Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tania turbina wiatrowa o prostej budowie i dużej mocy

Kiearok 15 Lip 2020 12:12 2472 43
    Kiearok
    Poziom 3  
    vodiczka napisał:
    Kiearok napisał:
    Konstrukcję wsporczą planuję w kształcie liter "A" ze stężeniami na dole i z własnymi fundamentami.
    Czyli tanio nie będzie. Pomijam, że na takie ozdobienie budynku nie znajdzie się wielu chętnych, nawet jeżeli będzie to budynek gospodarczy.

Tam dużych sił nie powinno być, więc i przekroje konstrukcji wsporczej nie muszą być duże. Największe obciążenia będą gdy turbina znajdzie się na połaci nawietrznej, ponieważ wtedy część turbiny nad osią obrotu będzie stawiać opór, mniejszy niż poniżej osi, ale jednak.
    Nad kwestią estetyki też się zastanawiałem i sądzę, że jeśli konstrukcję wsporczą obrósłby np. winogron to nie wyglądałoby to źle.
    Latem liście przesłaniałyby częściowo okna i zabezpieczały przed przegrzewaniem pomieszczeń.
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne
    MichałS napisał:

Nawet nie potrafisz poprawnie zrobić cytatu! Kolejna pusta krytyka i zrzędzenie dla zabicia dobrze zapowiadającego się tematu.

Szanowny Kolego.
    Zapewniam Cię, że potrafię, to jedno. Drugie: Porywasz się budować coś co nigdy nie zadziała a jak zadziała to w bardzo krótkim czasie się rozwali. A jeżeli się nie rozwali to koszty będą tego Twojego monstrum takie, że się nawet nimi nie pochwalisz. Ten Twój dobrze zapowiadający się temat już dawno odkryto i opracowano, są to wiatraki savoniusa. A jak myślisz dla czego są to mało popularne zabawki?
    Nawet nie wykonałeś porządnego prototypu a o jakichkolwiek obliczeniach pewnie nie masz pojęcia. W swoim życiu widziałem już wiele takich pomysłów, gdzie ich autorzy zapierali się, że to wypali, no i jak zawsze był to mokry kapiszon.
    Kiearok napisał:
    Tam dużych sił nie powinno być, więc i przekroje konstrukcji wsporczej nie muszą być duże.

No tak, dla 400W to pewnie konstrukcja z patyczków starczy.
    MichałS napisał:
    Największe obciążenia będą gdy turbina znajdzie się na połaci nawietrznej
    No to jakie w końcu będą to obciążenia?
    MichałS napisał:
    Latem liście przesłaniałyby częściowo okna i zabezpieczały przed przegrzewaniem pomieszczeń.
    A zdajesz sobie sprawę ile robactwa pod tymi liśćmi mieszka?
    No dobra czekam na efekty. A możesz zdradzić na jakim etapie jesteś.
    I żebyś nie myślał, ze się wytrząsam na Tobie, to prześledź temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2184644.html
    i wyciągnij wnioski.
    vodiczka
    Poziom 43  
    MichałS napisał:
    Czy jest tutaj jakiś Moderator? vodiczka powklejał wypowiedzi innych osób niby jako moje cytaty.
    Chyba źle czytasz co kto napisał. Tylko raz cytowałem jedną z twoich wypowiedzi w tym temacie.
    anaba255
    Poziom 24  
    Działaj i nie przejmuj się krytyką.
    Moim zdaniem na początek lepiej by było zbudować do testów mniejszą turbinę o mocy kilkudziesięciu/kilkuset wat. Łatwiej będzie ją modernizować w trakcie testów czy zmieniać jej położenie, bo małe szanse, że od razu zbudujesz coś, co będzie miało finalny kształt i parametry. Sam widzę po sobie w zabawie z PV, że teraz pewnie rzeczy zrobiłbym inaczej/lepiej. To co jest działa, ale działało by lepiej. Myślę, że dobrze gdyby obok tej turbiny postawić drugą, nawet małą, żeby porównać ich pracę/moc przy różnych wiatrach. Obciążenie powinna być dostosowane do mocy, najlepiej oporowe, na pewno nie akumulator, plus sterownik.
    Co do wyglądu, to co się komu podoba. A sam pomysł obsadzenia pnączem jest dobry. Mam całą szopę obrośniętą bluszczem, jest zielona przez cały rok. Robali chyba nawet mniej, bo za bluszczem nie przepadają. Zresztą coraz więcej ludzi ma fotowoltaikę na dachach, czy tak szpeci? Mniej razi w oczy, jak prąd jest za darmo :wink:
    Kiearok
    Poziom 3  
    Tak sobie to wyobrażam w warunkach rzeczywistych:
    https://youtu.be/ZhDIoGqWSW8

Ale chyba zrezygnuję z ośmiu sekcji, ponieważ 4 sekcje są prawie powtarzalne, różnią się tylko położeniem względem rury osiowej.
    Linek planuję 16 tak jak na modelu.

anaba255 napisał:

Moim zdaniem na początek lepiej by było zbudować do testów mniejszą turbinę o mocy kilkudziesięciu/kilkuset wat. Łatwiej będzie ją modernizować w trakcie testów czy zmieniać jej położenie, bo małe szanse, że od razu zbudujesz coś, co będzie miało finalny kształt i parametry. Sam widzę po sobie w zabawie z PV, że teraz pewnie rzeczy zrobiłbym inaczej/lepiej. To co jest działa, ale działało by lepiej. Myślę, że dobrze gdyby obok tej turbiny postawić drugą, nawet małą, żeby porównać ich pracę/moc przy różnych wiatrach.

