Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klonowanie Win 10 Professional na partycji GPT z Biosem Uefi

03 Cze 2020 11:35 342 12
  • Poziom 8  
    Witam, proste pytanie, czy są bezpłatne programy, by skopiować Windowsa 10 Prof jak w temacie z partycją GPT. Czytam i czytam i wszędzie się okazuje, że tak za free ale tylko wersja Home i na MBR. Zależy mi na tym, aby stary dysk był równie sprawny ( po klonowaniu), a w razie awarii nowego SSD mógł go wpiąć.
    PS. Stary HDD ma 1 Tb a nowy 500 Gb, więc to nie będzie klonowanie całego ale przeniesienie partycji C (około 200 Gb danych) z partycją odzyskiwania i partycją Uefi. Resztę mogę sie postarać usunąć ze starego dysku.
  • Poziom 8  
    leonov napisał:
    Sprawdź ten https://www.diskpart.com/free-partition-manager.html

Z ich opisu " Our product is able to help you solve all manner of problems on your disk partitions, regardless of MBR or GPT styled disks or the size(small or larger than 2TB) of your disks."

☞ The Standard edition of AOMEI Partition Assistant supports only migrate OS from MBR disk to MBR disk. If using GPT partition style on the hard drive, you need to convert GPT to MBR first or upgrade to Professional edition and try again.

To jest to o czym piszę! Jak przekonwertuje dysk to dane zostaną utracone.

Dodano po 11 [minuty]:

MikroPstryczek napisał:
    leonov napisał:
    Sprawdź ten https://www.diskpart.com/free-partition-manager.html

Z ich opisu " Our product is able to help you solve all manner of problems on your disk partitions, regardless of MBR or GPT styled disks or the size(small or larger than 2TB) of your disks."

☞ The Standard edition of AOMEI Partition Assistant supports only migrate OS from MBR disk to MBR disk. If using GPT partition style on the hard drive, you need to convert GPT to MBR first or upgrade to Professional edition and try again.

To jest to o czym piszę! Jak przekonwertuje dysk to dane zostaną utracone.

No chyba że to zadziała: https://www.easeus.com/partition-master/conve...to-gpt-during-windows-installation.html#part1

• Poziom 22  
    Ja bym Ci jednak radził spróbować Clonezillę. W klonowaniu jest „strightforward” do przeklinania. A jeśli masz któryś z dysków od WD to udostępnia on Acronis True Image WD Edition pod Windows. Oczywiście zrobisz jak chcesz, ale po co wykonywać dodatkowe czynności, które mogę potencjalnie coś zepsuć?

Pozdr.
  • Poziom 8  
    K_o_s napisał:
    Ja bym Ci jednak radził spróbować Clonezillę. W klonowaniu jest „strightforward” do przeklinania. A jeśli masz któryś z dysków od WD to udostępnia on Acronis True Image WD Edition pod Windows. Oczywiście zrobisz jak chcesz, ale po co wykonywać dodatkowe czynności, które mogę potencjalnie coś zepsuć?

Pozdr.

Na tą chwilę rzeczywiście użyłem Clonezilli do upgradu starego laptopa córki. Trochę z początku nie wiedziałem jak stworzyć tego boot pena ale znalazłem jasny opis z pomocą programu unetbootin i obrazu programu. Potem rzeczywiście poszło gładko. Najpierw zrobiłem kopię całego dysku co trochę trwało po kablu usb ale odtworzenie dysku z tego obrazu przebiegło bez problemu i system wstał normalnie tylko szybciej. Tak, wiem mogłem od razu zrobić z dysku na dysk ale chciałem troche się pobawić. Jedynie co to na starym Acerze widać procek nie obsługuje ssd bo chodzi na max 280 zamiast na jakieś 550. ponoć częsty przypadek dla Intela. Nie wiem, nie znam się ale i tak w tej chwili procek może spokojnie pracować nawet na 100% a dysk ledwo na kilka. Założyłem 512 Crucial MX500.
    Masz racje ta Clonezilla fajny i darmowy programik aby załapać co i jak.

• Poziom 22  
    MikroPstryczek napisał:

[...] Jedynie co to na starym Acerze widać procek nie obsługuje ssd bo chodzi na max 280 zamiast na jakieś 550. ponoć częsty przypadek dla Intela. Nie wiem, nie znam się ale i tak w tej chwili procek może spokojnie pracować nawet na 100% a dysk ledwo na kilka. Założyłem 512 Crucial MX500.

