Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dedykowane organizery pod zasilacze i narzędzia na ścianę do warsztatu

p.kaczmarek2 01 Cze 2020 09:39 2550 12
  • Dedykowane organizery pod zasilacze i narzędzia na ścianę do warsztatu
    Witajcie moi drodzy
    Przedstawię tutaj zbiór zaprojektowanych przeze mnie w 3D organizerów/mocowań na ścianę dla różnych zasilaczy i narzędzi. Wszystko w jednym temacie - a na koniec biblioteka modeli 3D w formacie .blend do pobrania (z tego możecie wytworzyć STLe).
    Przedstawione tu modele wydrukowałem na mojej drukarce 3D Creality3D Ender 3 Pro, użyłem do tego czarnego filamentu PLA.

Motywacja projektu
    Wydruki powstały ponieważ szukałem dobrego i skutecznego sposobu na organizację mojej kolekcji zasilaczy i narzędzi, która zrobiła się ostatnio dość pokaźna:
    Potrzebowałem czegoś, co pozwoli mi na wygodny i szybki dostęp do każdego z potrzebnych narzędzi. Najlepiej jakieś mocowanie na widoku, na ścianę.
    Zdecydowałem się na wydruk 3D ponieważ nie znam się na obróbce drewna/metalu, a dodatkowo wydruk ma tę przewagę że mogę łatwo wykonać wiele identycznych kopii tego samego elementu oraz modyfikować jego projekt do woli na komputerze.
    Wydruku 3D użyłem też dlatego, że chciałem, by moje mocowania pasowały dobrze do zasilaczy/narzędzi i wchodziły na nie 'na styk'.

Uchwyt/organizer na zasilacze
    Projekt organizera na zasilacze zacząłem od zwymiarowania wtyków zasilaczy i określenia, czy są one w miarę standaryzowane:
    Dedykowane organizery pod zasilacze i narzędzia na ścianę do warsztatu Dedykowane organizery pod zasilacze i narzędzia na ścianę do warsztatu
    Okazało się, że są one wszystkie mniej więcej tych samych wymiarów, lecz nie co do milimetra. Jednak różnice były bardzo małe, więc zrobiłem szkic obramowania mocowania w 3D:
    Następnie wydrukowałem go dla testu i wstępnych przymiarek:
    Pierwsza wersja była nieco za luźna, ale szybko to poprawiłem.

Potem zmierzyłem grubość największego zasilacza, jaki mam:
    I na bazie jej wartości przygotowałem nieco większy prototyp, już na sześć zasilaczy:
    Po wydrukowaniu:
    Przymiarka:
    Przymiarka wyszła dość dobrze, więc zaprojektowałem ostateczną wersję. Całość postarałem się zrobić dość solidnie. Do mocowania umieściłem aż 6 otworów na śruby, ale oczywiście nie wszystkie są potrzebny by to się trzymało.
    Ostateczna wersja przed wydrukowaniem:
    Całość wydrukowałem w trybie 'Low Quality', wydruk trwał niecałe 7 godzin:
    Ten element można wydrukować bez włączania supportów, ja na początku je włączałem, bo myślałem, że przydadzą się dla otworów na mocowanie. Ale drukarka tworzy je dobrze nawet bez supportów.
    Po wydruku:
    Pierwsza przymiarka:
    I końcowy efekt - z zasilaczami.
    Dedykowane organizery pod zasilacze i narzędzia na ścianę do warsztatu Dedykowane organizery pod zasilacze i narzędzia na ścianę do warsztatu
    Organizer wyszedł bardzo dobrze - zasilacze trzymają się w nim solidnie, wygodnie się je wkłada i wyciąga, a przede wszystkim są na widoku i z daleka widać, który jest gdzie.

