Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Podłączenie czujnika indukcyjnego do cewki elektrozaworu

03 Cze 2020 15:44 507 16
  • Poziom 3  
    Witam.
    Mam takie pytanie praktyczne czy wykonuje się takie połączenia : chciałbym podłączyć czujnik indukcyjny PNP bezpośrednio do cewki elektrozaworu (24V DC). Czy wykonuje się takie połączenia bezpośrednio (czy ewentualny pobór prądu cewki nie będzie przeszkadzał? ) czy realizuje się to poprzez przekaźnik?
    Pozdrawiam.
  • MetalworkMetalwork
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Witaj

Kolego wyjście z czujnika indukcyjnego nie jest przeznaczone do połączenia z cewką przekaźnika, a tym bardziej z cewką elektrozaworu.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 3  
    To w jaki sposób inaczej zrealizować takie połączenie? Nawet w przypadku zastosowania gasika cewki takich połączeń się nie realizuje?
    Ten "układ" ma za zadanie jedynie włączać i wyłączać cewkę zaworu po wykryciu metalowego elementu - bez żadnego sterownika PLC.
  • Specjalista Automatyk
    Czujnik może bezpośrednio zasilać cewkę przekaźnika, o ile pobór prądu nie przekracza możliwego obciążenia czujnika (standardowo to max 200 mA). Cewka przekaźnika Finder np. 40.52.9.024. to 650 mW (ok. 37 mA). Trzeba pamiętać o zastosowaniu układu gaszącego (może być dioda prostownicza) przy cewce.
    To samo tyczy się bezpośredniego połączenia (czujnik - elektrozawór) - ważny jest pobór mocy...by nie przeciążyć prądowo wyjścia czujnika.
  • Specjalista Automatyk
    Witam
    Kolego albo PLC albo przekaźnik półprzewodnikowy.
    Oczywiście można ryzykować podłączyć cewkę przekaźnika.
  • Poziom 3  
    pafciowaw napisał:
    Czujnik może bezpośrednio zasilać cewkę przekaźnika, o ile pobór prądu nie przekracza możliwego obciążenia czujnika (standardowo to max 200 mA). Cewka przekaźnika Finder np. 40.52.9.024. to 650 mW (ok. 37 mA). Trzeba pamiętać o zastosowaniu układu gaszącego (może być dioda prostownicza) przy cewce.
    To samo tyczy się bezpośredniego połączenia (czujnik - elektrozawór) - ważny jest pobór mocy...by nie przeciążyć prądowo wyjścia czujnika.

Czyli ostatecznie stosuje się takie podłączenie czy nie ? Bo dwie sprzeczne odpowiedzi w temacie :D

Natężenie mojej cewki elektrozaworu (24V DC 3W) wynosi 125 mA. Obciążenie czujnika 200mA więc ja również nie widzę przeszkód w takim podłączeniu.
    Czy jednak mimo wszystko zastosować przekaźnik SSR DC DC?
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Problem jest w tym, że teraz mówimy o obciążeniu "statycznym" natomiast z chwilą załączania/wyłączania pojawiają się znaczne prądy udarowe... Dla pewności/długowieczności układu daj jakiś SSR lub elektromechaniczny, np. Finder'a ;)
  • Poziom 3  
    pafciowaw napisał:
    Problem jest w tym, że teraz mówimy o obciążeniu "statycznym" natomiast z chwilą załączania/wyłączania pojawiają się znaczne prądy udarowe... Dla pewności/długowieczności układu daj jakiś SSR lub elektromechaniczny, np. Finder'a ;)

Dzięki wielkie za poradę :D tak dla pewności (nigdy nie korzystałem jeszcze z SSR) - działa on na "zasadzie" zbliżonej do zwykłego przekaźnika? W sensie pod "cewkę" (1 , 2) podłączam czujnik a pod wyjście (3,4) elektrozawór? :) Oczywiście mowa o SSR DC DC. Bo właśnie nigdzie na internecie nie ma jak podłączyć obciążenie stałe do SSR. Gdzieś wyczytałem że przy obciążeniu DC nie zawsze SSR wyłączy układ , co w moim przypadku, nie może mieć prawa miejsca - można go czymś zastąpić?

