Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Znikający obraz i wyłączanie komputera utrudnia pracę :(

Liściu 04 Jun 2020 23:26 309 10
    Liściu
    Level 7  
    Witam.
    Przyszedłem z kolejnym problemem. Tym razem dzieje się tak od dłuższego czasu.
    Problem polega na tym, że grając w takie gry, jak GTA V, Watch Dogs, PC Building Simulator czy inne, komputer gaśnie, wentylatory nadal działają ale nie da się z niego już korzystać. Po resecie przyciskiem na obudowie wszystko wraca do normy. Podejrzewam zasilacz, który nie trzyma napięcia na linii 12V. Odkryłem to mierząc multimetrem wtyczkę PCI-e. Nagrałem film, który to przedstawia, źródło to YouTube, mój film własny niepubliczny. Link: https://www.youtube.com/watch?v=JXC18LgE4mg
    Karta graficzna nie jest podkręcona, nawet po undervoltingu dzieje się to samo.
    Stres test w AIDA64 przebiega pomyślnie (testy 15 minut) na samym CPU, CPU + FPU + cache, samym GPU, ale jeżeli dam już CPU, FPU, cache i GPU naraz, problem występuje ponownie. Raz test wytrzymał 3 minuty i "wywaliło", raz 12 minut, ostatnio nawet i 15 minut, ale myślę, że komputer już był męczony przez 45 minut testami, które opisałem w poprzednim zdaniu. Przesyłam również zrzuty z testów.
    Myślałem, że problem już nie występuje, ale niestety cały czas jednak jest. Nadal się to dzieje i dziś.
    Co ciekawe, w takim Minecraft'cie już błędu nie ma, ale myślę, że to przez to, że gra nie wymaga dużo.
    Co mogę z tym problemem zrobić? Będę musiał coś wymienić?

Specyfikacje komputera (raczej problemu, co jest czym, nie powinno być):
    01- Gigabyte B450M-DS3H, BIOS F50a.
    02- AMD Ryzen 3 1200 AE, podkręcony na stabilne 4GHz (już praktycznie kilka miesięcy).
    03- Kingston HyperX DDR4-2666 (podkręcone na 3000 MHz), 2x4GB, timingi 14-16-16-32.
    04- Aorus Radeon RX 570 4GB, domyślne ustawienia, tryb gry w sterowniku Radeon, wersja 20.5.1.
    05- SilentiumPC Vero L2 500W, 80 Plus Bronze.
    Temperatury CPU w idle 30-40 stopni Celsjusza, pod obciążeniem (w grach) 40-60 stopni; GPU w idle 43 stopnie, pod obciążeniem 60-75 stopni.
    Dyski:
    Na dane i gry: Toshiba P300 1TB; laptopowy dla kopii zapasowej SSD: WD10JPVX 1TB; systemowy SSD: Goodram S400U 120GB (HWiNFO - 97% "drive remaining life").
    Windows 10 Pro 64bit, wersja 2004, kompilacja 19041.264.
    Chroni mnie Windows Defender :)
    Sterownik pokazuje coś w stylu (nie pamiętam dokładnie co to było), że Radeon WattMan przywrócił domyślne ustawienia karty graficznej, ponieważ wystąpił błąd krytyczny. Wyskakuje to po graniu w gry i po tym restarcie komputera, po zgaśnięciu obrazu. Przypominam, karta nie jest podkręcona.

Czekam na pytania i odpowiedzi... Dziękuję z góry za Waszą pomoc!

Zrzuty z AIDA64:
    Znikający obraz i wyłączanie komputera utrudnia pracę :( Znikający obraz i wyłączanie komputera utrudnia pracę :( Znikający obraz i wyłączanie komputera utrudnia pracę :(
    paszczakq
    Level 26  
    Miałem podobnie z tą różnicą że pulpit plus filmy YT to mógł pracować tydzień bez problemów . Uruchomienie gry to 5-10 sekund i taka akcja . sypało się zasilanie dodatkowe karty . wystarczyło lekko poruszyć i karta wyłączała się .
    aachi
    Level 24  
    Z tego co widziałem na twoim filmie napięcie 12V nawet na chwilę nie spadło poniżej 12 więc wszystko w porządku. Przy zwiększonym obciążeniu to normalne, że napięcie jest trochę mniejsze niż w spoczynku.

