Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USBASP programator błędy w avrdude

06 Cze 2020 12:55 678 15
  • Użytkownik obserwowany
    Witam, zakupiłem nowy programator USBASP. Podłączyłem do komputera i sterowniki zainstalowały się pomyślnie, w menedżerze urządzeń było widać że jest to USBASP lecz przy próbie wgrania jakiegokolwiek szkicu przez Arduino IDE pojawiał się błąd. Spróbowałem uruchomić program do sprawdzenia czy w ogóle programator wraz z mikrokontrolerem odpowiada ale również objawiał się ten sam error. Zainstalowałem inne sterowniki do tego programatora i wypróbowałem wszystkie 3 sterowniki z programu Zadig. Nadal system wykrywa go jako USBASP lecz nadal próby wykrycia lub kontaktu z mikrokontrolerem zawodzą.
    USBASP ma zworkę na SLOW SCK, po podłączeniu do komputera dostaje zasilanie. Przy próbie kontaktu z mikrokontrolerem przez avrdude dioda zatytułowana LED2 świeci na sekundę i zgasa.
    Połączenia ISP (10pin) sprawdzone, podłączałem dwa AVRy (Atmega328P,ATTiny85). Błąd ciągle ten sam, brakło i pomysłów.
    Podaje błąd który wyrzuca avrdude:
    Code:
    avrdude.exe: set SCK frequency to 93750 Hz

avrdude.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
    avrdude.exe: error: program enable: target doesn't answer. 1
    avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
                 Double check connections and try again, or use -F to override
                 this check.

avrdude.exe done.  Thank you.

Działam na systemie Windows 10, jeżeli potrzeba więcej informacji to proszę pytać. Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.
  • Poziom 19  
    Jakie sterowniki zainstalowałeś ? Spróbuj ściągnąć MkAvrCalculator po odpaleniu pyta o sterowniki USBASP i instaluje, później powinno działać.
  • Moderator HydePark/Samochody
    p1ot98 napisał:
    przy próbie wgrania jakiegokolwiek szkicu przez Arduino IDE pojawiał się błąd

A po cholerę Ci USBASP do Arduino? Ma przecież swój bootloader, i USBASP nie jest potrzebny. Jak już, to musisz go podłączyć do portu ISP w Arduino, i w zakładce programator wybrać USBASP.
    Druga rzecz, zaktualizuj od razu soft w USBASP.
  • Poziom 37  
    ArturAVS napisał:
    p1ot98 napisał:

A po cholerę Ci USBASP do Arduino? Ma przecież swój bootloader, i USBASP nie jest potrzebny.
    .

Dlatego , że on nie posiada płytki arduino lecz 'goły' uController, a Arduino IDE wykorzystuje jako platformę, w której chce programować.
    Nic w tym złego(!).
    Ten twój wybuch frustracji był raczej zbędny.

Jeżeli jego USBasp jest z jakimś 'starym/nie kompatybilnym firmware z dostępnymi driverami' (?) to chyba rozsądna droga byłaby naprawić ten mankament wpisując inny firmware, ale do tego potrzebny jest następny programator funkcjonujący w jego systemie!.
    Jakiś tydzień temu, był tutaj ten sam temat ,w którym wyraziłem swoją opinie w tej kwesti.
    W konkluzji dyskusji wysunięto propozycję zakupu dwóch dodatkowych programatorów i je natchmiast "reflashować".
    Inny 'specjalista' a powiedziałbym raczej TROLL zareagował bardziej radykalnie okrzykiem "na drzewo". Nie bardzo rozumiem znaczenie tego sloganu, niemniej jednak dobrze że nie: 'na pohybel'!

Bardziej rozsądna na przyszłość dla autota przestroga to: nie kupować sprzętu jeżeli nic o nim się nie wie,.....
    Poza tym to nie wielkie pieniądze, w tej samej cenie kupiłby płytkę Arduino -NANO , albo nawet -UNO i miałby dwie rzeczy jednocześnie: platformę testową dla środowiska Arduino i pewny (!) programator.

e marcus
  • Użytkownik obserwowany
    Mari@@@n napisał:
    Jakie sterowniki zainstalowałeś ? Spróbuj ściągnąć MkAvrCalculator po odpaleniu pyta o sterowniki USBASP i instaluje, później powinno działać.