Wersja druga - wtyk obrócony o 90 stopni
    Następnie zrobiłem wersję dla tych 'grubszych' zasilaczy, czyli po prostu obróciłem mocowanie na wtyk o 90 stopni:
    Nic więcej nie musiałem poprawiać, bo wymiary wcześniej były już sprawdzone.
    W trakcie wydruku:
    Wydrukowany element:
    Niestety jeden róg elementu nieco się uniósł do góry - oderwał się od hot bed na skutek nieidealnego jego wypoziomowania; ale uznałem, że skoro to jest tylko mocowanie do warsztatu, to niech już tak zostanie.
    Końcowy efekt (zamocowane na sklejkę dla testu):
    Wersja pod miniwiertarkę Vellemana z zasilaczem
    Następnie postanowiłem zrobić organizer pod tą wiertarkę z zasilaczem:
    Projekt robiłem w oparciu o organizer pod cztery zasilacze, ale jeden ze slotów na zasilacze zastąpiłem okrągłym kapturkiem na wiertarkę:
    Ten kapturek nakłada się (nakleja) na podstawę organizera:
    Na początek wydrukowałem sam kapturek:
    Sprawdziłem, czy Velleman dobrze do niego pasuje:
    Narzędzie trzyma się w nim bardzo solidnie i stabilnie.
    Potem wydrukowałem już normalną podstawę z miejscami na zasilacze:
    Warto pamiętać, że miejsce na mocowanie miniwiertarki ma strukturę supporta, by filament nad nim się nie zapadł. Tą strukturę po wydruku trzeba usunąć.
    Oba elementy mocno skleiłem i zostawiłem ściśnięte na jakiś czas:
    Przymiarka:
    Przymiarka już z mini-wiertarką:
    Wiertarka trzyma się solidnie i nie ma możliwości, by spadła, a jednocześnie wygoda dostępu do niej jest bardzo duża.

Wersja pod pirometr, miernik cęgowy i śrubokręty
    Wykonałem też wersję tego organizera pod mój pirometr UT300C i miernik cęgowy UT210E:
    Nie potrzebowałem już slotów na zasilacze, więc uznałem, że ta wersja będzie miała przy okazji kilka otworów na śrubokręty.
    Po wydruku:
    Na ścianie:
    Pirometr i miernik cęgowy trzymają się solidnie, wygodnie się je wyciąga i wkłada.

Wersja pod wkrętarki
    Kolejna wersja organizera przeznaczona jest pod dwie wkrętarki akumulatorowe, które posiadam; jedna chińska, lżejsza, a druga firmowa, lecz nieco cięższa.
    Ta wersja też składa się z osobnej podstawy i osobnych kapturków na wkrętarki:
    Cały zestaw (wraz z klejem) po wydrukowaniu:
    Do klejenia znów użyłem ścisku, zostawiłem elementy tak na jakiś czas:
    Rezultat:
    Narzędzia trzymają się solidnie w swoich slotach, nie wypadają, lecz nie ma też problemu z ich wyjmowaniem, gdy zajdzie taka potrzeba.
    Ten element radzę przymocować do ściany szczególnie solidnie, bo przyjmuje na siebie nieco większą wagę niż wcześniej pokazane organizerki.

Podsumowanie
    Jestem bardzo zadowolony z moich organizerów/uchwytów na narzędzia wydrukowanych na drukarce 3D. Nigdy nie miałem aż tak wygodnego dostępu do zasilaczy, wkrętarek, pirometru i innych narzędzi.
    Załączam plik źródłowy z modelami wszystkich obiektów z tematu:

