Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat zasilacza 230/12 - 14v 1000-1500W

dyzioseba 03 Jun 2020 14:01 1128 39
    karwo
    Level 26  
    dyzioseba wrote:
    Na codzie bawię sie silnikami od 175- 350 kW opartymi na falownikach i innymi takimi zabawkami. Po prostu nigdy nie robiłem zasilacza

Co tam 1,5kW zasilacz przy silnikach opartych na falownikach...
  • LegrandLegrand
    dyzioseba
    Level 4  
    Dla mnie tak resztę mam w domu.
  • LegrandLegrand
    Janusz_kk
    Level 31  
    Ale ta opcja z gotowym zasilaczem z serwera jest wg mnie bardzo dobra, za 3 stówki nie zrobisz na gotowo a tu kupujesz dwa takie podłączasz sie na stałe odpowiednimi kablami i jeden na lodówkę i chyba jakiś grzejnik, drugi na resztę sprzętu i masz gotowe, a nad spawarką z linku będziesz się doktoryzowal minimum miesiąc i skończysz z wiaderkiem spalonych tranzystorów.
    I uwierz mi, wiem co mówię, naprawiam sprzęt min falowniki i ładowarki i są problemy z fabrycznymi żeby ruszyły bo dużo zależy gdzie się kupi tranzystory albo czy w ogóle dostanie się oryginalne. Ostatnio walczę z taką ładowarką akumulatorów co może dać 45A a średni daje 30A i był tam BUF420, nowe włożone wytrzymały 3 sek pod obciążeniem, takie dziś są tranzystory, a że stare to trudno znaleźć oryginały, dopiero dość głęboka przeróbka na IGBT pozwoliła uruchomić ładowarkę z pełną mocą.
    dyzioseba
    Level 4  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Strumien swiadomosci swia wrote:
    pis
    Strumien swiadomosci swia wrote:
    ŁAŁ .
    Kał :cry: Jednak nasz Kolega wie lepiej. Widocznie tu zabłądził przypadkiem.

Zabłądziłem tutaj aby się poduczyć bo nigdy nie projektowałem sobie takiej rzeczy . Jak widzę niektórym ciężko zrozumiec że ktos może umieć zaprojektować i wykonać pewne rzeczy a innymi sie do tej pory nie interesował. Mam 4 wyprowadzeń Laptop, telefony +gps+ ładowanie aparatu fotograficznego + dorn, ogrzewanie 2x400 W albo czajnik.

Dodano po 2 [minuty]:

Janusz_kk wrote:
    Ale ta opcja z gotowym zasilaczem z serwera jest wg mnie bardzo dobra, za 3 stówki nie zrobisz na gotowo a tu kupujesz dwa takie podłączasz sie na stałe odpowiednimi kablami i jeden na lodówkę i chyba jakiś grzejnik, drugi na resztę sprzętu i masz gotowe, a nad spawarką z linku będziesz się doktoryzowal minimum miesiąc i skończysz z wiaderkiem spalonych tranzystorów.
    I uwierz mi, wiem co mówię, naprawiam sprzęt min falowniki i ładowarki i są problemy z fabrycznymi żeby ruszyły bo dużo zależy gdzie się kupi tranzystory albo czy w ogóle dostanie się oryginalne. Ostatnio walczę z taką ładowarką akumulatorów co może dać 45A a średni daje 30A i był tam BUF420, nowe włożone wytrzymały 3 sek pod obciążeniem, takie dziś są tranzystory, a że stare to trudno znaleźć oryginały, dopiero dość głęboka przeróbka na IGBT pozwoliła uruchomić ładowarkę z pełną mocą.

Rozumiem to ale prosze zrozumieć mnie też. Nigdy nie projektowałem takiego zasilacza, dla mnie z jednej strony to nauka a z drugiej strony zabawa po pracy.

Dodano po 2 [minuty]:

karwo wrote:
    dyzioseba wrote:
    Na codzie bawię sie silnikami od 175- 350 kW opartymi na falownikach i innymi takimi zabawkami. Po prostu nigdy nie robiłem zasilacza

Co tam 1,5kW zasilacz przy silnikach opartych na falownikach...

Dla mnie tak.
    Janusz_kk
    Level 31  
    dyzioseba wrote:
    Rozumiem to ale prosze zrozumieć mnie też. Nigdy nie projektowałem takiego zasilacza, dla mnie z jednej strony to nauka a z drugiej strony zabawa po pracy.

No ok, to zacznij od zasilacza pomocniczego np takiego: http://danyk.cz/impulz4_en.html

Dodano po 2 [minuty]:

dyzioseba wrote:
    Nigdy nie projektowałem takiego zasilacza, dla mnie z jednej strony to nauka a z drugiej strony zabawa po pracy.