Napisałem że instalowałem sterowniki z programu Zadig wszystkie zainstalowały się pomyślnie lecz nadal brak efektów. MkAvrCalculator wypróbowałem, on instaluje te same sterowniki co program Zadig, problem nie jest rozwiązany.
    ArturAVS napisał:
    p1ot98 napisał:

A po cholerę Ci USBASP do Arduino? Ma przecież swój bootloader, i USBASP nie jest potrzebny. Jak już, to musisz go podłączyć do portu ISP w Arduino, i w zakładce programator wybrać USBASP.
    Druga rzecz, zaktualizuj od razu soft w USBASP.

Ja wykorzystałem Arduino IDE jako przykład do wgrania kodu do mikrokontrolera, tak to korzystam z Eclipse/VSC (PlatformIO). Mam Arduino jako platformę ale z niej tutaj nie skorzystałem. I tak, wiem jak podłączyć ISP do Arduino lecz nie o to tutaj chodzi.

Z aktualizacją softu w programatorze chyba najlepsza opcja, jeszcze jej nie próbowałem. Gdzie mogę pobrać taki soft? i jak go zainstalować na programator? mam zewrzeć zworkę Self Programming?
    emarcus napisał:
    ArturAVS napisał:
    p1ot98 napisał:

A po cholerę Ci USBASP do Arduino? Ma przecież swój bootloader, i USBASP nie jest potrzebny.
    .

Dlatego , że on nie posiada płytki arduino lecz 'goły' uController, a Arduino IDE wykorzystuje jako platformę, w której chce programować.
    Nic w tym złego(!).
    Ten twój wybuch frustracji był raczej zbędny.

Jeżeli jego USBasp jest z jakimś 'starym/nie kompatybilnym firmware z dostępnymi driverami' (?) to chyba rozsądna droga byłaby naprawić ten mankament wpisując inny firmware, ale do tego potrzebny jest następny programator funkcjonujący w jego systemie!.
    Jakiś tydzień temu, był tutaj ten sam temat ,w którym wyraziłem swoją opinie w tej kwesti.
    W konkluzji dyskusji wysunięto propozycję zakupu dwóch dodatkowych programatorów i je natchmiast "reflashować".
    Inny 'specjalista' a powiedziałbym raczej TROLL zareagował bardziej radykalnie okrzykiem "na drzewo". Nie bardzo rozumiem znaczenie tego sloganu, niemniej jednak dobrze że nie: 'na pohybel'!

Bardziej rozsądna na przyszłość dla autota przestroga to: nie kupować sprzętu jeżeli nic o nim się nie wie,.....
    Poza tym to nie wielkie pieniądze, w tej samej cenie kupiłby płytkę Arduino -NANO , albo nawet -UNO i miałby dwie rzeczy jednocześnie: platformę testową dla środowiska Arduino i pewny (!) programator.

e marcus

W moim warsztacie Arduino Nano i UNO, Mega i inne mikrokontrolery i platformy rozwojowe już się znajdują. Chciałem zakupić programator ponieważ stary nie wystarczał, wszystko się na ogół zawsze samo robiło ale teraz zakupiłem inny w którym napotkałem problemy. Programator raczej popularny, a na Aliexpress ma bardzo dobre opinie, i zdjęcia produktu więc myślałem że problemu nie będzie.
  • Poziom 23  
    p1ot98 napisał:
    W moim warsztacie Arduino Nano i UNO, Mega i inne mikrokontrolery i platformy rozwojowe już się znajdują. Chciałem zakupić programator ponieważ stary nie wystarczał, wszystko się na ogół zawsze samo robiło ale teraz zakupiłem inny w którym napotkałem problemy. Programator raczej popularny, a na Aliexpress ma bardzo dobre opinie, i zdjęcia produktu więc myślałem że problemu nie będzie.

Niestety, problem zawsze będzie, jak nie z archaicznym firmware, to z wersją systemu.
    Dzisiaj na działkę zabrałem ów programator oraz kilka "klocków", a ponieważ nie chciało mi się targać domowego laptopa, podłączyłem się z tym nabojem do "samochodowego" laptopa z Windows 10, który USPASP jeszcze nie zaznał. Oczywiście na libusb-win32 nie chciał gadać, ale poszedł na libusbK bez zworki Slow. Nie od razu, ale po wyłączeniu i włączeniu sterownika nawet BASCOM go "zobaczył". W Twoim przypadku pierwszą rzeczą jednak powinno być zaktualizowanie firmware, jeśli masz UNO3, to skleć na szybko "Arduino as ISP". Adresów z firmware i schematami połączeń Ci nie podam, bo to LTE z Orange u mnie na działce jest tylko teoretyczne, ale naprawdę tego towaru w sieci jest do upojenia. AFAIR najnowszy firmware jest z maja 2011 roku, zaś Chińczycy do dziś uparcie sprzedają te programatory z firmware ze 2 lata starszym. Jako zupełnie zielony w te klocki korzystałem z tutoriala Kaktusa (tak, kupiłem od razu 2 USBASP), ale spokojnie można się tym posiłkować używając Arduino as ISP. Gotowy szkic jest w przykładach w Arduino. Powodzenia :spoko:
  • Poziom 23  
    emarcus napisał:
    Nie bardzo rozumiem

