Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ARM prezentuje najnowszy procesor dla smartfonów

ghost666 01 Cze 2020 12:28 627 5
 • ARM prezentuje najnowszy procesor dla smartfonów
  ARM zaprezentował najnowszy procesor do smartfonów najwyższej klasy - A78, wraz z najnowszym GPU Mali i procesorem neuronowym (NPU) Ethos. Ujawnił on także program, w ramach którego będzie dostosowywać swoje rdzenie do potrzeb klientów.

  Nowy Cortex-A78 zapewnia 20% wzrost trwałej wydajności w porównaniu do swojego poprzednika, A77. To nie powinno być zaskoczeniem - firma zbudowała swoją reputację na wydajności energetycznej i nadal koncentruje się na tych wskaźnikach. Część wzrostu wydajności wynika ze zmiany technologii - A77 jest wyprodukowany w procesie 7 nm, A78 korzystać będzie z 5 nm. ARM twierdzi ponadto, że A78 ma wyższą wydajność w aplikacjach uczenia maszynowego i bardziej efektywnie zarządza obciążeniami obliczeniowymi.

  Jak podaje Ian Smythe, wiceprezes ds. Marketingu rozwiązań w linii biznesowej klientów ARM, w celu utrzymania założonej mocy 1W procesor dynamicznie obniża częstotliwość taktowania poszczególnych podsystemów w taki sposób, by nie miało to negatywnego wpływu na wydajność działania aplikacji. Mimo to kompromis jest kompromisem, a niektórzy klienci ARM wolą mieć procesor, który jest w stanie działać tak szybko i tak mocno, jak to możliwe i są w stanie pogodzić się ze zwiększeniem poboru prądu i koniecznością rozproszenia większej ilości ciepła. I po to właśnie jest program Cortex-X. ARM w jego ramach dostosuje rdzenie Cortex, aby spełnić określone przez klientów parametry wydajności. Smythe powiedział, że ARM zawsze dostosowywał się do klientów, ale teraz ta współpraca będzie wyglądała trochę inaczej.

  Smythe podaje, że kilku klientów przyczyniło się do powstania pierwszego rdzenia Cortex-X - Cortex-X1. Rdzeń Cortex-X1 będzie miał szczytową wydajność o 30% wyższą niż Cortex-A77. Informacja o klientach nie została ujawniona, ale przypuszcza się, że układ ten znajdzie się w najnowszych flagowych smartfonach.

  Pierwsze urządzenia zbudowane na A78 prawdopodobnie pojawią się na początku przyszłego roku. Produkcji Cortex-X1 i pojawienia się pierwszych wykorzystujących go produktów spodziewać się można w tym samym czasie.

  Mali i Ethos

  W tym samym czasie firma wprowadza nowe GPU - Mali-G78, który ARM opisuje jako swój najbardziej wydajny procesor graficzny Mali oparty na architekturze Valhall z 25% wzrostem wydajności. Procesory graficzne G78 mogą obsługiwać do 24 rdzeni. Firma przypisuje ten wzrost wydajności asynchronicznym ulepszeniom rdzeni najwyższego poziomu oraz poprawionemu śledzeniu zależności fragmentów kodu.

  "Na podstawie zapotrzebowania partnerów, obok Mali-G78, wprowadzamy nową warstwę GPU o niższej wydajności. Pierwszym układem w tej nowej linii jest ARM Mali-G68, który obsługuje do 6 rdzeni i dziedziczy wszystkie najnowsze funkcje Mali-G78, umożliwiając naszym partnerom dostarczanie wysokiej jakości szerszej grupie programistów i konsumentów" - powiedział Smythe.

  Nowy NPU ARM Ethos-N78 może pochwalić się o 25% większą wydajnością w porównaniu do swojego poprzednika. Firma twierdzi, że został zaprojektowany z myślą o uczeniu maszynowym, począwszy od aplikacji na smartfony opartych na rozszerzonej rzeczywistości po automatykę domową. ARM wprowadza neuronową jednostkę przetwarzającą Ethos-N78 o elastycznej konfiguracji z wydajnością od 1 do 10 TOPS.

  ARM prezentuje najnowszy procesor dla smartfonów


  Źródło: https://www.eetimes.com/arm-unveils-latest-phone-processor-new-custom-core-program/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9822 postów o ocenie 8029, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #3
  tronics
  Poziom 38  
  Gdyby to było AMD to wzrost byłby większy ;)
 • #5
  tronics
  Poziom 38  
  No i wygląda, że jednak AMD ;) Nie.