Ogólnie ma to pracować tak że po załączeniu cewki SSR jego wyjścia powinny załączyć cewkę elektrozaworu a po wyłączeniu zasilania cewki SSR wyłączyć natychmiast cewkę elektrozaworu - czy będzie to spełnione przy wykorzystywaniu przekaźnika SSR?

Czy tego typu przekaźnik co w załączniku nie byłby lepszy?
  • Poziom 29  
    Automat23 napisał:
    Załączniki:

IMG_20200603_203100.jpg
    Download (281.74 KB)

Będzie dobry. Jak często będziesz załączał ten elektrozawór?
  • Poziom 3  
    Rafik4 napisał:
    Automat23 napisał:
    Załączniki:

IMG_20200603_203100.jpg
    Download (281.74 KB)

Będzie dobry. Jak często będziesz załączał ten elektrozawór?

Będzie to swego rodzaju taki zaworek bezpieczeństwa ( będzie odcinał czynnik roboczy w tym wypadku powietrze) - przełączany będzie dziennie może maksymalnie 5-6 razy więc częstotliwość przełączania dosyć stosunkowo niewielka.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    To spokojnie taki przekaźnik spełni swoją rolę, można też kupić taki sam w wersji półprzewodnikowej.
  • Poziom 3  
    Rafik4 napisał:
    To spokojnie taki przekaźnik spełni swoją rolę, można też kupić taki sam w wersji półprzewodnikowej.

Dzięki za odpowiedź. Zastosuje raczej ten przekaźnik przełączający co wyżej aczkolwiek czy mógłbyś z ciekawości podesłać linka do odpowiedniego tego przekaźnika w wersji półprzewodnikowej? Bo nawet nie mogłem takiego znaleźć jeżeli chodzi o obciążenie stałe oraz prąd sterujący stały.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    daro31ie napisał:
    Kolego wyjście z czujnika indukcyjnego nie jest przeznaczone do połączenia z cewką przekaźnika
    ??? Jak najbardziej jest, nawet na wielu czujnikach narysowany jest symbol cewki. Tu chodzi o to, że nawet niskoprądowy elektrozawór a właściwie jego solenoid posiada dużo większą indukcyjność przy tym samym prądzie nominalnym niż przekaźnik elektromagnetyczny, co zatem idzie, idukuje większe przepięcia przy wyłączaniu.
    Automat23 napisał:
    Będzie to swego rodzaju taki zaworek bezpieczeństwa ( będzie odcinał czynnik roboczy w tym wypadku powietrze) - przełączany będzie dziennie może maksymalnie 5-6 razy więc częstotliwość przełączania dosyć stosunkowo niewielka.
    A co z histereza tego układu ? Kłap - kłap ?? :D Jaki to czujnik indukcyjny ?
    Automat23 napisał:
    Tylko jeżeli chodzi o podłączenie cewki elektrozaworu to mam rozumieć , że pod zacisk 13 podaje 24V a pod zacisk 14 podłączam cewkę elektrozaworu?
    Owszem, tylko o zasilaniu czujnika nie zapomnij.
  • Poziom 3  
    A co z histereza tego układu ? Kłap - kłap ?? :D Jaki to czujnik indukcyjny ?

Zwykły czujnik indukcyjny PNP - nie potrzeba jakiś większych cudów w sensie histerezy. On ma jedynie załączyć i wyłączyć cewkę elektrozaworu jeżeli czujnik wykryje/nie wykryje metalu tyle - nie mówimy tutaj o sterowaniu PLC bądź czymś mega dokładnym😁 i tak jak wyżej napisałem - będzie to się odbywać maksymalnie 4-5 razy dziennie.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Automat23 napisał:
    Dzięki za odpowiedź. Zastosuje raczej ten przekaźnik przełączający co wyżej aczkolwiek czy mógłbyś z ciekawości podesłać linka do odpowiedniego tego przekaźnika w wersji półprzewodnikowej? Bo nawet nie mogłem takiego znaleźć jeżeli chodzi o obciążenie stałe oraz prąd sterujący stały.

Np. Finder 38.81.7.024.9024