Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panele południe 2/3, wschód-zachód 1/3 + falownik hybrydowy+ bateria

white2404 05 Jun 2020 13:10 1350 2
Ochrona Domu
    white2404
    Level 9  
    Panele południe 2/3, wschód-zachód 1/3 + falownik hybrydowy+ bateria Witam wszystkich :) Chcę zamontować na domu instalację na 3 połaciach. Połać główna skierowana jest dokładnie na południe ale niestety po środku duży wykusz z dachem wsch.-zach. który zacienia o wschodzie i zachodzie połacie południowe. Wsch.-zach. po to aby rozciągnąć produkcję na cały dzień (wypłaszczyć pik południowy). Zależy mi na maksymalnym wykorzystaniu własnej energii i w razie W, na możliwości korzystania z pełnej mocy paneli. Zużywam ok. 13MWh na rok. Mam 3faz. pompę ciepła 3,5kW i 3faz. pompę w studni ok. 1kW
    Planuję 2x12 paneli 370Wp na połaci południowej i po 6 paneli wsch.-zach. Razem 36x370 Wp=13320 Wp, Longi LR4-60HPH-370M

Inwerter hybrydowy 10kW
    -FRONIUS SYMO GEN24 10kW -ma gniazdko awaryjne 230v/3kW , wymaga dedykowanej, drogiej baterii ale działa off-grid po zamontowaniu odłącznika sieci EZR. Niestety dostępny dopiero we wrześniu. Można ściągnąć z Faterlandu ale co z papierami, no i podobno głośny wentylator. To mój faworyt.
    -Kaco blueplanet hybrid 10.0 TL3 -wymaga baterii wysokonapięciowej i bez niej nie pracuje off-grid
    -SOLAREDGE SE10K-RWS STOREDGE HYBRID -wymaga baterii i bez niej nie pracuje off-grid, ma dedykowane optymalizatory
    - HUAWEI SUN2000-10KTL-M0 -wymaga baterii i bez niej nie pracuje off-grid, ma dedykowane optymalizatory
    -INFINISOLAR 10kW -grid-tie ale niższa sprawność o kilka %, wysoka cena, skośnooki
    -SKYMAX HYBRID 10 kW -grid-tie to samo jak wyżej, może nawet dokładnie, tylko obudowa inna ;)
    Ostatnie dwa mają krótką gwarancję ale podobno można je mocno przeciążać i pracują bez baterii na pełnej mocy. co do baterii też chyba nie ma specjalnych wymagań. Dlaczego Fronius tego tak nie robi ??? Odpowiedź znacie...
    A może by tak:
    -Fronius Symo 10.0-3M -klasyczny falownik+ Victron Phoenix Multi 24/1600 (mam 2 szt), 24/800 (1 szt) lub Victron Phoenix Combi 24/1200 (1 szt) -do wyboru, kiedyś odkupiłem cały duży pakiet i leżą w magazynie. Do tego baterie nie muszą być "falownikowe" Myślałem też o podpięciu baterii z samochodu elektrycznego.

Zestaw optymalizatorów do każdego panela, czyli 36 szt. Może to zbytek łaski ale potem monitoring mam z każdego panela, lepszy wgląd w produkcję i szybkie wykrycie awarii a także mniejsze straty w przypadku awarii. Bez optymalizatorów też będzie ciężko to wszystko podpiąć bo 3 kierunki: południe, wschód i zachód i 4 pakiety paneli. Oczywiście do kompletu jakiś inteligentny licznik i zabezpieczenia ale to drobiazgi.

Jak podejść do tego tematu? Kluczowy jest falownik, myślałem nawet o dwóch mniejszych, może jeden zwykły a drugi hybrydowy. Czytałem o próbach pobudzenia zwykłego falownika z agregatu i dziękuję za ten pomysł. Może Victron dał by radę pobudzić ale Victron jest jednofazowy a pobudzić trzeba 3 fazy. Ktoś twierdził na forum, że ups może pobudzić.
    Z czasem może postawię jakiś mały wiatrak kilka kW ale teraz nie chcę komplikować rozważań. Za parę lat wszyscy będziemy jeździć elektrykami i trzeba będzie powiększyć instalację ze względu na samochód. Ceny energii prawdopodobnie będą rosnąć, bo jak mówią, żę coś podrożeje to jest jedyna informacja w którą wierzę ;))
    A może by zrobić 10 kW które idzie do sieci a 4-5 kW dać na sieć wydzieloną, tylko co tam podłączyć oprócz baterii ;) Czy ktoś spotkał się z opisem podobnego rozwiązania?
    Panele południe 2/3, wschód-zachód 1/3 + falownik hybrydowy+ bateria

Pozdrawiam wszystkich i proszę o pomoc.
  • Ochrona Domu
    Tomek01012020
    Level 4  
    Cześć!
    Fronius SYMO - najlepszy. Bezawaryjny.
    Zastanów się, czy przerwy w dostawie prądu są aż tak częste i trwają tak długo, że warto Ci robić całe zamieszanie z UPS/wydzieloną siecią itp.
    Moim zdaniem nawet, jak raz w tygodniu będziesz miał przerwę w dostawie prądu to prawdopodobieństwo, że będzie trwała długo i jeszcze trafi to na słoneczny dzień jest niewielkie. Brak prądu głównie dotyczy wietrznych i burzowych dni, jak są awarie.

Jeżeli chodzi o moc paneli skontaktuj się z dobrym wykonawcą - pokaż mu swój koncept. Każdy z nich ma dostęp do programu, w którym może wstawić panele, dachy, drzewa i w danej lokalizacji powie Ci na ile % wykorzystasz moc.
    Ja bawiłem się tym z wykonawcą i przy 5 projekcie wyszła nam optymalna lokalizacja. Polecam te programy są naprawdę dobre.
    Jeżeli chodzi o panele to może lepiej kupić takie o większej mocy i w to zainwestować niż inwestować w drogie hybrydowe rozwiązania?
    U mnie są LG 340w/panel - teraz już chyba robią mocniejsze.

Pozdrawiam!
    white2404
    Level 9  
    Dzięki, właśnie rozmawiałem z instalatorem, też mi odradzał. Polecał jednak do mojego przypadku (różne połacie i zacienienie) inwerter Solaredge bo jego optymalizatory "wyciągają" z paneli najwięcej. Chyba zdecyduję się na to rozwiązanie i ewentualnie dołożę ładowarko-inwerter Victrona 24V i dwa aku, na osobnym gniazdku, tak żebym miał chociaż lodówki zabezpieczone na 1 dzień.