Wykorzystanie prądów powietrznych nad dachem stwarza ten problem, że średnica turbiny nie jest dowolna, będzie ściśle zależna od kąta dachu. Położenie turbiny i średnicę trzeba ustalić zanim przystąpi się do budowy.
    Testy trzeba by wykonać na turbinie o finalnych rozmiarach, ale bezpieczniej dla portfela zrobić ją z jak najtańszych materiałów, czyli drewno zamiast stali i może sznurki polipropylenowe zamiast linek stalowych.

anaba255 napisał:

A sam pomysł obsadzenia pnączem jest dobry. Mam całą szopę obrośniętą bluszczem, jest zielona przez cały rok. Robali chyba nawet mniej, bo za bluszczem nie przepadają.

Bluszcze są chyba trujące i pewnie dlatego.
    bachus1
    Kiearok napisał:
    Tak sobie to wyobrażam w warunkach rzeczywistych:
    https://youtu.be/ZhDIoGqWSW8

I tu się kłania nieznajomość podstaw mechaniki. Zakładając, że dach będzie miał długość ok. 10 metrów a wał główny ( ten w osi) będzie miał ok 12 m, to jaki będzie on miał przekrój i z jakiego materiału będzie wykonany. Na myśli mam to: jaka będzie strzałka ugięcia? jaka będą maksymalne obroty?, jak chcesz tą konstrukcję wyważyć? To tak na początek.

Dodano po 29 [minuty]:

Kiearok napisał:
    Skoro tak sądzisz to pewnie nie oglądałeś mojego pierwszego filmu z cyklu o turbinie wiatrowej lub nie wiesz, że powszechnie błędnie uważa się za niemożliwe rozpędzanie turbin rotorowych do bardzo dużych prędkości obrotowych.]

A ile według Ciebie to duże prędkości obrotowe.
    Kiearok
    Poziom 3  
    bachus1, wróć do początku tego tematu, zapoznaj się ze wszystkimi wiadomościami, w tym również z tym o czym mówię w filmie i dopiero wtedy zadawaj pytania, bo bez tego włączasz się do tematu w połowie, próbujesz wyjść na mądrego, a efekt jest odwrotny.
    Takim zachowaniem irytujesz mnie i pozostałych uczestników dyskusji.

MichałS napisał:
    Wrzucam pomiary wietrzności na kalenicy. Początkowo kiedy dominował wiatr zachodni a więc równoległy do kalenicy wiatr nad dachem był słabszy od notowanego 6m nad trawnikiem. Widać to wyraźnie na wykresie z 23-06 kiedy około godziny 18 miernik był przenoszony na dach.

Tak się złożyło że w kolejnych dniach z kierunku południowego przechodziły burze. Wtedy wyszła cała zasadność idei. Wiatr rozpędził się do 19m/s co jest aktualnym rekordem dla mojej lokalizacji. Mało tego gdy nad dachem przewalała się wichura wiatrak przed domem, czyli od nawietrznej rozwijał zaledwie 20W. Gdyby w tym samym czasie był nad dachem powinien zbliżać się do mocy znamionowej.

MichałS, ta Twoja turbina osiąga moc znamionową przy 20m/s ?
    Jeśli tak to wychodzi mi, że prędkość wiatru nad kalenicą jest prawie 2,5 razy większa niż przed domem.
    bachus1
    Kiearok napisał:

vodiczka napisał:

Jaka będzie nominalna moc generatora prądu w tej turbinie?

Tak jak napisałem wcześniej, dopiero gromadzę wiedzę na ten temat bo kompletnie się na tym nie znam.
    Ponadto dochodzę do wniosku, żeby prototyp zrobić na większą skalę, znaleźć kogoś do współpracy (bo ja mieszkam w bloku), zainwestować większe pieniądze i spróbować na tym zarobić.
    Wstępnie licząc, na prototyp dużych rozmiarów i konstrukcję wsporczą trzeba by wydać jakieś 5 tys. zł.

