Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie ogrzewanie do domu o powierzchni 160 m2 zainstalować?

TomD2121 02 Jun 2020 07:27 801 17
    TomD2121
    Level 15  
    Witam. Potrzebuje porady od znawcow tematu. Kupilem dom. Powierzchnia grzania ok 160m2. Dom nieociepliny ale sciany pustak+cegła ok 40cm. Sam wymienilem kompletna instalacje co 3 lata temu. Zalozony piec Hartman kopciuch 17kW. Obecnie beda montowane panele fotowoltaiczne. Niestety zalapalem się tylko na 3kW z dotacji. Chcialbym wymienic piec. Tu moje pytanie czy macie jakies opinie o kotlach indukcyjnych? Jaki one maja wspolczynnik Cop? W internecie malo rzetelnych informacji. Czy nie bawic sie w takie rozwiazania i montowac pompe ciepla? Tylko ktora lepsza? Split czy monoblok? Czy potrzebuje pompy wysokotemperaturowej? Skoro na zaworze 4D z reguły mialem ok 55stopni na grzejniki. Ale z drugiej strony od 2 lat kiepskie zimy byly :-) prosze o jakas porade.
    Wojewoda82
    Level 28  
    Kocioł indukcyjny ma COP 0,99.

Grzeje tak samo jak farelka, olejak czy konwektor tylko zamiast ogrzewać bezpośrednio powietrze, grzeje najpierw wodę w CO

Te 3kWp z fotowoltaiki nie starczy na wiele, może wyda na normalny prąd bytowy dla AGD i RTV, oświetlenia. Może też na okazyjne użytkowanie klimy.

Na pewno nie na pompę ciepła a tym bardziej nie na kocioł elektrodowy.
    TomD2121
    Level 15  
    No wedlug wstepnych obliczeń szukam pompy ciepła ok 16kW. Przy COP ok 4 mam 4 kW poboru prądu? Jesli dobrze rozumie. Oczywiście przy parametrach pewnie rzędu plusowych temperatur na zewnątrz. Wiem że 3kW fotowoltaiki to prawie nic ale wydaję mi sie że zawsze coś. Powinno pokryć choć polowe mocy pompy ciepła. Więc raczej na plus w stosunku do kosztów ogrzewania zwyklym kopciuchem. Nie mówiąc juz o kosztach drzewa, popiołu i widoku z za okna przy rozpalaniu pieca :-)
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Dla typowego domu z dobrym ociepleniem i rekuperacją jako główne źródło ciepła wystarczy klimatyzator kanałowy 3-5kW. W przypadku -30 konieczne może być zastosowanie dodatkowego, szczytowego źródła ciepła np kilka grzejników olejowych po 150 zł. Jednak kiedy ostatnio były takie mrozy?
    Najważniejsze to nie przewymiarować instalacji.
    Ściana typu pustak to żadne ocieplenie w XXI wieku.
    Dla domu z tematu proponuję zaplanować ocieplenie wg dzisiejszych standardów, rekuperację i zaprojektować ogrzewanie już o mocy uwzględniającej termomodernizację. Dzięki temu nie trzeba będzie tego robić dwa razy.
    Klimatyzacja kanałowa na cały dom 6000 zł, montaż przez chłodnika 1500 zł, koszt kanałów i akcesoriów 2000 zł, montaż kanałów nawiewnych kilka tys zł. I mamy ogrzewanie które w dobrze ocieplonym domu zużyje około 2MWh przez zimę co jest mniej niż wyprodukuje 3kWh fotowoltaiki.
    https://www.facebook.com/groups/329438764201077/ tutaj publikowałem zdjęcia i różne dane na temat mojego darmowego ogrzewania. Już 11 zim ogrzewam klimatyzacją jako źródłem głównym a 4 zimy jako jedynym źródłem ciepła.
    PC PW będzie kosztowała więcej niż zrobiona od nowa klimatyzacja kanałowa i ma niższy SCOP.
    PC PW nie da komfortu latem, a klimatyzacja obniży wilgotność i schłodzi. PC PW oraz instalacja CO to bardzo kosztowny błąd.
    TomD2121
    Level 15  
    No akurat trafiłeś na goscia z branży klimatyzacyjnej :-). Zalozylem w grudniu klimatyzator split 5,5 kW który mial w zamiarze służyć do dogrzewania domu w chlodniejsze dni lub szybkim zagrzaniu zanim rozpali sie w piecu. Jestem z tej opcji bardzo zadowolony. Z malym minusem. Klima zalozona w salonie z kuchnia otwarta. Powierzchnia ok 55m-60m2. Powietrze ogrzane ma problem doleciec do dwóch pokoi (drzwi, korytarz itp). Dlatego oczywiscie zrodzil sie tez pomysł zamontowania 2 dodatkowych splitów w pokojach. Dla mnie montażysty to koszt ok 4.000 zl. I ogrzewanie w domu zalatwione.. :-). Ale znowu problem z łazienką (nie zaloze tam splita). Myslalem wtedy o grzalce do grzejnika suszarkowego. Nastepny problem. Ze w piwnicy mam 2 nieużytkowe pokoje gdzie sa obecnie grzejniki i tam znowu musialbym pakować klimy. Szkoda mi tez calej instalacji. Co zrobic z grzejnikami ktore maja 2 lata? Beda jako ozdoba :-).?

