Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AMD Ryzen C7 z rdzeniami ARM? Przecieki

ghost666 04 Cze 2020 20:04 483 0
 • AMD Ryzen C7 z rdzeniami ARM? Przecieki
  ARM zaprezentował kilka dni temu nowe rdzenie procesorów Cortex-A78 i Cortex-X1, o czym pisaliśmy już na Elektrodzie. Teraz należy oczekiwać, że dostawcy układów półprzewodnikowych niebawem zaprezentują nowe SoC (system na chipie), oparte na tych rdzeniach. Wydarzyć się to powinno do końca roku, ale wiele wskazuje, że stanie się to szybciej. Dodatkowo, zaskakujący może być ich producent - kojarzony dotychczasowo z procesorami w architekturze x86 i wydajnymi GPU.

  AMD? Tak, według usuniętego już teraz teraz wycieku z serwisu Slashleaks, jaki pojawił się na Twitterze. Procesor mobilny AMD Ryzen C7 byłby wyposażony w dwa rdzenie mobilne Gaugin_Pro oparte na Cortex-X1, dwa rdzenie Gaugin_Mobile oparte na Cortex-A78 i cztery rdzenie Cortex-A55. Do tego mobilny procesor graficzny AMD Radeon RDNA 2, który - jak twierdzą przedstawiciele AMD - jest o 45% szybszy niż konkurencyjny rdzeń graficzny Adreno 650, jaki znajduje się w Snapdragonie 865 Qualcomma. GPU ten ma wbudowaną sprzętową obsługę ray-tracingu oraz cieniowanie ze zmienną częstotliwością. Rdzenie te uzupełnić ma modem MediaTek 5G UltraSave. Poza samą specyfikacją, niewiele wiadomo na temat nowego SoC od AMD.

  Specyfikacje AMD Ryzen C7:

  Procesor:
  * 2 x Gaugin_Pro Mobile Core taktowany do 3,0 GHz (na bazie Cortex-X1)
  * 2 x Gaugin_Mobile Core taktowany do 2,6 GHz (na bazie Cortex-A78)
  * 4 x ARM Cortex-A55 taktowany do 2,0 GHz
  * GPU - AMD Radeon RDNA 2 Mobile z czterema jednostkami obliczeniowymi taktowanymi zegarem 700 MHz
  * Interfejs pamięci - 4x 16-bit LPDDR5 z zegarem 2750 MHz
  * Interfejs danych - UFS 3.1
  * Wyjście wideo - do 2K przy odświeżaniu 144 Hz z obsługą HDR10+

  Łączność:
  * Komórkowa - 5G przez modem MediaTek 5G UltraSave z agregacją operatora 2CC i obsługą do dwóch kart SIM
  * WiFi - 802.11 b/g/n/ac/ax/ad/ay - WiFi 6
  * Bluetooth 5.1
  * Systemy nawigacji satelitarnej - GPS, Beidou, Galileo, GLONASS
  * Wsparcie dla NFC
  * USB 3.1

  Cały układ ma być produkowany przez TSMC w procesie 5 nm. Wykorzystanie tego zaawansowanego węzła procesowego uwiarygodnia zapowiedzi wysokiej wydajności SoC.

  Zastanawiać się można, czy informacje te są prawdziwe. Wiele wskazuje na to, że tak. Wyciek został usunięty po kilku godzinach, jednakże w Internecie nic nie ginie.

  Zadziwiająca jest jednakże współpraca AMD z MediaTekiem. Firma ta pozwała MediaTeka o naruszenie patentów na GPU i APU w 2019 roku. AMD nie ma jednakże własnego modemu 5G, więc musiałby współpracować z innymi firmami, aby wprowadzić taki produkt na rynek. AMD Ryzen C7 konkurowałby bezpośrednio z procesorem Qualcomm Snapdragon 8cx i jego następcami w segmencie zawsze połączonych z siecią komputerów PC, tak więc modem 5G od Qualcomma nie jest tutaj opcją. Inną alternatywą są chińskie spółki, takie jak Huawei i UNISOC, ale współpraca z nimi wydaje się obecnie zbyt ryzykowna w aktualnym klimacie politycznym.

  Jeśli AMD Ryzen C7 jest prawdziwy, to nie byłaby to pierwsza próba AMD wykorzystania rdzeni ARM do ich procesora. Na przykład procesor serwerowy Opteron A1100 zawierał w sobie do ośmiu rdzeni Cortex-A57 o taktowaniu 2,00 GHz. Przez lata mieliśmy już kilka zapowiedzi układów do serwerów z rdzeniami ARM od AMD, ale nic tak naprawdę nie pojawiło się na rynku. Sam wspomniany Opteron nie był najpewniej w ogóle używany w środowiskach produkcyjnych. Teraz tylko czas pokaże nam, czy AMD zdecydowało się na tak śmiały krok w obcy dla siebie segment.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2020/06/01/amd-ryzen-c7-arm-cortex-x1-a78-a55-processor-mediatek-5g-modem-leak/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9822 postów o ocenie 8029, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.