Dysk jest nowy i przystosowany do pracy z SATA III, a zakładam, ze w tym Acerze jest co najwyżej SATA II. Ograniczeń technologicznych nie przeskoczysz, ale i tak zysk obustronnym transferze jest ogromny. Chociażby, z tego powodu, że jest natychmiastowy na „całej powierzchni dysku”, nie ma strat jak w przypadku dysków mechanicznych związanych z pracą głowicy.

MikroPstryczek napisał:
    Masz racje ta Clonezilla fajny i darmowy programik aby załapać co i jak.

Ten program to prawdziwy kombajn do klonowania i dystrybucji oprogramowania na stacjach roboczych, warto sobie przygotować obrazy bazowe systemów (system, sterowniki, oprogramowanie). Wtedy reinstalacja systemu gdy potrzebna zajmuje 10-20 minut.

Pozdr.
  • Poziom 8  
    [quote="K_o_s"]
    MikroPstryczek napisał:

Ten program to prawdziwy kombajn do klonowania i dystrybucji oprogramowania na stacjach roboczych, warto sobie przygotować obrazy bazowe systemów (system, sterowniki, oprogramowanie). Wtedy reinstalacja systemu gdy potrzebna zajmuje 10-20 minut.

Pozdr.

Niestety nie dam rady na stacjonarnym. Zgłupiałem i nie wiem czemu nie czyta Clonzilli z pena. Klonowanie Win 10 Professional na partycji GPT z Biosem Uefi
    Klonowanie Win 10 Professional na partycji GPT z Biosem Uefi

• Poziom 22  
    Ten pendrive działa na innym sprzęcie, w sensie Clonezilla wczytuje się poprawnie? Może jest uszkodzony, albo z jakiegoś powodu nie działa w tym gnieździe USB, spróbuj w innym, utwórz od nowa pendrive, albo jeśli masz taką możliwość zrób wersję live na płycie DVD, jeśli masz nagrywarkę. Trudno powiedzieć dlaczego nie działa. Podaj pełną konfigurację sprzętu, możliwe, że jest na tyle nie typowa, że Clonezilla nie rozpoznaje poprawnie magistrali USB i dlatego nie jest wstanie się załadować.

Pozdr.
  • Poziom 8  
    K_o_s napisał:
    Ten pendrive działa na innym sprzęcie, w sensie Clonezilla wczytuje się poprawnie? Może jest uszkodzony, albo z jakiegoś powodu nie działa w tym gnieździe USB, spróbuj w innym, utwórz od nowa pendrive, albo jeśli masz taką możliwość zrób wersję live na płycie DVD, jeśli masz nagrywarkę. Trudno powiedzieć dlaczego nie działa. Podaj pełną konfigurację sprzętu, możliwe, że jest na tyle nie typowa, że Clonezilla nie rozpoznaje poprawnie magistrali USB i dlatego nie jest wstanie się załadować.

Pozdr.

Wszystko działało na laptopie a tu kicha. Znalazłem takie coś: https://paulphilippov.com/articles/how-to-fix-device-not-accepting-address-error ale nie działa, bynajmniej mam jakiś problem z zasilaczem lub płytą. Muszę znaleźć jakiś drugi na podmianę i przetestować w praktyce. Być może faktycznie oznacza to awarię sprzętu i szkoda na siłę pchać ssd aby go uszkodzić.
  • Poziom 8  
    K_o_s napisał:
    Ten pendrive .....
    Pozdr.

Aktualizacja sytuacji. Założyłem używany zasilacz i wraz nie czyta lub nie może zamontować usb ale w końcu klawiaturę przepuściło i zrobiłem backup dysku C, z partycją Uefi i odzyskiwania, czyli Eureka!
    Teraz mogę kopiować system. Oczywiście bootuję z CD. Trochę to trwa ale idzie.
  • Poziom 29  
    Easeus todo backup
    Chyba nawet jest po polsku. Super łatwy i darmowy.
  • Poziom 8  
    chojinka napisał:
    Easeus todo backup
    Chyba nawet jest po polsku. Super łatwy i darmowy.

Po tych kilku próbach Clonezilla jest super. Miałem tylko problem z jej załadowaniem na domowym składaku.