Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Gramofon GE-56 - wymiana rolek napędowych

Daniel son 06 Jun 2020 22:17 1014 22
    Daniel son
    Level 10  
    Witam, mam gramofon GE-56 do współpracy z radiem Wola. Niestety, gramofon podczas odtwarzania płyty coraz bardziej terkocze, a ostatnio talerz wyraźnie zwolnił i się zatrzymał. Wiem, że napęd w GE-56 to są rolki a nie pasek tak jak np.w drugim moim gramofonie Daniel. Trzeba rozebrać, wyczyścić, nasmarować i wymienić rolki na zapasowe (mam takie). Problem w tym, że nigdy tego nie robiłem, a i umiejętności moje w tym zakresie są średnie. Doradzi mi ktoś, jak się te rolki napędowe wymienia, czy trzeba rozkręcić cały gramofon (jest w skrzynce drewnianej - foto), czy demontuje się tylko górę, jak ją zdjąć etc. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
    radiogaga
    Service technician RTV
    Zdejmij najpierw talerz.Nie robiłem tego od 20 lat.Słabo pamiętam,ale raczej robiło się to od góry.
  • Helpful post
    fzyga43
    Level 22  
    Jak już się uporasz z obrotami tego gramofonu, to płyty mikro rowkowe odtwarzaj igłą czerwoną. Mikro rowkowe to 33 i 45 obrotów. Oryginalna wkładka posiada dwie igły przełączane tymi guzikami: czerwony i zielony. Nie przestrzeganie tego, spowoduje szybkie zniszczenie płyt.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Daniel son wrote:
    gramofon podczas odtwarzania płyty coraz bardziej terkocze
    Rolka pośrednia zapewne: do wymiany bieżnia gumowa (o ile się da), lub cała rolka.
  • Helpful post
    radiogaga
    Service technician RTV
    Kółko napędzające talerz "sterowane" jedną z trzech rolek.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Daniel son wrote:
    Rolka pośrednia to ta duża, na czerwono na zdjęciu?
    Każda z gumowym bieżnikiem. Guma pod wpływem lat staje się twarda, krucha a w dodatku pod stałym dociskiem do innej rolki - odkształca się i tak zostaje. Stąd słyszalne wibracje (terkotanie). O ile wgłębienie jest duże, może spowodować nawet zatrzymanie obrotów talerza, a w skrajnym wypadku wykruszy się całkiem.
    Mechanizm bliźniaczy do wszystkich typu "Bambino".
    Rozebrać (zdjąć talerz) obejrzeć i zastanowić się jak to naprawić... O ile w ogóle warto; Tego typu gramofony niszczą płyty po kilkukrotnym odtworzeniu tak, ze nie ma potem czego słuchać w zakresie wyższych częstotliwości. Nie bez powodu nazywane są "Frezarkami do płyt".
    Daniel son
    Level 10  
    Dziękuję za wszystkie porady, dzisiaj rozebrałem mechanizm i wymieniłem wszystkie (4) rolki na "nowe". Jedna z tych zdjętych miała faktycznie wgłębienia na obwodzie (foto). Ruchome części przemyłem benzyną ekstrakcyjną, nasmarowałem oliwką do mechanizmów precyzyjnych złożyłem do kupy i gra aż miło (talerza wcale nie słychać jak się kręci). Następnym razem nakręcę filmik, może się komuś przyda, teraz nie filmowałem bo nie byłem pewien efektu. Strach ma jednak wielkie oczy, cała operacja była stosunkowo prosta. Kwestia, czy warto naprawiać taki gramofon? Tak, po pierwsze to pamiątka po ojcu, a po drugie mam też po nim sporo płyt szelakowych. Czasem sobie je gram i gdyby nie ten gramofon to nie miałbym na czym ich odtwarzać (78 obr. i zielony przycisk na główce ramienia). Gramofon GE-56 - wymiana rolek napędowych Gramofon GE-56 - wymiana rolek napędowych
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Cieszę się w takim razie, ze mogłem w jakiś sposób pomoc. Pamiątki to co innego, niż sprzęt "w użytku" na co dzień. Twój gramofon z tego co widać zachowany jest dobrze, masz płyty "z epoki"; więc tym bardziej warto było go przewrócić do sprawności.
    Odradzam jednak zdecydowanie próby odtwarzania na nim płyt współczesnych, zwłaszcza wartościowych. Czasem nawet jednokrotnie odtworzone na takiej "frezarce są już wyraźnie "okaleczone" z pasma.
  • Helpful post
    vodiczka
    Level 43  
    Daniel son wrote:
    Kwestia, czy warto naprawiać taki gramofon? Tak, po pierwsze to pamiątka po ojcu, a po drugie mam też po nim sporo płyt szelakowych. Czasem sobie je gram i gdyby nie ten gramofon to nie miałbym na czym ich odtwarzać (78 obr. i zielony przycisk na główce ramienia).
    Niech ci długo służy. Pamiętaj aby zawsze przestawiać dźwignię zmiany obrotów w pozycję 0 gdy nie odtwarzasz płyt przez kilka dni lub dłużej. Unikniesz odgniotów na rolkach.

