Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

antena "siatka" do DVB-T. Czy odbierze sygnał w polaryzacji V ?

BURMAR 01 Jun 2020 20:01 1305 25
    BURMAR
    Level 23  
    Witam,
    zaczyna się sezon letni. Mam działkę i altanę (w Grudziądzu ). Mam tam telewizor, dekoder WIWA oraz antenę siatkę ze wzmacniaczem. W zeszłym roku wszystko działało dobrze. Słyszałem jednak, że od tego roku mogę mieć problemy z odbiorem np. KULTURY. No i sprawdziło się. Nie mam tego programu.
    Czy muszę zmieniać antenę czy może tylko wzmacniacz (ewentualnie na jaki).
    Bardzo proszę o informacje. Zależy mi na tym programie.
    Pozdrawiam
    BURMAR
    Level 23  
    Dzięki bardzo za pomoc. Obecnie mam antenę skierowaną na Gdańsk bo tam mam największe przerwy między drzewami. Postaram się znaleźć miejsce i skierować antenę na Kisielice.
    Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.
  • Helpful post
    LeDy
    Level 43  
    Antenę tą co masz możesz ustawić pod kątem ok. 45° lub wymienić na taką.
    antena "siatka" do DVB-T. Czy odbierze sygnał w polaryzacji V ? antena "siatka" do DVB-T. Czy odbierze sygnał w polaryzacji V ?
    BURMAR
    Level 23  
    Obecnie mam taką ja na drugiej fotce. Czy będzie dobra.
    LeDy
    Level 43  
    Obie dobre więc jaką masz taką daj.
    BURMAR
    Level 23  
    Witam, to znowu ja. Nadal problemy z odbiorem DVBT. Pochylenie anteny o 45 stopni niestety nic nie dało. założyłem siatkę i jeszcze gorzej. Moja siatka ma zasilacz. I teraz pytanie jeżeli zasilacz jest sprawny (12 V), podłączam go do końcówki z wtykiem antenowym... Jakie powinno być napięcie w przewodzie antenowym dochodzącym do wzmacniacza w siatce. Czy ma tam dochodzić po przewodzie 12 V ?
    LeDy
    Level 43  
    A ty myślisz, że to napięcie jest po to aby zostało w zasilaczu? Ma dojść do wzmacniacza.
  • Helpful post
    olador
    Level 35  
    Pytanie zasadnicze - z którego nadajnika teraz odbierasz?
    BURMAR
    Level 23  
    Z uwagi na dużą ilość drzew a na nich liści zmuszony byłem ustawić antenę kierunkową na Gdańsk. Kiedy drzewa były bez liści to jakoś to wszystko działało.
    Teraz właśnie muszę coś zmienić. O odbiorze np. KULTURY ie mowy. Wiem, że ten kanał jest teraz w Gdańsku w polaryzacji pionowej. Próbowałem pochylić antenę o 45 st. Też nic.
    Zdecydowałem się więc na siatkę ze wzmacniaczem. Odbiór straszny. Zmierzyłem napięcie na zasilaczu, jest 12 V. Na przewodzie wejściowym do wzmacniacza w antenie jest 0 V. Dziwne bo nie ma nigdzie zwarcia a przewód sprawdzony omomierzem wykazuje przejście. Robiłem wszystko szybko bo padał deszcz.
    W weekend chcę się tym zająć poważnie. Dlatego pytałem o to jakie napięcie ma dochodzić do wzmacniacza w antenie.
  • Helpful post
    olador
    Level 35  
    Nadajnik:Bydgoszcz / Trzeciewiec
    polaryzacja pozioma
    Mux1-k41
    Mux2-k32
    Mux3-k36
    Mux8-k8

Napięcie w puszce antenowej -12V
    BURMAR
    Level 23  
    Serdeczne dzięki wszystkim za pomoc.Dam znać jak sprawa się zakończyła. Pozdrawiam
  • Helpful post
    palmus
    Level 33  
    Przecież jak jego MUXy nadają w H,to antena powinna "leżeć" czyli obrócona nie o 45 a 90°,czyż nie?
    olador
    Level 35  
    ...tak tak, jedni obracają o 45° a drudzy o 90°
    BURMAR
    Level 23  
    To obrócenie anteny dotyczyło anteny kierunkowej. Nie siatki. Ustawijąc ją pod kątem 45 st. w kierunku Gdańska gdzie MUX. 8 nadaje w vertykalu a pozostałe w horyzontalu miało na celu kompromis. Trchę vertykalu trochę hotyzontalu. Ale nie sprawdziło się. Teraz sprawdzę zasilanie wzmacniacza i ukierunkuję na Kisielice lub Trzeciewiec. Dam znać co wyszło.
  • Helpful post
    LeDy
    Level 43  
    BURMAR wrote:
    To obrócenie anteny dotyczyło anteny kierunkowej. Nie siatki. Ustawijąc ją pod kątem 45 st. w kierunku Gdańska gdzie MUX. 8 nadaje w vertykalu a pozostałe w horyzontalu miało na celu kompromis. Trchę vertykalu trochę hotyzontalu. Ale nie sprawdziło się. Teraz sprawdzę zasilanie wzmacniacza i ukierunkuję na Kisielice lub Trzeciewiec. Dam znać co wyszło.