No i zrodził się jeszcze jeden pomysł. Bo na pompe ciepła mam dotacje. 45% przy klasie A++. (nie dalbym za pompe ok 25k złotych z wlasnej kieszeni :-). Ciekawe jakby to wyglądało przy wymianie pieca na klimatyzacje. Przecież agregat to tak jak pompa ciepła. Orientuje sie ktos w temacie? Pozdrawiam
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Ma problem dolecieć, bo zamknąłeś drzwi i masz wentylację grawitacyjną. Otwórz drzwi i zmodernizuj wentylację. 5,5 kW to moc około TRZYKROTNIE za duża na dom 60m2. Ja mam 3,5kW na 50m2 i też jest za duża.
    W łazience montujesz podgrzewanie podłogi albo termowentylator do dodgrzania przed kąpielą. Celowo napisałem podgrzewanie a nie ogrzewanie i dogrzania a nie ogrzania.
    Sstalone
    Level 30  
    @TomD2121 , pierwsze do zrobienia - ocieplenie domu, na to są chyba jakieś dotacje, a dopiero po tym wybór innego źródła ciepła. 3 kWp z PV wystarczy na prąd bytowy, może nie wystarczyć na grzanie CWU, więc rozważania o wstawieniu grzałki do CO albo kotła indukcyjnego nie mają sensu. To że ta zima była ciepła, nie oznacza że następna będzie także. W przyrodzie wszystko musi się wyrównać. O ile dobrze pamiętam, zużycie ciepła przez kolegę @Jan_Werbinski jest niższe bo jego kondygnacja jest grzana przez niższą kondygnację. Proszę brać to pod uwagę.

Osuszanie powietrza w domu nie jest korzystne, w zasadzie trzeba by montować nawilżacze. Ja mam z tym problem przy normalnych kaloryferach, więc jeżeli robi to klimatyzator to tez nie jest to korzystne.
    TomD2121
    Level 15  
    Jan_Werbinski wrote:
    Ma problem dolecieć, bo zamknąłeś drzwi i masz wentylację grawitacyjną. Otwórz drzwi i zmodernizuj wentylację. 5,5 kW to moc około TRZYKROTNIE za duża na dom 60m2. Ja mam 3,5kW na 50m2 i też jest za duża.
    W łazience montujesz podgrzewanie podłogi albo termowentylator do dodgrzania przed kąpielą. Celowo napisałem podgrzewanie a nie ogrzewanie i dogrzania a nie ogrzania.

