Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik różnicowo prądowy - oczko wodne.

31 Maj 2020 21:51 294 6
  • Poziom 5  
    Cześć wszystkim. Napotkałem pewien problem, którego rozwiązanie "chyba" znalazłem, ale chciałbym się upewnić pytając o opinię ludzi znających się na temacie.
    Posiadam oczko wodne, w którym pracują dwie pompki o mocy 80W każda. Pompki podłączone są do instalacji na osobnym obwodzie kablem 2x1,5mm². Jakiś czas temu zauważyłem, że wskazania licznika sa trochę wyższe niż powinny i zlokalizowałem problem - uszkodzony przez rośliny kabel jednej z pomp powodował "ucieczkę" prądu do ziemi. Pompę wymieniłem, ale chciałbym uniknąć takiej sytuacji w przyszłości. Niestety w budynku mam instalację 4 żyłową(3 fazy). Do pomp idzie kabel 2 żyłowy (faza i zero). Z tego co wyczytałem, to normalnie różnicówki montuje się w instalacjach 3 żyłowych, ale w moim przypadku chodzi o trochę inne niż standardowe rozwiązanie. Wymyśliłem więc, że założę różnicówkę na początku odgałęzienia instalacji idącej do oczka i jeśli następnym razem przewód się uszkodzi, to różnicówka rozłączy, bo część prądu pójdzie do ziemi, zamiast wrócić przewodem "zero". Dobrze rozumuję, czy jednak nie? :P
    W reszcie budynku nie mam różnicówek, a jedynie wyłączniki nadprądowe.
    Może jeszcze dodatkowo założyć za różnicówką wyłącznik nadprądowy B2 taki jak do dzwonka?
  • Poziom 27  
    Nie rób tak. W elektryce wszelkie rozwiązania inne niż standardowe są niedopuszczalne. Jaki przewód idzie od pomp dwu, czy trzy żyłowy. Jeżeli trzy żyłowy to do zasilenia trzeba wykorzystać kabel trzy żyłowy i tak te kable zabezpieczyć żeby żadna roślina go nie uszkodziła i na tym się skup, a nie na dorabianiu RCD tam gdzie nie ich miejsce. Różnicówka uzupełnia ochronę p.porażeniową, a zapewnia ją przewód PE którego u Ciebie nie ma. Jest to szczególnie ważne w takim miejscu jak przedstawiłeś. I na koniec. Żeby roślina uszkodziła przewód to ciekawe😕.
  • Poziom 22  
    samtus napisał:
    uszkodzony przez rośliny kabel jednej z pomp powodował "ucieczkę" prądu do ziemi.

Bez obrazy, podaj typ kabla i napisz szerzej jakie posiadasz ,, rośliny ".
  • Poziom 5  
    Dziękuję za odpowiedź. Od pomp jest 3-żyłowy. Instalację mam 4 żyłową, w gniazdkach jednofazowych przewód zero podłączony jest do "bolca" i od bolca zmostkowany do gniazda, czyli z tego co wiem tak jak powinno być w instalacji starego typu (TN-C). Instalacji w najbliższym czasie nie zmienię, więc zostaje 2-żyłowa dla 1 fazy i 4-żyłowa dla 3 faz. Sam kabel pomp jest silikonowy przez co dość miękki. Rośliny (głównie dość wysokie trawy) na skraju wody zaczęły go przerastać swoimi korzeniami (dosłownie - korzenie przechodziły przez izolację) i wyszło jak wyszło :( . Nie miałem pojęcia, że trawa może poczynić takie szkody. Teraz wsadziłem go dodatkowo w plastikową osłonkę, ale chciałem się zabezpieczyć "na zapas". Do tego odgałęzienia sieci podłączone są tylko te dwie pompy i stąd mój pomysł na różnicówkę i ewentualnie wyłącznik nadprądowy 2A.
    Czyli różnicówka w takim wypadku się nie sprawdzi? Jej ewentualne zastosowanie w tym przypadku może mieć jakieś negatywne skutki? I jeśli zakładać różnicówkę, to w parze z wyłącznikiem nadprądowym, czy samą? A może sam wyłącznik nadprądowy B2? Przepraszam, że taki natłok pytań, ale jestem zielony w tej kwestii.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Zerowanie w gniazdach robiłeś sam czy elektryk robił. Jest to ważne bo nie wiadomo jaki typ sieci zasila twój dom i czy możliwe jest zerowanie bolców ochronnych w gniazdkach. Jeśli elektryk to dobrze jeśli ty to nie wiadomo. Jakim przewodem zasilane są pompy i gdzie umieszczone jest gniazdo, bo chyba pompy nie mają kabla kilkanaście czy kilka dziesiąt.metrów. Jeżeli zerowanie gniazd wykonał elektryk i do zasilania pomp zastosowałeś przewód trzy żyłowy to nic więcej w tym temacie nie zrobisz. Zabezpiecz żeby trawa znowu nie wrosła w kabel.
  • Poziom 22  
    samtus napisał:
    Sam kabel pomp jest silikonowy przez co dość miękki. Rośliny na skraju wody zaczęły go przerastać swoimi korzeniami i wyszło jak wyszło. Teraz wsadziłem go dodatkowo w plastikową osłonkę, ale chciałem się dodatkowo zabezpieczyć na zapas.