To fakt, wcześniej się nie doczytałem, że się dopiero uczysz tematu i jak dotychczas nie znasz się. A wiec zadając pytanie trudno się było spodziewać jakiejkolwiek sensownej odpowiedzi, fakt mój błąd. Myślę jednak, ze nie trudno będzie znaleźć frajera za te 5 tysi, który wyłoży tę kasę tylko po to by spowodować katastrofę budowlana, w naszym kraju nie brakuje idiotów.
    Będę czekał ze zniecierpliwieniem by bić się w piersi jakim to ze mnie frajer, że nie padłem plackiem przed wielkim wynalazcą a śmiałem pomysł jako niedorzeczny skrytykować. Pół roku starczy?
    Kiearok
    Poziom 3  
    bachus1 napisał:

I tu się kłania nieznajomość podstaw mechaniki. Zakładając, że dach będzie miał długość ok. 10 metrów a wał główny ( ten w osi) będzie miał ok 12 m, to jaki będzie on miał przekrój i z jakiego materiału będzie wykonany. Na myśli mam to: jaka będzie strzałka ugięcia? jaka będą maksymalne obroty?, jak chcesz tą konstrukcję wyważyć? To tak na początek.

bachus1 napisał:

To fakt, wcześniej się nie doczytałem, że się dopiero uczysz tematu i jak dotychczas nie znasz się. A wiec zadając pytanie trudno się było spodziewać jakiejkolwiek sensownej odpowiedzi, fakt mój błąd. Myślę jednak, ze nie trudno będzie znaleźć frajera za te 5 tysi, który wyłoży tę kasę tylko po to by spowodować katastrofę budowlana, w naszym kraju nie brakuje idiotów.

Czyli nie udało Ci się wychwycić informacji, że "projekt wymaga skrupulatnych obliczeń".
    Osoba kreująca się na specjalistę powinna wiedzieć, że niewielka zmiana wymiarów może znacząco wpłynąć na konstrukcję.
    Więc jaki jest sens zadawać takie głupawe pytania gdy jeszcze nie ma żadnych informacji o wymiarach budynku i turbiny. Zastanów się czasem nad tym co piszesz.
    Jeśli chcesz dyskutować to skasuj najpierw zbędne pytania, na które odpowiedź już padła, przestań się bawić w niezdecydowanego wróżbitę, popraw błędne cytowanie innych użytkowników i poprawnie używaj polszczyzny. Takie są wymogi Regulaminu Forum Elektroda.
    Jeśli Moderatorom nie zależy na poziomie Forum to ja przynajmniej zadbam o poziom w założonym przeze mnie temacie i jeśli nie spełnisz powyższych próśb to po prostu będę Cię ignorował, bo w tej chwili zaśmiecasz go.
    Twoje zachowanie prawdopodobnie ma na celu zwiększenie liczby wiadomości tak aby użytkownicy Forum zwracali na Ciebie uwagę, bo to będzie reklamą dla Twojego biznesu. Gorzej gdy zaczną czytać wszystko to co piszesz.
    Kiearok
    Poziom 3  
    Spojrzałem na opinie na google o działalności Bachusa i wszystko jasne.
    Wielki "specjalista" mnie wyśmiewa i próbuje mnie pouczać, a nawet nie zna się na branży, w której pracuje od lat.
    Miej ty człowieku odrobinę powagi i dokształć się w tym co robisz zamiast tracić czas na wypisywanie bzdur na forum i denerwowanie ludzi. Tania turbina wiatrowa o prostej budowie i dużej mocy
    vodiczka
    Poziom 43  
    Kiearok napisał:
    Wielki "specjalista" mnie wyśmiewa i próbuje mnie pouczać, a nawet nie zna się na branży, w której pracuje od lat.
    Nie wziąłeś pod uwagę, że opinię mogła bachusowi wystawić konkurencja? Bywają takie nieuzasadnione wpisy w różnych dziedzinach małego biznesu.
    Kiearok
    Poziom 3  
    vodiczka napisał:
    Nie wziąłeś pod uwagę, że opinię mogła bachusowi wystawić konkurencja? Bywają takie nieuzasadnione wpisy w różnych dziedzinach małego biznesu.

Uważam to za mało prawdopodobne, bo takie działania są prawnie zabronione i wtedy bachus1 powinien zgłosić sprawę na policję na podstawie art. 212 Kodeksu Karnego. Jeśli zaś treść komentarza okazałaby się prawdziwa, to wtedy bachus1 odpowiadałby za składanie fałszywych zeznań na podstawie art. 233 KK. A komentujący przecież może wszystko udowodnić paragonami, fakturami itp. skoro był zmuszony do naprawy "fuszerki". Ponadto mógłby pozwać bachusa1 o nękanie. Opinie w internecie są bardzo istotne dla przedsiębiorców, a komentarz był dodany aż rok temu. Jak widać bachus1 nie interweniował więc chyba ma coś na sumieniu.
    bachus1
    Co prawda dałem sobie czas pół roku na obserwację jakichkolwiek efektów tego wspaniałego pomysłu ale widzę, że nadal nie ma żadnego jelenia na budowę taniej turbiny o prostej budowie.
    Może autor tego przełomowego w nauce genialnego patentu uchyli rąbka tajemnicy?