Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DARPA chce zautomatyzować systemy bezpieczeństwa w układach scalonych

ghost666 06 Cze 2020 11:31 441 0
 • DARPA chce zautomatyzować systemy bezpieczeństwa w układach scalonych
  Najnowsza, z serii inicjatyw wielu półprzewodników, Pentagonu ma na celu wbudowanie zabezpieczeń w projektach układów scalonych, które pozwolą architektom struktur krzemowych osiągnąć kompromis między ceną a bezpieczeństwem, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo w całym cyklu życia urządzenia. Projektowanie układów scalonych reprezentuje ciągłe wysiłki USA w celu zabezpieczenia całego łańcucha dostaw elektroniki, gdyż obecnie półprzewodniki są dużym problemem w czasie technologicznej zimnej wojny z Chinami.

  DARPA zaprezentowała dwa nowe zespoły, które maja zająć się przyspieszeniem wdrożenia automatycznych systemów bezpieczeństwa, osadzonych w krzemie (AISS). Są one prowadzone przez Synopsys i Northrop Grumman. Oba zespoły opracują architektury oparte na ARM, które będą zawierać „silnik bezpieczeństwa” używany do obrony przed atakami i inżynierią wsteczną układów scalonych. Platforma, którą opracują, zapewni infrastrukturę, która według planistów wojskowych jest niezbędna do zarządzania bezpiecznymi układami przez cały cykl ich życia.

  Wprowadzony na rynek w kwietniu 2019 roku AISS został zaprojektowany w celu zrównoważenia bezpieczeństwa i ceny zabezpieczeń wbudowywanych podczas projektowania układów scalonych i stosowanych na całym łańcuchów dostaw układów scalonych. Oprócz ARM, zespół Synopsys obejmuje giganta kosmicznego Boeinga, Institute for Cybersecurity z University of Florida, Texas A&M University, University of California w San Diego oraz brytyjskiego dostawcę usług analitycznych UltraSoC. Northrop Grumman kieruje zespołem obejmującym IBM, University of Arkansas i University of Florida.

  Wysiłki obejmują obecnie dwa konkurencyjne podejścia do „silnika bezpieczeństwa”, które eliminują kluczowe słabości chipów, takie jak ataki z kanału bocznego (ang. side channel, trojany sprzętowe, inżynieria wsteczna i exploity pojawiające się w łańcuchu dostaw. Ataki side channel obejmują monitorowanie zużycia energii przez urządzenie śledzące jako sposób na kradzież klucza szyfrującego.

  W późniejszym etapie zespół Synopsys będzie starał się wykorzystać narzędzia EDA do zintegrowania swojego silnika bezpieczeństwa z platformami SoC. Podejście to połączyłoby narzędzia EDA „świadome bezpieczeństwa” opracowane w ramach programów DARPA z komercyjnymi systemami projektowania ARM, Synopsys i UltraSoC. Wykorzystując takie podejście . Projektanci układów określaliby kluczowe ograniczenia dotyczące mocy, powierzchni, prędkości i bezpieczeństwa dla narzędzi AISS. Narzędzia te następnie „automatycznie generowałyby optymalne wdrożenia w oparciu o cele aplikacji” jak wyjaśniają urzędnicy z DARPA.

  „Ostatecznym celem programu AISS jest przyspieszenie prac od architektury do stworzenia układu o zaostrzonym bezpieczeństwie z roku na tydzień - i to przy znacznie obniżonych kosztach” powiedział Serge Leef, kierownik programu AISS z ramienia DARPA. Ostatecznie agencja ma nadzieję zautomatyzować proces tworzenia „skalowalnych mechanizmów obronnych do układów scalonych”, ponieważ stara się chronić swój łańcuch dostaw urządzeń półprzewodników.

  Powiązane wysiłki w zakresie technologii Departamentu Bezpieczeństwa obejmują inicjatywy stworzenie bazy przemysłowej, mające na celu zabezpieczenie amerykańskich łańcuchów dostaw chipów za pomocą cyfrowych systemów, które mogą zweryfikować integralność pojedynczych urządzeń lub partii układów. Wysiłki Departamentu Obrony i Sił Powietrznych omawiane na początku tego roku również dodałyby warstwę bezpiecznego „śledzenia pochodzenia”, jak również możliwość „heterogenicznej integracji” typów chipów w jednej kości.

  Źródło: https://www.eetimes.com/darpa-looks-to-automate-security-for-ic-design/#

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9822 postów o ocenie 8029, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.