dcAdapters....blend.zip Download (123.25 kB)Punkty: 0.5 dla użytkownika

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    p.kaczmarek2
    Poziom 24  
  • BotlandBotland
    ptero
    Poziom 17  
    Eeee tam, nie słuchaj ich, pewnie zazdroszczą :)
    Jak miałbym drukarkę 3D i warsztacik powiedzmy w jakimś fajnym pomieszczeniu, to bym sobie takie ładne zrobił.
    A, że mam warsztat drewniany to mam zrobione uchwyty na narzędzia i wkrętaki z desek i listew.
    Nie takie ładne, ale praktyczne...
    I tak przeważnie większość tych narzędzi leży po stołach i skrzynkach, a nie w uchwytach :)
  • BotlandBotland
    szeryf3
    Poziom 20  
    Nie słuchaj ich bo jak dla mnie to fajny pomysł i wykonanie.
    Sam w piwnicy mam dużo narzędzi, które są przymocowane do półki na ścianie.
    p.kaczmarek2
    Poziom 24  
    Dziękuję za komentarze.
    Organizerki z tematu zacząłem drukować jakoś jak zaczęła się kwarantanna, chyba w marcu, i od tego czasu z nich korzystam - już prawie 3 miesiące. Naprawdę nie wyobrażam sobie teraz np. chować zawsze narzędzi/zasilaczy do szuflady czy tam do skrzynki. Jak dla mnie rozwiązanie z tematu jest naprawdę praktyczne.

Oczywiście jeszcze praktyczność tego rozwiązania zależy od tego czy ktoś lubi mieć wszystko uporządkowane, ale ja akurat lubię i staram się o to dbać.
    kris_666
    Poziom 11  
    Niektórzy tu narzekają, że strata czasu, czy przerost formy nad treścią. Niby dlaczego?
    Bardzo dobry pomysł. Gdybym ja miał warsztat, to wolałbym mieć wszystko fajnie zorganizowane, a nie żeby się gdzieś walało po pudłach i pojemnikach. Wiem co to znaczy notorycznie rozplątywać kable od zasilaczy, gdy akurat któregoś potrzeba.
    Widać, że kolega się przyłożył i wszytko jest fajnie spasowane i przemyślane.
    Tomek515
    Poziom 21  
    Niestety przy zasilaczach wciąż chyba problem z kablami? Chyba że kable zwisają luźno a tylko do pracy je zwinąłeś.
    Też wykonuje różne stojaki na konkretne przedmioty i nie uważam tego za stratę czasu. Porządek i wygodny dostęp jest ważny ale nie każdy to zrozumie.
    p.kaczmarek2
    Poziom 24  
    Tomek515 napisał:
    Niestety przy zasilaczach wciąż chyba problem z kablami? Chyba że kable zwisają luźno a tylko do pracy je zwinąłeś.

Kable od zasilaczy zwijam ile mogę. Zresztą widać na zdjęciach. Zasadniczo mam trzy sposoby na utrzymanie ich po zwinięciu:
    - zaczepienie zwykłą gumką recepturką by nie uciekały
    - zaczepienie ich takim specjalnym sznurkowym-gumkowym ściągaczem co dostałem kilka od TME jak zamawiałem u nich przedłużacze (bardzo fajna sprawa)
    - zaczepienie ich/zawinięcie takim metalowym/twardym drucikiem co często jest w zestawie jak kupujemy kabel HDMI czy inny
    A mniejsze kabelki typu microUSB, miniUSB (już te luzem oczywiście, bez zasilaczy) mam w szufladkach Patrol, podpisane
    ^ToM^
    Poziom 38  
    Trzymam takie zasilacze - po prostu - w opisanym kartonie. Sprawdza się!
    E8600
    Poziom 38  
    ^ToM^ napisał:
    Trzymam takie zasilacze - po prostu - w opisanym kartonie. Sprawdza się!

Ja tak samo a tak na wierzchu to jedynie będą zbierać kurz.
    Jeśli już muszą być na wierchu (są często potrzebne) to lepiej było kupić listwę zasilającą z wyłącznikiem do każdego gniazda i przykręcić ją do ściany.
    kris_666
    Poziom 11  

Może zamiast gumek zrobić coś w tym stylu? Taka szpulka z wycięciami na początek i koniec kabla.
    OldSkull
    Poziom 27  
    Ile materiału/ile waży jeden taki uchwyt? To w sumie decyduje o sensowności robienia takich wydruków.