Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mostek Philips HUE - jaka to dioda? 35A

daniello04 05 Jun 2020 10:19 657 7
    daniello04
    Level 2  
    Dzień dobry.
    Zakupiłem mostek używany i okazał się uszkodzony. Po podłączeniu do prądu nie działa. Zasilacz mam sprawny z drugiego mostka.
    Po rozkręceniu, na pierwszy rzut oka widać ze dioda D14 jest uszkodzona oraz kondensatory SMD C56 i C54 mają ciemniejszy kolor lutu (bardziej miedziany, jakby były wygrzane), reszta wygląda dobrze.
    Proszę o doradzenie, co to za dioda, gdzie ją nabyć, jak jej szukać? Na diodzie jest oznaczenie 35A i nie mogę takiej znaleźć.
    Ps. Co mogło ją uszkodzić i czy jeszcze coś przy okazji mogło się uszkodzić.
    Wiedzę mam marną ale potrafię obsługiwać lutownicę :)
    Mostek Philips HUE - jaka to dioda? 35A Mostek Philips HUE - jaka to dioda? 35A Mostek Philips HUE - jaka to dioda? 35A Mostek Philips HUE - jaka to dioda? 35A
  • Helpful post
    speedy9
    Helpful for users
    D14 wygląda na diodę Zenera. Jeśli jest uszkodzona, to pewnie ktoś podłączył niewłaściwy zasilacz (może o złej polaryzacji). Najlepiej by było jakbyś rozrysował fragment schematu. Chodzi o tą część płytki:
    daniello04
    Level 2  
    dzięki za odpowiedz speedy9
    co do twojej prośby o rozrysowanie, niestety aż takiej wiedzy i umiejętności nie mam
    domyśliłem się że może być trefny zasilacz, ale jeszcze go nie sprawdzałem
    a gdzie można takową diodę znaleźć, albo jak jej szukać?
    speedy9
    Helpful for users
    Poszukałem trochę. To, co zaznaczyłem to układ przetwornocy napięcia do 1,8V na tym układzie (U10, SIK): https://www.ti.com/store/ti/en/p/product/?p=TLV62565DBVR
    Jak widać w karcie katalogowej przetwornica akceptuje napięcia zasilające od 2,7 do 5,5V, więc na moje ta dioda to Zener na 5,1V, ale strzelam. Ogólnie, to jak ją wylutujesz, to jeśli przetwornica nie jest uszkodzona, to powinna ruszyć po podłączeniu zasilania 5V. Jeśli się spaliła, to musisz wymienić U10. C56 i C54, jak i inne to kondensatory MLCC, więc niebiegunowe, pewnie na 25V, więc powinny przetrwać.
    Najlepiej jakbyś miał zasilacz regulowany i po wylutowaniu diody i podłączeniu zasilania 5V z ograniczeniem prądowym do powiedzmy 10mA zmierzył napięcie na C56. Jak będzie około 1,8V to przetwornica działa i powinno być OK.
    Jesli nie działa to U10 pewnie do wymiany. Trudno bez sprawdzenia przejść ścieżek zawyrokować czy +5V jest gdzieś jeszcze na tej płytce wykorzystywane. Jeśli nie, to jak pominiesz przetwornicę i zasilisz układ z +1,8V za C56 to caly układ powinien ruszyć jak jest sprawny. Daj w takim przyapdku na początek ograniczenie ze 100mA i zwiększaj patrząc czy coś się nie grzeje za mocno.
    daniello04
    Level 2  
    Dziękuję że tak dokładnie to wyjaśniłeś.
    Zasilacz regulowany w drodze ale jeszcze nie doszedł, jak dojdzie to będę męczył dalej i pomierzę wszystko.
    Tak dla pewności zapytam, diode D14 wylutować i zewrzeć cyną dwa końce?

Jak mam szukać tej diody i jakie powinna mieć parametry, zasilacz na wyjściu ma 5,0V 1,0A 5W
    czyli szukać dioda zenera 5V 5W w obudowie..
    na szybko w google nic takiego nie pokazało https://www.google.com/search?q=dioda+zenera+...hrome..69i57j69i60l2&sourceid=chrome&ie=UTF-8
    speedy9
    Helpful for users
    To raczej nie tyle dioda Zenera co transil. Wylutuj go i sprawdź czy układ działa. Jak masz sprawny zasilacz do tego mostka to nie będzie problemu. Nie zwieraj żadnych pól, zrobisz zwarcie na zasilaniu. Transile montuje się na wejsciu zasilania jako specyficzne bezpieczniki. Mają chronić układ przed zbyt wysokim napięciem zasilania i przepięciami.
    daniello04
    Level 2  
    Dzięki wielkie, wylutowałem diode i mostek ruszył na innym zasilaczu,
    oryginalny zmiarzyłem i podaje napiecie 5V więc chyba też jest dobry, podłączyłem na nim mostek i też ruszyło.

Po 5min działania mostka na oryginalnym zasilaczu nie zauważyłem żeby coś jakoś znacząco się nagrzewało, mostek działa, przeszedł aktualizację oprogramowania i połączył się z żarówką.

Jak znaleźć ten transil, ma on wymiary zewnętrzne: 4,4 x 2,4 x 2,0 mm (dł x szer x wys), długość całkowita z nóżkami 5,2mm
    napięcie 5V i oznaczenie 35A
    w TME nic nie pasuje
    https://www.tme.eu/pl/katalog/diody-transil-s...C383&mapped_params=243%3A1501532%2C1780970%3B

speedy9 mógłbyś jeszcze w tej kwestii pomóc, wolałbym to wlutować, poczytałem o transilach i wolałbym mieć to zabezpieczenie.
    Możesz też podać gdzie lub na jakie parametry zwrócić, na ile watt powinny być. Te z TME są jakieś małe jeśli chodzi o wymiary 1,5 x 1 mm.

Dodano po 12 [minuty]:

przez przypadek trafiłem na
    http://electropark.pl/transil/9829-transil-p6smb5-0a-5v-do214aa.html
    na moje oko by pasowało, możesz spojrzeć
  • Helpful post
    speedy9
    Helpful for users
    Przetwornica akceptuje zasilanie w zakresie 2,7 do 5,5V, więc ten transil powinien być OK: SMBJ5.0A-E3/52. Napięcie wsteczne 5V, przebicia 6,4V. A w "absolute maximum ratings" przetwornicy jest podane, że wytrzyma napięcie zasilania 7V, więc powinno pasować.