Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka NoFrost Samsung RB33J3230WW - tylko dół mrozi

saldavo 01 Jun 2020 22:08 792 18
    saldavo
    Level 7  
    Witam.
    Mam wyżej wymienioną lodówkę, która ma 3 lata. Problem jest z nią taki, że dół mrozi, góra nie działa. Miałem majstra od lodówki, miał z tyłu otworzoną klapkę, popatrzył po schemacie, posprawdzał miernikiem i stwierdził grzałka lodówki. Mówił, że koszt samej części to 220 zł. Czy jest ktoś mi w stanie podpowiedzieć czy to może być to czy lepiej dać sobie spokój z ładowaniem kasy w lodówkę? Obecnie lodówka chodzi na górze i na dole, ale cały czas słychać agregat jak chodzi głośniej niż zwykle. Pozdrawiam
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźniki
    ^ToM^
    Level 39  
    Jak dół mrozi to raczej coś z przepustnicą zimnego powietrza niż z grzałką. No chyba, że on ma na myśli grzałkę przepustnicy (klapki). W lodówce jest kilka grzałek.
    saldavo
    Level 7  
    Mówił mi o grzałce która rozmraża coś tam gdzie jest zamrażalnik
    ^ToM^
    Level 39  
    saldavo wrote:
    Mówił mi o grzałce która rozmraża coś tam gdzie jest zamrażalnik

Gdyby ta grzałka była uszkodzona, to lodówka pracuje tylko przez parę godzin i następnie gdy próbuje rozmrozić parownik to wyrzuca błąd i przestaje pracować. Jak w twoje dół mrozi, to zapewne jakiś problem będzie z klapką, albo grzałkami klapki.
  • Relpol przekaźniki
    saldavo
    Level 7  
    Rozebrałem dziś plastik w zamrażarce, bo znowu był problem, że góra nie działa. Tak to wyglądało. Dotknąłem tą grzałkę z dołu, bo taką też znalazłem w cenie 220zł na internecie i ten majster od lodówek tak mi powiedział, że to ona jest uszkodzona, była tak gorąca, że nie szło jej dotknąć.
    Lodówka NoFrost Samsung RB33J3230WW - tylko dół mrozi Lodówka NoFrost Samsung RB33J3230WW - tylko dół mrozi
    Teraz mam dylemat czy faktycznie to jest to czy nie. Innej firmy w mojej okolicy nie ma która się czymś takim zajmuje.
    Sebastian_M26
    Level 18  
    Zadzwoń o zwrot pieniędzy za błędną diagnostykę.
    ^ToM^
    Level 39  
    Skoro jest gorąca to działa jak należy. Grzałka ma grzać!
    Zatem moim zdaniem diagnoza fachowca jest błędna. Nie chłodzi góra, bo nie otwiera się klapka i zimne powietrze z zamrażalnika nie jest podawane do chłodziarki. Może być uszkodzenie silnika klapki, grzałki klapki albo nawet wentylatora czy jakiegoś przekaźnika w sterowniku. Niestety gdybam. Konieczne jest sprawdzenie po kolei wszystkich elementów.
    saldavo
    Level 7  
    ^ToM^ wrote:
    Skoro jest gorąca to działa jak należy. Grzałka ma grzać!
    Zatem moim zdaniem diagnoza fachowca jest błędna. Nie chłodzi góra, bo nie otwiera się klapka i zimne powietrze z zamrażalnika nie jest podawane do chłodziarki. Może być uszkodzenie silnika klapki, grzałki klapki albo nawet wentylatora czy jakiegoś przekaźnika w sterowniku. Niestety gdybam. Konieczne jest sprawdzenie po kolei wszystkich elementów.

Wcześniej gdy już mi się kiedyś to stało miałem góre rozebraną i ta klapka chodziła bez żadnego problemu tak samo jest teraz, nie zacina się nawet gdy góra jest ciepła to klapka zamyka się i otwiera. Zauwazyłem wczoraj, że ten wiatrak na dole raz działał szybciej, raz wolniej, za chwilę w ogóle i wtedy przestała chłodzić górę. Jescze dodatkowo wczoraj zauwazyłem, że po włączeniu lodówki wpadła w jakiś "tryb awaryjny" czyli temperatury które mam ustawione na dół lodówki i górę zmieniły się na tylko stronę lodówki na 1stopień i zaczeło mi to mrugać. Więcej obserwacji nie mam, kilka miesięcy do tyłu lodówka chodziła normalnie i zaczeło coś w niej strzelać taki dziwny dzwięk ze środka, ale było już po gwarancji też..
    Sebastian_M26
    Level 18  
    Grzałka ma grzać ale nie ciągle, po rozmrożeniu przestaje.
    saldavo
    Level 7  
    Jak sprawdzić czy to może faktycznie grzałka?