Mam otwarte drzwi to raz. Dwa nie mam wentylacji grawitacyjnej. A trzy to pracuje w klimatyzacji od 10 lat i zawsze dobiera się moc licząc 1kW na 10m2. To jest srednia bez uwzglednienia okien naslonecznienia pokoju itp. Więc nie opowiadaj mi takich rzeczy, chyba że nasza firma źle to montuje :-). Pozdrawiam
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Sstalone wrote:
    To że ta zima była ciepła, nie oznacza że następna będzie także. W przyrodzie wszystko musi się wyrównać. O ile dobrze pamiętam, zużycie ciepła przez kolegę @Jan_Werbinski jest niższe bo jego kondygnacja jest grzana przez niższą kondygnację. Proszę brać to pod uwagę.

Osuszanie powietrza w domu nie jest korzystne, w zasadzie trzeba by montować nawilżacze. Ja mam z tym problem przy normalnych kaloryferach, więc jeżeli robi to klimatyzator to tez nie jest to korzystne.

Klimat się zmienił, a zmiana trwa dłużej niż trwałość niejednej instalacji CO.

Pod moją kondygnacją jest nieogrzewana piwnica. Nieogrzewana bezpośrednio, ale dzięki nawiewom rekuperacji temperatura zimą wynosi tam 15°C. Trudno więc mówić o tym że jestem w ten sposób ogrzewany bo jest odwrotnie. Nad parterem jest ogrzewane okresowo gazem piętro, ale większość czasu nie jest wcale ogrzewane i to ciepło z klimatyzatora przenikające przez sufit je ogrzewa.

Osuszanie powietrza latem (np klimatyzacją) jest bardzo korzystne bo zwiększa komfort obniżając wilgotność np z 70% do 50%. Z kolei zimą osuszanie jest skutkiem wyłącznie wentylacji więc jeśli mamy konieczność stosowania nawilżaczy to znaczy że wentylacja jest zbyt intensywna w stosunku do ilości mieszkających w domu osób. System grzewczy nie osusza powietrza zimą! Bardzo często ludzie, nawet z branży, którzy są nieobyci z fizyką powtarzają takie mity. System grzewczy nie ma rurek odprowadzających molekuły pary wodnej na zewnątrz. To jest rola wyłącznie wentylacji, która wprowadza suche podczas zimy powietrze do wnętrza domu, gdzie dzięki wentylacji jest wilgotność względna wzrasta. Wilgotność bezwzględna się nie wskutek ogrzewania nie zmienia.

Dodano po 2 [minuty]:

TomD2121 wrote:
    Jan_Werbinski wrote:

Mam otwarte drzwi to raz. Dwa nie mam wentylacji grawitacyjnej. A trzy to pracuje w klimatyzacji od 10 lat i zawsze dobiera się moc licząc 1kW na 10m2. To jest srednia bez uwzglednienia okien naslonecznienia pokoju itp. Więc nie opowiadaj mi takich rzeczy, chyba że nasza firma źle to montuje :-). Pozdrawiam

Tak się dobiera moc do celów chłodniczych a nie grzewczych ale robią to tylko leniuchy wg tradycji z ubiegłego wieku. Skutkiem tego mitu są klimatyzatory inwerterowe niezdolne do ciągłej pracy sprężarki na niskiej mocy i przełączające się w tryb on/off.
    Jak widać Wasza firma źle montuje jeśli robi to do ogrzewania.
    Do chłodzenia to się robi obliczenia powierzchni okien, ilości osób, urządzeń wydzielających ciepło itp. Często potrzeby chłodnicze są większe.
    TomD2121
    Level 15  
    Jan_Werbinski wrote:
    Sstalone wrote:
    To że ta zima była ciepła, nie oznacza że następna będzie także. W przyrodzie wszystko musi się wyrównać. O ile dobrze pamiętam, zużycie ciepła przez kolegę @Jan_Werbinski jest niższe bo jego kondygnacja jest grzana przez niższą kondygnację. Proszę brać to pod uwagę.

