Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mycie paneli fotowoltaicznych

Roman21 05 Jun 2020 23:10 1755 18
    Roman21
    Level 11  
    Rozbudowując swoją instalację na dachu, firma musiała ściągnąć stare panele by je ułożyć w innym miejscu. Przez chwilę panele znalazły się na ziemi i okazały się okurzone. Okazało się że zaczerpnięta wiadrem deszczówka z beczki i wylana na panel zmyła cały kurz i nie trzeba było używać gąbek do szorowania. To dało pomysł na koncepcję by panele na dachu zmywać wodą z węża. Woda to deszczówka w beczce, no i potrzebna pompa. I pytanie jak dobrać parametry pompy by z pistoletu na końcu węża był sik tak na 2m w górę i 5m w dal. Gdy stoję na 2,5m drabinie a pompa jest na ziemi. Nie wiem czy to ma być sama pompa czy ze zbiornikiem np 24l nazywana hydroforem. Czy wystarczy pompa o wydajności 3.000l/h czy brać większą, czy metry podnoszenia mają jakieś znaczenie? Chodzi mi o to, by nie wtopić w urządzenie co w praktyce okarze się mało wydajne i nie umyję najdalszego panela (pod gąsiorem)
    Dobromir pomysłowy
    Level 22  
    Szukaj z dużym ciśnieniem a nie wydajnością . Może być tak zwana ruska - elektromagnetyczna , zatapialna , ciśnienie bardzo duże. Ale po co tak , można prościej : cieniuteńki wąż ogrodowy czy nawet wężyk podłączasz do kranu a drugi koniec na szczotce czy myjce z gąbką i to na rurce czy nawet kiju. Może być malutkie ciśnienie wody i mało jej a na gąbkę kilka kropel detergentu i umyjesz super. Również okna na wys. 10m i więcej . Nie muśi być np. takie : Link
    Roman21
    Level 11  
    Dzięki za info o pompach membranowych. Na youtobe taki film mnie przekonał:
    https://www.youtube.com/watch?v=0gjlzdvb16g
    że to ma zasięg taki jaki potrzebuję i zamówiłem taką pompę firmy NAC VPE28-L za 126,98zł z dostawą. Dlaczego ta a nie inna, bo ma parametry wydajnościowe jak na cytowanym filmie i w komplecie zapasową membranę.
    andrzej20001
    Level 43  
    Deszcz ci zmyje szkoda zachodu. efekt energetyczny żaden
    toolpusher
    Level 23  
    Niekoniecznie. Ostatnio po tym chyba piasku saharyjskim miałem samochód cały zczesany takim czymś szarym jak cement. Przypadkiem poszedłem na dach i widzę, że na panelach to samo - szaro na wierzchu. Wiadomo dodatkowo jeszcze po zimie ja i sąsiad z bliźniaka palimy w piecach na opał stały. Jest się co uzbierać na panelach. Wymyłem zwykłą wodą i płaskim mopem. Różnica w produkcji to 8-10% w kolejnych dwóch dniach, które były idealnie bezchmurne więc jest jakieś odniesienie. Dziś już się zachmurzyło więc nie ma porównania.
    ignac80
    Level 18  
    Nie można porównywac dni do siebie bo uzyski mogą być różne. U mnie przez ostatnie 4 bezchmurne z piękną parabolą dni mają różne uzyski.
    17 marca 25,8 kWh
    18 26,8 kWh
    19 25,3 kWh
    20 25,2 kWh
    Uzysk zależy od temperatury, wiatru , przejrzystości powietrza.
    Różnice zauważyłem w szczycie paraboli, jednego dnia maksymalna produkcja to 3,4 kW a innego 3,8 kW.
    Nie przeczę, że mycie nie pomogło ale te procenty to są niezbyt dokładne.
    toolpusher
    Level 23  
    Można, Jak byś widział jak panele były brudne to byś zmienił zdanie. I nie wierzę, że to nie miało wpływu na produkcję. I to nie był normalny brud. U ciebie są znacznie mniejsze różnice a u mnie większe. Poza tym pochylenie paneli u mnie to tylko 18 stopni więc są podatne na osadzanie się wszelkich brudów z powietrza. Sorry nie przekonasz mnie, bo tego nie da się odzobaczyć.
    vodiczka
    Level 43  
    toolpusher wrote:
    Wiadomo dodatkowo jeszcze po zimie ja i sąsiad z bliźniaka palimy w piecach na opał stały. Jest się co uzbierać na panelach. Wymyłem zwykłą wodą i płaskim mopem.
    Jeżeli trochę kopcicie to woda bez detergentu średnio pomoże. Mam doświadczenie z myciem granitowego nagrobku po zimie.
    Roman21 wrote:
    Rozbudowując swoją instalację na dachu, firma musiała ściągnąć stare panele...
    Powinno być: "Rozbudowując moją instalację na dachu, firma musiała ściągnąć stare panele..."
    rafbid
    Level 33  
    andrzej20001 wrote:
    Zysk energetyczny do około 10%
    toolpusher
    Level 23  
    Pomogło zwykłą wodą. Sąsiad pali węglem ale od góry więc naprawdę różnica jest spora w tym co się wydobywa z komina. Ja głównie drzewem więc tak nie ma dużo sadzy. Chodziło mi głównie o zmycie tego szarego które spadło z nieba i ptasich odchodów.
    Ja nie jestem jakimś detalistą co co tydzień szoruję panele a do samochodu to w kapciach. Ale np czasmi myję panele a w zasadzie ich krawędzie ale tylko tych co są ułożone dłuższym bokiem do spadu i tam już nie ma tej zakładki co na krótszym boku i te ostatnie 5 cm jest bardzo brudne i brud wchodzi mocno na wafel.
    Mam jeszcze panele solarne Hewalexa na dachu (nie PV) i tam nie można myć tej szyby po rygorem utraty gwarancji.
    Ziemowit1973
    Level 13  
    Jak by na koniec taki panel zrobić woskiem samochodowym ??? konserwacja i zabezpieczenie :) ???
    toolpusher
    Level 23  
    Mam okno dachowe i jak mi się chcę to nałożę ten płyn zwany niewidzialną wycieraczką do samochodu. Efekt utrzymuje się miesiąc dwa.
    Ziemowit1973
    Level 13  
    toolpusher wrote:
    Mam okno dachowe i jak mi się chcę to nałożę ten płyn zwany niewidzialną wycieraczką do samochodu. Efekt utrzymuje się miesiąc dwa.

