
Trafiła do naprawy szlifierka oscylacyjna Celma. Dokładny model to: DBSSg 114


Objaw uszkodzenia: podczas pracy wybiła bezpieczniki w domu, zadymiła z wnętrza urządzenia. Rozpoczynamy więc rozbiórkę sprzętu.
UWAGA! Pamiętamy aby wtyczka zasilania była odłączona od sieci 230V!
Najpierw odkręcamy dwa wkręty trzymające górną obudowę, od razu możemy także wykręcić dwa trzymające stopę, ale tutaj wystarczą tylko z prawej strony.


Następnie 6 wkrętów z boku obudowy. Do rozbiórki nie jest wymagane odkręcenie przyłącza odciągu pyłu, warto jednak to zrobić później gdy będziemy wszystko czyścić.



Pod obudową górną jeszcze dwa wkręty.

Ściągamy bok obudowy, przy stopie, w otwór wchodzi rant zaznaczony na foto.

Usterkę widać gołym okiem, spalony kondensator przeciwzakłóceniowy.



Dzięki temu, że drugi bok obudowy pozostał przykręcony do stopy, całe urządzenie nie rozpada się, ułatwia to naprawę.

Kondensator przeciwzakłóceniowy, a w zasadzie układ kondensatorów zamknięty w jednej obudowie połączony jest: dwa przewody czarne - równolegle do zasilania, po wyłączniku. Przewód biały - zakończony drutem włożony w obudowę stojana.


Należy także zwrócić uwagę na wszystkie niepewne połączenia i je poprawić.

Uszkodzony kondensator, całkowite zwarcie pomiędzy czarnymi przewodami.


Przy okazji naprawy kontrolujemy stan komutatora, szczotek. Wyciąga się je bardzo łatwo, ściągając sprężyny dociskowe. Czyścimy ich prowadnice. Ważne tylko aby później złożyć wszystko we właściwy sposób. Tak jak było oryginalnie. Warto posiłkować się zdjęciami ponieważ elementy można zamontować dwojako.






Oczywiście na obudowie pozostało zwęglenie po spaleniu kondensatora.



Pamiętajmy, że takie zwęglenia po spaleniu mogą przewodzić prąd, należy takie miejsca dobrze wyczyścić. Dodatkowo czyścimy wnętrze z pyłu powstałego podczas użytkowania maszyny.

Z drugim bokiem obudowy jest gorzej ponieważ nie da się go tak łatwo zdemontować. Blokują zaczepy, gdybyśmy chcieli go całkowicie wyciągnąć czeka nas większa rozbiórka.

Po dokładnym wyczyszczeniu całości wnętrza, montujemy nowy kondensator, jego schemat wewnętrzny obok. Jak wspominano wcześniej, są to trzy kondensatory w jednej obudowie.



Wszystko montujemy w odwrotnej kolejności. Po całkowitym skręceniu testujemy urządzenie.
Nowy, dedykowany kondensator o tych samych parametrach znajdziemy bez problemów, jego koszt to kilka złotych. Jest on już przygotowany do montażu, biały przewód połączony od razu z drutem który wkładamy do stojana. Nic nie musimy lutować. Warto dodać, iż opisywana tutaj usterka to dosyć częsty przypadek. Dotyczy nie tylko tego, ale także innych elektronarzędzi marki Celma. Kondensator zawsze należy wybrać odpowiedni, pasujący do naszego modelu, ponieważ na rynku jest kilka jego wersji.
Cool? Ranking DIY