Pod moją kondygnacją jest nieogrzewana piwnica. Nieogrzewana bezpośrednio, ale dzięki nawiewom rekuperacji temperatura zimą wynosi tam 15°C. Trudno więc mówić o tym że jestem w ten sposób ogrzewany bo jest odwrotnie. Nad parterem jest ogrzewane okresowo gazem piętro, ale większość czasu nie jest wcale ogrzewane i to ciepło z klimatyzatora przenikające przez sufit je ogrzewa.

Osuszanie powietrza latem (np klimatyzacją) jest bardzo korzystne bo zwiększa komfort obniżając wilgotność np z 70% do 50%. Z kolei zimą osuszanie jest skutkiem wyłącznie wentylacji więc jeśli mamy konieczność stosowania nawilżaczy to znaczy że wentylacja jest zbyt intensywna w stosunku do ilości mieszkających w domu osób. System grzewczy nie osusza powietrza zimą! Bardzo często ludzie, nawet z branży, którzy są nieobyci z fizyką powtarzają takie mity. System grzewczy nie ma rurek odprowadzających molekuły pary wodnej na zewnątrz. To jest rola wyłącznie wentylacji, która wprowadza suche podczas zimy powietrze do wnętrza domu, gdzie dzięki wentylacji jest wilgotność względna wzrasta. Wilgotność bezwzględna się nie wskutek ogrzewania nie zmienia.

Dodano po 2 [minuty]:

TomD2121 wrote:
    Jan_Werbinski wrote:

Tak się dobiera moc do celów chłodniczych a nie grzewczych ale robią to tylko leniuchy wg tradycji z ubiegłego wieku. Skutkiem tego mitu są klimatyzatory inwerterowe niezdolne do ciągłej pracy sprężarki na niskiej mocy i przełączające się w tryb on/off.
    Do chłodzenia to się robi obliczenia powierzchni okien, ilości osób, urządzeń wydzielających ciepło itp. Często potrzeby chłodnicze są większe.

W takim razie kilkunastu projektantow i inżynierów też nam robią zle projekty. :-). Wiesz co? W takim razie dziękuję za Twoje porady. Pozdrawiam :-)))
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    TomD2121 wrote:

W takim razie kilkunastu projektantow i inżynierów też nam robią zle projekty. :-). Wiesz co? W takim razie dziękuję za Twoje porady. Pozdrawiam :-)))

Kilka pytań do Twoich inżynierów.
    Dlaczego nie umieją zaprojektować darmowego ogrzewania w cenie zwykłej instalacji CO, jak to zrobiłem kilka lat temu ja i wielu innych?

Jeśli budynek potrzebuje 6MWh energii cieplnej na sezon grzewczy, to ile zużyje klimatyzator z SCOP 4 przez sezon grzewczy?

Ile ta energia będzie kosztować?

Dlaczego zatem projektują ogrzewanie którego eksploatacja kosztuje 3000 zł/rok?

Wg jakich norm projektują ogrzewanie dla nowoczesnych budynków planując 100W/m2?

Czy są w stanie pokazać swoje rachunki za energię? Moja suma rachunków za rok mieści się w przedziale 300-650 zł. W tym ogrzewanie, prąd na cele bytowe i ogrzewanie wody. Moje rachunki zostały opublikowane w sieci.
    TomD2121
    Level 15  
    Jan_Werbinski wrote:
    Sstalone wrote:

Dodano po 2 [minuty]:

TomD2121 wrote:
    Jan_Werbinski wrote:

Czyli wedlug Twoich pomysłów dobralbys komus klimatyzator do grzania ale juz chlodzic by nim nie mogl, bo bylby zbyt malej mocy.?? A klimatyzatory inverterowe sa nastepstwem zbytniego przewymiarowywania urzadzen? :-) no jesli dobrze rozumie Twoje posty? To naprawdę szanujmy sie :-) Nie mogę brać Cie na poważnie.. Dlatego nie potrzebowalem juz porad.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    TomD2121 wrote:

