Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hoverboard sterowanie dwóch silników z jednego drivera

-DemoNic- 06 Jun 2020 15:56 2013 5
 • #1
  -DemoNic-
  Level 9  
  Plan jest taki żeby zbudować onewheel z hoverboarda. W tym celu muszę złączyć dwa silniki w jeden. Z powodzeniem zostało to wykonane wykorzystując wersję z dwoma żyroskopami i jedna płytą główną. Wystarczy rozgałęziać sygnał z jednego żyroskopu i wyrzucić drugi i dzięki temu możemy połączyć mechanicznie dwa silniki i będą sterowane tym samym sygnałem. Niestety ja mam wersję z dwoma płytkami gdzie każdy sterownik ma swój zintegrowany żyroskop. Silniki są sterowane przez 6 tranzystorów FBM75N68 na zmianę załączających + albo - zasilania. Moje pytanie brzmi: czy jeżeli połączelę mechanicznie rotory i stojany tak by były w tej samej pozycji względem siebie, to mogę dodać po prostu kolejny zestaw 6 tranzystorów wykonawczych tak żeby sterować dwa silniki z jednego drivera i z wykorzystaniem czujników halla tylko z jednego silnika?
  Hoverboard sterowanie dwóch silników z jednego drivera Hoverboard sterowanie dwóch silników z jednego drivera
 • #2
  ironprzemek
  Level 9  
  Witam serdecznie chciałbym. Chciałbym trochę odgrzać kotlecika czyli przyłączyć się do tematu z moim problemem/pytaniem. Mam hoverboard firmy GOCLEVER i chciałbym podłączyć dwa silniki pod jedną płytkę żyroskopu i nie wiem czy jest to możliwe i jak to zrobić . wiadomo że silniki są wpięte do płyty głównej (grubsze kable niebieski, żółty, ciemnozielony)oraz mniejsze ( żółty,zielony,czerwony,czarny,niebieski) i każdy silnik ma osobno sterowanie przez żyroskop na osobnych płytkach. Do tych płytek idą kable z płyty głównej (zielony,niebieski,czerwony, czarny). Czy ktoś już coś takiego robił ? z góry dziękuje za odpowiedz.

  Hoverboard sterowanie dwóch silników z jednego drivera Hoverboard sterowanie dwóch silników z jednego drivera Hoverboard sterowanie dwóch silników z jednego drivera
 • #3
  -DemoNic-
  Level 9  
  Akurat w twoim przypadku bardzo prosto. Wystarczy wyrzucić jeden żyroskop a sygnał z drugiego rozgałęzić na dwa gniazda w płycie głównej, wtedy oba koła będą sterowane na podstawie jednego żyroskopu. Tu masz wszystko wytłumaczone.

  https://youtu.be/tJ3aADChl2o
 • #4
  ironprzemek
  Level 9  
  Dziękuje bardzo za odpowiedz . Podłączyłem dwa kable niebieski z niebieskim zielony z zielonym przy płytce z żyroskopem i dwa silniki zaczęły razem pracować z tym że jeden kręci w lewo drugi w prawo. Za bardzo nie wiem żeby nie spalić które kable przemienić czy czerwony z czarnym przy żyroskopie tz czarny-czerwony czerwony- czarny wtedy powinno podawać prąd odwrotnie tym samym kręcić odwrotnie. Jeszcze jedno pytanie z mega gwiazdką czy pod jedną płytę główną da się podłączyć więcej niż 2 silniki ?tz 4 . Buduje dziecku gokarta i mam dwie deski hoverboard chciałbym jedną dać z przodu drugą z tyłu dwa silniki lewe ze sobą podłączone jednym żyroskopem prawe tak samo. Żyroskopy wyciągnięte tak żeby ręką zmieniać ich płaszczyznę lewa strona działa osobno niż prawa co umożliwia skręcanie. moje pytanie czy da się coś takiego zrobić czy dodatkowe silniki wszystko popalą?
 • #5
  -DemoNic-
  Level 9  
  Z tego co pamiętam trzeba obrócić fazy idące do silnika żeby zmienić kierunek obrotu. W tym filmiku też chyba to było. Jak nie to szukaj pod "DIY onewheel from hoverboard" czy jakoś tak. Gdzieś to na pewno widziałem w sieci jak szukałem ja zbudować onewheela. A 4 silników na pewno nie uciagnie. Może jak by dać dodatkowy zestaw tranzystorów sterujących i wysterować je z płyty głównej. Ale tu się kończy moje podejście o elektronice i nie jestem tego pewny.
 • #6
  ironprzemek
  Level 9  
  Witam dzięki za podpowiedzi. Generalnie skończyło się moje rumakowanie z tym tematem po w ferworze walki z tym ustrojstwem mostkowałem nie te kable co trzeba i poszedł dym z płytki od jednego żyroskopu i nie wiem czy coś jeszcze padło . Deskorolka się włącza ale jakby troszkę się zawiesiła . Zastanawiam się czy da się całkiem wypiąć tą płytkę bo na filmiku widać jak ktoś połączył dwa kable niebieski i zielony do drugiego żyroskopu ale czerwony i czarny zostawił w płytce. Nie wiem czy da się je połączyć bezpośrednio do jednego żyroskopu czyli wypinamy cały jeden żyroskop i wszystkie kable podpinamy pod jeden czy jak tak zrobię spalę coś jeszcze ? . Dalej wiec pozostaje problem biegunowości silników bo jak odwróciłem kable do silnika niebieski do zielonego i odwrotnie to silnik się nie ruszył tylko coś zgrzytało. Z resztą w onewheels muszą silniki pracować odwrotnie bo są do siebie połączone bokami tak żeby ośki były na zewnątrz. Ja chce żeby silniki dalej były w obudowie hoverboard tylko działały w tą samą stronę na jednym żyroskopie.