Oprócz CPU i GPU sprawdź jeszcze temperatury chipsetu i sekcji zasilania. Czy w dzienniku zdarzeń są zarejestrowane jakieś błędy powiązane z wieszaniem się komputera?

Ja w pierwszej kolejności podejrzewałbym grafikę, w drugiej płytę główną i dopiero w trzeciej zasilacz. Obecnie możliwe, że undervolting jest przyczyną problemów. Przywróć standardowe ustawienia i wtedy przetestuj.
    Liściu
    Level 7  
    aachi wrote:
    Z tego co widziałem na twoim filmie napięcie 12V nawet na chwilę nie spadło poniżej 12 więc wszystko w porządku. Przy zwiększonym obciążeniu to normalne, że napięcie jest trochę mniejsze niż w spoczynku.

Oprócz CPU i GPU sprawdź jeszcze temperatury chipsetu i sekcji zasilania. Czy w dzienniku zdarzeń są zarejestrowane jakieś błędy powiązane z wieszaniem się komputera?

Ja w pierwszej kolejności podejrzewałbym grafikę, w drugiej płytę główną i dopiero w trzeciej zasilacz. Obecnie możliwe, że undervolting jest przyczyną problemów. Przywróć standardowe ustawienia i wtedy przetestuj.

Czyli 12V jest stabilne, to dobrze, dziękuję za informację.
    Takie są temperatury, włączyłem AIDA64 na 5 minut:
    W Podglądzie zdarzeń mam każdy z tych błędów taki sam:
    A undervoltingu nie mam i robiłem tylko raz, zwieszanie się występuje przy domyślnych ustawieniach i nawet po undervoltingu, bo dla sprawdzenia chciałem zobaczyć czy po tym też błąd będzie występować.

Udało mi się po części rozwiązać problem. Po włączeniu VSync w GTA już zwiechy nie ma i nie słychać piszczenia karty. Ale w takim PCBS, gdzie VSync jest cały czas, problem też występuje.

Edit: Zmieniłem temat, usunąłem "niestabilne 12V" :)

Edit 2: Niestety jednak razem z VSync problem nadal występuje... Po resecie komputera obraz pojawił się normalnie, ale karta rozkręciła wentylatory na 100% (miałem kiedyś tak przy zwarciu poprzedniej karty - po serwisie nadal działała ale ją sprzedałem). Po "twardym" wyłączeniu komputera, włączyłem ponownie i jak zwykle wszystko wróciło do normy.
    Chciałem jeszcze dopisać, że karta była w serwisie producenta. Trafiła tam przez zwarcie, gdy chciałem po prostu podłączyć monitor pod DVI-D. Wróciła po miesiącu. Nie pamiętam, czy problem występował wcześniej, ponieważ po kupieniu karty po dwóch dniach od razu pojechała do serwisu...
    paszczakq
    Level 26  
    No to karta uszkodzona i tyle . Szukaj innej sprawnej . Chyba że trafisz na tkiego co też ci sprzeda tak samo po naprawie "sprawną"
    aachi
    Level 24  
    Wypadałoby podmienić kartę graficzną w tym zestawie, a tą Twoją przetestować na innym komputerze. Jak mówiłem poprzednio, pierwszym podejrzanym jest karta graficzna. Masz jeszcze na nią gwarancję?
    Liściu
    Level 7  
    aachi wrote:
    Wypadałoby podmienić kartę graficzną w tym zestawie, a tą Twoją przetestować na innym komputerze. Jak mówiłem poprzednio, pierwszym podejrzanym jest karta graficzna. Masz jeszcze na nią gwarancję?

Tia :/ Tylko czym ją podmienić? Nie mam innej, a w dwóch innych komputerach zasilacze no-name po 450W. Gwarancję mam, lecz to znowu wysyłka i czekanie miesiącami, bez zapasowej karty. A jak na złość taka starsza się już zepsuła.

Dodano po 14 [minuty]:

Trochę bałbym się dawać tą kartę np. do takiego złomika (nawet ma wtyczkę 6-pin):
    Znikający obraz i wyłączanie komputera utrudnia pracę :( Znikający obraz i wyłączanie komputera utrudnia pracę :(

Dodano po 4 [minuty]:

Oraz "świetny" serwis w którym wymieniałem termopady:
    Znikający obraz i wyłączanie komputera utrudnia pracę :( Znikający obraz i wyłączanie komputera utrudnia pracę :(
    aachi
    Level 24  
    280W to zdecydowanie za mało.