Czyli wedlug Twoich pomysłów dobralbys komus klimatyzator do grzania ale juz chlodzic by nim nie mogl, bo bylby zbyt malej mocy.?? A klimatyzatory inverterowe sa nastepstwem zbytniego przewymiarowywania urzadzen? :-) no jesli dobrze rozumie Twoje posty? To naprawdę szanujmy sie :-) Nie mogę brać Cie na poważnie.. Dlatego

Zauważam jedynie że w przypadku dobrze ocieplonego domu, o dużych przeszkleniach potrzeby chłodnicze mogą być znacznie większe od grzewczych. Tak mi wychodzi z obliczeń, a Tobie?
    Klimatyzatory inwerterowe są następstwem rozwoju techniki.
    Jak widać nie rozumiesz dobrze tego, co napisałem.

Załóżmy klimatyzator o mocy grzewczej 3kW pracujący non stop w styczniu. Odda przez miesiąc 2MWh ciepła. Tymczasem dla całego domu potrzeba 6MWh na całą zimę. Po co większa moc?
    TomD2121
    Level 15  
    Jan_Werbinski wrote:
    TomD2121 wrote:

Czyli wedlug Twoich pomysłów dobralbys komus klimatyzator do grzania ale juz chlodzic by nim nie mogl, bo bylby zbyt malej mocy.?? A klimatyzatory inverterowe sa nastepstwem zbytniego przewymiarowywania urzadzen? :-) no jesli dobrze rozumie Twoje posty? To naprawdę szanujmy sie :-) Nie mogę brać Cie na poważnie.. Dlatego

Zauważam jedynie że w przypadku dobrze ocieplonego domu, o dużych przeszkleniach potrzeby chłodnicze mogą być znacznie większe od grzewczych. Tak mi wychodzi z obliczeń, a Tobie?
    Klimatyzatory inwerterowe są następstwem rozwoju techniki.
    Jak widać nie rozumiesz dobrze tego, co napisałem.

Załóżmy klimatyzator o mocy grzewczej 3kW pracujący non stop w styczniu. Odda przez miesiąc 2MWh ciepła. Tymczasem dla całego domu potrzeba 6MWh na całą zimę. Po co większa moc?

Masz moze jakies doswiadczenia z klimatyzacja? Jestes monterem, projektantem? A moze jakieś technikum czy studia w zakresie chlodnictwa? Czy wszelka wiedze czerpiesz z internetu i kalkulatora? Ale tak szczerze pytam? :-)
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    11 zim ogrzewałem dom klimatyzacją. PV użytkuję szósty sezon. Przede wszystkim jednak jestem dobry z fizyki. 8-)
    TomD2121
    Level 15  
    Tak myślałem. Czysty teoretyk - fizyk. Ktory w życiu widzial jedną klime tylko u siebie ( jeszcze 11letni on/off) i wpierasz innym swoje racje. Nasza konwersacja naprawdę nie ma sensu.

Moderated By piracik:

3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

Jan_Werbinski
    Level 33  
    TomD2121 wrote:
    Tak myślałem. Czysty teoretyk - fizyk. Ktory w życiu widzial jedną klime tylko u siebie ( jeszcze 11letni on/off) i wpierasz innym swoje racje. Nasza konwersacja naprawdę nie ma sensu.

Pokaż fakturę za energię bytową, ogrzewanie domu i wody.
    To moja faktura za pół roku:
    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=27056...65547&set=pcb.2705646556132198&type=3&theater

A to z wcześniejszego okresu.
    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=21187...4821804&set=gm.435692283575724&type=3&theater

Teraz Ty.
    TomD2121
    Level 15  
    Nie mam fb żebym mógł obejrzeć Twoje faktury którymi tak sie chwalisz. Dostalem ostrzeżenie więc uszanuje Twoje zdanie (z ktorym się wcale nie musze zgadzać i według mojego doswiadczenia w branży jest odmienne). Gdybyś miał jakieś konkretne odpowiedzi na moje pytania z tematu forum to zapraszam do dalszej dyskusji. Ostatnie brzmiało : czy orientuje sie ktos jak wygladaja dotacje na ogrzewanie domu klimatyzacją? Pozdrawiam