Dobrze że wyjaśniłeś, inaczej ktoś mógłby pomyśleć że przeinaczyłeś wszystko co powiedziano w tamtym wątku (łącznie ze swoją wypowiedzią) ze złej woli.
  • Poziom 39  
    emarcus napisał:

Dysponując dwoma USBasp można w bardzo prosty sposób uaktualnić firmware w obydwu programatorach - jest to duża prostsza metoda niż próby wgrania firmware z Arduino do USBasp, szczególnie dla osób, które to robią pierwszy raz.
    https://blog.podkalicki.com/how-to-update-avr-usbasp-firmware-to-latest-version/

Natomiast jeżeli miałby polecić funkcjonalność programatora dla Arduino (nie tylko do wgrywania firmware do USBasp, ale również bootloadera), to z moich skromnych doświadczeń wynika, że warto zainteresować się tym zestawem programów: https://github.com/nickgammon/arduino_sketches

p1ot98 napisał:
    Z aktualizacją softu w programatorze chyba najlepsza opcja, jeszcze jej nie próbowałem. Gdzie mogę pobrać taki soft?

https://www.fischl.de/usbasp/
  • Poziom 36  
    p1ot98 napisał:
    Programator raczej popularny, a na Aliexpress ma bardzo dobre opinie, i zdjęcia produktu więc myślałem że problemu nie będzie.

Ja też wziąłem u Chińczyka USBASP bo śmiesznie tani i niedawno kiedy na szybko potrzebowałem go użyć, okazało się że nie idzie z IDE Arduino pod W10.
    Ale nie ruszałem jego firmware, tylko idąc za rada gdzieś wyczytaną w internecie, po prostu wymieniłem plik avrdude.exe w folderze Arduino\hardware\tools\avr\bin, na jego starszą wersję, konkretnie 6.3. Ten starszy avrdude.exe wziąłem z paczki Portable Avrdudess z blogu jej autora:
    https://blog.zakkemble.net/avrdudess-a-gui-for-avrdude/
    I wszystko ładnie chodzi. Arduino programuje a Avrdudess też się przydaje.
    Oczywiście kiedyś tam wypadało by zaktualizować firmware, ale póki co problem rozwiązany a programator całkowicie użyteczny.
  • Poziom 39  
    rb401 napisał:
    plik avrdude.exe w folderze Arduino\hardware\tools\avr\bin, na jego starszą wersję, konkretnie 6.3

Nowszej niż 6.3 to nie ma, a to co jest dystrybuowane razem z Arduino IDE to patchowana wersja 6.3 (nieautoryzowana przez autora avrdude).
    https://github.com/arduino/avrdude-build-script/tree/master/avrdude-6.3-patches
    http://savannah.nongnu.org/projects/avrdude
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    khoam napisał:
    Dysponując dwoma USBasp można w bardzo prosty sposób uaktualnić firmware w obydwu programatorach

Ale nie prościej kupić Snapa? Raz, że to tylko 50 zł, jasne, że w porównaniu z USBAsp z ali za 2$ to niemalże majątek, ale przynajmniej działa z każdym komputerem, nie trzeba robić jakiś cudów i ma się dodatkowo debugger + możliwość pracy w pełnym zakresie napięć oferowanym przez MCU. To co było jakimś tam wyborem 10 lat temu, nie musi być nadal.
    Modyfikacja AVRDude (jeśli ktoś musi z niego korzystać to kilka linii pliku konfiguracyjnego.
  • Poziom 39  
    tmf napisał:
    Modyfikacja AVRDude (jeśli ktoś musi z niego korzystać to kilka linii pliku konfiguracyjnego.

