Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chciałbym zbudować wirtualnie układ autonomicznego domu i coś tam wiem ale nie w

03 Cze 2020 15:31 216 1
 • Poziom 2  
  Chciałbym zbudować wirtualnie układ autonomicznego domu i coś tam wiem ale nie wiem jak narysować schemat
  1. Zewnętrzne rolety w oknach mają zamykać jak będzie zmrok i otwierać jak będzie jasno

  1a. Zewnętrzne rolety mają się zamknąć gdy na dworze wieje mocny wiatr

  2. Zewnętrzne oświetlenie ma się włączyć gdy na dworze będzie ciemno ale nie jeśli przyjdzie mocniejsza chmura

  3. Woda w basenie ma mieć temperaturę nie mniejszą niż 21 stopni Celsjusza

  4. Trawa ma być podlewana gdy nie pada i gdy jest sucho

  Jak widać są cztery punkty, które chciałbym zrealizować.

  Tym wszystkim sterować ma mikrokontroler (sterownik) jednak na rysunku wystarczy narysować po prostu prostokąt, ale proszę o napisanie, że to sterownik. Do sterownika trzeba dorysować odpowiednie układy, które wykonają powyższe zadania. Układy już muszą być dokładnie narysowane oprócz wartości i typów elementów, np. czujnik zmierzchu tylko że jak rezystor to po prostu rezystor, a nie że 10 Ohm. UWAGA na rezystor i potencjometr tak bo to dwa osobne elementy.
  Pytanie 1. na pewno będzie potrzebny czujnik zmierzchu, który będzie bezpośrednio połączony ze sterownikiem, a od sterownika poleci połączenie do silnika od rolet i tutaj znowu do silnika od rolet na pewno będzie potrzebny mostek H do zmiany obrotów silnika (góra - dół).
  Pytanie 2. ten sam czujnik zmierzchu co w pyt.1 jednak od sterownika pójdzie przez przekaźnik do żarówek od oświetlenia wystarczy zastosować tylko dwie żarówki.
  Pytanie 3. na pewno czujnik temperatury połączony bezpośrednio do sterownika i od sterownika grzałka, ale też musi być przez przekaźnik podłączona bo duży pobór prądu jest.
  Pytanie 4. musi być wykorzystany czujnik deszczu i wilgotności gleby a elementem wykonawczym będzie pompa wody ale też przez przekaźnik połączona.

  Za pomoc dziękuję.

 • Spec od komputerów
  W kwestii rysowania to już spora praca projektowa - nie liczyłbym na darmowe wykonanie...
  Co do samej idei - przemyśl zastosowanie kompleksowego i rozwojowego rozwiązania (całego domu). Pozostanie dobór elementów wykonawczych. Np. Home Assistant - możesz sobie zaprogramować odpowiednie akcje. Część danych możesz pozyskać ze stacji meteo i pominiesz niektóre czujniki (standardowo HA działa z met.no). Masz od razu dostępne zachody i wschody słońca i o nie można oprzeć np. automatykę rolet.