Wosk zadziała tak samo - jest tylko tańszy :)
    toolpusher
    Level 23  
    Ale jak to będzie wyglądać na szybie? Deszcz wszystko wymyje - kwestia czasu tylko.
    Ziemowit1973
    Level 13  
    toolpusher wrote:
    Ale jak to będzie wyglądać na szybie? Deszcz wszystko wymyje - kwestia czasu tylko.

Deszcz wszystko zmyje - wiadomo.
    Na szybie krople się robią i spadają :) fajny efekt który może co niektórych denerwować :)
    andrzej20001
    Level 43  
    rafbid wrote:
    andrzej20001 wrote:
    Zysk energetyczny do około 10%

Umylem w zeszłym roku akurat pogoda ideolo pare dni. G.,,, o efekt. Szkoda roboty
    ignac80
    Level 18  
    Mycie to jeszcze zależy od dostępu. Na gruncie można i codziennie sprawdzić czy jakiś ptaszek czy mucha nie na paskudziła ale na wysokim dachu to już lepiej odpuścić.
    wello
    Level 19  
    Dodam swoje trzy grosze. Rok temu też umyłem i nie widziałem różnicy dzień po dniu z bezchmurnym niebem. Porównywałem zarówno uzyski jak i prąd i napięcie. A temperatury były podobne. Mycie pomaga jeżeli faktycznie jest syf w postaci pyłu.