Dodano po 8 [godziny] 18 [minuty]:

Po odmrożeniu lodówki i włączeniu po 24h pracy znowu działa, ale zauwazyłem że temeratura na górze przy ustawieniu 3stopnie dochodzi do 0 a nawet -1.. Jak szukać problem?
    ^ToM^
    Level 39  
    Sebastian_M26 wrote:
    Grzałka ma grzać ale nie ciągle, po rozmrożeniu przestaje.

Jeżeli zamrażarka chłodzi, to nie ma możliwości, aby grzałka stale grzała. Włącza się ona okresowo aby odszronić parownik.
    saldavo
    Level 7  
    To może faktycznie jego diagnoza była trafna?
    ^ToM^
    Level 39  
    saldavo wrote:

No ale jak, skoro grzałka grzeje, to nie jest jednocześnie możliwe, aby była niesprawna. Bo niesprawność grzałki może polegać chyba tylko na dwóch rzeczach: nie grzeje albo grzeje tylko ma przebicie do obudowy ale wtedy włączenie lodówki wybija "korki".
    U ciebie grzałka jest sprawna, gdyż zamrażarka pracuje, grzałka odszrania tylko z jakiegoś powodu zimne powietrze z zamrażalnika nie przedostaje się do góry do chłodziarki.
    saldavo
    Level 7  
    ^ToM^ wrote:
    saldavo wrote:

No ale jak, skoro grzałka grzeje, to nie jest jednocześnie możliwe, aby była niesprawna. Bo niesprawność grzałki może polegać chyba tylko na dwóch rzeczach: nie grzeje albo grzeje tylko ma przebicie do obudowy ale wtedy włączenie lodówki wybija "korki".
    U ciebie grzałka jest sprawna, gdyż zamrażarka pracuje, grzałka odszrania tylko z jakiegoś powodu zimne powietrze z zamrażalnika nie przedostaje się do góry do chłodziarki.

A dlaczego teraz góra ma takie wahania temperatur, że aż mi schodzi na minus?
    jack63
    Level 43  
    saldavo wrote:
    Dotknąłem tą grzałkę z dołu, bo taką też znalazłem w cenie 220zł na internecie i ten majster od lodówek tak mi powiedział, że to ona jest uszkodzona, była tak gorąca, że nie szło jej dotknąć.

Czyżbyś trafił na moment odszraniania?
    A może układ sterujący włączaniem grzałki jest uszkodzony. Grzałka grzeje cały czas nawet podczas pracy sprężarki więc trudno aby chłodzenie działało prawidłowo.
    Musisz to sprawdzić. Podejrzany może być też czujnik temp parownika bo on może, zależnie od pomysłu projektanta określać moment wyłączenia grzałki po odszranianiu.
    saldavo
    Level 7  
    jack63 wrote:
    Podejrzany może być też czujnik temp parownika bo on może, zależnie od pomysłu projektanta określać moment wyłączenia grzałki po oszranianiu.
    Jak mogę sprawdzić ten układ sterujący?
    Sebastian_M26
    Level 18  
    A grzeje cały czas czy po odszronieniu przestaje?
    jack63
    Level 43  
    saldavo wrote:
    Jak mogę sprawdzić ten układ sterujący?

Ja bym starał się dostać do modułu sterującego i idą po kabelku grzałki zlikalizować wtyczkę na jego końcu. Potem dołączyć małą żarówkę do styków zasilająch grzałkę. Żarówka była by sygnalizatorem włączenia grzałki.
    Oczywi@cie wszystkie prace po wyłæczeniu zasilania. Wyjęciu wtyczki.!!!
    Jeżeli po ponownym włączeniu zasilania żarówka zaświeci to mamy przyczynę. Może być tak, że zaświeci później i nie zgaśnie za powiedzmy pół godziny. Wtedy będzie trudniej ale do ogarnięcia.
    Czy sprawdziłeś rezystancję czujnika parownika?