Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka DeWalt DCB105 - dlaczego wywala bezpiecznik ?

01 Cze 2020 00:14 459 7
  • Poziom 14  
    Witam. Pytanie w tytule może niezbyt precyzyjne ale wypada znaleźć przyczynę. Sytuacja jest taka, dostałem do naprawy ładowarkę DeWalta DCB105. Po włączeniu do zasilania przez żarówkę dla pewności nie dawała oznak życia. Otworzyłem, na pierwszy rzut oka nic nie znać żeby było uszkodzone, pomierzyłem wszystkie półprzewodniki po górnej i dolnej stronie płytki, wszystko wydaje się ok. Jedną rzeczą która była uszkodzona jest bezpiecznik T4A znajdujący się na zasilaniu ładowarki - i tu ciekawe bo na obudowie producent podaje prąd wejściowy 0,85A. Wymieniłem bezpiecznik i podłączyłem ponownie do sieci przez żarówkę, błysła i przygasła czyli niby ok. Następnie podłączyłem akumulator 4Ah lekko rozładowany, ładowarka zaczęła ładować i w sumie naładowała ładnie akumulator do napięcia 20,5V. Zadowolony poskręcałem wszystko z powrotem i odłożyłem na półkę. Następnego dnia podłączyłem ten sam akumulator z tym że rozładowałem go do ok 17,5V. Ładowanie również przebiegło bez problemu, i tutaj mnie zaskoczyło jak ta ładowarka się potrafi nagrzać przy takim ładowaniu (prąd wyjściowy 4A według tabliczki znamionowej). I tutaj clou sprawy wyjąłem baterie z ładowarki a następnie odłączyłem ją od sieci, gdzieś po po ok minucie usłyszałem jakby "psyk" i zauważyłem że czerwona dioda mignęła ! Podłączyłem ją ponownie przez żarówkę do sieci ... i nastała jasność :D otworzyłem ładowarkę i oczywiście poleciał bezpiecznik, ponownie wszystko przeglądnąłem i pomierzyłem i znowu mamy sytuację z początku czyli poleciał tylko bezpiecznik. Gdzie tu szukać przyczyny Panowie ? Spotkał się ktoś z Was z takim przypadkiem, bo gdzieś co na pewno jest nie tak bo bez powodu tego bezpiecznika nie bije ... Przy okazji chętnie bym zmniejszył ten prąd wyjściowy żeby się to diabelstwo tak nie grzało bo na pewno nie sprzyja to żywotności tego sprzętu, czy wystarczyłoby tylko zwiększyć rezystor w źródle MOSFETa ? W załączniku dołączyłem fragment schematu do tej ładowarki znaleziony w sieci. IC31 to układ UC3845B
    Ładowarka DeWalt DCB105 - dlaczego wywala bezpiecznik ?
    Ładowarka DeWalt DCB105 - dlaczego wywala bezpiecznik ? Ładowarka DeWalt DCB105 - dlaczego wywala bezpiecznik ?

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Żarówkę mam 40W ... ale dobra kij z żarówką w sumie bo mam taki młyn ostatnio że teraz już nie jestem pewny czy to włączałem przez nią czy bezpośrednio ... reasumując tak czy tak wywaliło bezpiecznik, to co mi przyszło na myśl to może by spróbować szybciej rozładować ten główny kondensator za mostkiem 150uF/400V ?
  • Poziom 31  
    Rozładowywanie kondensatora powinno być zrobione równolegle podpiętym rezystorem ok. 0,5 do 1MOhm.
    Jeśli po załączeniu ładowarki wywala bezpiecznik, a po jego wymianie wszystko działa poprawnie, to trzeba sprawdzić, co tam jest podpięte do zacisków 230V, warystor, jeśli taki jest, kondensator, diody prostownicze, elektrolit.

Szybkie spalenie 4A bezpiecznika, to musi być prąd rzędu kilkunastu amper.
    Prąd 8A pali ten bezpiecznik dopiero po ok 0,5s, więc coś na płycie byłoby gorące,
    to jest prawie ok. 1600W przez 0.5s, to z pewnością coś by wyparowało.