Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jak podłączyć dekoder TV cyfrowej VECTRA do starego telewizora bez euro.

rodan01 07 Jun 2020 15:42 2586 35
    rodan01
    Level 4  
    Chciałbym podłączyć dekoder TV Cyfrowej (VECTRA 3830CD) do starego telewizora (SHARP VT-1418M). Dekoder ma gniazda HDMI i EURO oraz cinch (potrójne video/audio L R oraz potrójne video Y Pb Pr). Telewizor ma tylko gniazdo antenowe (IN) oraz cinch (video/audio OUT). Przeczytałem, że do podłączenia można wykorzystać magnetowid, który powinien mieć wbudowany modulator. Mam magnetowid SHARP VC-A63BP, który posiada gniazda cinch (podwójne video/audio IN i video/audio OUT) oraz gniazda ANTENNA IN i RF OUT. Ponadto magnetowid ma jeszcze przełącznik systemu B/G - D/K i przełącznik sygnału próbnego TEST SIGN ON/OFF. Podłączyłem cały zestaw według schematu: DEKODER (gniazdo EURO, rozdzielczość 576i) - przewód (wejście EURO, wyjście 2 x cinch video/audio) - Magnetowid (gniazdo video/audio IN, system D/K, sygnał próbny wyłączony) - przewód antenowy (z gniazda RF OUT w magnetowidzie do gniazda antenowego w telewizorze). Efekt - całkowity brak obrazu i dźwięku. Prawdopodobnie popełniam jakiś prosty błąd, gdyż w tym temacie jestem laikiem. Mógłbym ewentualnie wykorzystać inny telewizor (SHARP VT-G14), który oprócz gniazda antenowego ma jeszcze gniazda cinch (podwójne video/audio IN i podwójne video/audio OUT). Z góry dziękuję za podpowiedź.
    Pan.Kropa
    Level 28  
    rodan01 wrote:
    . Efekt - całkowity brak obrazu i dźwięku.
    A w telewizorze wyszukiwałeś kanał na którym nadaje modulator magnetowidu?
    gumisie
    Level 43  
    rodan01 wrote:
    Mógłbym ewentualnie wykorzystać inny telewizor (SHARP VT-G14), który oprócz gniazda antenowego ma jeszcze gniazda cinch (podwójne video/audio IN
    Proponują skorzystać z tej opcji.

Pozdrawiam.
    rodan01
    Level 4  
    Po prostu "przeklikałem" wszystkie kanały jakie funkcjonowały w telewizorze i nic. Czy może efekt byłby inny gdybym włączył automatyczną wyszukiwarkę programów?
    sosarek

Level 43  
    Włącz sygnał testowy w magnetowidzie i wykonaj ręczne skanowanie.
    Pan.Kropa
    Level 28  
    rodan01 wrote:
    Czy może efekt byłby inny gdybym włączył automatyczną wyszukiwarkę programów?
    Tak. Należy włączyć wyszukiwanie.
    rodan01
    Level 4  
    Włączyłem automatyczną wyszukiwarkę kanałów i nic nie znalazła.
    Pan.Kropa
    Level 28  
    A włączyłeś sygnał testowy w magnetowidzie?
    rodan01
    Level 4  
    Włączyłem sygnał testowy w magnetowidzie i znalazłem kanał (chyba właściwy, gdyż pojawiły się na czarnym ekranie dwa wyraźne białe pionowe pasy), a obrazu z dekodera jak nie było tak nie ma.
    Pan.Kropa
    Level 28  
    No to teraz wyłącz sygnał testowy i włącz w magnetowidzie wejście av.
    rodan01
    Level 4  
    Wyłączyłem sygnał testowy, podłączyłem przewód od dekodera do gniazd video/audio in w magnetowidzie i efekt dalej zerowy.
    sosarek

Level 43  
    W magnetowidzie wybierz właściwe źródło sygnału(AV).
    rodan01
    Level 4  
    Przepraszam, ale to nic mi nie mówi. Jak zaznaczyłem, jestem laikiem. Po prostu mam podłączony cały system tak jak opisałem. W telewizorze mam aktualnie dostępne 3 kanały: AV oraz 1 (na którym sygnał testowy był bardzo niewyraźny) i 2 (na którym sygnał testowy był OK), na żadnym nie ma obrazu z dekodera.
  • Helpful post
    diantus
    Level 32  
    rodan01 wrote:
    Wyłączyłem sygnał testowy, podłączyłem przewód od dekodera do gniazd video/audio in w magnetowidzie i efekt dalej zerowy.

To jest normalne, ponieważ gniazdo video/audio in w magnetowidzie służy wyłącznie do nagrywania w tym przypadku z dekodera, nie przesyła sygnału w kierunku odwrotnym - na gniazdo antenowe.
    Jedyne wyjście - zastosowanie analogowego modulatora TV.
    sosarek

