trzeba nieco uważać przy wyborze MOSFET-a, żeby nie miał zbyt niskiego napięcia progowego.
  Układ odcięcia zasilania poniżej ustalonego napięcia
 • #40
  maslak
  Level 14  
  A może zastosować taką nowość: TPS3701
 • #41
  Marek_Skalski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  @_jta_ Bardzo proszę, aby Kolega podał teraz wartości elementów lub przynajmniej wyjaśnił Autorowi tematu jak obliczyć lub dobrać wartości elementów w proponowanym układzie. Tylko proszę się nie wykręcać. Będziemy bardzo rozczarowani, jeżeli Kolega zniknie z tematu i zostawi Autora z takim podobno działającym czymś.