Idąc Twoim tokiem rozumowania, umieściłeś ( nie podałeś typu ) kabel, przewód silikonowy uszkodzony podobno przez rośliny w plastikową osłonkę ( nie podałeś jaką ).
    samtus napisał:
    Czyli różnicówka w takim wypadku się nie sprawdzi?

Nie sprawdzi się.
    Zastosuj odpowiedni typ kabla ziemnego.
  • Poziom 5  
    @Mierzejewski46
    Instalację robił elektryk wszystko jest tak jak w momencie odbioru domu, bez żadnych moich modyfikacji . Pompy są podłączone do gniazdek w pomieszczeniu gospodarczym (osobna linia, na której są tylko te 2 gniazdka, kabel 2x1,5mm2, w skrzynce wyłącznik nadprądowy 10A). Od pomp jest kabel silikonowy długości ok 10-12 metrów.
    @wodzu_1
    Pisałem, że pompa została wymieniona na nową, a co za tym idzie kabel też jest nowy (jest jej integralną częścią fabrycznie zalany żywicą w samej pompie). Co do osłonki, to jakaś rura PCW, z resztą jakie to ma znaczenie?

Czyli podsumowując - różnicówka normalnie wykrywa ucieczkę prądu który powinien płynąć przewodem neutralnym do przewodu ochronnego (uziemionego), co w instalacji 2 żyłowej nigdy nie będzie miało miejsca z wiadomych przyczyn (brak trzeciej żyły). Jednocześnie jeśli prąd ucieka bezpośrednio do ziemi w wyniku uszkodzenia przewodu, to już nie jest OK i nie będzie działać?
    Lepiej nie zakładać różnicówki i zostawić tak jak jest, aby w przypadku ewentualnego ponownego uszkodzenia (którego staram sie uniknąć) znów prąd uciekał do ziemi? Wyłącznik nadprądowy nie wyskoczył i lepiej aby tak było? Pytam, bo chyba coś przeoczyłem.
    W takim razie co mam zrobić, aby w przypadku ucieczki prądu do ziemi na skutek uszkodzenia kabla pompy zostały odłączone? Może jakiś układ monitorujący pobieraną przez pompy energię, który w przypadku uszkodzenia kabla i wzrostu pobieranej energii odłączył by źródło zasilania? Tylko to chyba na jedno by wyszło, ale kilka razy drożej i bardziej skomplikowanie.

@edycja
    Aby nie było niedomówień - różnicówkę i ewentualny wyłącznik nadprądowy mam(miałem?) zamiar zainstalować w osobnej małej skrzynce za gniazdkiem, a przed pompami, tak aby cały układ podłączyć do jednego z dwóch dostępnych gniazd bez ingerencji w istniejącą instalację.