Może jakiś link dotyczący tych modyfikacji? Będzie przydatny dla użytkowników Arduino IDE czy PlatformIO, którzy zdecydują się na użycie Snapa.
  • Poziom 36  
    khoam napisał:
    to co jest dystrybuowane razem z Arduino IDE to patchowana wersja 6.3 (nieautoryzowana przez autora avrdude)

Dzięki za wyjaśnienie. Bo dziwiłem się, czemu ten gość od Avrdudess dołącza uparcie starą wersję do swojego softu, skoro w Arduino są nowsze. A to o to chodzi.

tmf napisał:
    Ale nie prościej kupić Snapa? Raz, że to tylko 50 zł, jasne, że w porównaniu z USBAsp z ali za 2$ to niemalże majątek, ale przynajmniej działa z każdym komputerem, nie trzeba robić jakiś cudów

Zależy kto i do czego potrzebuje. Do sporadycznego użytku w IDE Arduino czy wgrywania prosto z plików hex, USBASP w chińskiej cenie wydaje się interesujący i raczej Snap nie będzie konkurencją, tym bardziej że też nie ma obudowy, mogącej zdobić biurko.
    Ja akurat posiadam jeszcze programatory do AVR (kiedyś intensywnie działałem na avrach), zgodne jeszcze z PonyProg ;), więc inwestycja $1.08 za USBASP, wyniosła mnie na bardzo wysoki poziom.
    I nawet te drobne problemy z softem, wydają mi się drobiazgiem w porównaniu do uzdatniania Snapa do pracy, gdzie można się spocić już od samego czytania Twojej relacji. A do tego ten MPLAB, z którym latami musiałem się użerać i nie mam do niego specjalnie sympatii.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    khoam napisał:
    Może jakiś link dotyczący tych modyfikacji? Będzie przydatny dla użytkowników Arduino IDE czy PlatformIO, którzy zdecydują się na użycie Snapa.

Nie sprawdzałem, ale coś takiego:
    Kod: bash
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Wygooglane na jakimś forum arduino.
    rb401 napisał:
    Zależy kto i do czego potrzebuje. Do sporadycznego użytku w IDE Arduino czy wgrywania prosto z plików hex, USBASP w chińskiej cenie wydaje się interesujący i raczej Snap nie będzie konkurencją, tym bardziej że też nie ma obudowy, mogącej zdobić biurko.

Każdy robi co tam uważa. Jak dla mnie 50 zł za wydogę, szybkość i pewność działania, to niezbyt wygórowana cena.
    Do tego możliwość pracy z napięciami <5V (jasne, USBAsp naciągając specyfikację pójdzie na 3,3V, ale niżej to już nie i trzeba pamiętać o możliwości uszkodzenia procesora).
    Kolejna sprawa - możliwość debuggowania - wiem, że standardową odpowiedzią w Arduino jest - a po co mi to?
    Jak pisałem, pytający musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie, czy mu się te funkcje przydadzą czy nie i co sobie ceni. Warto jednak mieć świadomość, że jest wybór.
  • Poziom 39  
    tmf napisał:
    Kolejna sprawa - możliwość debuggowania - wiem, że standardową odpowiedzią w Arduino jest - a po co mi to?

Ale już nie w wypadku PlatformIO, a tu przeszkodą jest brak wsparcia ze strony GDB dla Snapa (albo raczej brak wsparcia ze strony Microchip dla GDB) - na dzień dzisiejszy jest tylko MDB.

tmf napisał:
    Nie sprawdzałem, ale coś takiego:

Powinno chodzić, ale różnicy funkcjonalnej dla użytkownika pomiędzy Snap a USBasp w tym wypadku to nie ma żadnej.
  • Użytkownik obserwowany
    Zaktualizowałem niby ten firmware ale nadal pokazuje te ostrzeżenie lecz teraz programator ruszył, pokazuje mikrokontroler i dało się na początku zaprogramować. Po może 2 zaprogramowaniach i testowaniu nadal wykrywa mikrokontroler lecz teraz jest błąd przy wgrywaniu do pamięci. Arduino IDE również nie wykrywa portu szeregowego tego programatora, pokazuje się on w menedźerze urządzeń. Sterowniki zaktualizowane, próbowałem każdą wersję, zamieniałem również wersję avrdude w katalogu hardware/tools/avr/bin.
    Code:
    avrdude: verifying ...

avrdude: verification error, first mismatch at byte 0x0000
             0x00 != 0x23
    avrdude: verification error; content mismatch

avrdude done.  Thank you.

Taki mam powyższy błąd. Cały proces kompilacji, wgrywania do flash itd. przebiega poprawnie
    Jeżeli wgram hex z ścieżki Temp za pomocą czystego avrdude to mam dodatkowo:
    Code:
    avrdude.exe: safemode: lfuse changed! Was 62, and is now 0

Would you like this fuse to be changed back? [y/n] y

Po wciśnięciu przycisku 'y' całość się zawiesza i nawet jakbym czekał 5 minut to nic się nie stanie.
    Muszę też dodać że żadnych fusebitów nie zmieniałem.