Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele południe 2/3, wschód-zachód 1/3 + falownik hybrydowy+ bateria

05 Cze 2020 13:10 291 2
  • Poziom 8  
    Panele południe 2/3, wschód-zachód 1/3 + falownik hybrydowy+ bateria Witam wszystkich :) Chcę zamontować na domu instalację na 3 połaciach. Połać główna skierowana jest dokładnie na południe ale niestety po środku duży wykusz z dachem wsch.-zach. który zacienia o wschodzie i zachodzie połacie południowe. Wsch.-zach. po to aby rozciągnąć produkcję na cały dzień (wypłaszczyć pik południowy). Zależy mi na maksymalnym wykorzystaniu własnej energii i w razie W, na możliwości korzystania z pełnej mocy paneli. Zużywam ok. 13MWh na rok. Mam 3faz. pompę ciepła 3,5kW i 3faz. pompę w studni ok. 1kW
    Planuję 2x12 paneli 370Wp na połaci południowej i po 6 paneli wsch.-zach. Razem 36x370 Wp=13320 Wp, Longi LR4-60HPH-370M

Inwerter hybrydowy 10kW
    -FRONIUS SYMO GEN24 10kW -ma gniazdko awaryjne 230v/3kW , wymaga dedykowanej, drogiej baterii ale działa off-grid po zamontowaniu odłącznika sieci EZR. Niestety dostępny dopiero we wrześniu. Można ściągnąć z Faterlandu ale co z papierami, no i podobno głośny wentylator. To mój faworyt.
    -Kaco blueplanet hybrid 10.0 TL3 -wymaga baterii wysokonapięciowej i bez niej nie pracuje off-grid
    -SOLAREDGE SE10K-RWS STOREDGE HYBRID -wymaga baterii i bez niej nie pracuje off-grid, ma dedykowane optymalizatory
    - HUAWEI SUN2000-10KTL-M0 -wymaga baterii i bez niej nie pracuje off-grid, ma dedykowane optymalizatory
    -INFINISOLAR 10kW -grid-tie ale niższa sprawność o kilka %, wysoka cena, skośnooki
    -SKYMAX HYBRID 10 kW -grid-tie to samo jak wyżej, może nawet dokładnie, tylko obudowa inna ;)
    Ostatnie dwa mają krótką gwarancję ale podobno można je mocno przeciążać i pracują bez baterii na pełnej mocy. co do baterii też chyba nie ma specjalnych wymagań. Dlaczego Fronius tego tak nie robi ??? Odpowiedź znacie...
    A może by tak:
    -Fronius Symo 10.0-3M -klasyczny falownik+ Victron Phoenix Multi 24/1600 (mam 2 szt), 24/800 (1 szt) lub Victron Phoenix Combi 24/1200 (1 szt) -do wyboru, kiedyś odkupiłem cały duży pakiet i leżą w magazynie. Do tego baterie nie muszą być "falownikowe" Myślałem też o podpięciu baterii z samochodu elektrycznego.

Zestaw optymalizatorów do każdego panela, czyli 36 szt. Może to zbytek łaski ale potem monitoring mam z każdego panela, lepszy wgląd w produkcję i szybkie wykrycie awarii a także mniejsze straty w przypadku awarii. Bez optymalizatorów też będzie ciężko to wszystko podpiąć bo 3 kierunki: południe, wschód i zachód i 4 pakiety paneli. Oczywiście do kompletu jakiś inteligentny licznik i zabezpieczenia ale to drobiazgi.

Jak podejść do tego tematu? Kluczowy jest falownik, myślałem nawet o dwóch mniejszych, może jeden zwykły a drugi hybrydowy. Czytałem o próbach pobudzenia zwykłego falownika z agregatu i dziękuję za ten pomysł. Może Victron dał by radę pobudzić ale Victron jest jednofazowy a pobudzić trzeba 3 fazy. Ktoś twierdził na forum, że ups może pobudzić.
    Z czasem może postawię jakiś mały wiatrak kilka kW ale teraz nie chcę komplikować rozważań. Za parę lat wszyscy będziemy jeździć elektrykami i trzeba będzie powiększyć instalację ze względu na samochód. Ceny energii prawdopodobnie będą rosnąć, bo jak mówią, żę coś podrożeje to jest jedyna informacja w którą wierzę ;))
    A może by zrobić 10 kW które idzie do sieci a 4-5 kW dać na sieć wydzieloną, tylko co tam podłączyć oprócz baterii ;) Czy ktoś spotkał się z opisem podobnego rozwiązania?
    Panele południe 2/3, wschód-zachód 1/3 + falownik hybrydowy+ bateria

Pozdrawiam wszystkich i proszę o pomoc.
  • Poziom 3  
    Cześć!
    Fronius SYMO - najlepszy. Bezawaryjny.
    Zastanów się, czy przerwy w dostawie prądu są aż tak częste i trwają tak długo, że warto Ci robić całe zamieszanie z UPS/wydzieloną siecią itp.
    Moim zdaniem nawet, jak raz w tygodniu będziesz miał przerwę w dostawie prądu to prawdopodobieństwo, że będzie trwała długo i jeszcze trafi to na słoneczny dzień jest niewielkie. Brak prądu głównie dotyczy wietrznych i burzowych dni, jak są awarie.

Jeżeli chodzi o moc paneli skontaktuj się z dobrym wykonawcą - pokaż mu swój koncept. Każdy z nich ma dostęp do programu, w którym może wstawić panele, dachy, drzewa i w danej lokalizacji powie Ci na ile % wykorzystasz moc.
    Ja bawiłem się tym z wykonawcą i przy 5 projekcie wyszła nam optymalna lokalizacja. Polecam te programy są naprawdę dobre.
    Jeżeli chodzi o panele to może lepiej kupić takie o większej mocy i w to zainwestować niż inwestować w drogie hybrydowe rozwiązania?
    U mnie są LG 340w/panel - teraz już chyba robią mocniejsze.

Pozdrawiam!
  • Poziom 8  
    Dzięki, właśnie rozmawiałem z instalatorem, też mi odradzał. Polecał jednak do mojego przypadku (różne połacie i zacienienie) inwerter Solaredge bo jego optymalizatory "wyciągają" z paneli najwięcej. Chyba zdecyduję się na to rozwiązanie i ewentualnie dołożę ładowarko-inwerter Victrona 24V i dwa aku, na osobnym gniazdku, tak żebym miał chociaż lodówki zabezpieczone na 1 dzień.