Liściu wrote:
    Stres test w AIDA64 przebiega pomyślnie (testy 15 minut) na samym CPU, CPU + FPU + cache, samym GPU, ale jeżeli dam już CPU, FPU, cache i GPU naraz, problem występuje ponownie.

To jest jeszcze zastanawiające, bo jeśli to karta graficzna pada pod obciążeniem to na stresie samego GPU też powinien się wieszać. Sprawdź w innych benchmarkach jak się zachowuje, np. OCCT. Tam możesz testować obciążąjąc tylko CPU, lub GPU, lub możesz zrobić Power test obciążając zasilacz. Zobaczysz w którym teście padnie... bo jeśli też tylko w power test, to jednak mogłoby to wskazywać na zasilacz.
    Liściu
    Level 7  
    aachi wrote:
    280W to zdecydowanie za mało.

Liściu wrote:
    Stres test w AIDA64 przebiega pomyślnie (testy 15 minut) na samym CPU, CPU + FPU + cache, samym GPU, ale jeżeli dam już CPU, FPU, cache i GPU naraz, problem występuje ponownie.

To jest jeszcze zastanawiające, bo jeśli to karta graficzna pada pod obciążeniem to na stresie samego GPU też powinien się wieszać. Sprawdź w innych benchmarkach jak się zachowuje, np. OCCT. Tam możesz testować obciążąjąc tylko CPU, lub GPU, lub możesz zrobić Power test obciążając zasilacz. Zobaczysz w którym teście padnie... bo jeśli też tylko w power test, to jednak mogłoby to wskazywać na zasilacz.

A więc tak... Testy OCCT robiłem już kiedyś z tego co pamiętam i działo się tak samo jak teraz. Przetestowałem ponownie ustawiając czas na 10 minut.
    CPU - test przebiegł pomyślnie:

GPU - również tak samo jak CPU:

Zrobiłem też Power test. Nie mam z niego zrzutu. Dlaczego? A no dlatego, że komputer się zwiesił, tak jak od początku tego tematu to omawiam. Tak samo brak sygnału, wymuszony restart przyciskiem i rozkręcone wentylatory (dziwne bo dzisiaj tylko przez 2 sekundy może).
    Obstawiam zasilacz. Przecież w grach też jest on obciążony bo musi utrzymać CPU i GPU, a problem tu, w OCCT i AIDA64 ten sam.
    aachi
    Level 24  
    No w takiej sytuacji zasilacz podejrzany. Twój SilentiumPC Vero L2 500W powinien mieć wystarczająco mocy, ale może jest uszkodzony. Trzeba go podmienić na inny - ten drugi Logic się do tego nie nadaje, bo ma tylko 280W na 12V.
    Sprawdź też, czy kabel zasilający jest dobrze dociśnięty. Może też płyta główna ma usterkę.
    Liściu
    Level 7  
    aachi wrote:
    No w takiej sytuacji zasilacz podejrzany. Twój SilentiumPC Vero L2 500W powinien mieć wystarczająco mocy, ale może jest uszkodzony. Trzeba go podmienić na inny - ten drugi Logic się do tego nie nadaje, bo ma tylko 280W na 12V.
    Sprawdź też, czy kabel zasilający jest dobrze dociśnięty. Może też płyta główna ma usterkę.

Przewody na płycie głównej są dobrze podpięte. Zawsze je sprawdzam, tym razem też jest dobrze. Uszkodzonych kondensatorów czy innych części nie widzę. Musiałbym przeszukać całą płytę w poszukiwaniu "czegoś". Mam też drugi zasilacz Qoltec 425W, ale za to on nie ma wtyczki do karty graficznej i też wątpię by udostępniał dużo mocy na 12V. SilentiumPC wymieniałem raz, na ten sam, ponieważ wcześniej wtyczka SATA dosłownie mi się upaliła. Coś było w niej złamane, wtyczka się przesunęła i złączyło się kilka pinów.
    Przeglądam płytę ale nadal nic nie zauważyłem.