Level 43  
    Na magnetowidzie masz możliwość przełączania kanałów - wybierz więc AV.
    rodan01
    Level 4  
    A gdybym wykorzystał magnetowidzie gniazdo cinch video/audio out i podłączył do tego drugiego telewizora, który ma gniazdo cinch video/audio in?
  • Helpful post
    clubber84
    Level 30  
    W tym magnetowidzie, jak w każdym innym nie ma możliwości przekazu sygnału A/V z wejść A/V na modulator i dalej do innego odbiornika przez wyjście antenowe z magnetowidu.
    Jeśli w magnetowidzie jest przełącznik AV/antena, to po przełączeniu w pozycję AV magnetowid staje się pośrednikiem w przesyłaniu sygnału podpiętego do wejścia SCART dalej na odbiornik TV przez wyjście SCART - modulator w tym przypadku zostaje odłączony. Taki podgląd jest przydatny, kiedy nagrywa się z magnetowidu na magnetowid kablem SCART (kopiowanie kasety na kasetę w locie).
    Także pozostaje tylko zmiana telewizora na taki ze złączem SCART lub RCA (cinch).
    gumisie
    Level 43  
    clubber84 wrote:
    Także pozostaje tylko zmiana telewizora na taki ze złączem SCART lub RCA (cinch).
    To samo proponowałem w #3.
    diantus
    Level 32  
    clubber84 wrote:

lub zakup modulatora antenowego, np. MTV61 firmy MEZON (kanały 1 do 69) w cenie około 40 zł.
    rodan01
    Level 4  
    Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Z Waszych informacji wynika jednoznacznie, że muszę kupić telewizor z wejściem EURO lub HDMI albo dokupić modulator antenowy do starego telewizora. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
  • Helpful post
    gumisie
    Level 43  
    Z instrukcji serwisowej wynika że ten telewizor (SHARP VT-1418M) posiada wejścia (IN) Video oraz Audio.
    Prawdopodobnie Masz niewłaściwy przewód SCART/ RCA (cinch) i stąd ten "problem".
    pal-dys
    Level 14  
    Coś mi się kojarzy 36 kanał do współpracy z magnetowidem.
    gumisie
    Level 43  
    pal-dys wrote:
    Coś mi się kojarzy 36 kanał do współpracy z magnetowidem.
    Ale nie w tym konkretnym TV.
    Ten telewizor to tzw. kombajn.
    TV + magnetowid.
    rodan01
    Level 4  
    Faktycznie telewizor SHARP VT-1418M ma gniazdo cinch VIDEO/AUDIO IN, (są z przodu - schowane pod klapką, więc dopiero teraz je znalazłem). Jutro spróbuję podłączyć wszystko jeszcze raz i opiszę efekt. Pozdrawiam.
    gumisie
    Level 43  
    rodan01 wrote:
    Jutro spróbuję podłączyć wszystko jeszcze raz i opiszę efekt
    Było by miło a jakby coś nie będzie działało, zadaj pytanie: dlaczego ... ?

Pozdrawiam.

P.s.

Posiadasz oryginalnego "pilota" do tego TV?
    rodan01
    Level 4  
    Spróbowałem podłączyć wszystko jeszcze raz i efekt żaden, a wykonałem następujące czynności (zapewne wiele niepotrzebnych):
    1) sprawdziłem czy dekoder wysyła sygnał z gniazda EURO (podłączyłem przewód SCART/SCART do innego telewizora, który ma gniazdo EURO). Sygnał jest OK.
    2) sprawdziłem przewód SCART/RCA (podłączyłem go w "drugą stronę"- od gniazd cinch w odtwarzaczu DVD do gniazda EURO w telewizorze i puściłem jakąś płytę). Przewód OK.
    3) sprawdziłem przewód RCA/RCA (podłączyłem odtwarzacz DVD do gniazd AV IN w starym telewizorze SHARP VT-1418M,który chcę wykorzystać). Przewód OK, odtwarzanie na fabrycznie ustawionym kanale AV.
    4) podłączyłem wszystko według schematu: dekoder (gniazdo EURO) przewodem SCART/RCA do magnetowidu ( gniazda RCA - AV IN), magnetowid (gniazda cinch - VA OUT) przewodem RCA/RCA do telewizora (gniazda cinch - VA IN).
    Efekt - jak zaznaczyłem na początku - zerowy. Mam oryginalne piloty do telewizora i magnetowidu, mam też instrukcje (z tym, że do telewizora jest w języku angielskim). Myślę, że wina jest w magnetowidzie (nie mogę go nawet sprawdzić, gdyż po kilkuletnim odpoczynku nie przyjmuje kasety), ale to tylko przemyślenia laika.
    Pozdrawiam.
    sosarek

Level 43  
    rodan01 wrote:
    od gniazd cinch w odtwarzaczu DVD do gniazda EURO w telewizorze i puściłem jakąś płytę). Przewód OK.

Więc na RCA masz wejścia a nie wyjścia sygnałowe.
    rodan01 wrote:
    podłączyłem wszystko według schematu: dekoder (gniazdo EURO) przewodem SCART/RCA do magnetowidu ( gniazda RCA - AV IN), magnetowid (gniazda cinch - VA OUT) przewodem RCA/RCA do telewizora (gniazda cinch - VA IN).

Na co magnetowid skoro telewizor posiada z przodu wejśca AV?
    rodan01
    Level 4  
    Bezpośrednio z dekodera do telewizora też próbowałem (za pomocą przewodu SCART/RCA) i też nic.
    gumisie
    Level 43  
    rodan01 wrote:
    Bezpośrednio z dekodera do telewizora też próbowałem (za pomocą przewodu SCART/RCA) i też nic.
    Masz niewłaściwy przewód euro/cinch.
    Należy przelutować przewody we wtyczce SCART.
    sosarek

Level 43  
    gumisie wrote:
    Masz niewłaściwy przewód euro/cinch.
    Należy przelutować przewody we wtyczce SCART.

Jeśli czytałby postu zanim tylko pisać swoje wywody wiedziałby o tym...