Dotyczyło również siatki gdyby UHF był V.
    Masz ekran dobrze podłączony w separatorze zasilacza i wzmacniaczu? Jak nie ma zwarcia, kontrolka zasilacza świeci, to może nie być przejścia..
    BURMAR
    Level 23  
    Byłem dzisiaj spróbować znowu tę antenę. Coś dziwnego się z nią dzieje. Próbowałem kierować antenę na Kisielice, Bydgoszcz oraz Gdańsk. Wszędzie to samo. TVP Kultura nadal brak.Po próbach okazuje się, że najlepiej odbiera skierowana na Gdańsk. Dziwne. Podczas przeszukiwania telewizor programuje kilkakrotnie niektóre programy. Oczywiście lepiej lub gorzej. Na wyszukiwaniu ręcznym też Kultury nie ma.
    Żeby było jeszcze dziwniej to na zwykłej antenie kierunkowej bez wzmacniacza jest lepiej niż na siatce ze wzmacniaczem. (to, że wzmacniacz nie działał przyczyną był uszkodzony przewód. Po wymianie przewodu wzmacniacz zasilany był 12 V).
    No i teraz już nie wiem gdzie szukać przyczyny. Podczas wyszukiwania przez chwilę pokazuje komunikat, że szuka na VHF (nic nie znajduje) i przechodzi do UHF.
  • Helpful post
    LeDy
    Level 43  
    Napisz jeszcze raz jaka antena, jaki wzmacniacz, jaki zasilacz ile do nadajnika i jakiego. Daj zdjęcia jak w puszce antenowej jak w separatorze połączone.
    BURMAR
    Level 23  
    Znowu byłem sprawdzić antenę i znowu bez skutku. Załączam zdjęcia anteny, wzmacniacza, separatora. Przypomnę, że przewód nowy , sprawny. zasilanie wzmacniacza jest 12 V.
    Odległości z Grudziądza do Kisielic to 50 km, do Gdańska 120 km, do Trzeciewca 60 km. Nie ma w zasadzie żadnej różnicy na jaki kierunek się ustawię. Co dziwne najlepiej działa na Gdańsk, gdzie jest najdalej.
  • Helpful post
    dadajstacje
    Level 12  
    Gdyby ktoś był ciekawy ta antena siatkowa to DVB-T ASP-8 PM (na 99%). Niech Ledy potwierdzi, czy ona z wzmacniaczem tylko działa, czy z symetryzatorem tez. Kolego @BURMAR sporo rdzy. Płytke w antenie bym zmienił (ewentualnie wykręcił i sprawdził jak wygląda) bo ta rdza niepokoi. Wtyk antenowy mnie zastanawia. Czy pod zaciskiem co trzyma kabel jest oplot, czy go odciąłeś? Oplot to masa, i musi byc pod zaciskiem (tym na dwie śrubki).
    LeDy
    Level 43  
    Ta ze zdjęcia to nie ASP-8. Anteny siatkowe działają jak wszystkie inne anteny czy wzmacniacz czy symetryzator. Ta rdza na wzmacniaczu ??? Najpierw sprawdź połączenie śrub od "drutów" wchodzących do puszki do wzmacniacza(te z prawej strony "mocujące" wzmacniacz). śruby pewno zardzewiałe. Oczyścić lub wymienić.
  • Helpful post
    jaro41
    Level 25  
    Przepraszam, może źle widzę ale miejsce zaznaczone wydaje mi się moocno podejrzane.

Nie oderwało się od laminatu?
    acz-mdwr
    Level 15  
    No, to kup nowy zasilacz - albo lutuj. Nie widać na fotce aż tak wyraźnie, żeby ocenić
    LeDy
    Level 43  
    jaro41 wrote:
    Przepraszam, może źle widzę ale miejsce zaznaczone wydaje mi się moocno podejrzane.

Nie oderwało się od laminatu?

Oczywiście oderwane. Trzeba zdrapać farbę wokół i przylutować lub nowy separator, zasilacz.
    BURMAR
    Level 23  
    Witam,
    wreszcie działa. Pewnie główną przyczyną było to co zauważyli Koledzy na zdjęciu, to znaczy wylutowany trzpień od w separatorze. Ja tego nie zauważyłem. Oczyściłem , wlutowałem i jest OK. Antenę ustawiłem w najlepszej pozycji (najlepsza wielkość sygnału i jakość) to znaczy w pionie na Chwaszczyno.
    Jakość 100, wielkość 80 - 90. Ciekawe jest tylko to, że do pewnego momentu im wyżej ponosiłem antenę tym było lepiej. Więc wszedłem na dach i tam zamontowałem. Okazało się jednak, że im wyżej to wcale nie lepiej. Pew ie z uwagi na dużo liściastych drzew. Najlepiej odbiera na wysokości 3 metrów od ziemi. I tak ją zostawiłem.
    Jeszcze raz serdeczne dzięki za zainteresowanie i pomoc.
    Pozdrawiam
    dadajstacje
    Level 12  
    Ponieważ antena szerokopasmowa potrafi zbierać sygnał odbity od budynku, wzniesienia itp. Czasami tak bywa, ze kos gdzies w przysłowiowej dziupli odbiera sygnał na zwykłej siatce (antenie siatkowej).