Podobnie w Danielu - przy dłuższym nieużywaniu, zrzucaj pasek z rolki na osi silnika.
    Daniel son
    Level 10  
    Dzięki jeszcze raz wszystkim, zapunktuję wieczorem. Nagrałem kilka filmików, jak wrzucę na YT to podeślę Wam linki, posłuchacie jak gra, pozdrawiam
    Daniel son
    Level 10  
    Witam,
    teraz jak gramofon odrestaurowany gra, to znów potencjometr siły i barwy głosu w radioodbiorniku Wola trzeszczy tak, że nie sposób cokolwiek regulować podczas odtwarzania. Istnieją jeszcze jakieś punkty naprawcze, które by wymieniły bądź naprawiły ten potencjometr?
  • Helpful post
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Daniel son wrote:
    które by wymieniły bądź naprawiły ten potencjometr?
    Na początek wymyć ten potencjometr jakimś ,,Kontakt sprayem", psikając w szczeliny wyprowadzeń i energicznie nim obracając. Potem się zobaczy.
    Daniel son
    Level 10  
    Dzięki, ale co to są szczeliny wyprowadzeń? Trzeba całe wnętrze radia wyjąć od tyłu, tak? A z przodu się nie da, po zdjęciu pokręteł ?
  • Helpful post
    radiogaga
    Service technician RTV
    Do potencjometru dochodzą zwykle 3 przewody lutowane do "oczek'.Często w tym miejscu była szczelina,przez którą można psiknąć do wnętrza potencjometru spraj PR poprawiający jego pracę.W starszych lampowych konstrukcjach może nie być tej szczeliny,Radio trzeba wyskrzynkować raczej.Śruby od spodu?Chyba,że po zdjęciu tylniej ścianki trafisz rurką spraju w dobre miejsce.
  • Helpful post
    DIORADIO
    Level 30  
    Apel do Danielason: podaj żródło gdzie można zaopatrzyć się w takie gumowe rolki. A radio rozbiera się od tyłu, odkręć 4 śruby od dołu i wyciągnij cały odbiornik, UWAGA na skalę bo to szkło! Odkręć gałki i możesz zdjąć skalę. Odlutuj wszystkie przewody od potencjometru i odkręć potencjometr. Zobacz jak wygląda ścieżka oporowa i delikatnie odegnij ślizgacz na inne miejsce i to wszystko. A jeszcze jedno, skala jest wciśnięta w takie gumowe coś, tylko ono pewnie już dawno sparciało i możliwie że może się pokruszyć. Nie licz na to że znajdziesz zakład który tym się zajmie, za to masz pole do popisu własnego rozwiązania.
    Daniel son
    Level 10  
    Dziękuję Wam za porady ale to chyba robota nie dla mnie..
    Nie wiem gdzie można kupić rolki do gramofonu. Ja założyłem rolki, które ojciec miał w zapasie od dawna i teraz się przydały. Jak długo popracują nie wiem, bo to wszystko ma już swoje lata, niestety..
    Daniel son
    Level 10  
    Mam jeszcze jedną prośbę. Zabrałem się za konserwacje Daniela. Po umyciu osi talerza benzyną ekstrakcyjną muszę ją i kulkę czymś nasmarować ale czym? Te smary wymienione w instrukcji serwisowej chyba już nie istnieją. Co trzeba, jaki smar kupić i gdzie je sprzedają. Czy mechanizm opuszczania i podnoszenia ramienia też się smaruje? Gdzie?
    Pomożecie?
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Daniel son wrote:
    kulkę czymś nasmarować ale czym?

Towot lub jakiś smar na bazie silikonu np. TF.
    Odrobinę należy również nanieść na panewkę osi talerzyka.
    Daniel son wrote:
    mechanizm opuszczania i podnoszenia ramienia też się smaruje?
    Samej windy nie. Zresztą nie bardzo jest jak. Wewnątrz windy masz specjalny smar spowalniający (o dużej lepkości), który spowalnia opadanie ramienia.
    Nie smaruj broń Boże też żadnych łożysk ramienia - tam są łożyska ostrzowe (delikatne!) i jeśli nie ma luzów nie trzeba nic regulować, ani tym bardziej, smarować. W wypadku luzów można spróbować regulacji, ale jak pisałem - panewki łożysk są kruche i delikatne w związku z tym - trzeba mieć wkrętak do poluzowania zewnętrznych pierścieni blokujących i doregulować wewnętrznym bolcem ale niezwykle ostrożnie (!!!). Luz powinien być, ale praktycznie nie wyczuwalny, z kolei zbyt silne dokręcenie bolca może spowodować opory w łożysku, a w skrajnym przypadku jego uszkodzenie, a jak uszkodzisz ramię na złom...
  • Helpful post
    DIORADIO
    Level 30  
    Patrząc na zdjęcie , to te odciski na gumie mają wpływ na odtwarzanie i pewnie to słychać . Bardzo dobra rada w #10. Jeszcze taka uwaga aby oczyścić miejsce na talerzu po którym biegnie ta duża rolka gumowa. Co do potencjometru to wyciągnij go , opisz gdzie idą przewody i rozbierz, a nawet zrób zdjęcie. Łapki które trzymają korpus odginaj bardzo delikatnie żeby nie urwać.
    Daniel son
    Level 10  
    Czyli w tych miejscach windy (na zdjęciu) nic nie robić, nic nie smarować? A skrzypi podczas opuszczania ramienia jak stary żuraw przy studni!!! Gramofon GE-56 - wymiana rolek napędowych
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Daniel son wrote:
    Czyli w tych miejscach windy (na zdjęciu) nic nie robić, nic nie smarować?

No - zdarza się, ze pomylę modele i w tym wypadku tak właśnie było. Smarować - kroplą oleju wazelinowego. (Oliwa do maszyn do szycie). NIE WIĘCEJ.
    Przepraszam za wprowadzenie zamieszania - poza tą nieszczęsną windą wszystko co napisałem nadal potwierdzam.

Dodano po 1 [minuty]:

A tak w ogóle dobrze by było, gdybyś poprosił wydzielenie z tematu wątku o Danielu - Koledzy nie będą w końcu wiedzieć o czym mowa.
    Daniel son
    Level 10  
    Dziękuję wszystkim za pomoc, zamykam temat gramofonu GE-56