Zaprojektowany to juz masz :) teraz trzeba go zbudować i uruchomić.
    vodiczka
    Level 43  
    dyzioseba wrote:
    ogrzewanie 2x400 W albo czajnik.
    Jak je zbudowałeś? Interesuje mnie moc 1x lub 2x 350-400W bo w pewnych sytuacjach 1000W to dla mnie za duża moc.
    Czajnik na 12V czy klasyczny na 220V :?:
    dyzioseba
    Level 4  
    vodiczka wrote:
    dyzioseba wrote:
    ogrzewanie 2x400 W albo czajnik.
    Jak je zbudowałeś? Interesuje mnie moc 1x lub 2x 350-400W bo w pewnych sytuacjach 1000W to dla mnie za duża moc.
    Czajnik na 12V czy klasyczny na 220V :?:

2x 750W, +12.0V przy 62.5A wszystko na 12V . Pomyśle niezaczerpnięty od jednej z osób .
    Z powodu mojej pracy nie jest to proste wykonanie czego takiego a chce sobie polutować .
    Obudowa z przetwornicy . Płyta zostanie polakierowana zobaczymy jeszcze jak
    nsvinc
    Level 35  
    ->dyzioseba
    O motyla noga, nie boisz się prądów rzędu 125A (plus straty) przełączanych przy dziesiątkach kHz?
    To może jeszcze zamierzasz prostować takie prądy diodami? (motyla noga do kwadratu).

Podchodząc do problemu w sposób "dam sobie radę", może i w końcu przetwornica powstanie, jednak po drodze:
    - uzbierasz wiadro spalonych tranzystorow, wartych setki/tysiace zł
    - wykonasz 20 iteracji płytki drukowanej
    - nawiniesz 20 razy transformator
    - radio ni telewizja nie "bęðą już być" dostępne w trakcie pracy przetwornicy
    - spokojnie będziesz mógł zrezygnować z kuchenki lub czajnika - Twój zasilacz dobrze spełni funkcję jednego i drugiego
    - układ będziesz budował pół roku (z gotowego schematu) lub rok (bazując na gotowych schematach i nabywanej wiedzy)

To jest trudny układ. Kropka. Trudny nie tyle dlatego, że moc (1.5kW to nie jest kosmos), ale dlatego, że prądy (>100A @ -dziesiąt kHz to już jest kosmos). Uzwojenia wtórne nawijane blachą. Nawijane w konkretny sposób. Prostowanie na tranzystorach, po wiele na gałąź. Sterowanie nimi. Bardzo krytyczny projekt pcb po stronie wtórnej. Ogarnięcie zakóceń EM. Kilka różnych zabezpieczeń do zintegrowania w układ. Naprawdę szybkich i niezawodnych - gdy cokolwiek pójdzie nie tak, będzie pożar, taki z ogniem i dymem. Dobranie snubberów (niezbędnych aby układ w ogóle wypluł więcej niz kilkaset W).
    O takich szczegółach jak fakt, że żadna ścieżka na pcb o praktycznej szerokości nie przeniesie >100A (ani nawet blisko tego), i trzeba ją zbroić blachą, to już nawet nie wspominam...

Niezbędny będzie oscyloskop i mostek RLC, umiejętność obsługi symulatora, bezdotykowy termometr, sonda różnicowa, sonda prądowa...
    Nawet z gotowego schematu, wykonanie pcb, i transformatora, tak, żeby chociaż przez chwilę układ oddał 1500W, dosłownie spędzi Ci sen z powiek na wiele nocy :)

Zważ, że w żaden sposób nie próbuję, i nie zamierzam, umniejszać Twoich umiejętności, które już posiadasz. Ale skoro nigdy nie budowałeś zasilaczy, to akurat tej umiejętności (jeszcze) nie posiadasz, a jej nabycie bywa drogie i pracochłonne...

PS. Że nikt o PFC nawet nie wspomniał?
    pawelr98
    Level 39  
    Prościej to by było rozbić na 3-4 obwody o mniejszych mocach, pracujących równolegle.

Zasilacz serwerowy to najlepsza opcja. Od razu jest PFC, zabezpieczenie przeciwzwarciowe, przyzwoita filtracja zakłóceń.

APFC na 1+kW to już samo z siebie ciężka sprawa, a jeszcze nadal zostało nam zrobienie samego zasilacza.
    nsvinc
    Level 35  
    pawelr98 wrote:
    APFC na 1+kW to już samo z siebie ciężka sprawa

Powiedziałbym, że trudność na półtorej gwiazdki. Gotowe scalaki all-in-one za kilka zł, multum not aplikacyjnych i narzędzi wspomagających projektowanie, dużo gotowców... Przy konstruowaniu jest ból, ale niewielki, jak od oparzenia lutownicą :)
    A wiedząc, co się robi i mając sprzęt, to idzie zbudować to ze śmieci z zasilaczy ATX, i kupić tylko jeden scalak - poważnie. Nawet >1kW (pomijam jakość i trwałość urządzenia - ale zadziała).
    Jednak zgodnie ze sztuką, przy takich mocach, trzeba iść w kierunku układów dwu- lub więcej fazowych. Do tego też są gotowce...
pcbway logo